ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه استعمار در آمریکای لاتین به وجود آمد؟

چگونه استعمار در آمریکای لاتین به وجود آمد؟

با سلام خدمت عزیزان علاقه مند به تاریخ

استعمار در لغت به معنای طلب عمران و آبادی است. این واژه زمانی به کار برده شد که اروپاییان اعلام کردند که هدفشان از رفتن به آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا آباد کردن این کشورها و متمدن ساختن مردم این نواحی است؛ اما از همان آغاز معلوم بود که هدف اصلی آنها دست انداختن به منابع ثروت این سرزمین ها و ساقط کردن حکومت های ملی و مردمی و روی کار آوردن حکومت های وابسته است. استعمار شکل های گوناگون داشت؛ از جمله حملۀ نظامی و تصرف خاک یک کشور، تحت الحمایه کردن آن، اخذ امتیازات سیاسی اقتصادی و برقراری روابط غیرعادلانۀ اقتصادی و تجاری و… .

مطالب مرتبط


گام 1 - نخستین استعمارگران

نخستین استعمارگران

نخستین استعمارگرانی که به قارهٔ آمریکا وارد شدند، پرتغالی ها و اسپانیایی ها بودند. این دو قدرت استعماری بیش از سیصد سال بر آمریکای لاتین سلطه داشتند. آنها در این سه قرن توانستند ترکیب جمعیتی کشورهای آمریکای لاتین را به نفع خود تغییر دهند؛ تجارت خارجی را در انحصار خود درآورند و املاک وسیعی را تصرف کنند. آنان همچنین نظام حقوقی تبعیض آمیزی را برقرار کردند که در نتیجهٔ آن سرخ پوستان ساکنان اصلی سرزمین آمریکا به عنوان طبقهٔ فرودست، مورد استثمار و در معرض رفتار توهین آمیز قرار گرفتند.

گام 2 - تلاش برای استقلال

تلاش برای استقلال

در آغاز قرن نوزدهم مردم آمریکای لاتین برای کسب استقلال به پاخاستند.

عمده ترین عواملی که به این جنبش استقلال طلبانه منجر شد، عبارت بود از:

 • استعمارگران اسپانیایی و پرتغالی با مردم رفتاری تحقیرآمیز داشتند.
 • مردم آمریکای لاتین به ویژه روشنفکران و تحصیل کرده های آن تحت تأثیر اندیشه های انقلاب فرانسه مانند آزادی و برابری قرار داشتند و از نظام های استبدادی کشورهایشان به شدت ناراضی و خواستار استقرار حکومت های مردم سالار بودند.
 • در عصر ناپلئون و پس از فتح اسپانیا توسط نیروهای فرانسه، خاندان سلطنتی اسپانیا به طور موقت از کار برکنارشدند؛ این موضوع زمینه ای مساعد برای شورش آزادی خواهان فراهم کرد.
 • فاصلهٔ طبقاتی و قرار گرفتن تمامی مناصب و مقامات مهمّ حکومتی و زمین های وسیع در دست تعدادی از خاندان های اشرافی وابسته به استعمارگران موجب فقر عمومی مردم آمریکای لاتین و نارضایتی شدید آنان شده بود.

گام 3 - جنبش استقلال طلبی

جنبش استقلال طلبی

سیمون بولیوار  قهرمان جنبش استقلال طلبی مردم آمریکای لاتین بود. او با مبارزات خود، کشورهای ونزوئلا، کلمبیا، پرو، اکوادر و بولیوی را از چنگال استعمارگران آزاد کرد و به آنها استقلال بخشید. کشور بولیوی نام خود را از سیمون بولیوار گرفته است.

اطلاعات مطلب

 • تاریخ و تمدن
 • 719 بازدید
 • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : - سه‌شنبه, 25 جولای 17, 1:58 ب.ظ
 • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب