ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه استعمارگری در کشور مصر در قرن نوزدهم شکل گرفت؟

چگونه استعمارگری در کشور مصر در قرن نوزدهم شکل گرفت؟

استعمار در لغت به معنای طلب عمران و آبادی است. این واژه زمانی به کار برده شد که اروپاییان اعلام کردند که هدفشان از رفتن به آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا آباد کردن این کشورها و متمدن ساختن مردم این نواحی است؛ اما از همان آغاز معلوم بود که هدف اصلی آنها دست انداختن به منابع ثروت این سرزمین ها و ساقط کردن حکومت های ملی و مردمی و روی کار آوردن حکومت های وابسته است. استعمار شکل های گوناگون داشت؛ از جمله حملۀ نظامی و تصرف خاک یک کشور، تحت الحمایه کردن آن، اخذ امتیازات سیاسی اقتصادی و برقراری روابط غیرعادلانۀ اقتصادی و تجاری و… .

مطالب مرتبط


گام 1 - موقعیت مصر

موقعیت مصر

در قرن نوزدهم، مصر جزئی از قلمرو دولت عثمانی به شمار می رفت و به دلیل آن که از راه کوتاه خشکی، دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می ساخت، برای اروپایی ها اهمیت زیادی داشت. کشتی های اروپایی در سواحل شمالی مصر لنگر می انداختند و کالاهای خود را از راه خشکی به ساحل دریای سرخ منتقل می کردند. سپس آنها را با کشتی به سوی ایران، هند و دیگر نواحی جنوب آسیا می فرستادند.

گام 2 - تاسیس سلسلۀ خدیوان

تاسیس  سلسلۀ خدیوان

در سال 1798 میلادی ناپلئون برای ضربه زدن به انگلستان درصدد لشکرکشی به هند برآمد امّا ابتدا به مصر لشکرکشی و آنجا را تصرف کرد. ناپلئون در مصر خود را طرفدار مردم و دشمن مالکان )طبقهٔ حاکم زمین دار در مصر( معرفی کرد اما مصریان فریب ظاهرسازی او را نخوردند و دست به قیام زدند. انگلیسی ها نیز به مصر حمله کردند و با نیروهای فرانسوی در آنجا درگیر شدند.در این حال، دولت عثمانی یکی از سرداران مشهور خود به نام محمدعلی پاشا را برای باز پس گیری مصر به آن سرزمین اعزام کرد. محمد علی توانست با کمک مردم، فرانسویان را از مصر بیرون براند و نیز مانع دست اندازی انگلیس بر کشور مصر شود. او در یک نبرد سنگین نیروهای انگلیس را تار و مار کرد و حاکمیت خود را بر مصر تحکیم بخشید. محمد علی سرانجام با جلب رضایت سلطان عثمانی، سلسلۀ خدیوان مصر یا خاندان محمدعلی پاشا را تأسیس کرد.

گام 3 - اصلاحات محمدعلی پاشا

تهاجم استعمارگران فرانسوی و انگلیسی به مصر، محمدعلی پاشا را متوجه دو نکتهٔ اساسی کرد؛ نخست ارزش و اهمیت نظامی سیاسی مصر، به ویژه برای استعمار انگلستان، و دوم عقب ماندگی مسلمانان ازجمله مصریان نسبت به اروپاییان؛ به همین دلیل، او در صدد اصلاح و نوسازی ارتش و اقتصاد مصر برآمد. محمدعلی پاشا به مبارزه با زمین دارانی پرداخت که برای سالیان دراز دهقانان فقیر مصری را استثمار و از آنها بهره کشی می کردند. علاوه بر اینها وی امور مالی آن کشور را تنظیم کرد، راه های ارتباطی را توسعه داد و گروهی از جوانان مصری را برای فراگیری علوم جدید به اروپا فرستاد. امّا با طرح احداث کانال سوئز، که از سوی اروپاییان پیشنهاد شد، مخالفت کرد.

گام 4 - سلطۀ استعمارگران انگلیسی بر مصر

سلطۀ استعمارگران انگلیسی بر مصر

جانشینان محمدعلی پاشا مانند خود او لایق و کاردان نبودند؛ آنان اگرچه اصلاحات محمد علی را ادامه دادند ولی با گرفتن وام از خارجیان، مصر را به صورت کشوری بدهکار درآوردند تا آنجا که سعید پاشا به امید کسب درآمد با ساختن کانال سوئز موافقت کرد. پس از افتتاح کانال سوئز، دولت مصر به علت بدهکاری سنگین خود به بانک های اروپایی مجبور به فروش سهام خود به انگلیس شد و بدین ترتیب، ادارهٔ کانال سوئز و بهره برداری از منافع آن به دست استعمارگران انگلیسی افتاد. پس از آن، دولت استعماری انگلستان به سبب اهمیت ویژهٔ کانال سوئز، بیش از پیش به مداخله در امور آن کشور پرداخت. در اواخر قرن نوزدهم، مصر زیر سلطهٔ انگلستان رفت و سرانجام در اوایل قرن بیستم به رغم مبارزات مردم، این کشور تحت الحمایهٔ انگلیس شد.

در طول دوران حاکمیت استعمار، مبارزان مصری دست از تلاش برای آزادی کشور خود برنداشتند. قیام عُرابی پاشا مهم ترین جنبش سیاسی نظامی مصریان علیه استعمار انگلیس بود که درهم شکسته شد. از آن پس، مبارزان به فعالیت های فرهنگی روی آوردند.ازجملهٔ آنان باید از محمد عَبدُه و عبدالرحمان کواکبی نام برد.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 522 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - دوشنبه, 30 اکتبر 17, 8:32 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب