ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه استراتژی فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه اقتصادی را بررسی نماییم؟

چگونه استراتژی فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه اقتصادی را بررسی نماییم؟

فناوری اطلاعات عبارتست از کاربرد رایانه ها و دیگر فناوری ها برای کار یا اطلاعات که می تواند شامل تمام دانش ، فن آوری و تکنولوژی که به سازماندهی ، ذخیره ، بازیابی و پردازش اطلاعات منجر شود. مقایسه تحولات سه دهه اخیر حاکی از آن است که این تحولات نسبت به گذشته تفاوت اساسی دارد که علت اصلی این اختلاف ها مربوط به انقلابی است که در این دهه ها رخ داده است.

مطالب مرتبط


گام 1 - انقلاب اطلاعات و ارتباطات

انقلاب اطلاعات و ارتباطات

وقوع انقلاب اطلاعات و ارتباطات در این دهه ها باعث شده است که عصر حاضر نیز به نام عصر اطلاعات و ارتباطات نامیده شود. عاملی که باعث به وجود آمدن چنین عصری شده است فناوری اطلاعات و ارتباطات است. این فناوری با فناوری های عصر انقلاب صنعتی تفاوت اساسی دارد ، راه آهن جدیدترین فناوری در اواسط قرن 19 بود. راه آهن با اتصال طولانی ترین واگن ها و سریع ترین لکوموتیوها باعث تغییر بازار شد و از این طریق موجب تغییر روش کسب و کار در آن زمان گردید. مزیت های رقابتی فراوانی برای شرکت هایی که در کنار راه آهن قرار داشتند به وجود آمد. با این حال فناوری های جدید با فناوری های مثل راه آهن تفاوت عمده دارد و عامل تفاوت این است که فناوری اطلاعات و ارتباطات تمام حوزه های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، دولت ، امنیت ، بهداشت ، اشتغال و ... را تحت تاثیر قرار داده است.

گام 2 - تغییر در سرمایه گذاری شرکت ها

تغییر در سرمایه گذاری شرکت ها

بررسی ها نشان می دهد که در سال 1965 فناوری اطلاعات و ارتباطات حدود 5 درصد از هزینه های سرمایه گذاری شرکت ها را به خود اختصاص داده است. این رقم در دهه 1980 به 15 درصد افزایش یافت و در ابتدای دهه 1990 هزینه های سرمایه گذاری فناوری اطلاعات شرکت ها به 20 درصد و در انتهای دهه 1990 به 50 درصد کل هزینه های سرمایه گذاری شرکت ها افزایش می یابد. این روند حاکی از اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کسب و کار شرکت هاست. به طوری که این فناوری بنیان کسب و کار را تغییر داده است و می تواند به مزیت های استراتژیک برای شرکت ها تبدیل شود.

گام 3 - افزایش کارایی اقتصاد

 افزایش کارایی اقتصاد

گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای توسعه یافته باعث افزایش کارایی اقتصاد کشورها شده است و بهبود عملکرد سازمان ها ، ظهور بازارهای جدید ، بهبود تغییرهای خرد و کلان اقتصادی کشورهای توسعه یافته از دهه1990 ، حاصل سیاست های اشاعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهاست. بی شک همه کشورها به اهمیت اشاعه فناوری فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمام حوزه ها پی برده اند و در برخی موارد آن را به عنوان ابزار توسعه و راه میانبر کشورهای در حال توسعه مطرح می کنند. سوال مهمی که در این میان برای کشورهای در حال توسعه مطرح می شود این است کخ چگونه می توان فناوری اطلاعات و ارتباطات را در کشور با توجه به ساختار و ویژگی های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و فنی گشترش داد تا منافع آن را حداکثر و مضرات احتمالی آن را در حداقل نگه داشت.برای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان ابزار توسعه باید سیاست های مطلوب و بهینه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات با توجه به امکانات و ساختار موجود کشور اتخاذ تا موجب افزایش کارایی اقتصادی شود.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. حکیمه فولادپنجه - 2019/08/15 - 8:57 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب