ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه از یک مرغ عشق به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنیم؟

چگونه از یک مرغ عشق به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنیم؟

مرغ عشق یک نوع طوطی با بال های رنگارنگ و شخصیت سرگرم کننده می باشد.به عنوان یک حیوان خانگی کوچک این پرندگان اختصاص داده شده اند.اگر خوب مراقبت کنید میتوانند ۸ تا ۱۲ سال با شما زندگی کنند.برای اینکه برای مدت طولانی با شما باشند باید هم جفت داشته باشند در غیر اینصورت آنقدر رنج میکشند که میمیرند.

مطالب مرتبط


گام 1 - خرید مرغ عشق

blank

1-در مورد خرید یک مرغ عشق یا خریدن جفت برای مرغ عشق خود نگران نباشید.برخلاف باور عموم نگه داشتن مرغ عشق به عنوان یک حیوان خانگی زیاد سخت و نگران کننده نیست.درواقع شاید شما فکر کنید که مرغ عشق جدید مرغ عشق قدیمی شما را بزند و یا به او آسیب برساند.البته اگر مرغ عشق شما بیشتر از یک عدد باشد آنها دوست دارند بیشتر باهم ارتباط برقرار کنند یعنی بیشتر از شما به همدیگر محبت کنند.

 • اگر میخواهید دوتا مرغ عشق نگهداری کنید بهتر است آنها را موقعی که جوان هستند بخرید.گروهی از دسته مرغ عشق ها گروه دوستی را تشکیل میدهند که در آنجا یک پرنده سرگروه هست و بقیه او را دنبال میکنند.
 • یکی دیگر از خاصیت آنها این است که بخصوص مرغ عشق ماده اگر به قلمرو او دست بزنید صدای بلند تولید میکند و حالت تهاجمی به خود میگیرد.بسیاری از پرورش دهندگان مرغ عشق به این باورند که مرغ عشق نر میتواند گزینه مناسبی باشد.بیشتر مرغ عشق های نرو ماده دارای حالتهای ملایمی هستند.برای اینکه حالت تهاجمی نداشته باشد باید آموزش های لازم را به آنها بدهید.

blank

2-آشنایی با نژاد های مختلف مرغ عشق ها:مرغ عشق ها نژاد های مختلفی دارند اما سه مورد از آنها محبوب ترند:

 • مرغ عشق هلو رو:اکثراّ از این نژاد نگهداری میکنند.بلندی آنها 5 سانتی متر و صورت آنها رنگارنگ هست.مرغ عشق هلو از مرغ عشق های تک رنک سفید و بنفش به وجود آمده است.
 • مرغ عشق نقاب دار:این نژاد دارای چشم حلقوی و یک ماسک سیاه و سفید میباشد.منقار نارنجی ،موها یا پرهای سینه زرد و بال ها سبز را دارا میباشند.برخی از پرورش دهندگان مرغ عشق ها میگویند این نژاد تهاجمی تر از دو نژاد دیگر است.
 • مرغ عشق پادشاهی:این نوع مرغ عشق ها نیز به عنوان یک مرغ عشق حلقوی شکل شناخته شده و یک حلقه سفید دور چشم آنها وجود دارد.آنها متمایز تر از دو گونه دیگر هستند.از هر دو گونه دیگر کوچک تر هستند و صدایشان بلندتر از آنهاست.پرورش دهندگان بر این باورند که این نوع تهاجمی تر از انواع دیگر است.

blank

3-به فروشگاه های حیوانات خانگی رفته و در آنجا مرغ عشق را انتخاب کنید.در اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی مرغ عشق های نژاد هلو و پادشاه زیاد است.قبل از خرید موارد زیر را بررسی کنید.

 • پرنده سالم به نظر برسد.پرنده باید چابک،فعال و چشم هایش باز باز باشد همچنین آنها باید پوست روشن اطراف بینی و سوراخ بینی و بینی گوشتی داشته باشند.
 • مطمئن شوید که پرنده میخورد و می آشامد:پرنده باید پاکیزه و تمیز باشد و پرهای بدنش باید زیاد باشد و نه اینکه برجسته یا برآمده باشد.پرنده باید صاف و عاری از دلمه یا توده باشد(برآمده نباشد).پرنده باید جیک جیک،شیطنت یا صداهای دیگر از خودش درآورد.
 • بعضی از پرنده ها کنار افراد دیگر خجالتی هستندو سروصدا نمیکنند.پرنده سالم اعتماد به نفس بالا دارد و کنجکاو استولی محتاطانه عمل میکند.
 • در صورت امکان سعی کنید به پرنده دست بزنید.مطمئن شوید که پرنده علاقه مند به تعامل با شما دارد و به دست شما نوک نمیزند.

blank

4-جستجوی آنلاین برای پرورش مرغ عشق:چندین پایگاه پرورش مرغ عشق وجود داردیعنی در دسترس است که شما میتوانید نژاد های مختلف آنها را دیده و انتخاب کنید.

 • اکثر پرورش دهندگاه معتبر هستند این بدان معنی است که درگیر پرورش مرغ عشق هستند.یعنی از هنگام انتخاب یک جفت مناسب برای آنها و مکان آنها درگیر هستند.
 • پرورش دهندگان معمولاّ خانه آنها را مناسب میکنند تا تخم گذاری کنند و از فرزندان آنها مراقبت کنند.برخی از پرورش دهندگان نوزادان را از مادر و پدر جدا کرده و با غذا دادن خودشان اهلی میکنند.تغذیه آنها با دست برای رام کردن آنها بهترین روش است.این کار باعث میشود مرغ عشق اهلی و دوست داشتنی باشد.

blank

5-مرغ عشق جدید خود را به دامپزشک ببرید.پرنده ممکن است مریض باشد ولی شما نفهمید.با بردن او به دامپزشک از سلامت پرنده خود مطمئن شوید.

 • اگر شما میخواهید یک مرغ عشق بخرید بهتر است قبلا با دامپزشک ملاقات داشته باشید.
 • برای جلوگیری از هزینه های اضافه دامپزشک می تواند یک برنامه برای سلامتی و طولانی بودن زندگی مرغ عشق به شما بدهد.این برنامه شامل سلامت سالانه و مراقبت های اورژانسی باشد.

 

blank

6-تشخیص جنسیت مرغ عشق:تشخیص جنسیت مرغ عشق مثل تعیین جنسیت مرغ و خروس نسیت که با یک نگاه فهمید.بهترین راه بردن او به دامپزشک و انجام آزمایش DNA روی آن میباشد.

لوازم تشخیص DNA بین 15 تا 22 دلار است.با چیدن یکم از ناخن مرغ عشق و ارسال آن به دامپزشک جنسیت مرغ عشق شما معلوم میشود.

برخی از تفاوت های بصری نیز بین دو جنس وجود دارد.مثلا در مرغ ها قسمت ران آنها از خروس گسترده تر و پهن تر است.

گام 2 - مسکن مرغ عشق

blank

1-در فروشگاه های لوازم خانگی به قفس هایی نگاه کنید که بزرگ باشد مثلا دو تا ورق A4 در ان جای گیرد و بلندی آن تا 20 تا 30 سانتی متر باشد.چون مرغ عشق ها پرندگان بازیگوشی هستند و بالا و پایین رفتن و پرواز کردن را خیلی دوست دارند.طوری بزرگ باشد که ظرف آب و غذا و نشیمنگاه آنها در آن جای گیرد و جا برای بازی کردن آنها باشد.

 • در داخل قفس میله بارفیکس هم بگذارید.

blank

2-یک نشیمنگاه در داخل قفس حتما بگذارید.نشیمنگاه طوری باشد که پای خود را راحت روی آن بگذارد و در امنیت باشد روی آن.

 • شما میتوانید برای ساخت نشیمنگاه از فیبر یا شاخه چوب استفاده کنید.

blank

3-قفس پرنده را از بالا آویزان کنید یا جای بالایی نصب کنید به دور از پنجره باز باشد ویا کنار آشپزخانه نباشد.قفس پرنده باید به دوراز دریچه هوا باشد.اگر در مرض هوا باشند ممکن است بعد از حمام کردن مریض شوند.

 • مرغ عشق میتواند به دود و بوی غلیظ و صدای بلند حساس باشد.اگر در اتاق مرغ عشق است درآنجا سیگار نکشید.

blank

4-قفس مرغ عشق را دریک اتاق آرام و روشن بگذارید.اگر اتاق بیش از حد یا به مدت طولانی تاریک باشد ممکن است باعث توسعه بیماری های دیگری در او شود.در فصل تابستان هرگزوهرگز قفس را جلوی نور مستقیم خورشید قرار ندهید چون باعث سکته مغزی او میشود.

 • ولی اگر قفس را درمقابل نور خورشید ضعیف قرار دهید میتواند بدن او ویتامین مورد نیازش را جذب کند.

blank

5-اطمینان حاصل کنید که پرنده شما بین 10 تا 12 ساعت در روز میخوابد.خواب برای مرغ عشق مهم است.اگرمرغ عشق را داخل خانه نگهداری میکنید سعی کنید از یک پوشش برای ایجاد تلریکی در قفس استفاده کنید.

 • همچنین شما میتوانید یک قفس خواب کوچک برای مرغ عشق خود درست کنید اگر درخانه فضای کافی برای قفس بزرگ ندارید تا شرایط آرام اورا فراهم کنید .
 • شما باید زمان خواب و بیدار شدن مرغ عشق خود را کنترل کنید که در یک زمان خاص بخوابد و در یک زمان خاص بیدار شود.

blank

6-قفس پرنده را هر هفته یک بار تمیز کنید:ظروف داخل قفس را هرروز تمیز کنید اما قفس را زودتر از خانه او تمیز کنید.

 • با آب گرم و صابون قفس را تمیز کنید سعی کنید همه وسایلی که برای بازی او داخل قفس است مداوم تمیز کنید.
 • همچنین شما میتوانید یک محصول به نام ژل تمیز کننده برای انجام تمیز کاری دقیق استفاده کنید.این پاک کننده شامل دی اکسید کلر هست وخطری برای پرنده ندارد.
 • اگر از محلول سفید کننده برای تمیز کردن استفاده میکنید خیلی مراقب باشید چون برای پرنده سم است.بعداز شستشو توسط سفید کننده قفس را مقابل نور خورشید قرار دهید تا هوا هم به آن بخورد.
 • قبل از اینکه پرنده را داخل قفس میگذارید مطمئن شوید که بوی سفید کننده کاملا رفته باشد.

گام 3 - غذای مرغ عشق

blank

1-به پرنده غذایی با کیفیت بالا بدهید.اندازه مواد غذایی لتزم برای مرغ عشق رو ظرف آن مشخص میشود.از غذاهایی استفاده کنید که کیفیت بالا ومکمل و مواد معدنی و ویتامین هاست.به طور متوسط مرغ عشق باید در روز دو سوم قاشق غذا بخورد.

 • شما همچنین میتوانید مخلوط دانه پرنده ها را هم بدهید.ولی سعی کنید غذایی انتخاب کنید که مرغ عشق بتواند بخورد.تغذیه انواع توت ها وپلیت ها.
 • از فروشگاه های مواد غذایی حیوانات خانگی غذای مخصوص آهنا را دریافت کنید.ذرتی که جوانه زده باشد برای مرغ عشق مضر است.

blank

2-ادغام میوه جات و سبزیجات در رژیم غذایی مرغ عشق خود.ولی غذای مخصوص مرغ عشق باید همیشه د ر داخل قفس باشد ولی بعضی وقت ها دادن سبزیجات مثل جعفری برای مرغ عشق خوب است.5یا 10 درصد مواد غذایی مرغ عشق باید سبزیجات یا میوه جات باشد.

 • به پرنده خود میوه جات تازه و سالم مثل سیب،انگور،انواع توت ها،خربزه درختی و انبه میتوانید بدهید.شما همچنین سبزیجاتی مانند هویچ ،کلم بروکلی،کدو سبز،سیب زمینی شیرین پخته شده و سبزیجات دارای برگ سبز تیره مانند جعفری را بدهید.

blank

3-غذایی که برای درمان پرندگان داده میشود این خدمات عبارت است از:غلات سبوس دار پخته شده مانند برنج،شکرو...وقتی شما غذا داغل ظرف پذنده میگذارید مطمئن شوید که آن را خرده باشد و فاسد نشده باشد شما باید هربار ظرف را بشویید.

 • این خوب است که اگر مرغ عشق شما غذاهایی را که میگذارید را میخورد.

blank

4-اطمینان حاصل کنید که پرنده شما به ظرف غذا و  آب تمیزی دسترسی دارد.به مرغ عشق خود آب تصفیه نشده اصلا ندهید.

blank

5-هرگز به پرنده خود الکل وشکلات ندهید این مواد حتی مقدار کم آنها میتواند مرغ عشق را بکشد و همچنین مواظب باشید حبوبات خام از جمله نخود و لوبیا و محصولات لبنی و ریواس و پیاز نخورد.

گام 4 - نظافت و آموزش مرغ عشق

blank

1-پرنده خود را در هفته یک بار به حمام کردن شرایطش را فراهم کنید.حمام کردن به طور منظم باعث میشود پرنده سالم و عاری از هرگونه بیماری باشد.اگر نمیتواند خوب حمام کند یا پره او پاره شده یا کثیف است.

 • شما میتوانید اب را در داخل آب پاش ریخته و با آن مرغ عشق خود را حمام دهید.آب پاش را طوری قرار دهید که انگار باران میبارد بر روی آنها.
 • این کار را مکرر تکرار کنید(آبپاشی)تا مرغ عشق خودش شروع به تمیز کردن خودش کند.
 • برخی از مرغ عشق ها دوست دارند در یک ظرف آب را بریزید و داخل آن حمام کنند و شاید ممکن است برای چند دقیقه داخل آب بماند.

blank

2-خشک کردن پرنده و قرار دادن او در یک محیط گرم بعد از هربار حمام مطمئن شوید که پرنده به خوبی خشک شده و سرما نمیخورد.

blank

3-ترو تمیز بال های او هرچند هفته یکبار(چیدن بال ها).این امر ضروری نیست.ولی برای اهلی کردن پرنده کمک میکند.چیدن بال ها یا بریدن بالها از پرواز مرغ عشق به جاهای بلند و فرار او جلوگیری میکند.بریدن بال ها بحث برانگیز است.شاید اگر بیش از حد بالهایشرا ببرید سقوط کند و خطر داشته باشد برای او.

 • اگر شما ناراحت میشوید موقع بریدن بالها پس بهتر است این کار را یک دامپزشک یا فرد حرفه ای انجام دهد.
 • اگر میخواهید این کار را خودتان انجام دهید پس قبل از اقدام بکار یک فیلم در مورد این موضوع تماشا کنید بعد اینکار را انجام دهید.باید پرنده را در یک دست نگه دارید و با دشت دیگر بال او را کوتاه کنید.
 • شما همچنین باید ناخن های اوراهم ترو تمیز کنید.اگر بیش از حد ناخن آنهارا کوتاه کنید شاید نتواند از جایی بگیرد پس سعی کنید این کار را یک متخصص انجام دهد.

blank

4-استفاده از اسباب بازی های امن برای پرنده:شما میتوانید اسباب بازی امن را از فروشگاه های حیوانات خانگی دریافت کنید.

 • هرگز داخل قفس آینه قرار ندهید که مرغ عشق فرض کند جفت او هست.
 • اسباب بازی های چرخدار داخل قفس نگذارید چون ممکن است به مرغ عشق صدمه وارد کند.
 • همیشه سعی کنید یک اسباب بازی جدید داخل قفس بگذارید جایی که بلامانع باشد و راحت بتواند با آن بازی کند.

blank

5-قبل از رسیدگی به پرنده دستان خود را کامل بشویید.میکروب هایی که پرنده حمل میکند ممکن است به انسان سرایت کند و برعکس.این میتواند بیماری جدی هم برای شما و هم برای پرنده باشد.

blank

6-پرنده خود را هر روز برای بازی به بیرون از قفس خود بیاورید.اینکار را به مدت 30 دقیقه در روز انجام دهید چون باعث اجتماعی تر شدن او میشود.بعضی از پرنده ها دوست دارند لوازم شما را مخفی کنند مثل شانه یا روسری شما و غیره.

 • وقتی مرغ عشق خود را دیدید که حوصله ندارد بدانید که او میخواهد با لباس شما بازی کند آنرا بجود یا روی شما راه برود و یا با طلا و جواهرات شما بازی کند.
 • گردنبندهایی هستند که در فروشگاه های حیوانات خانگی برای بازی مرغ عشق ها درست شده است.

blank

7-پرنده خود را به بالا رفتن از قفس و اسباب بازی هایش آموزش دهید.این کار را با ضربه زدن بر روی قفس یا اسباب بازی هایش میتوانید انجام دهید.این آموزش میتواند شما را در هنگام بروز هر اتفاق خاص (زمان رسیدن به بلوغ پرنده)آماده سازد.در این حالت پرنده شما به هر چیزی که نزدیک قفس باشد نوک میزند.

 • این آموزش گام به گام به شما کمک میکند که پرنده را در کنترل خود نگه دارید.

blank

8-در کنار پرنده خود به آرامی سخن بگویید یا حرکت کنید.مرغ عشق ها پرنده های باهوش و شیرینی هستند و دوست ندارند به مدت طولانی پیش مردم باشند.آنها میتوانند مانند پرندگان دیگر از جمله طوطی در بحث شما شرکت کنند ولی چون واژگان آنها گسترده نیس نمیتوانند اینکار را با واژه به شما نشان دهند.

 • پرندگان میتوانند از مرگ بترسند.با ترساندن پرنده میتوانید استرس زیادی به او وارد کنید و باعث مرگ او شوید.پس از اجرای حرکات ناگهانی یا صدای بلند در کنار مرغ عشق خود خودداری کنید.
 • حیوانات وحشی از جمله سگ و گربه نباید ارتباط مستقیم با مرغ عشق داشته باشند.

blank

9-پرنده خود را بر یک پایه منسجم به دامپزشک نشان دهید.بسیاری از پرندگان بیماری خود را تا زمان پیشرفت بیماری نشان نمیدهند.پس بهتر است به صورت مداوم پرنده خود را هرچند وقت یکبار به دامپزشک ببرید.

اطلاعات مطلب

 • پرندگان
 • 16,986 بازدید
 • blankblankblankblankblank (10 votes, average: 4,40 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : - سه‌شنبه, 20 فوریه 18, 7:31 ب.ظ
 • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

 1. جعفر سلطانی - 2018/06/30 - 1:55 ب.ظ
 2. امیرحسین - 2019/05/13 - 12:44 ب.ظ
 3. حجت شایا - 2019/06/03 - 9:45 ب.ظ
 4. blank
  پری ناز حدادرضایی - 2019/07/18 - 11:36 ق.ظ
 5. حامد اسمعیلی - 2019/07/30 - 10:36 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب