ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

2 × 5 =

بستن
بستن

چگونه از یک بچه گربه بعد از تولد مراقبت کنیم؟

چگونه از یک بچه گربه بعد از تولد مراقبت کنیم؟

شما احتمالا مشتاقانه در انتظار روزی هستید که گربه شما یک بچه گربه را به دنیا می آورد. با این حال، هیجان ممکن است به سرعت از بین برود، هنگامی که متوجه شوید که مسئولیت چند بچه گربه آسیب پذیر و مادر جدید را بر عهده دارید. با پرورش نوزادان و یادگیری چگونگی مراقبت و رشد آنها شروع کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - پرورش بچه گربه های تازه متولد شده

پرورش بچه گربه های تازه متولد شده

مرحله 1 : برای مشکلات در طول زایمان تحقیق کنید.

گربه مادر (ملکه) را در طول کار تماشا کنید، اما فضای خود را به او بدهید. غریزه او به پا خواهد شد و او به شما نیازی ندارد که بخشی از کار و زایمان باشید. در عوض، شما باید مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز به روش پزشکی اشتباه نیست. در اینجا مواردی را باید جستجو کرد:

بچه گربه از ساقه تولد آزاد نشده است: بچه گربه ها معمولا در کیسه های تولد فردی ظاهر می شوند که پس از تولد از بین می رود. اگر مادر آن را تمیز نمی کند یا بچه گربه را رد می کند، ممکن است لازم باشد یک حوله نرم بخرید و به آرامی پاک کنید. در صورت شک و تردید، مادر قبل از انجام این کار زمان کمی برای تمایل به بچه گربه داشته باشد یا ممکن است بچه گربه را رد کند.

مادر بیش از 20 دقیقه به سختی فشار می آورد: این نشانه ای است که او دچار مشکل زایمان است. یک زیرچشمی سریع داشته باشید تا ببینید که یک بچه گربه نیمی از آن را دارد. اگر چنین است، بچه گربه را با یک حوله نرم و تمیز نگه دارید و به آرامی به عقب و پایین بکشید. اگر بچه گربه به راحتی بیرون نمی آید، یا اگر هیچ چیزی نمی بینید، با دامپزشک تماس بگیرید.

 اکثر بچه گربه ها در عرض یک یا دو ساعت پس از زایمان شیر می خورند. اگر این اتفاق نیفتاد، به آرامی بچه گربه را با پرتهای مادر جایگزین کنید که به آن کمک می کند که بچه گربه شیر بگیرد. اگر بعد از نیم ساعت بچه گربه هنوز شیر نمیخورد، آرام دهان بچه گربه را باز کنید و به نوک پستان بچرخانید. اگر پس از آن بچه گربه غذا نمی خورند، ممکن است لازم باشد که دامپزشک را خبر کنید.

 

پرورش بچه گربه های تازه متولد شده

مرحله 2 : پس از کار، گربه مادر را راحت بگذارید.

از آنجا که گربه مادر در ابتدا چهار هفته اول زندگی از بچه گربه ها مراقبت می کند، اطمینان حاصل شود که او به چیزی نیاز نداشته باشد. مادر به احتمال زیاد یک مکان پنهانی را انتخاب می کند که می توانید او را راحت کنید. یک جعبه را با تعدادی مایع تمیز و خشک در اتاق قرار دهید و تقریبا دما را ثابت نگه دارید. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که مادر و بچه گربه ها از یک جریان منظم بازدیدکنندگان دور هستند که می تواند آنها را تهدید کند. دمای اتاق بسیار مهم است. در دمای بیش از حد گرم، به مادر مضطرب تبدیل خواهد شد، اما در دمای خیلی سرد نیز بچه گربه ها تحت تاثیر هیپوترمی قرار خواهند گرفت. بچه گربه های تازه متولد نمی توانند درجه حرارت بدن خود را تنظیم کنند و به مادر وابستگی دارند.

پرورش بچه گربه های تازه متولد شده

مرحله 3 : به گربه ی مادر، غذای مغذی بدهید.

مادر پس از زایمان مصرف غذای خود را دو برابر می کند، بنابراین مقدار زیادی غذای مغذی تهیه کنید و همچنین وی را با ویتامین ها و مواد معدنی تغذیه کنید. غذای بچه گربه ایده آل است زیرا دارای کالری بالاتری نسبت به غذای منظم است و ویتامین ها و مواد معدنی را اضافه کرده است. اجتناب از دادن شیر، از آنجا که می تواند موجب اسهال شود. شما همچنین باید یک جعبه قرار دهید تا مادر بتواند نزدیک بچه گربه ها بماند. بچه گربه ها حس های قوی دارند. شایع ترین آنها حس بویایی است که برای پیدا کردن شیر مادر خود استفاده می کنند.

پرورش بچه گربه های تازه متولد شده

مرحله 4 : غذای بچه گربه را تنظیم کنید.

در حالی که راه های زیادی برای یک بچه گربه (تغییر آنها از شیر مادر به مواد غذایی جامد) وجود دارد، ساده ترین راه این است که اجازه دهید بچه گربه ها به دنبال مادر باشند. معمولا این کار را از چهارهفتگی انجام می دهند. شما می توانید با تنظیم غذای بچه گربه به مادر کمک کنید. بچه گربه ها ممکن است در ابتدا فقط کنجکاو ظاهر شوند، اما وقتی که آنها انرژی بیشتری می گیرند، پرجنب وجوش تر میشوند. ممکن است به راحتی شروع به خوردن غذای نرم مانند کنسرو کنند. مادر آنها را تشویق می کند که بچه گربه ها شروع به خوردن غذاهای جامد کنند.

 

پرورش بچه گربه های تازه متولد شده

مرحله 5 : جعبه بستر را بگذارید.

زمانی که آنها بزرگتر می شوند، شروع به حرکت، کشیدن، بازی کردن و خروج از لانه می کنند. اکنون یک زمان خوب برای قرار دادن یک سینی بزرگ و نیمه خالی است. این ممکن است کمک کند که سینه مادر را درون سینی قرار دهد. این به بچه گربه ها نشان می دهد که سینی محل توالت است. هرگز از بستر چسبنده استفاده نکنید. اینگونه بسترها می تواند در داخل روده عوارضی ایجاد کند و باعث انسداد شود.

گام 2 - نگه داشتن بچه گربه های سالم و دوست داشتنی

نگه داشتن بچه گربه های سالم و دوست داشتنی

مرحله 1 : یک محیط امن ایجاد کنید.

خطراتی مانند بطری های عمیق، رشته ها، روبان ها یا اسباب بازی های کوچک، را از بین ببرید. انجام این کار می تواند گربه را از غرق شدن یا خفگی نگه دارد. شما همچنین باید مراقب باشید که نوشیدنی های گرم در مورد بچه گربه های کنجکاو اصلا مناسب نیست و ممکن است منجر به ضربه زدن و سوختن آنها شود. غذای انسانی نیز باید از بچه گربه ها دور باشد، زیرا می تواند غذا خوردن را تحریک کند که معده شان را تحریک می کند. هر حیوان خانگی دیگر (مخصوصا سگ) را در اطراف بچه گربه ها نظارت کنید و از مکان هایی که بچه گربه ها می توانند در آنجا باشند، مواظبت کنید. همچنین هنگام ورود به اتاقی که بچه گربه ها زندگی می کنند مراقب باشید. آنها دوست دارند که در یک مسیر غیر قابل پیش بینی قرار گیرند و تردید کردن در یک مسیر و یا سقوط کردن برایشان لذت بخش است.

نگه داشتن بچه گربه های سالم و دوست داشتنی

مرحله 2 : وقتی که بچه گربه ها به خانه بیایند، در نظر بگیرید.

اگر تصمیم گرفتید که از بچه گربه ها محافظت نکنید، به محض اینکه هشت هفته به پایان برسد، می توانید شروع به یافتن خانه ی جدید برای آنها کنید. در حالی که برخی معتقدند که شما باید تا 12 هفته منتظر بمانید، بچه گربه ها به این موضوع اهمیت نمی دهند، و برای آنها سخت تر است که با خانه های جدید خود سازگار شوند. به همین دلیل است که بهتر است شروع به جستجو برای خانه درهفته 8 تا 12 باشید. این دوره زمانی اجازه می دهد که بچه گربه ها با مادر خود زمان زیادی را صرف کنند و اجازه می دهد تا خانه های جدیدشان را بپذیرند.

نگه داشتن بچه گربه های سالم و دوست داشتنی

مرحله 3 : بچه ها و مادر را برای کک ها بررسی کنید.

به پوست و خز آنها برای نقاط سیاه کوچک نگاه کنید. شما همچنین می توانید خز را خیس کنید و برس را بر روی یک حوله کاغذی خیس و سفید تکان دهید. شما ممکن است لکه های قرمز (خون خشک شده) و خاک کثیف (کپک ها) را ببینید. اگر بچه گربه ها یا مادر کک داشته باشند، از دامپزشک خود بخواهید که یک محصول کک را برای استفاده بچه گربه ها توصیه کند. برای مراقبت از مادر مواظب باشید، صبر کنید تا دارو خشک شود و سپس او را پیش بچه گربه ها بازگردانید. درصورت ابتلا ممکن است بچه گربه ها با یک دارو مایع (fenbendazole) که توسط سرنگ داده می شود درمان شوند که این درمان برای بچه گربه هایی که حداقل سه هفتگی هستند، انجام می شود. هر 2 تا 3 هفته یکبار درمان را تکرار کنید.

نگه داشتن بچه گربه های سالم و دوست داشتنی

مرحله 4 : واکسیناسیون بچه گربه.

شما می توانید بچه گربه ها را حداقل 9 هفته واکسینه کنید. برای تعیین واکسیناسیونی که بچه گربه ها نیاز دارند، با دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک شما احتمالا توصیه می کند که در برابر گرگرفتگی بچه ها، که گربه شما احتمالا در معرض آن قرار می گیرد، واکسینه شود. از سوی دیگر، اگر گربه ها  در داخل خانه باقی بمانند، دامپزشک ممکن است توصیه به واکسیناسیون در برابر لوسمی نداشته باشد. این به این دلیل است که لوسمی گربه توسط تماس نزدیک با گربه ها گسترش می یابد. اگر بچه گربه ای در داخل باشد، واکسیناسیون هنوز هم توصیه می شود، اگر چه دامپزشک شما می تواند به شما توصیه کند که کدام اجزاء ضروری و کدامیک اختیاری هستند.

نگه داشتن بچه گربه های سالم و دوست داشتنی

مرحله 5 : بچه گربه ها را ببوسید.

هنگامی که بچه گربه ها سه یا چهار هفته یا بیشتر به طور مداوم کنار شما هستند، دوستان را دعوت کنید تا با بچه گربه ها بازی کنند. اطمینان حاصل کنید که این مقدمه کنترل شده است، بنابراین بچه گربه ها ترسناک نیستند (که ممکن باشد آسیب برساند). به یاد داشته باشید که مهم است که قبل از اینکه 12 هفته به شما تعلق داشته باشد، آنها را به انواع مختلف افراد، صداها، بوها و محیط ها افشا کنید. تقریبا در این زمان، برای آنها شرایط و تجربیات جدید را سخت تر می کند. اگر بچه گربه ها را در سنين كودكی اجتماعی كنید، آنها ویژگی هایی را می پذیرند كه به گربه های بزرگ یاد می دهند.

 

اطلاعات مطلب

  • مراقبت
  • 2,148 بازدید
  • blankblankblankblankblank (4 votes, average: 3,75 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - چهارشنبه, 18 آوریل 18, 2:48 ب.ظ
  • دریافت فایل
  • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

  1. زهرا رضایی - 2021/05/21 - 10:30 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب