گام 1 - مسکن بلدرچین

1-خرید یک خانه مناسب برای بلدرچین

با توجه به کوچک بودن آنها آنها میتوانند در هر مسکنی از جمله قفس خوکچه هندی،قفس جوندگان مثل خرگوش،قفس مرغ و قفس پرندگان خانگی زندگی کنند.دو راه وجوددارد برای بدست آوردن خانه یا درست کنید با بخرید.این مهم است که قفس بلدرچین کمتر از یک متر نباشید.قفس بزرگ باعث میشود که داخل آن به هر طرف که میخواهد برود.ولی اگر قفس کوچک باشد فقط به فکر بیرون آمدن از آنجاست و مطمئن باشید که فاصله بین سیم کشی های اطراف قفس از ½ اینچ بیشتر نباشد چون سر خود را از آنجا به بیرون فشار میدهد.همچنین طبقه های قفس هم بهتر است از تخته باشد تا لغزش نداشته باشد.چون پای بلدرچین کوچک است ممکن است بلغزد و از آنجا بیافتد و صدمه ببیند.

2-مطمئن باشید که بهترین مسکن را برای بلدرچین خود انتخاب کرده اید

بلدرچین را در هر خانه ای میتوان نگه داشت اما چند نکته برای دانستن نیاز است تا امنیت آنرا برقرار کند.این ها عبارتند از:قفس باید در دسترس باشد تا شما بتوانید هر روز به آن ها آب و غذا بدهید و هر هفته آنرا تمیز کنید.

 • خانه بلدرچین باید سرپناه از باران، باد، تگرگ ،برف و خورشید داشته باشد.به خاطر داشته باشید که از باد و خورشید کاملا دور نباشد چون برایش هوای تازه و نور خورشید لازم است.اگر شما نمیتوانید سرپناه مسکنش را فذاهم کنید میتوانید با یک پوشش ورق ضد آب امنیت آنرا تامین کنید.
 • قفس باید بی خطر و امن از دست شکارچیان باشد.سگ ها،گربه های وحشی،موش صحرائی،مارها و روباه ها میتوانند بلدچین را اگر قفسش امن نباشد بکشند.اگر قفس جای امنی نباشید سگ ها میتوانند حفاری کرده و به او صدمه بزنند.بعضی از پرندگان هم میتوانند به او آسیب برسانند.

3-این را هم بدانید که شما میتوانید بلدرچین را با فنچ،قناری و مرغ عشق هم نگهداری کنید

بخاطر داشته باشید که اگر آنها را در یک قفس میخواهید نگه دارید باید قفس کمی بزرگتر باشد.اگر قفس آنها کوچک باشد باعث ایجاد استرس در آنها میشود.

 • این روش مزایا و معایبی را هم دارد:مزایا اینکه لازم نیست پول اضافی خرج کنید که هم برای بلدرچین لانه درست کنید هم برای پرندگان دیگر.و تعمیر یا تمیز کردن آنجاهم راحت خواهد بود.معیب اینکه ممکن است بلدرچین به پرندگان دیگر آسیب برساند غذای آنها را بخورد.یا هر کدام که تخم گذاشت اون یکی آن را بخورد.

4-محل مسکن باید در یک محیط مناسب باشد

بلدرچین نیاز به یک مکانی با آرامش،مرطوب(نه سردنه گرم)،بی سروصدا و غیر مختل دارد تا خوشحال باشد.آنها باید به دور از شکارچیان از جمله حیوانات خانگی نیز باشند.یک مکان منایب برای بلدرچین در تابستان زیر درخت و در زمستان در یک کاراژ یا اناری هست.

5-ایجاد یک بستر در خانه

برای بستر یا زیستگاه او شما میتوانید از صفحات درخت کاج،تراشه چوب صنوبر،شن و ماسه،گلوله های روزنامه، گلوله های علف و یونجه استفاده کنید.این توصیه میشود که سعی کنید قفس آنها را با علف و کاه بسازید.این باعث میشود که آنها علاقه به داشتن جوجه کنند و تخم بگذارند.

6-یک پارچه یا بالشتک به سقف قفس بلدرچین اضافه کنید

شاید شما فکر کنید که آنها نمیتوانند پرواز کنند ولی وقتی که وحشت زده بشوند مستقیم به سقف پرواز میکنند.بنابراین برای قفس آنها:مطمئن باشید که یک لایه نرم اضافه کرده اید که موقع پریدن صدمه نبینند.

7-چند مورد دیگر هم به بلدرچین خود اضافه کنید

بلدرچین برای خوشحال بودنش به چند مورد دیگر نیاز دارد که آنها عبارتند از:

 • ظرف آب:ظرف نباید زیاد عمیق یا بزرگ باشد که بلدرچین در معرض خطر باشد.باید طوری باشد که به آن دسترسی راحت تر داشته باشد.
 • ظرف غذا:ظرف غذای بلدرچین باید مثل ظرف آبش در دسترس باشد.
 • مکان امن یا پنهان:شما میتوانید یک جفت همستر بخرید و آنها را در قفس بلدرچین نگهداری کنید.بلدرچین دوست دارد وقتی دید آنها ترسیده اند و یا خودش از بابت آنها احساس خطر کرد عقب نشینی کند یعنی میخواهد در جایی قایم شود.
 • یک ظرف پر از شن و ماسه:بلدرچین دوست دارد هر روز داخل شن وماسه یا خاک حمام کند.این بهتر است چون با اینکار کنه ها را از خود دور میکنند.از آنجائیکه بلدرچین ریخت و پاش میکند بهتر است ظرف آب و غذای او دور از ظرف شن و ماسه باشد.
 • گیاهان کوچک:چنانکه بلدرچین شما در یک چمن یا محیط خانگی زندگی میکند.رشد گیاهان و گل ها در آنجا او را خوشحال میکند.به یاد داشته باشید که بلدرچین کنجکاو است و ممکن است از آن گیاهان که رشد کرده اند بخورد پس مطمئن باشید که سمی نیستند.

گام 2 - انتخاب بلدرچین

1-تصمیم بگیرید که از کدام نزاد بلدرچین شما میخواهید مراقبت کنید

بلدرچین ها نژاد های مختلفی دارند ولی هدف همه آنها یکیست(گوشت ، تخم و یا پرورش آنها).شما باید کمی جستجو کنید تا ببینید کدام نوع برای سبک زندگی شما مناسب است.برخی از نژاد های محبوب عبارتند از:

 • بلدرچین های معمولی:این بلدرچین ها برای افرادی که اولین بارشان است که اقدام به نگهداری میکنند خوب است.این نژاد هم خوب تخم گذاری میکند و هم خوب گوشت میدهد.
 • بلدرچین نژاد کبک آمریکائی یا بلدرچین سفید:این نژاد برای پرورش دادن و گوشت آن توصیه میشود.که در این نژاد سر نر مایل به سفید و سر ماده مایل به رنگ زرد است.که این دو باهم خوب میتوانند تولید مثل هم بکنند.
 • بلدرچین شاگرد یا پادو:این نوع بلدرچین بخاطر اندازه کوچکش معمولا برای گوشت و تخم او نگهداری میشوند.یکی از مزایای نگهداری این نزاد از بلدرچین پرورش آسان آنهاست و بخاطر رنگ خوبی که دارند میتوان به عنوان یک حیوان خانگی از آنها مراقبت کرد.این بلدرچین ها میتوانند دانه های پرندگان دیگر که روی زمین ریخته را تمیز کنند.

گام 3 - تغذیه بلدرچین

1-آماده سازی مواد غذایی بلدرچین

شما باید انواع مختلفی از غذاها را برای بلدرچین در نظر بگیرید.مواد غذایی مناسب شامل:خرده های مواد غذایی مرغ های شکاری،مخلوط غذای فنچ و قناری،غذای اولیه بوقلمون و برخی از غذاهای جوجه ها.با دادن غذاهای مختلف شما میتوانید انواع رفتارها را از آنها مشاهده کنید.مثل:یک انتخاب متداول اینست که شما غذای او را در ظرف غذا بریزید یا هم او را به چمن فرستاده و غذایش را آنجا پخش کنید و بخورد.

گام 4 - مراقبت روزانه از بلدرچین

1-در نظر بگیرید که بلدرچین را هفته ای یکبار به بیرون از قفس ببرید

بلدرچین ها چیزهای جدید را دوست دارند و آنها بسیار کنجکاو هستند.آنها دوس دارند در چمن یا گردوغبار حمام کنند و هر چیز کوچکی را که روی زمین است را بخورند. برای بلدرچین تخم گذار نور خورشید خوب است.اگر شما متوجه شدید که بلدرچین ماده نمیتواند تخم گذاری کند او را حتما به بیرون قفس برده و بگذارید نور خورشید به او بخورد.وقتی آنها را بیرون آوردید مراقب پرندگان شکارچی از جمله کلاغ باشید.ممکن است او را به عنوان طعمه بگیرد.اگر شما در منطقه خود از این نوع پرندگان زیاد دارید پس قفس خود را با عایق های محکم درست کنید.

گام 5 - مراقبت از سلامت و نیازهای دیگر بلدرچین

1-سلامت بلدرچین خود را زیر نظر داشته باشید

اگر به نظرتان میرسد که حرکات بلدرچین شما غیر معمول است و یا غذا نمیخورد پس در نتیجه بلدرچین شما مریض است.اگر توانستید بلدرچین را حتما به دامپزشک ببرید و یا مشکلات کوچک را خودتان هم میتوانید حل کنید.مثلا:اگر بلدرچین شما بدون حرکت در گوشه ای نشسته باشد نشان آنست که یا سردش شده یاهم بیمار است.اگر بیمار است آنرا به دامپزشک ببرید و اگر سردش است آن را به یک مکان گرم انتقال دهید.اتلق باید کاملا گرم باشد.در همان جعبه غذا و آب بگذارید تا بلدرچین به حالت قبلی خود یعنی پر جنب و جوش شدن برگردد.باید چند روز تحت مراقبت خود نگه دارید بعد به قفس انتقال دهید.

 • بلدرچین شما دارای کنه شده است:محوطه ای که بلدرچین در آنجا زندگی میکند باید به طور مداوم تمیز کنید.برای درمان این درد به بلدرچین اجازه دهید در گردوغبار حمام کند و یا پودر کنه خریده و ه او بزنید تا بلدرچین از شر آنها خلاص شود.
 • بلدرچین شما مصدوم شده است:این بیماری محسوب نمیشود اما آن را جدی بگیرید.بلدرچین را در این مواقع باید در جای امنی نگه دارید تا مصدومیت او بطور کامل بهبود یابد.اگر چند روز تحت نظرتان باشد بعد میتوانید به محل قبلی اش بازگردانید.
 • بلدرچین شما بیش از حد احساس گرما میکند:شما میتوانید با انتقال او به یک محیط سرد و یا دور کردن از نور خورشید این درد او را درمان کنید.