ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده + 12 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:35:02*** 1398/06/30: قیمت فروش دلار 11450 تومان و قیمت فروش یورو 12750 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها شنبه 1398/06/30::: مردم سالاری: نیویورک؛ مصاف دیپلماسی تهران با واشنگتن; وزیر امورخارجه کشورمان برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عازم نیویورک شد. *** شرق: با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد *** ایران: نبرد دیپلماتیک در نیویورک; ظریف در آستانه سفر به نیویورک 7 طرح صلح آمیز ایران در سال های گذشته را مرور کرد; محمدجواد ظریف روز گذشته در حالی برای حضور در هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک شد که خاورمیانه در چند هفته گذشته باز هم تجلی پیچیده‌ترین معادلات منطقه‌ای شد. *** اطلاعات: ظریف: برای آمریکا نفت اعراب از خون انسان‌ها مهم‌تر است *** ابتکار: سایه گرانی بر سر دانش‌آموزان; این روزها کافی است که سری به فروشگا‌ه‌ها و مراکز خرید لوازم‌التحریر بزنیم، آنگاه خواهیم دید که دیگر شعر «باز آمد بوی ماه مدرسه» همانند گذشته شور و شوقی به دل‌ها راه نمی‌دهد و خبری از اشتیاق دانش‌آموزان برای خرید لوازم مورد نیازشان به چشم نمی‌خورد. *** کیهانضربه ویرانگر انصارالله نشان داد نمی‌توان به آمریکا تکیه کرد; رسانه‌ های غربی اذعان کردند که تجهیزات نظامی انصارالله یمن که روی هم یک میلیون دلار هم نمی‌ارزیدند توانستند با عبور از بالای سر تجهیزات چند میلیارد دلاری که عربستان از آمریکا خریداری کرده به تاسیسات آرامکو ضربه بزنند و ۵ درصد تولید نفت جهان را مختل کنند. این یعنی چتر امنیتی آمریکا نمی‌تواند از دولت‌های ثروتمند نفتی خلیج ‌فارس محافظت کند. *** دنیای اقتصاد: همدستی پوپولیسم و مرکانتلیسم; ریشه ناکارآمدی‌ها، سوداگرایی نهادی و ترکیب آن با اقتصاد کلان پوپولیستی (عوام‌گرایانه) است; جهش‌های قیمتی در اقتصاد ایران محصول چه نظمی است؟ آیا این جهش‌ها که هر از چند گاهی در حوزه مسکن، ارز، طلا و… رخ می‌دهد به واسطه عمل به قواعد اقتصاد آزاد رقابتی است؟ عباس آخوندی، اقتصاددان و وزیر پیشین راه و شهرسازی در مطلبی تحلیلی این سوال را بررسی کرده است

چگونه از یک بلدرچین مراقبت کنیم؟

چگونه از یک بلدرچین مراقبت کنیم؟

مراقبت از بلدرچین بسیار ساده است.آنها به عنوان پرندگان بسیار کوچک هستند ومیتوانند با پرندگان کوچک دیگر مانند فنچ و قناری هم زندگی کنند.آنها یک دسته یا گروه خوبی هستند و تماشای آنها و تخم آنها جالب است.

مطالب مرتبط


گام 1 - مسکن بلدرچین

1-خرید یک خانه مناسب برای بلدرچین

با توجه به کوچک بودن آنها آنها میتوانند در هر مسکنی از جمله قفس خوکچه هندی،قفس جوندگان مثل خرگوش،قفس مرغ و قفس پرندگان خانگی زندگی کنند.دو راه وجوددارد برای بدست آوردن خانه یا درست کنید با بخرید.این مهم است که قفس بلدرچین کمتر از یک متر نباشید.قفس بزرگ باعث میشود که داخل آن به هر طرف که میخواهد برود.ولی اگر قفس کوچک باشد فقط به فکر بیرون آمدن از آنجاست و مطمئن باشید که فاصله بین سیم کشی های اطراف قفس از ½ اینچ بیشتر نباشد چون سر خود را از آنجا به بیرون فشار میدهد.همچنین طبقه های قفس هم بهتر است از تخته باشد تا لغزش نداشته باشد.چون پای بلدرچین کوچک است ممکن است بلغزد و از آنجا بیافتد و صدمه ببیند.

2-مطمئن باشید که بهترین مسکن را برای بلدرچین خود انتخاب کرده اید

بلدرچین را در هر خانه ای میتوان نگه داشت اما چند نکته برای دانستن نیاز است تا امنیت آنرا برقرار کند.این ها عبارتند از:قفس باید در دسترس باشد تا شما بتوانید هر روز به آن ها آب و غذا بدهید و هر هفته آنرا تمیز کنید.

 • خانه بلدرچین باید سرپناه از باران، باد، تگرگ ،برف و خورشید داشته باشد.به خاطر داشته باشید که از باد و خورشید کاملا دور نباشد چون برایش هوای تازه و نور خورشید لازم است.اگر شما نمیتوانید سرپناه مسکنش را فذاهم کنید میتوانید با یک پوشش ورق ضد آب امنیت آنرا تامین کنید.
 • قفس باید بی خطر و امن از دست شکارچیان باشد.سگ ها،گربه های وحشی،موش صحرائی،مارها و روباه ها میتوانند بلدچین را اگر قفسش امن نباشد بکشند.اگر قفس جای امنی نباشید سگ ها میتوانند حفاری کرده و به او صدمه بزنند.بعضی از پرندگان هم میتوانند به او آسیب برسانند.

3-این را هم بدانید که شما میتوانید بلدرچین را با فنچ،قناری و مرغ عشق هم نگهداری کنید

بخاطر داشته باشید که اگر آنها را در یک قفس میخواهید نگه دارید باید قفس کمی بزرگتر باشد.اگر قفس آنها کوچک باشد باعث ایجاد استرس در آنها میشود.

 • این روش مزایا و معایبی را هم دارد:مزایا اینکه لازم نیست پول اضافی خرج کنید که هم برای بلدرچین لانه درست کنید هم برای پرندگان دیگر.و تعمیر یا تمیز کردن آنجاهم راحت خواهد بود.معیب اینکه ممکن است بلدرچین به پرندگان دیگر آسیب برساند غذای آنها را بخورد.یا هر کدام که تخم گذاشت اون یکی آن را بخورد.

4-محل مسکن باید در یک محیط مناسب باشد

بلدرچین نیاز به یک مکانی با آرامش،مرطوب(نه سردنه گرم)،بی سروصدا و غیر مختل دارد تا خوشحال باشد.آنها باید به دور از شکارچیان از جمله حیوانات خانگی نیز باشند.یک مکان منایب برای بلدرچین در تابستان زیر درخت و در زمستان در یک کاراژ یا اناری هست.

5-ایجاد یک بستر در خانه

برای بستر یا زیستگاه او شما میتوانید از صفحات درخت کاج،تراشه چوب صنوبر،شن و ماسه،گلوله های روزنامه، گلوله های علف و یونجه استفاده کنید.این توصیه میشود که سعی کنید قفس آنها را با علف و کاه بسازید.این باعث میشود که آنها علاقه به داشتن جوجه کنند و تخم بگذارند.

6-یک پارچه یا بالشتک به سقف قفس بلدرچین اضافه کنید

شاید شما فکر کنید که آنها نمیتوانند پرواز کنند ولی وقتی که وحشت زده بشوند مستقیم به سقف پرواز میکنند.بنابراین برای قفس آنها:مطمئن باشید که یک لایه نرم اضافه کرده اید که موقع پریدن صدمه نبینند.

7-چند مورد دیگر هم به بلدرچین خود اضافه کنید

بلدرچین برای خوشحال بودنش به چند مورد دیگر نیاز دارد که آنها عبارتند از:

 • ظرف آب:ظرف نباید زیاد عمیق یا بزرگ باشد که بلدرچین در معرض خطر باشد.باید طوری باشد که به آن دسترسی راحت تر داشته باشد.
 • ظرف غذا:ظرف غذای بلدرچین باید مثل ظرف آبش در دسترس باشد.
 • مکان امن یا پنهان:شما میتوانید یک جفت همستر بخرید و آنها را در قفس بلدرچین نگهداری کنید.بلدرچین دوست دارد وقتی دید آنها ترسیده اند و یا خودش از بابت آنها احساس خطر کرد عقب نشینی کند یعنی میخواهد در جایی قایم شود.
 • یک ظرف پر از شن و ماسه:بلدرچین دوست دارد هر روز داخل شن وماسه یا خاک حمام کند.این بهتر است چون با اینکار کنه ها را از خود دور میکنند.از آنجائیکه بلدرچین ریخت و پاش میکند بهتر است ظرف آب و غذای او دور از ظرف شن و ماسه باشد.
 • گیاهان کوچک:چنانکه بلدرچین شما در یک چمن یا محیط خانگی زندگی میکند.رشد گیاهان و گل ها در آنجا او را خوشحال میکند.به یاد داشته باشید که بلدرچین کنجکاو است و ممکن است از آن گیاهان که رشد کرده اند بخورد پس مطمئن باشید که سمی نیستند.

گام 2 - انتخاب بلدرچین

1-تصمیم بگیرید که از کدام نزاد بلدرچین شما میخواهید مراقبت کنید

بلدرچین ها نژاد های مختلفی دارند ولی هدف همه آنها یکیست(گوشت ، تخم و یا پرورش آنها).شما باید کمی جستجو کنید تا ببینید کدام نوع برای سبک زندگی شما مناسب است.برخی از نژاد های محبوب عبارتند از:

 • بلدرچین های معمولی:این بلدرچین ها برای افرادی که اولین بارشان است که اقدام به نگهداری میکنند خوب است.این نژاد هم خوب تخم گذاری میکند و هم خوب گوشت میدهد.
 • بلدرچین نژاد کبک آمریکائی یا بلدرچین سفید:این نژاد برای پرورش دادن و گوشت آن توصیه میشود.که در این نژاد سر نر مایل به سفید و سر ماده مایل به رنگ زرد است.که این دو باهم خوب میتوانند تولید مثل هم بکنند.
 • بلدرچین شاگرد یا پادو:این نوع بلدرچین بخاطر اندازه کوچکش معمولا برای گوشت و تخم او نگهداری میشوند.یکی از مزایای نگهداری این نزاد از بلدرچین پرورش آسان آنهاست و بخاطر رنگ خوبی که دارند میتوان به عنوان یک حیوان خانگی از آنها مراقبت کرد.این بلدرچین ها میتوانند دانه های پرندگان دیگر که روی زمین ریخته را تمیز کنند.

گام 3 - تغذیه بلدرچین

1-آماده سازی مواد غذایی بلدرچین

شما باید انواع مختلفی از غذاها را برای بلدرچین در نظر بگیرید.مواد غذایی مناسب شامل:خرده های مواد غذایی مرغ های شکاری،مخلوط غذای فنچ و قناری،غذای اولیه بوقلمون و برخی از غذاهای جوجه ها.با دادن غذاهای مختلف شما میتوانید انواع رفتارها را از آنها مشاهده کنید.مثل:یک انتخاب متداول اینست که شما غذای او را در ظرف غذا بریزید یا هم او را به چمن فرستاده و غذایش را آنجا پخش کنید و بخورد.

گام 4 - مراقبت روزانه از بلدرچین

1-در نظر بگیرید که بلدرچین را هفته ای یکبار به بیرون از قفس ببرید

بلدرچین ها چیزهای جدید را دوست دارند و آنها بسیار کنجکاو هستند.آنها دوس دارند در چمن یا گردوغبار حمام کنند و هر چیز کوچکی را که روی زمین است را بخورند. برای بلدرچین تخم گذار نور خورشید خوب است.اگر شما متوجه شدید که بلدرچین ماده نمیتواند تخم گذاری کند او را حتما به بیرون قفس برده و بگذارید نور خورشید به او بخورد.وقتی آنها را بیرون آوردید مراقب پرندگان شکارچی از جمله کلاغ باشید.ممکن است او را به عنوان طعمه بگیرد.اگر شما در منطقه خود از این نوع پرندگان زیاد دارید پس قفس خود را با عایق های محکم درست کنید.

گام 5 - مراقبت از سلامت و نیازهای دیگر بلدرچین

1-سلامت بلدرچین خود را زیر نظر داشته باشید

اگر به نظرتان میرسد که حرکات بلدرچین شما غیر معمول است و یا غذا نمیخورد پس در نتیجه بلدرچین شما مریض است.اگر توانستید بلدرچین را حتما به دامپزشک ببرید و یا مشکلات کوچک را خودتان هم میتوانید حل کنید.مثلا:اگر بلدرچین شما بدون حرکت در گوشه ای نشسته باشد نشان آنست که یا سردش شده یاهم بیمار است.اگر بیمار است آنرا به دامپزشک ببرید و اگر سردش است آن را به یک مکان گرم انتقال دهید.اتلق باید کاملا گرم باشد.در همان جعبه غذا و آب بگذارید تا بلدرچین به حالت قبلی خود یعنی پر جنب و جوش شدن برگردد.باید چند روز تحت مراقبت خود نگه دارید بعد به قفس انتقال دهید.

 • بلدرچین شما دارای کنه شده است:محوطه ای که بلدرچین در آنجا زندگی میکند باید به طور مداوم تمیز کنید.برای درمان این درد به بلدرچین اجازه دهید در گردوغبار حمام کند و یا پودر کنه خریده و ه او بزنید تا بلدرچین از شر آنها خلاص شود.
 • بلدرچین شما مصدوم شده است:این بیماری محسوب نمیشود اما آن را جدی بگیرید.بلدرچین را در این مواقع باید در جای امنی نگه دارید تا مصدومیت او بطور کامل بهبود یابد.اگر چند روز تحت نظرتان باشد بعد میتوانید به محل قبلی اش بازگردانید.
 • بلدرچین شما بیش از حد احساس گرما میکند:شما میتوانید با انتقال او به یک محیط سرد و یا دور کردن از نور خورشید این درد او را درمان کنید.

اطلاعات مطلب

 • بلدرچین
 • 24,919 بازدید
 • (48 votes, average: 4٫38 out of 5)
  Loading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 21 می 17, 7:01 ق.ظ
 • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

 1. Avatar
  kazem - 2018/01/04 - 11:14 ق.ظ
  • Avatar
   محمد بایگان - 2018/11/02 - 1:06 ق.ظ
  • Avatar
   ابوالفضل - 2019/04/09 - 4:48 ب.ظ
 2. Avatar
  فرزین - 2018/01/29 - 7:48 ب.ظ
  • مهدی هاتفی نیا
   مهدی هاتفی نیا - 2018/02/03 - 8:20 ب.ظ
 3. Avatar
  فرزین - 2018/02/06 - 5:37 ب.ظ
  • Avatar
   مرغ عشق صائب - 2018/05/29 - 4:16 ب.ظ
 4. Avatar
  محمد مهدی حلیمی - 2018/05/31 - 3:24 ب.ظ
 5. Avatar
  Hasan Aga - 2018/06/01 - 1:35 ق.ظ
 6. Avatar
  سونیا نصیری فرد - 2018/06/04 - 5:28 ب.ظ
 7. Avatar
  Pouya yusefiyan - 2018/06/04 - 5:46 ب.ظ
 8. Avatar
  Pouya yusefiyan - 2018/06/04 - 5:47 ب.ظ
 9. Avatar
  صادقی - 2018/06/04 - 7:11 ب.ظ
 10. Avatar
 11. Avatar
  امیدمحمدزاده - 2018/06/09 - 9:18 ب.ظ
 12. Avatar
  میلاد کفیلی - 2018/06/10 - 12:51 ق.ظ
 13. Avatar
  maryam nasiri - 2018/06/11 - 5:01 ب.ظ
 14. Avatar
 15. Avatar
  کپ جوشی - 2018/07/29 - 3:07 ب.ظ
 16. Avatar
  فهیمه مقدسی - 2018/09/07 - 1:23 ق.ظ
 17. Avatar
  محمد تقی صادقی - 2018/10/14 - 1:24 ق.ظ
 18. Avatar
  فرزین - 2018/12/17 - 9:03 ب.ظ
  • دانشمند پاسخگو
   دانشمند پاسخگو - 2018/12/19 - 3:05 ب.ظ
 19. Avatar
  ابوالفضل - 2019/04/09 - 4:50 ب.ظ
 20. Avatar
  عباس شاپوری - 2019/04/21 - 3:55 ب.ظ
 21. Avatar
  امیر روزبه - 2019/04/30 - 3:17 ب.ظ
 22. Avatar
  ilia - 2019/05/09 - 8:30 ب.ظ
 23. Avatar
  ilia - 2019/05/09 - 8:32 ب.ظ
 24. Avatar
  حجت شایا - 2019/05/23 - 8:57 ب.ظ
  • دانشمند پاسخگو
   دانشمند پاسخگو - 2019/05/25 - 8:13 ب.ظ
 25. Avatar
  صادق - 2019/05/28 - 7:57 ب.ظ
 26. Avatar
  رها اعتمادی فر - 2019/05/28 - 11:15 ب.ظ
 27. Avatar
  ارمان دارک - 2019/06/30 - 6:55 ب.ظ
 28. Avatar
  elahe.r - 2019/07/10 - 10:07 ب.ظ
  • دانشمند پاسخگو
   دانشمند پاسخگو - 2019/07/11 - 10:23 ق.ظ
 29. Avatar
  زهرا - 2019/07/13 - 3:10 ب.ظ
 30. Avatar
  محمد - 2019/07/17 - 8:45 ب.ظ
 31. میترا محمد زاده
  میترا محمد زاده - 2019/07/18 - 11:50 ق.ظ
 32. Avatar
  شایان - 2019/09/15 - 2:20 ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.