ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

1 × 1 =

بستن
بستن

چگونه از گل ارکیده مراقبت کنیم؟

چگونه از گل ارکیده مراقبت کنیم؟

مراقبت از گل ارکیده

گل ارکیده گلی زیبا ظریف و حساس می باشد که در رنگ ها و شکل ها و اندازه های متفاوت یافت می شوند بیش از ۲۲ هزار ارکیده وجود دارد و مراقبت از آنها بر اساس نوع ارکیده ها متفاوت می باشد.

با این حال در این چگونه از سایت ویکی چجور چند دستورالعمل ساده به منظور حفظ و مراقبت از ارکیده گفته می شود که شما می توانید صرف نظر از نوع ارکیده تان از آنها مراقبت کنید….

مطالب مرتبط


گام 1 - ایجاد یک محیط مناسب برای گل ارکیده

blank

گلدانی با انتهای سوراخ دار انتخاب کنید. گلدان های ارکیده حتما باید دارای سوراخ های بزرگ باشند تا آب بیش از حد از گلدان خارج شود در غیر اینصورت پوسیدگی ریشه ی گیاه باعث از بین رفتن گل ارکیده خواهد شد.
نکته : برای جلوگیری از ریختن آبت اصافی از انتهای گلدان از یک زیر گلدانی یا بشقاب استفاده نمایید.

blank

برای محیط کشت ارکیده خاک مناسبی را انتخاب کنید. خاک ارکیده یا بادی دارای خاک اره تشکیل شده از پوست درخت یا تشکیل شده از خزه باشد تا مانع جذب آب اضافی شده و رطوبت گیاه را حفظ نماید.

blank

در صورت امکان ارکیده را در نزدیکی پنجره های قسمت جنوبی و شرقی خانه قرار دهید. ارکیده ها به نور زیاد برای رشد نیاز دارند اگر شما پنجره ای در ضلع غربی خانه ی خود دارید آن را با یک پرده بپوشانید تا نور زیاد باعث خرابی ارکیده ها نشود قرار دادن ارکیده ها در نزدیکی پنجره شمالی ممکن است نور کافی برای گل دادن ارکیده را فراهم نسازد.

blank

دمای خانه ی خود را برای رشد ارکیده بین 16 تا 24 درجه ی سانتی گراد نگه دارید ارکیده ها نیاز به دمای متوسط دارند و در هوای خیلی سرد می میرند.

blank

از گردش هوای طولانی درمحیط ارکیده استفاده نمایید. از آنجایی که ارکیده ها در خاک معمولی رشد نمی کنند باید گردش هوای ملایمی را برای رشد این گیاه فراهم کرد. می توانید با بازکردن پنجره نسیم ملایمی را برای گل ارکیده ی خود فراهم نمایید.

گام 2 - آبیاری، تغذیه و هرس گل های ارکیده

blank

گل ارکیده را درست قبل از ازاینکه خاکش خشک شود آبیاری کنید. آبیاری گل ارکیده بستگی به نیاز آن به آب و شرایط آب و هوایی دارد، پس زمان دقیق برای آبیاری آن وجود ندارد هر چند روز به آرامی یک یا دو انگشت خود را در گلدان قرار دهید. سپس انگشتان خود را بیرون آورده و به هم بمالید اگر روی انگشتان خود رطوبتی احساس نکردید به آرامی با پاشیدن آب به ارکیده آب دهید. و اجازه دهید تا آب جذب شود چند دقیقه این عمل را تکرار نمایید سپس آب اضافی در زیر گلدانی را تخلیه نمایید.

blank

اگر سطح رطوبت خانه و منطقه ی شما کمتر از 40 درصد باشد و در آب و هوایی گرم و خشک زندگی می کنید هر روز ارکیده را آبیاری نمایید. ارکیده ها در محیطی با رطوبت 40 الی 60 درصد رشد می کنند. برای آبیاری روزانه می توانید از یک بطری اسپری استفاده نمایید اگر رطوبت خانه تان بیش از 60 درصد است از یک رطوبت گیر در محیط کشت ارکیده استفاده کنید.

blank

هر یک ماه برای گل دادن ارکیده از کودهای 10-10-10 و یا 20-20-20 استفاده کنید، این کود ها را طبق دستور العمل آن تهیه نمایید چند روز پس از کود دادن به قول آب ندهید زیرا آب مواد مغذی موجود در کود را به راحتی می شوید.
نکته : بعد از گل دهی ممکن است رشد رشد شاخ و برگ گیاه متوقف شود در این حالت تا زمان رشد مجدد برگ های جدید ، آب و کود کمتری به گیاه بدهید.

blank

ساقه های مرده و خشک شده گیاه را ببرید زیرا ارکیده ها به جز ارکیده ملاله و فلاونویس بیش از یکبار در همان ساقه گل نمی دهند و اگر ارکیده فلاونویس دارید ساقه ی مرده را درست بالای دو گره یا برآمدگی پایین ساقه برش دهید.

گام 3 - مراقبت از ارکیده در مقابل حشرات موذی

blank

حشرات موذی را از بین ببرید. از علائم وجود حشرات می توان به برگ های چسبنده و لکه هاس سیاه و سفید روی برگ اشاره کرد. با کمک دست ها می توانید پاک سازی نمایید.

blank

برگ های آسیب دیده با آب و صابون تمیز کنید پس از از بین بردن حشرات به صورت دستی یک محلول آب صابون با درجه حرارت اتاق درست کنید و با پارچه نرم برگ و ساقه ی گل را به آرامی پاک کنید. آب صابون چسبندگی ، دوده و حشرات موذی باقی مانده را از بین می برد.

blank

در صورتی هنوز حشرات موذی باقی مانده باشد از یک حشره کش استفاده کنید. و اگر هنوز موفق به حشره زدایی کامل نشده اید از یک متخصص گیاه شناسی کمک بگیرید.

blank

برگ های دارای بافت بیمار را ببرید. اگر متوجه شدید که رنگ برگ های ارکیده تغییر یافته است و به رنگ های کرم ، زرد و قهوه ای و یا سیاه تبدیل شده است احتمال دارد گیاه از یک بیماری رنج می برد مس اولین گام آن است که بیشتر بافت آلوده را حذف نمایید. برای برش دادن برگ ها و ساقه ها و گل ها از یک ابزار برش استریل استفاده نمایید. ابزار باغبانی خود قبل و بعد از بافت آلوده ضد عفونی کنید. نکته : در بعضی مواقع بهتر است کل گیاه را از بین ببرید تا از شیوع بیماری در میان گیاهان دیگر جلوگیری شود.

blank

عفونت های گیاه را با اسپری قارچ کش یا باکتری کش مخصوص موجود در گل فروشی ها از بین ببرید. عفونت های باکتریایی معمولی می تواند شامل موسیدگی های قهوه ای، سیاه یت لکه های تیره بر روی برگ ها باشد. عفونت های قارچی شامل : پژمردگی برگ ها و پوسیدگی ریشه ها باشد. پس از حذف ‌بافت آلوده آنرا با اسپری ضد قارچ و ضد باکتری ضد عفونی کنید.

اطلاعات مطلب

  • گل ها
  • 929 بازدید
  • blankblankblankblankblank (9 votes, average: 4٫67 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - دوشنبه, 28 اکتبر 19, 10:16 ق.ظ
  • wikihow

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب