ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه از کودکان خود در فضای مجازی محافظت کنیم؟

چگونه از کودکان خود در فضای مجازی محافظت کنیم؟
تظاهرات و نتایج آزار و اذیت کودکان خیلی سریع خود رابروز نمی‌دهند و توسط والدین یا مربیان مدرسه قابل مشاهده نیستند بلکه ممکن است بسیار پیچیده، نامحسوس و مرموز باشند بطوریکه کودکان از صحبت درباره آن موضوع سرباز زنند و به عناوین مختلف شانه خالی کنند.

بچه‌ها به سنین نوجوانی که می‌رسند بیشتر وارد اجتماع می‌شوند. بعنوان مثال با وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس رفت و آمد می‌کنند یا وارد صفحه‌ها و وبسایت‌های اجتماعی می‌شوند اینجاست که آزار و اذیت‌ها ممکن است نمایان شوند.

اکثرا ممکن است خجالت بکشند درباره موضوعی که برایشان اتفاق افتاده است حرفی بزنند یا سوالی مطرح نمایند.

از سویی دیگر مورد فشار روانی قرار می‌گیرند چرا که مساله بوجود آمده ذهن‌شان را درگیر کرده و مشغول خود می‌نماید و بتدریج اعتماد به نفس آنها اینگونه مورد تهدید قرار می‌گیرد.

On computer without parental control

مطالب مرتبط


گام 1 - علایمی که باید به آنها دقت کرد:

کودکانی که به عناوین مختلف مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند ممکن است ذهنی پریشان و درگیر داشته باشند و اگر این مساله در راه مدرسه و یا در خود مدرسه برایشان رخ دهد تمایلی به مدرسه رفتن از خود نشان نمی‌دهند و به بهانه‌هایی مثل دل درد و سردرد رو می‌آورند.

e

عصر آخرین روزهای  تعطیلات آخرهفته مضطرب می‌شوند و نگران چرا که از موضوعی که آنها را آزار می‌دهد فراری هستند.

blank

 

اگر آزار و اذیت‌ها مربوط به رسانه‌های اجتماعی باشند بچه‌ها بعد از استفاده از تلفن همراه، موبایل یا تبلت خود دچار افسردگی و ناراحتی می‌شوند و درهم می‌روند و یکی از نشانه‌های بارز آنهم این است که مرتب به دنبال چک کردن وسیله‌های ارتباطی خود مثل تلفن همراه و ... هستند.

sa

عواقب این مساله ممکن است سلامت روانی نوجوانان را به خطر بیندازد و یا حتی منجر به افسردگی شود. در این صورت حتما باید با پزشک معالج مشورت نمایید.

 

 

گام 2 - والدین و مربیان مدارس چگونه می‌توانند به کودکان در این زمینه کمک کنند:

به فرزندان اطمینان دوباره بدهید که مساله بوجود آمده مشکلی از جانب او نیست و قابل حل است. سعی کنید حتما موافقت فرزندتان را برای گام‌های بعدی که برای حل مساله بوجود آمده لازم است بدست آورید و به آنها اطمینان خاطر دهید که این مساله بین خودتان خواهد ماند.

fd

اجازه ندهید تیر سرزنش ناشی از عواقب این آزار و اذیت همچون مشکلات یادگیری درسی، علاقه نداشتن به کلاس ورزش، رفت و آمدهای دردسر ساز مدرسه به خانه و برعکس و .... به سمت فرزندتان نشانه رود.

 

بهتر است زمان خاصی را با هماهنگی با فرزندان دیگر اعضای خانواده برای صحبت کردن درباره نیازهای آنها یا موقعیت خانوادگی خودتان معین کنید و همواره در جریان امور روزمره آنها قرار بگیرید.

hh


اگر مدارس از همان پایه‌های ابتدایی در بین دانش‌آموزان برابری و عدالت ایجاد کنند والدین و مربیان بخوبی نتایج حاصل از ان را درک خواهند کرد و این مساله نه تنها در مدرسه حل خواهد شد بلکه کودکان یاد می‌گیرند تا اگر در محیط‌های اجتماعی خارج از مدرسه مشکلی از نوع آزار و اذیت برایشان پیش آمد چگونه با آن مقابله یا آن را حل کنند.

ccc

اگر فرهنگ مدرسه‌ای با دیدگاه نابرابری و بی‌عدالتی باشد، فرهنگ زورگویی یا برعکس آن در کودکان رشد می‌یابد و اینگونه روش آزار رسانی به دیگران را از همان کودکی یاد می‌گیرند.

 

گام 3 - فرزند خود را از خطر آزاردهندگان سایبری محافظت نمایید:

آزارهای سایبری که به آن اشاره شد از مشکلات روز اکثر کودکان است که با آن دست به گریبان هستند. عضویت در انواع وبسایت‌ها و محیط‌های اجتماعی مجازی، ارتباط  با افرادی ناشناس را در پی دارد که ممکن است در برخی موارد موجب آزار روحی آنها شوند.

s

اولین قدم در این رابطه بالا بردن آگاهی خودتان نسبت به انواع مختلف این گونه وبسایت‌ها و برنامه‌ها و چت‌روم‌ها ست. فیس بوک، تویتر و اینستاگرام و ... از جمله این موارد هستند.

ddd

حتی چگونگی نحوه بلاک کردن و ریپورت کردن را هم سعی کنید یاد بگیرید تا بتوانید برای مواقع لزوم به فرزندان خود آن را آموزش دهید.

lllllll

سعی کنید دوستانه با فرزندان خود وارد صحبت شده و به این نکته واقف شوید که با چه کسانی آنلاین چت می‌کنند یا عضو چه گروه‌هایی هستند و آنها را نسبت به مسایل حاشیه‌ای که ممکن است بوجود بیاید آگاه نمایید.

hhj

اطلاعات مطلب

  • تربیت فرزندان
  • 429 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : دادجویان - شنبه, 12 نوامبر 16, 12:30 ب.ظ
  • niniban.com

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب