ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

3 + دو =

بستن
بستن

چگونه از کرونا (Corona virus) جلوگیری کنیم؟

چگونه از کرونا (Corona virus) جلوگیری کنیم؟

پیش گیری از ابتلا به کرونا ویروس

با شیوع اخیر یک کرونا ویروس جدید ممکن است نگران ابتلا به این بیماری باشید . ویروسهای کرونا یک خانواده بالقوه خطرناک از ویروس‌ها هستند که شرایطی مانند سرماخوردگی , MERS , سارس , و دیگر شرایط تنفسی را موجب می‌شوند . در حالی که ویروس کرونا می‌تواند مهلک باشد , اتخاذ اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به شما کمک کند از سلامت خود در جامعه , در خانه , و در عین حال مراقبت از یک فرد بیمار , محافظت کنید. اگر حدس می‌زنید که ویروس دارید , سریعا ً با پزشک خود تماس بگیرید.

برای مشاهده آخرین وضعیت و آمار ویروس کرونا کلیک نمایید.

برای تشخیص کرونا |(چگونه ابتلا به ویروس کرونا را شناسایی کنیم؟) کلیک نمایید.

سخنی با مخاطب

اگر مخاطب جدید ویکی چجور هستید ضمن خوش آمد گویی خدمتتان میرسانیم که این وب سایت یک دانشنامه مهارت محور است.

به صورت رایگان در اختیار تمام هم میهنان عزیزمان قرار گرفته است.

لطفا در قسمت کامنت پایین صفحه هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را جهت بهتر شدن کیفیت این مطلب ارائه نمایید.

تمام هدف وب سایت و مدیران آن ارائه آموزشی مفید است.

لذا چنانچه از دید شما زاویه ای از این رسالت وجود دارد لطفا از ما دریغ نفرمایید.

چگونه ها را از ما بخواهید
ویکی چجور
پایگاه تخصصی چکونگی انجام کار

 

مطالب مرتبط


گام 1 - حفاظت از خود در برابر ویروس کرونا

حفاظت از خود در برابر ویروس کرونا

دستان خود را با آب و صابون بشویید تا خطر ابتلا به عفونت را به حداقل برسانید .

بهترین راه برای جلوگیری از این کار شستن دست‌ها تا جای ممکن است . دست‌هایتان را با آب‌گرم مرطوب کنید و سپس صابون ملایم را به کار ببرید . صابون را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در کف دستتان بمالید و سپس دستان خود را با آب جاری گرم تمیز کنید .

پیش از خوردن یا نوشیدن هر چیزی دست خود را بشویید . با این حال ، بهتر است هر زمان که در جمع هستید دست خود را بشویید یا پس از آن که در اطراف کسی هستید که ممکن است بیمار باشد .

 • اگر شما می‌توانید دست‌هایتان را بشویید ، از ضد عفونی‌کننده دست استفاده کنید که حاوی ۶۰ % الکل است .
حفاظت از خود در برابر ویروس کرونا

دست‌هایتان را از چشم ، بینی و دهان خود دور نگاه دارید .

ممکن است شما با کرونا ویروس روی یک سطح مانند یک دستگیره در و یا میز تماس بگیرید. وقتی این اتفاق می‌افتد ، میکروب‌ها می‌توانند روی دستان شما بمانند، پس اگر با دست‌های کثیف به صورت خود دست بزنید ، می‌توانید به راحتی خود را آلوده کنید . از لمس کردن چشم‌ها ، بینی و دهان خود در صورتی که ویروس روی پوست شما است ، خودداری کنید .

 • اگر لازم است صورت خود را لمس کنید، اول دستان خود را بشویید تا خودتان را آلوده نکنید .
حفاظت از خود در برابر ویروس کرونا

دوری از افرادی که سرفه می‌کنند یا عطسه می‌کنند .

باید بدانیم که ویروس کرونا یک عفونت تنفسی است که سرفه و عطسه کردن علائم شایع آن است. علاوه بر این ، سرفه و عطسه هر دو ویروس را به هوا آزاد می‌کنند، بنابراین ممکن است ریسک ابتلا به عفونت را افزایش دهند . فاصله خود را از افرادی که به نظر می‌رسد علائم عفونت تنفسی بالایی داشته باشند ، حفظ کنید .
اگر مناسب است ، از فرد بخواهید که از شما دور بماند . می‌توانید بگویید : ” متوجه شدم که شما سرفه می‌کردید . امیدوارم به زودی احساس بهتری داشته باشید ، اما لطفا ً فاصله خود را حفظ کنید تا من هم مریض نشوم .”
گزارش‌ها اخیر نشان می‌دهند که ویروس کرونا ممکن است توسط افرادی منتقل شود که علائم بیماری دارند ، پس دوری از افرادی که سرفه می‌کنند و عطسه می‌کنند لزوما ً تضمینی ( اگرچه هنوز هم تمرین خوبی هستند ) . سعی کنید در اطراف هر کسی که اخیرا ً بیمار شده‌است ، احتیاط کنید .

حفاظت از خود در برابر ویروس کرونا

ضد عفونی کردن با استفاده از یضد عفونی کننده برای سطوحی که زیاد لمس می شوند  .

متاسفانه ، ویروس کرونا می‌توانند روی سطوحی از قبیل میز مبل و صندلی کلیدها گوشی ، و شیره‌ای آب باقی بمانند . از اسپری ضد عفونی‌کننده و یا پاک‌کننده‌های سفید کننده برای تمیز کردن این سطوح استفاده کنید . دقت کنید که سطح تا حدود ۱۰ دقیقه مرطوب بماند تا به طور موثر ویروس را بکشد . این امر خطر ماندگاری ویروس بر روی سطوح را محدود می‌کند و به طور بالقوه باعث عفونت زدایی می‌شود .
در خانه تان ، ضد عفونی کردن دستگیره در جلویی ، میزه‌ای آشپزخانه ، میزه‌ای حمام و شیره‌ای آب‌گرم ضد عفونی کنید .

 • همچنین می‌توانید از مواد ضد عفونی‌کننده استفاده کنید با مخلوط کردن ۱ فنجان ( 240 میلی‌لیتر ) سفید کننده با یک گالن ( 3.8 لیتر ) آب‌گرم .
حفاظت از خود در برابر ویروس کرونا

سعی کنید زیاد نگران نباشید .

داستانهایی در مورد ویروس کرونا در شبکه‌های اجتماعی پخش شده‌اند و گاهی باعث ترس غیر ضروری می‌شوند. مهم است که پیش از تصمیم‌گیری , منابع خود را بررسی کنید .
برای مثال , نیازی نیست که فرض کنید که تماس با یک فرد چینی به شما یک بیماری خواهد داد . چین و دیگر کشورهای آسیای شرقی با تبعیض غیر ضروری مواجه شده‌اند . اما بیشتر آن‌ها سالم هستند و احتمال ابتلا به بیماری‌ها بیشتر از افراد دیگر نیست .
لیست غذاهایی که باید از آن‌ها اجتناب شود واقعی نیست . بررسی کنید تا ببینید آیا آن‌ها منابع معتبر را ذکر می‌کنند یا خیر.

گام 2 - مراقبت از فرد بیمار

مراقبت از فرد بیمار

در هنگام ارائه مراقبت از لوازم محافظ و یکبار مصرف استفاده کنید .

دستکش‌های یکبار مصرف، ماسک صورت و یک پیراهن کاغذی را قبل از اینکه به بیمار رسیدگی کنید بپوشید. زمانی که اتاق خود را ترک می‌کنید، لوازم حفاظت خود را بردارید و آن را در یک کیسه زباله پلاستیکی بریزید . از لباس محافظ خود استفاده نکنید چون ممکن است به طور تصادفی با ویروس برخورد کنید .

 • ویروس کورونا از طریق هوا پخش می‌شود و می‌تواند روی لباس شما درنگ کند ، بنابراین تا جایی که می‌توانید از خود محافظت کنید .
مراقبت از فرد بیمار

لوازم خانگی را با فرد آلوده به اشتراک نگذارید .

ویروس کرونا می‌تواند در مواردی مانند فنجان , بشقاب , وسایل و حوله باقی بماند . از اقلام جداگانه برای هر عضو خانواده استفاده بکنید در حالیکه کسی بیمار است . در غیر این صورت ممکن است به طور تصادفی عفونت را گسترش دهید . [ روئیترز ]

مراقبت از فرد بیمار

تمام لباس‌ها را برای ضد عفونی کردن با آب گرم بشویید .

لباس ، رختخواب ، و حوله همه می‌توانند ویروس کرونا را نگه دارند، پس مهم است که آن‌ها را به طور کامل بشویید . ماشین لباس‌شویی خود را بر روی گرم‌ترین تنظیمات تنظیم کنید و مقدار مواد شوینده توصیه‌شده برای اندازه بار را اندازه‌گیری کنید . سپس ، بسته به مدل خود ، لباس‌هایتان را در تنظیمات معمولی و یا سنگین خود شستشو دهید .

مراقبت از فرد بیمار

اگر آب و هوا مناسبل باشد ، یک پنجره را باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود .

از آنجا که ویروس کرونا در حال معلق در هوا است ، شما در خطر ابتلا به عفونت هستید در حالی که شما در یک فضای با یک فرد بیمار شریک هستید . ورود هوای تازه به اتاق ممکن است به تمیز کردن هوا کمک کند که می‌تواند خطر ابتلا به ویروس را به حداقل برساند . اگر می‌توانید یک پنجره باز کنید و یا کولر را روشن کنید .

 • اگر باران ببارد یا دما به طور ناراحت‌کننده‌ای سرد یا داغ باشد، پنجره‌ای باز نکنید ،  .

گام 3 - اجتناب از انتقال حیوانات

اجتناب از انتقال حیوانات

گوشت و تخم‌مرغ را به طور کامل به منظور کاهش خطر عفونت بپزید .

ویروس‌های کرونا ممکن است از حیوانات به انسان‌ها منتقل شوند، بنابراین مهم است که محصولات حیوانی را به طور کامل برای کشتن میکروب‌ها بپزید .دستورالعمل‌های برای نوع گوشت یا تخم‌مرغ که دارید می‌پزید را دنبال کنید و دمای داخلی مواد غذایی خود را قبل از خوردن غذا با استفاده از یک دماسنج غذا چک کنید . مواد غذایی خود را به دماهای زیر حرارت دهید :

 • مرغ و بوقلمون باید ۱۶۵ درجه فارنهایت ( ۷۴ ° C ) باشند .
 • گوشت گاو یا خوک را به ۱۴۵ ° F ( ۶۳ ° C ) بپزید .
 • گوشت گوسفند ۱۶۰ درجه فارنهایت ( ۷۱ درجه سانتی گراد ) می‌رسد .
 • تخم‌مرغ باید به ۱۶۰ درجه فارنهایت ( ۷۱ درجه سانتی گراد ) برسد
اجتناب از انتقال حیوانات

ارتباط خود با حیوانات زنده را محدود کنید تا خطر انتقال را کاهش دهید .

خود را با ارتباط با یک حیوان که ممکن است بیمار باشد به خطر نیندازید . از جابجایی حیوانات زنده خودداری کنید مگر اینکه با حیوانات کار کنید و یا مراقبت از حیوانات خانگی باشید . اگر باید حیوان دیگری غیر از حیوان خانگی خود را کنترل کنید ، تا جایی که ممکن است آن را لمس نکنید .

 • حیوانات مزرعه و خفاش‌ها به احتمال زیاد منبع آلودگی هستند .
اجتناب از انتقال حیوانات

باید بلافاصله پس از جابجایی حیوانات زنده ، دستان خود را بشویید .

شما نمی‌خواهید که عفونت از حیوانات به روی پوست شما منتقل شود. دست‌هایتان را مرطوب کنید و صابون  به کار ببرید . صابون را به مدت ۳۰ ثانیه روی دستان خود بمالید و سپس با آب گرم آن را آبکشی کنید . دست‌هایتان را با حوله تمیز خشک کنید .

 • اگر در حال رسیدگی به چندین حیوان هستید ، در صورتی که یک حیوان بیمار است ، دستان خود را بین ارتباط یک حیوان با حیوانات دیگر بشویید . به این ترتیب شما به طور تصادفی سایر حیوانات را آلوده نخواهید کرد .

گام 4 - برخورد با عفونت احتمالی

برخورد با عفونت احتمالی

اگر حدس می‌زنید که ویروس دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید .

اگر علائم عفونت تنفسی داشته باشید و به چین سفر کرده باشید و یا با فردی که عفونت دارد تماس بگیرید ، ممکن است ویروس کرونا داشته باشید . به پزشک خود زنگ بزنید تا در مورد علائم خود به آن‌ها بگویید و بپرسید آیا لازم است آزمایش بدهید یا خیر . ممکن است پزشک شما از شما بخواهد که به آزمایشگاه مراجعه کنید ، اما می‌توانید توصیه کنید که در خانه بمانید و از گسترش عفونت جلوگیری کنید . علائم زیر را مشاهده کنید :

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • گلوی خشک
 • درد بدن

نکته : اگر به مطب پزشک خود بروید مطمئن باشید که از گسترش عفونت به افراد سیستم ایمنی ضعیف جلوگیری می‌کنید . اطلاع دادن به پرستار در مورد هر گونه علائم جدید تب یا دشواری تنفس الزامی است .

برخورد با عفونت احتمالی

وقتی عطسه یا سرفه می‌کنید دهان و بینی خود را بپوشانید .

اگر ویروس , یا عفونت تنفسی دیگر داشته باشید , به احتمال زیاد سرفه و عطسه کنید . برای محافظت دیگران از میکروب‌ها با پوشاندن دهان خود با یک بافت یا آستین ( بدون دست تان ) محافظت کنید . این کار از انتشار شدن میکروب‌ها در هوا جلوگیری خواهد کرد .
سعی کنید در تمام اوقات یک جعبه دستمال‌کاغذی را نزدیک خود نگه دارید . با این حال ، اگر شما یک دستمال ندارید ، برای عطسه کردن آرنج را جلوی دهان خود قرار دهید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

 1. میترا - 2020/02/19 - 10:16 ب.ظ
 2. اکبر سلیمانی - 2020/04/28 - 1:55 ب.ظ
 3. زهرا پورجعفر - 2020/04/28 - 2:37 ب.ظ
 4. الهام ملک پور - 2020/04/28 - 6:55 ب.ظ
 5. Elham golestani - 2020/04/29 - 11:09 ق.ظ
 6. Elham golestani - 2020/04/29 - 11:16 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب