ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

15 + 3 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:11:01*** 1398/06/23: قیمت فروش دلار 11500 تومان و قیمت فروش یورو 12750 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها شنبه 1398/06/23::: مردم سالاری: شایعه کاهش تحریم; بلومبرگ به نقل از منابع آگاه مدعی شد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است کاهش تحریم‌های ایران را به عنوان مقدماتی برای دیدار با رئیس جمهور ایران بررسی کند. *** شرق: سانتریفیوژهای جدید در گام سوم *** ایران: فروغ دیپلماسی غروب تندروی; «آتش به خانه افتاده است» شاید بهترین وصف این روزها برای امریکایی باشد که بعد از فراز و نشیب سال‌های اخیر در مناسباتش با ایران در بازتکرار سیاست منزوی کردن آن و همراه کردن متحدان بزرگ اروپایی‌اش ناکام مانده است. *** اطلاعات:  امروز باید ندای مردم را بهتر بشنویم; مردم به اندازه کافی با غصه و سختی‌ مواجه‌ هستند؛ نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود *** ابتکار: احمد داود اوغلو به طور رسمی از حزب عدالت و توسعه کناره‌گیری کرد; اردوغان در مسیر انزوا; رویارویی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه با اکرم امام اوغلو کاندید حزب مخالف در انتخابات شهرداری‌های استانبول، اکنون علاوه بر هزینه‌های سیاسی و اجتماعی برای او، به شکاف اساسی در حزب عدالت و توسعه نیز دامن زده است. *** کیهان: سحر خدایاری را همان‌هایی‌کشته‌اند که برایش اشک تمساح می‌ریزند! پس از مانور‌های مبتنی بر دروغ عده‌ای از نمایندگان مجلس، رسانه‌ها، سلبریتی‌ها و… در ماجرای خودسوزی یک دختر جوان در روزهای اخیر، با شفاف شدن ماجرا اکنون برخورد با دروغ‌پردازان و کسانی که دست به سوءاستفاده از مرگ این دختر زدند تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است. *** دنیای اقتصاد: عقبگرد ترامپ از تحریم‌ ایران؟ پس‌لرزه‌های برکناری جان بولتون از سمت «مشاور امنیت ملی کاخ سفید» همچنان ادامه دارد و تحلیل‌ها و گزارش‌های مختلفی درباره ریشه این برکناری جنجالی منتشر می‌شود. رسانه‌های آمریکایی در گزارش‌هایی، تمایل ترامپ برای عقبگرد از تحریم‌های ایران با هدف آغاز مذاکرات با تهران را دلیل اصلی اخراج جان بولتون از کاخ سفید توصیف کرده‌اند.

چگونه از وقوع سله در مزارع پیشگیری کنیم؟

چگونه از وقوع سله در مزارع پیشگیری کنیم؟

به طور معمول، پس از بارندگی یا پس از آبیاری بویژه در خاک های سنگین و فقیر از نظر مواد آلی، در سطح خاک لایه سختی ایجاد م یشود که به آن سله می گویند. علت تشکیل سله، متلاشی شدن ساختمان خاک سطحی در اثر برخورد قطرات باران و یا بازشدن آن ها در آب است. در نتیجه این عمل، ذرات رس آزاده شده، در آب به حالت معلق در می آید و پس از نفوذ یا تبخیر آب لایه ی نفوذناپذیر سله را به وجود می آورد. این لایه، با از دست دادن رطوبت بتدریج سخت تر م یشود و پس از خشک شدن کامل، شکاف ها و ترک هایی در آن ایجاد میگردد  به خرد و نرم کردن لایه ی سخت سطح خاک سله شکنی گفته میشود.

مطالب مرتبط


گام 1 - عوامل مؤثر در ايجاد سله

عوامل مؤثر در ايجاد سله

مقدار و نوع رس، كم بودن موادآلي، بالابودن مقدار سديم خاك، روش آبياري و هر عاملي كه ثبات و پايداري خاكدانه ها را كاهش دهد، در ايجاد سله و ضخامت و سختي آن مؤثر است به طور كلّي هرچه خاكدانه با ثبات تر (محكم تر و مقاو متر) باشد ديرتر در آب متلاشي شده و امكان تشكيل سله كاهش مي يابد.

گام 2 - عوارض و معايب سله

عوارض و معايب سله
 • ممانعت از خروج جوانه ها و سبز شدن بذر
 • ممانعت از ورود هوا به داخل خاك و كاهش تهوي هي خاك
 • قطع ريشه گياهان در اثر ترك هاي ايجاد شده
 • افزايش تلفات آب از طريق تبخير از شكا فها و ترك ها
 • كاهش نفوذپذيري خاك (افزايش تلفات آب از طريق جريان سطحي)
 • پيامدهاي فوق در نهايت ، باعث نامطلوب شدن شرايط رشد و نمو گياه شده، مقدار محصول را شديداً كاهش ميدهد.

گام 3 - روش هاي پيشگيري از ايجاد سله و بروز اثرات آن

روش هاي پيشگيري از ايجاد سله و بروز اثرات آن

مرطوب نگهداشتن خاك: وجود رطوبت، مقاومت فيزيكي خاك را در مقابل خروج جوانه از بين ميبرد.

افزايش مواد آلي خاك: مواد آلي مقاومت و پايداري خاكدانه ها را افزايش داده، خطر متلاشي شدن خاكدانه ها را در آب كاهش م يدهد.

جلوگيري از سخت مانده سطح خاك: بقاياي گياهي در سطح خاك مانع از تبخير آب و ايجاد سله ميشود. پاشيدن لايه نازك ماسه، خاكستر، خاك اره و حتي خراش دهي سطحي خاك ايجاد لايه عايق و جلوگيري كننده سله شديد مي باشد.

گام 4 - فواید سله شكنيبا انجام سله شكني، نفوذپذيري خاك نسبت به آب و هوا بهبود يافته، با مساعدشدن شرايط رشد و نمو گياه مقدار محصول افزايش مي يابد. از اين رو، با توجه به نوع گياه و خاك، همزمان با سبزشدن بذر و در طول دوره ي رشد گياه، انجام عمليات سله شكني به دفعات توصيه ميشود. در زراعت هاي كوچك بخصوص در كشت سبزيجات و گل ها عمليات سله شكني و با استفاده از وسايلي مانند كج بيل، فوكا، شفره، بيلچه و چنگك انجام ميشود. در زراعت هاي وسيع، بخصوص در كشت هاي رديفي (مثل چغندر و ذرت) سله شكني با استفاده از انواع كولتيوار و يا با چنگك هاي گردان، در بين رديف هاي محصول صورت م يپذيرد. در كشت هاي درهم مثل گندم و جو، يونجه، شبدر، امكان سله شكني با وسايل مكانيكي وجود ندارد و صرفاً با كاهش دور آبياري از ايجاد سله جلوگيري ميشود.

فواید سله شكنيبا انجام سله شكني، نفوذپذيري خاك نسبت به آب و هوا بهبود يافته، با مساعدشدن شرايط رشد و نمو گياه مقدار محصول افزايش مي يابد. از اين رو، با توجه به نوع گياه و خاك، همزمان با سبزشدن بذر و در طول دوره ي رشد گياه، انجام عمليات سله شكني به دفعات توصيه ميشود. در زراعت هاي كوچك بخصوص در كشت سبزيجات و گل ها عمليات سله شكني و با استفاده از وسايلي مانند كج بيل، فوكا، شفره، بيلچه و چنگك انجام ميشود. در زراعت هاي وسيع، بخصوص در كشت هاي رديفي (مثل چغندر و ذرت) سله شكني با استفاده از انواع كولتيوار و يا با چنگك هاي گردان، در بين رديف هاي محصول صورت م يپذيرد. در كشت هاي درهم مثل گندم و جو، يونجه، شبدر، امكان سله شكني با وسايل مكانيكي وجود ندارد و صرفاً با كاهش دور آبياري از ايجاد سله جلوگيري ميشود.

با انجام سله شكني، نفوذپذيري خاك نسبت به آب و هوا بهبود يافته، با مساعدشدن شرايط رشد و نمو گياه مقدار محصول افزايش مي يابد. از اين رو، با توجه به نوع گياه و خاك، همزمان با سبزشدن بذر و در طول دوره ي رشد گياه، انجام عمليات سله شكني به دفعات توصيه ميشود. در زراعت هاي كوچك بخصوص در كشت سبزيجات و گل ها عمليات سله شكني و با استفاده از وسايلي مانند كج بيل، فوكا، شفره، بيلچه و چنگك انجام ميشود. در زراعت هاي وسيع، بخصوص در كشت هاي رديفي (مثل چغندر و ذرت) سله شكني با استفاده از انواع كولتيوار و يا با چنگك هاي گردان، در بين رديف هاي محصول صورت م يپذيرد. در كشت هاي درهم مثل گندم و جو، يونجه، شبدر، امكان سله شكني با وسايل مكانيكي وجود ندارد و صرفاً با كاهش دور آبياري از ايجاد سله جلوگيري ميشود.

اطلاعات مطلب

 • مالی و تجاری
 • 1,474 بازدید
 • (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
  Loading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 22 فوریه 18, 12:02 ب.ظ
 • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

 1. مهدی محمدزاده
  مهدی محمدزاده - 2019/07/21 - 12:02 ق.ظ
 2. Avatar
  حکیمه فولادپنجه - 2019/08/15 - 8:44 ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.