ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + 14 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:01:02*** 1398/06/26: قیمت فروش دلار 11450 تومان و قیمت فروش یورو 12750 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها سه شنبه 1398/06/26::: مردم سالاری: شایعه کاهش تحریم; بلومبرگ به نقل از منابع آگاه مدعی شد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است کاهش تحریم‌های ایران را به عنوان مقدماتی برای دیدار با رئیس جمهور ایران بررسی کند. *** شرق: سانتریفیوژهای جدید در گام سوم *** ایران: فروغ دیپلماسی غروب تندروی; «آتش به خانه افتاده است» شاید بهترین وصف این روزها برای امریکایی باشد که بعد از فراز و نشیب سال‌های اخیر در مناسباتش با ایران در بازتکرار سیاست منزوی کردن آن و همراه کردن متحدان بزرگ اروپایی‌اش ناکام مانده است. *** اطلاعات:  امروز باید ندای مردم را بهتر بشنویم; مردم به اندازه کافی با غصه و سختی‌ مواجه‌ هستند؛ نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود *** ابتکار: احمد داود اوغلو به طور رسمی از حزب عدالت و توسعه کناره‌گیری کرد; اردوغان در مسیر انزوا; رویارویی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه با اکرم امام اوغلو کاندید حزب مخالف در انتخابات شهرداری‌های استانبول، اکنون علاوه بر هزینه‌های سیاسی و اجتماعی برای او، به شکاف اساسی در حزب عدالت و توسعه نیز دامن زده است. *** کیهان: سحر خدایاری را همان‌هایی‌کشته‌اند که برایش اشک تمساح می‌ریزند! پس از مانور‌های مبتنی بر دروغ عده‌ای از نمایندگان مجلس، رسانه‌ها، سلبریتی‌ها و… در ماجرای خودسوزی یک دختر جوان در روزهای اخیر، با شفاف شدن ماجرا اکنون برخورد با دروغ‌پردازان و کسانی که دست به سوءاستفاده از مرگ این دختر زدند تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است. *** دنیای اقتصاد: عقبگرد ترامپ از تحریم‌ ایران؟ پس‌لرزه‌های برکناری جان بولتون از سمت «مشاور امنیت ملی کاخ سفید» همچنان ادامه دارد و تحلیل‌ها و گزارش‌های مختلفی درباره ریشه این برکناری جنجالی منتشر می‌شود. رسانه‌های آمریکایی در گزارش‌هایی، تمایل ترامپ برای عقبگرد از تحریم‌های ایران با هدف آغاز مذاکرات با تهران را دلیل اصلی اخراج جان بولتون از کاخ سفید توصیف کرده‌اند.

چگونه از میوه ی بِه برای حفظ سلامتی استفاده کنیم؟

چگونه از میوه ی بِه برای حفظ سلامتی استفاده کنیم؟

wikichejoor22

نام های دیگر :
بهی، آیوا، شال به، شغال به، هیوا
میوه ی به گیاهی است از خانواده ی Rosaceae، درختی دارد کوچک که پوست ساقه و تنه ی آن به رنگ قهوه ای پر رنگ است، برگ ها پوشیده از کرک و روی برگ صاف و بی کرک و تار است. جوانه های آن کوچک و پوشیده از تار می باشد. گل های آن بزرگ، به طور منفرد و به رنگ سفید یا صورتی است که دارای پنج گل بزرگ می باشد. میوه ی آن زرد رنگ گرد و سطح آن اغلب پوشیده ازکرک بوده و داخل آن دانه های بِه و در هر خانه ۱۲ عدد دانه قرار دارد. درخت بِه بومی مشرق زمین . مرکز آسیا است، در جنگل  های شمال ایران به طور خود رو می روید.

 در این پست سعی شده است به خواص درمانی قسمت های مختلف بِه از جمله میوه ی بِه، دانه ی بِه، پوست میوه ی بِه، برگ بِه، شکوفه ی بِه، پوست درخت بِه ، روغن بِه و رب بِه اشاره گردد، امید است که این  اطلاعات مورد استفاده و پسند شما عزیزان قرار گیرد.

ما را در سایت ویکی چجور همراهی نمایید…

مطالب مرتبط


گام 1 - خواص میوه و دانه ی بِه (بِه دانه)

خواص میوه و دانه ی بِه (بِه دانه)

 

خواص میوه ی بِه :

طبیعت میوه ی بِه شیرین، معتدل و یا گرم و تر، بِه ترش، سرد و خشک است. میوه ی بِه حاوی ویتامین های A و B و C و همچنين قند است.

1- کسانی که قبل از غذا خوردن استفراغ می کنند، باید قبل ار غذا آب بِه بخورند، در این صورت دیگر استفراغ نخواهند کرد.

2- آب بِه نرم کننده ی سینه است و برای درمان تنگی نفس مفید می باشد.

3- آب بِه برای درمان خلط خونی سینه و قی مصرف می شود، همچنین معده را تقویت می کند وبرای ازدیاد ترشح ادرار و بند آوردن خون ریزی مفید است.

4- بِه ترش و شیرین را بدون هسته و پوست  آب بگیرید و یک پنجم آب آن به  آن قند اضافه کنید،تا به قوام آید و به مرور بخورید مقوی قلب و دماغ و فرح آور است، همچنین اشتها را زیاد می کند و مسدود کننده مجاری عروق می باشد، معده را تقویت می کند.

5- ریختن قطره ی آب بِه در مبهل برای رفع سوزش مجرای ادرار نافع است و جراحات مجرا را التیام می بخشد.

6- میوه ی بِه را رنده کرده و روی چشم ضماد کنید، برای ورم های  چشم مفید است.

7- بِه را خشک کرده سپس آن را نرم بکوبید و بر محل خونریزی بپاشید، برای بند آوردن خون جراحت ها مفید می باشد.

8- می توان میوه ی بِه را بعد از پوست کندن با رنده ی کوچک به صورت خلالی در آورد سپس آن را خشک کرده و در تابه بدون روغن آن را تفت داده و از دم کرده ی آن به عنوان چای استفاده کرد. این چای برای تقویت قلب و تسکین اعصاب  مفید می باشد.

9- خوردن میوه ی بِه و فرآوده‌هاى آن مانع انداختن جنین زن‌ها مى‌شود. (باعث تقویت رحم مى‌‌شود).

10- بِه شادی و نشاط آور و ضد افسدگی می باشد.

11- برای بر طرف کردن درهم رفتگی یا چین و چروک پوست صورت، پوست میوه ی بِه را پانزده روز در مقداری الکل بخیسانید، بعد آبش را بگیرید و هر روز به صورت بمالید.

تذکر : برای اشخاص گرم مزاج مضر است، میوه ی نارس بِه دیر هضم و قابض می باشد و خوردن آن صلاح نیست.

خواص میوه و دانه ی بِه (بِه دانه)
 1. خواص دانه ی بِه (بِه دانه) :

طبیعت دانه ی بِه سرد و تر است.

1- خوردن دانه ی بِه باعث جلوگیری و درمان سرماخوردگی می باشد.

2- جویدن  دانه ی بِه برای رفع کٌندی دندان ها مفید است.

3- برای بند آوردن اسهال ساده و اسهال خونی مغز بِه دانه را بدون پوست خوب بجوید و بخورید. همچنین سل، ناراحتی های تنفسی، سینه درد، گرفتگی حنجره درمان می کند.

4- خوردن لعاب دانه ی بِه برای رفع جراحات و خشونت حلق، سرفه گرم و خشک، سیاه سرفه، تسکین حرارت معده تب ها و و سوزش و خشکی زبان و دهان مفید است .

5- جویدن بِه دانه برای تقویت نیروی جنسی مفید است.

7- دانه ی بِه تب را برطرف و سرفه را نیز درمان می کند.

6- دانه ی بِه را شب در کمی آب بخیسانید و صبح با لعاب آن ملایم موضع را ماساژ دهید ،ترک خوردگی پستان و ورم سرمازدگی را درمان می کند، همچنین سوختگی پوست که ناشی از آب جوش یا از آتش باشد را تسکین والتیام می بخشد و ترک خوردگی پس از سوختگی را درمان می کند وبرای ترک خوردگی لب ها ورفع خشکی لب ها مصرف می شود.

تذکر : معده را سست و ضعیف می کند و بهتر است، افراد گرم مزاج، آن را با شکر و افراد سرد مزاج با رازیانه بخورند.

گام 2 - خواص برگ، شکوفه و پوست درخت بِه

خواص برگ، شکوفه و پوست درخت بِه

 

خواص برگ، شکوفه و پوست درخت بِه :

1- آب دم کرده ی برگ بِه را بنوشید. قابض است و اسهال را درمان می کند.

2- یک مشت تازه و سالم برگ بِه را در یک لیتر آب ده دقیقه بجوشانید، بعد ده دقیقه هم دم کنید، سپس آب آن را صاف کرده و بهارنارنج ساییده و یا عرق بهارنارنج را با آن مخلوط کنید و هر شب موقع خواب یک یا دو قاشق بخورید. بی خوابی را درمان می کند نوشیدن آن سینه را نرم می کند و برای رفع عصبانیت مفید است.

3- تازه ی برگ بِه را بکوبید و ضماد کنید، زخم های عفونی را درمان می کند، برای ورم های چشم مفید است.

4- برگ بِه  را با شاخه های درخت بِه و جوانه های بِه مخلوط کرده بسوزانید و خاکسترش راپشت چشم ضماد کنید، کلفت شدگی پلک را برطرف، خارش و سوزش مژه را تسکین و ریزش مژه ها را متوقف می کند.

5- از دم کرده ی برگ بِه می توان به عنوان چای استفاده کرد. به این صورت که برگ بِه را در آب جوش به مدت پانزده دقیقه خیساند، رنگ آن همانند چای سیاه، قرمز می شود.

نکته : طبیعت شکوفه ی بِه معتدل است.

6- سی گرم از شکوفه ی بِه را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی  آن را به مرور بنوشید. سرفه را تسکین می دهد، درد سر و حرارت بدن را تسکین می دهد، مقوی دل و دماغ و معده است.

7- اگر آب جوشانده ی شکوفه ی بِه را باعرق بهارنارنج مخلوط کرده و شب موقع خواب بنوشید، بی خوابی را درمان می کند.

8- مربای شکوفه ی بِه را بخورید، برای تقویت سینه و قلب، اعضای داخل شکم و خفقان گرم نافع است.

9- پوست درخت بِه را بِکنید و قسمت بیرونی آن را بتراشید و دور بریزید، قسمت سفید داخلی آن را نیم کوب کرده و در یک لیوان آب ، آن قدر بجوشانید تا آب به نصف برسد، آب صاف کرده ی آن را بنوشید. قابض است، سکسکه یا فواق را آرام می کند.

گام 3 - روغن و رب بِه

روغن و رب بِه

 

 

طرز تهیه  روغن بِه :

ابتدا بِه را خوب بپزید، بعد با فشار آب آن را بگیرید و با دو برابر آب گرفته شده، روغن زیتون مخلوط کرده روی حرارت ملایم آن قدر بجوشانید ودایم به هم بزنید و آن قدر ادامه دهید تا آب تبخیر شده و روغن باقی بماند. مراقب باشید روغن نسوزد.

نکته : طبیعت روغن بِه سرد و تر می باشد.

 خواص روغن بِه :

1- روغن بِه برای زخم های دهان، سرگیجه و طنین صدا در گوش مورد مصرف قرار می گیرد.

2- روغن بِه را بخورید، برای سر درد گرم، خون ریزی از سینه، ورم کبد، اسهال مزمن شکم روی گرم، زخم روده ها و رفع سم حشرات گزیده مفید است.

3- مالیدن روزانه یک مرتبه روغن بِه بر کف دست و پا از دفع عرق زیاد جلوگیری می کند.

4- روغن بِه  خونریزی ریوی را درمان می کند .

5- روغن بِه اسهال مزمن را برطرف می کند.

6- روغن بِه دوست کبد است ورم کبد را رفع می کند .

7- روغن بِه زخم روده ها را درمان می کند .

۸- روغن بِه برای برطرف کردن زنگ زدن در گوش مفید است.

 

گام 4 - ایستگاه سلامت

ایستگاه سلامت

 

سخنی از بزرگان:

پیامبر اسلام فرموده اند:

آن که دردها را آفریده، درمان آنها را نیز آفریده است.

 بِه، قوه بینایى را زیاد مى‌کند، محبت در قلب ایجاد مى‌نماید و اگر زن آبستن به بخورد، فرزندانش نیکو (زیباو شجاع) متولد مى‌‌شوند.

حدیثی از  امام على عليه السلام در مورد میوه ی بِه:

خوردن به،قوه ای برای قلب ضعیف ، معده را پاك، ترسو را شجاع و فرزند را زيبا مى ‏كند

 

باشد که سلامت ما بندگان در آگاهی و پاس داشت نعمات بی بدیل آن بخشاینده باشد.

 

اطلاعات مطلب

 • سلامت
 • 835 بازدید
 • (11 votes, average: 4٫82 out of 5)
  Loading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 11 دسامبر 16, 9:29 ق.ظ
 • ویکی چجوری

دیدگاه کاربران

 1. Avatar
  ارشیا - 2016/12/03 - 5:56 ق.ظ
 2. Avatar
  رزيتا - 2018/10/20 - 12:46 ب.ظ
 3. Avatar
  مريم - 2018/11/26 - 7:32 ب.ظ
  • مهدی هاتفی نیا
   مهدی هاتفی نیا - 2018/11/27 - 5:28 ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.