ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

9 − هفت =

بستن
بستن

چگونه از شیوع کزاز در اسب ها جلوگیری کنیم؟

چگونه از شیوع کزاز در اسب ها جلوگیری کنیم؟

اسب ها بسیار مستعد ابتلا به کزاز (تریسموس) در سراسر جهان هستند. مهم این است که مراقبت از اسب ها را از طریق جلوگیری از بروز کزاز میان آنها، به جای تلاش برای درمان پس از این واقعیت که چرا چند اسب همیشه از کزاز رنج می برند، انجام دهیم. این مقاله توضیح می دهد که چه باید بکنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - مراحل انجام کار :

مراحل انجام کار :

مرحله 1 : درک اهمیت جلوگیری از کزاز در اسب.

اسب ها هنگامی که آلوده به باکتری هایی هستند که سبب بروز کزاز یا Clostridium tetani میان آنها می شود، بسیار آسیب پذیر هستند. این باکتری با وجود اینکه ممکن است مانند یک برش بی ضرر یا یک خراش کوچک به نظر برسد، اما یک نقطه ورود برای باکتری های گوناگون است و همچنین ممکن است زمانی که شما متوجه شوید که اسب تان از کزاز رنج می برد، برای انجام هر کاری خیلی دیر شده باشد.

مراحل انجام کار :

مرحله 2 : اسب خود را به طور منظم ایمن سازید.

هر اسب خانگی باید علیه کزاز واکسینه شود. واکسینه کردن اسب های باردار در حدود 4-6 هفته قبل از تولد با توکسوئید کزاز انجام میشود. این سیستم ایمنی را از طریق بستر به لایه ها منتقل می کند. با انجام این کار کره اسب برای 2-3 ماه اول زندگی خود محافظت می شود. واکسیناسیون اولیه برای کره اسب باید در دوره ای از 3 واکسیناسیون انجام شود:

اولین واکسیناسیون برای کزاز در 6 ماهگی، با واکسن های تقویت کننده در 7 و 8 تا 9 ماهگی، واکسیناسیون اولیه برای کره اسب ازانواع غیر واکسینه در 3-4 ماه، سپس یک بار در 4-5 ماه و یک سوم آن در 5-6 ماه.

برای یک اسب که هرگز واکسیناسیون کزاز را دریافت نکرده است، این کار باید بلافاصله شروع شود. این دوز باید در حدود 3-6 هفته از هم جدا شود. اطمینان حاصل کنید که هر اسب یک تقویت سالانه را دریافت می کند. آن را نادیده نگیرید، زیرا ایمنی بعد از مدتی آشکار می شود.

مراحل انجام کار :

مرحله 3 : تشخیص علائم کزاز در اسب.

اگر اسب خود را واکسینه نکرده باشید و زخم بریده یا باز داشته باشد، اینها نشانه هایی است که ممکن است شما با آن روبرو شوید: به سختی راه رفتن، سوراخ سوراخ شدن بینی و پوزه به شکل مربع، سختی موضعی در اطراف فک، گردن و عضلات اندام عقبی و همچنین در اطراف منطقه زخم، بدن سخت تر و سخت تر می شود تا آن که مانند یک تخته به نظر می رسد و یا دارای وضعیت "sawhorse” است، پاها از حد معمول گسترده تر می شوند و پاهای عقبی ممکن است بیشتر معلوم باشد، دم دم زدن، اسب به راحتی توسط سر و صدا و یا حرکت هیجان زده میشود، منجر به اسپاسم خشونت آمیز میشود، مشکل خوردن یا جویدن غذا ،(lockjaw)  فرو ریختن پلک ها، اسب ممکن است زمین بخورد و قادر نخواهد بود دوباره بلند شود.

 

مراحل انجام کار :

مرحله 4 : برای اسب هایی که واکسینه نشده اند و یا واکسیناسیون آنها تا به امروز نرسیده است (به عنوان مثال واکسن های تقویت کننده سالانه دریافت نکرده باشند)، توجه دامپزشک را جلب کنید.

دامپزشک باید از سم زدایی ضد کزاز استفاده کند. منتظر بروز علائم نباشید به محض اینکه متوجه شدید یک زخم و جراحتی هست، دامپزشک را فراخوانید.دوره رشد نهفته برای کزاز 3-21 روز است، معمولا در عرض 8-14 روز نشان داده می شود.

اطلاعات مطلب

  • مراقبت
  • 568 بازدید
  • blankblankblankblankblank (3 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - دوشنبه, 16 آوریل 18, 12:10 ب.ظ
  • دریافت فایل
  • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب