ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

بیست − 6 =

بستن
بستن

چگونه از زیبایی لب ،دهان و دندان محافظت کنیم؟

چگونه از زیبایی لب ،دهان و دندان محافظت کنیم؟

با عرض سلام خدمت ویکی چجورهای عزیز، در خدمت شما عزیزان هستیم با ارائه مطالب حفظ زیبایی درقسمت های مهم بدن .

امروز می خواهیم به محافظت و بهبود زیبایی چند قسمت مهم از بدن که حفظ زیبایی و سلامت آنها بسیار مهم می باشند بپردازیم. پس ادامه مقاله را از دست ندهید…

مطالب مرتبط


گام 1 - لب، دهان، دندان

لب، دهان، دندان

دهان به وسیله دندان ها و استخوان های فک و لثه ها به اطاق قدامی و خلفی تقسیم می شود.قسمت های مختلف دهان: لب، گونه، لثه، دندان، زبان، کام و حلق می باشد.

چون دهان مکان خوبی برای رشد باکتری هاست، بزاق دهان با شستشوی دایمی دندان ها و دهان و شستن و باقیمانده ی غذایی و سلول های پوششی ریخته شده و باکتری ها در تامین بهداشت دهان نقش موثری دارد.

لب، دهان، دندان

بسیاری از افراد از بوی بد دهان شکایت می کنند. البته بین بوی بد دهان و بازدم بد بو و یا تنفس بدبو از نظر کلینیکی فرق دارد چون بوی بد دهان مربوط به دهان،دندان و گلو می شود ولی تنفس بدبو مربوط به بیماری های معده،روده،بیماری های متابولیک مثل دیابت و...می شود.

رشد میکروب های بی هوازی در بخش خلفی زبان و تولید ترکیبات سولفور باعث ایجاد بوی ناخوشایند دهان می شود.

برای بر طرف کردن بوی بد دهان باید:

1.علت بیماری را کشف و برطرف نمود.

2.شستشوی مرتب دهان و استعمال دهان شویه ها و مواد معطر و رعایت بهداشت دهان و دندان

3.پرهیز از غذا های بودار مثل سیر و پیاز.

راه حل های درمان بوی بد دهان

1.صبح ها ناشتا و شب ها هنگام خواب 1قاشق روغن زیتون بخورید.

2.شب ها هنگام خواب و صبح ها ناشتا،دو عدد سیب بخورید.

3.گشنیز تازه را هر از چند گاهی مصرف کنید.

4.زنجبیل ساییده را با گل قند بخورید.

5.اگر بوی بد دهانتان ناشی از عفونت باشد:

مازو، پوست انار، زاج سیاه، صمغ عربی، مورد،شیره انگوریا خرما را به یک اندازه سائیده و با شیره ی انگور یا خرما مخلوط کنید و به مسواک بمالید و دندان ها را بشویید.بهترین خمیر دندان برای برطرف کردن بوی بد ناشی از عفونت می باشد .

6.اگر بوی بد دهان ناشی از عفونت دندان یا لثه باشد:

گل انار و مورد را در سرکه بجوشانید و چندین بار در روز به صورت دهان شویه از ان استفاده کنید.

7. 60گرم بادرنجبوبه را در یک لیوان آب مقطر به مدت سه دقیقه بجوشانید،بعد از سرد شدن صاف کرده و روزانه 2 بار از این محلول استفاده کنید.در هنگام جوشاندن می توانید 1 قاشق چایخوری پودر نعناع یا یک قطعه پوست لیمو بریزید.

لب، دهان، دندان

آفت دهان

آفت دهان یک زخم سطحی کم یا در وسعت زیاد تری که معمولا(قطر mm1-10) است که سطح آن را غشای خاکستری یا زرد رنگی پوشانده و هاله ی قرمز رنگ اطراف آن را گرفته است.کناره های زخم ممکن است کمی برجسته یا صاف باشد.احساس سوزش،قلقلک را 24 ساعت قبل از بروز زخم در محل بوجود می آید. این ضایعه در 2_3 روز اول شدیدا دردناک است .عوامل بروز آن شامل الرژی به غذا یا دارو استرس های فیزیکی و یا روحی می تواند باشد.

راه حل های درمان آفت دهان

1.در روز چند بار سماق را در دهانتان بپاشید.

2.روزانه 5بار و هر بار  قاشق چای خوری جوهر تباشیر در دهان بریزید.

3.یک قاشق غذاخوری از مخلوط تخم گشنیز،اوکالیپتوس،بابونه،گل ختمی،آویشن را با یک قاشق چایخوری نمک در یک ظرف آب بجوشانید و روزی 4 تا 5 بار در دهان بگذارید.

4.بنفشه،نیلوفر،عناب،گزنه،نعناع،شیرین بیان،رازیانه،گل گاوزبان،تخم گشنیز،تخم کاسنی را هر کدام یک اندازه مخلوط کرده و بکوبید هر بار یک قاشق غذاخوری از مواد را در 5/1 لیوان آب جوشانده تا یک لیوان باقی بماند،سپس صاف کرده و با شکر شیرین کنید و در روز سه بار همراه غذا بخورید.

لب، دهان، دندان

لب

لب عضوی است که در عمل تکلم،خوردن و آشامیدن کمک می کند و در زیبایی صورت نقش موثری دارد.

خشکیدگی و ترکیدگی لب

ترک خوردگی لب در اثر مرطوب شدن و خشک شدن لب ها صورت می گیرد و به عامل:

1.کمبود ویتامین B2. زبان زدن لب ها با بزاق حاصل می شود.

وقتی لب ها بیش از حد رطوبت خود را از دست می دهد،لایه ی سلول خارجی پوست ناهموار،خشن خشک،غیر قابل انعطاف می شود که ممکن است به پیدایش ترک های دردناک بیانجامد.البته گاهی هم ترک خوردگی لب ها ناشی از اگزما یا حساسیت تماسی آلرژیک باشد.

راه حل هایی برای رفع ترک خوردگی لب ها

1.لعاب به دانه یا تخم کتان را به لب بمالید..

2.مردار سنگ،شادانه،رگ های تاک هر کدام  ،زعفران  ،روغن گل 16 قسمت،شمع 6 قسمت را با هم مخلوط کرده و به صورت رژ لب به لبتان بمالید.

3.مازو،کتیرا،نشاسته،سفید آب قلع را به مقدار یکسان مخلوط کرده و پودر کره با مقدار چربی به آن اضافه کنید و بر روی لب خود بمالید.

4.عنبر را در روغن ترنج حل کرده به طوری که روغن 3برابر عنبر باشد،سپس به لب خود بمالید.

رفع سوزش و پوسته پوسته شدن لب

1.آب کاهو،تخم خرفه،آب گشنیز را بخورید.

2.اگر پوسته شدن لب از خشکی است،روغن بنفشه یا روغن مغز تخم کدو به لبهایتان بمالید.

3.کافور و گلاب را در یخ خنک کرده و روی لب بمالید.

زیبا و براق کردن لب

1.گوجه فرنگی یا توت فرنگی یا شاتوت یا گیلاس را له کرده بعد از صاف کردن به آن 10 گرم اُسرین را قطره قطره اضافه کنید و بهم بزنید.محصول حاصل شده را به لبهایتان بمالید این محصول باعث براق شدن لبتان می شود.

2. 40گرم مریم گلی را با نصف استکان گلاب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و صاف کنید بعد 20 گرم روغن بادام شیرین و 5 گرم موم را به آن اضافه کنید و حرارت دهید بعد از 5 دقیقه حرارت بگذارید چند ساعت بماند و دوباره 5 دقیقه حرارت دهید،ترکیب حاصل را در طی روز به لبانتان بمالید.

3. 10گرم لانولین را با 5 گرم روغن گرچک مخلوط کرده و 2 دقیقه بهم بزنید و روزی 2 بار به لبهایتان بمالید.

لب، دهان، دندان

تب خال

تب خال که معمولا بیشتر مردم دچار آن می شوند روی لب ها، دهان ،بینی، چانه و یا گونه رخ میدهد و گاهی  نیز ناحیه تناسلی را هم درگیر میکند.

ویروس عامل ضایعاتی است که عامل تب خال نامیده می شود. اولین بار در دوران نوجوانی رخ می دهد اما گاهی در هنگام کودکی در حال تماس با افرادی که حامل ویروس هستند هم رخ  دهد.

علائم آن خارش حساسیت پوستی، مور مور شدن می باشد سپس یک سری تاول ریز پر آب ظاهر می شود که یا خود به خود یا در اثر ضر به پاره شده و نهایتا زخم یا دلمه می شوند کل روند این بیماری یکی ، دو هفته به طول می انجامد.با آنکه عفونت اولیه از بین می رود و لی گاهی جایی از خود بر جا می گزارد و ویروس در بدن باقی می ماندو در یک زمان دیگر تکرار می شود.

سرما خوردگی، تب، شروع قاعدگی، از خواب پریدگی و ترس،قرار گرفتن زیر آفتاب ممکن است باعث عود این ویروس گردد ولی گاهی بدون هیچ عاملی این ویروس ظاهر می شود.

هیچ نوع واکسنی برای محافظت در مقابل این عفونت وجود نداردولی داروهایی هست که اگر منظم و به موقع مصرف شود،دوره ی عفونت فعال را کم کند که با تجویز پزشک باید صورت گردد.

نکته: هیچ گاه تب خال را لمس نکنید،اگر لمس کردید دستتان به چشمتان نخورد، تب خال هایی که  در اطراف چشم صورت می گردد،گاه بسیار خطرناک تر است و منجر به التهاب و کوری می شود. لذا اگر تبخالی در اطراف چشمتان زد سریع به پزشک مراجعه کنید.

روش های رفع تب خال

 1. یک قطعه مردار سنگ را در آب بسائید و از آن محلول روزانه 4-5 بار با پنبه به روی تب خال بمالید.
 2. 5 گرم جوش شیرین را در لیوان آب حل کنید و با پنبه روزی چند بار به محل تب خال بمالید و در کناره های آن تکه های یخ بگذارید.
 3. 40 گرم برگ مورد را در یک لیوان آب بجوشانید و بعد صاف کردن با پنبه به روی تب خال بمالید.
 4. 100 گرم پارافین را با 50 گردم پودر کافور در ظرفی بریزید و مخلوط کنید و 2 روز صبر کنید و بعد روزی یک بار این روغن را به محل تب خال بمالید.
 5. 40 گرم تخم گشنیز را در یک لیوان آب بجوشانید و بعد از صاف کردن با پنبه به روی تب خال بمالید.روزی چند بار این کار را انجام دهید.
لب، دهان، دندان

دندان ها

دندان ها تنها عضوی هستند که کم کم در دوره ی کودکی به عنوان دندان شیری ظاهر شده و بعد می ریزد و در محل آنها 32 عدد دندان های دائمی رشد می کند.

بر سطح دندان چند نوع روپوش ممکن است تشکیل شود عبارت اند از:

1.روپوش بزاقی که فاقد باکتری بوده و مضر نیست.

2.روپوش باکتریایی یا پلاک دندانی که شامل رسوب های غیر کلسیفیه است که برسطح دندان تشکیل شده و فراورده های آن و ترکیبات بزاقی با مسواک زدن برطرف می شود.

3.جرم دندان که شامل پلاک باکتریال می باشد. این جرم با مسواک زدن پاک نمی شود و اگر آن را پاک نکنیم سبب پوسیدگی دندان می شود.

مواردی که برای رشد و تکامل دندان نیاز است شامل: ویتامین های A،C،D،E، پروتئین ،چربی، فلوراید می باشد. همچنین مسواک زدن، نخ دندان، خلال دندان باعث رفع پلاک باکتریال و مانع بیماری های دهان و دندان می شود.

شستشوی دندان ها

1.مازو، زاج سفید، تخم گل سرخ، عدس هر کدام به مقدار برابر پودر کره و با هم مخلوط کنید و به صورت مسواک استفاده کنید.

2.مصطکی، سماق، گلنار فارسی، فوفل، بلوط، مازو، عود هندی را به یک مقدار مخلوط و کوبیده و به اندازه ی نصف کل مواد نمک اضافه کنید و به صورت مسواک بزنید.

3.برگ گشنیز سائیده ،مازو، عفض، تخم خرفه، زاج سبز، فوفل هلیله ی سیاه را به مقدار برابر ساییده و با هم مخلوط کنید و بعد مقداری به ان نمک اضافه کنید و به صورت مسواک کردن استفاده کنید.

راه حل های سفید کردن و جلا دادن دندانها

1.پوست هلیله ی زرد،سعد،نمک،عود هندی را چهار قاشق و فوفل و سفال چینی را هر کدام یک قاشق پودرو مخلوط کنید و بعد به دندان هایتان بمالید.

2. 20گرم کف دریا را در یک لیوان سرکه ریخته و در ظرفی بزرگ مخلوط کنید چون مخلوط این دو تولید گاز می کند و با این محلول روزی 3بار دندان هایتان را بشویید.

3.انیسون را بو داده و بکوبید و با مسواک به دندان هایتان بزنید.

4.چند عدد توت فرنگی را له کرده و قبل از خواب به دندان هایتان بمالید و 5 دقیقه بعد دهانتان را بشویید.

5. 160 گرم پودر نشاسته را با 80گرم پودر دارچین مخلوط کرده و با کمی عرق بادرنجبویه به صورت خمیر در اورده و بعد از غذا دندان هایتان را مسواک کنید .

6.نمک، سعد، زبد البحر را به مقدار یکسان مخلوط و بکوبید و با مسواک به دندان هایتان بزنید و بعد با گلاب دهانتان را بشویید.

اطلاعات مطلب

 • عمومی
 • 692 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - سه‌شنبه, 08 آگوست 17, 6:32 ق.ظ
 • راز زیبایی پوست و مو

دیدگاه کاربران

 1. blank
  kh hatefi - 2017/08/09 - 11:43 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب