ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه از دیکشنری (Dictionary) استفاده کنیم؟

چگونه از دیکشنری (Dictionary) استفاده کنیم؟

حدود یک میلیون کلمه در زبان انگلیسی وجود دارد که یک سخنران انگلیسی زبان به طور متوسط ۶۰،۰۰۰ کلمه از یک میلیون کلمه انگلیسی را می داند. دیکشنری در کنار کمک به دانستن تلفظ و معنی کلمات، یک راه عالی برای افزایش و بهبود مهارت های زبان انگلیسی می باشد.

با آموزش زبان انگلیسی در این پست از سایت ویکی چجور همراه باشید.

مطالب مرتبط


گام 1 - شناخت و درک دیکشنری

شناخت و درک دیکشنری

یک دیکشنری مناسب انتخاب نمایید. به طور مرتب دیکشنری خود را بروز نمایید تا بتوانید به کلمات جدیدی که هر ساله به دیکشنری اضافه می شود دسترسی پیدا کنید.

 • یک دیکشنری تخصصی که مربوط به حرفه و شغلتان می باشد و برای تحصیلتان مفید است، تهیه نمایید. تعدادی از دیکشنری های تخصصی عبارت است از: دیکشنری زبان ( انگلیسی ، عربی و ... ) ، دیکشنری های فنی، دیکشنری پسوندها و یا مخصوص شعر و قافیه، جدول کلمات متقاطع ، دیکشنری های موضوعی (مانند دیکشنری برای ریاضیات ، جغرافیا، زیست شناسی، شیمی، پزشکی،حسابداری، باغبانی و غیره)، دیکشنری های مصور (عالی برای یادگیری سایر زبان ها و دانش فنی) و دیکشنری مخصوص اصطلاخات عامیانه و ضرب المثل ها

 

 • توجه داشته باشید که بسیاری از کشور ها دارای یک دیکشنری بومی می باشند که این دیکشنری می تواند در یک جستجو بسیار مفیدتر از یک دیکشنری عمومی باشد. تعدادی از این دیکشنری ها عبارت اند از: دیکشنری مکواری (Macquarie dictionary) در استرالیا، دیکشنری آکسفورد (Oxford dictionary) در انگلستان ، دیکشنری وبستر (Webster's dictionary) در ایالات متحده و ...

 

 • برخی از مدارس و دانشگاه ها و ادارات ترجیح می دهند که فقط از یک دیکشنری استفاده نمایند. این بدان دلیل است که یک سبک و درک ثابت از استفاده از دیکشنری را برای استفاده کنندگان ایجاد نمایند.
شناخت و درک دیکشنری

قسمت مقدمه ی دیکشنری را بخوانید. بهترین راه برای یادگیری نحوه ی استفاده ی صحیح از دیکشنری خواندن بخش مقدمه می باشد. بخش مقدمه دیکشنری، اطلاعات و توضیحات مهم و مفیدی درباره ی اختصارات و نماد و نحوه ی تلفظ حروف استفاده شده در متن دیکشنری را به ما می دهد.

 • قسمت مقدمه دیکشنری در باره ی مواردی از قبیل نحوه ی مرتب سازی متن و کلمات و اختصارات و غیره توضیحات مفیدی ارائه می دهد. با خواندن این بخش می توانید به آسانی و با سرعت زیاد از اطلاعات یک دیکشنری استفاده کنید.

 

 • همچنین در قسمت مقدمه لیستی از لغات انگلیسی که دارای تلفظ یکسان می باشند، وجود دارد که با مراجعه به این قسمت می توانید به راحتی به لغات متفاوت با تلفظ یکسان دسترسی پیدا کنید.
شناخت و درک دیکشنری

اختصارات را یاد بگیرید. دیکشنری ها اغلب بعد از لغات دارای کلمه ی اختصار هستند. اگر شما معنی و مفهوم این اختصارات را ندانید، تشخیص نوع لغت برایتان مسئله ساز خواهد بود. به طور معمول در دیکشنری ها یک لیست از اختصارات در نزدیکی جلد کتاب یا بخش مقدمه و یا بعد از آن نوشته شده است.

 • بعنوان مثال “.adj” مخفف “adjective” به معنی صفت است که نوع لغت را به شما نشان می دهد.

 

 • حرف اختصار n می تواند چندین معنی داشته باشد. رایج ترین معنی آن می تواند اسم باشد که در این حالت n مخفف noun می باشد. در سایر موارد می تواند می تواند معنی کلمات  "neuter" or "north" را داشته می باشد. می توانید نوع n را در جمله ی ذکر شده بعد از هر لغت، تشخیص دهید.
شناخت و درک دیکشنری

قسمت راهنمای تلفظ را مطالعه کنید. اگر قبل از خواندن راهنمای تلفظ مستقیما به مطالعه ی دیکشنری مشغول شوید، ممکن است فهمیدن دیکشنری و استفاده از آن برایتان مشکل شود. یادگیری و مطالعه ی راهنمای تلفظ باعث می شود تا به سرعت لغت مورد نظر را فهمیده و آن را یاد بگیرید.

گام 2 - پیدا کردن کلمه از دیکشنری

پیدا کردن کلمه از دیکشنری

حرف اول کلمه ی مورد نظر را دیکشنری جستجو کنید. دیکشنری ها بر اساس حروف الفبا مرتب شده اند و شما با دانستن حرف اول کلمه به راحتی می توانید کلمه ی مورد نظر را پیدا نمایید. مثلا کمله ی dog با حرف d شروع می شود که شما می توانید به راحتی این کلمه را از قست d پیدا کنید.

 • حرف اول تعدادی از کلمات با حروفی آغاز می شود که خوانده نمی شود. در جستجوی این کلمات دقت نمایید و این کلمات را به خاطر بسپارید. بعنوان مثال knock با حرف k شروع می شود و این حرف خوانده نمی شود.
 •  همچنین تعدادی از کلمات وجود دارند که از لحاظ تلفظ یکسان ولی از نظر نوشتاری متقاوت هستند و دو کلمه ی متفاوت به شمار می آیند. مانند: "throne" و "thrown" که از لحاظ تلفظ یکسان و دو کلمه ی متفاوت با معنی و نوشتار متفاوت می باشند.
پیدا کردن کلمه از دیکشنری

راهنمای کلمات را بخوانید. دو کلمه در بالای صفحه وجود دارد که به شما می گوید که کدام کلمات در این صفحه وجود دارد . این کلمات به شما کمک خواهد کرد تا به سرعت کلمه ی مورد نظر خود را پیدا کنید. بعنوان مثال اگر شما به دنبال کلمه ای مانند bramble هستید و در قسمت B کلماتی همانند braid - bread وجود دارد این بدان معناست که کلمه ی مورد نظر شما که با "b-r-a" شروع می شود در این قسمت خواهد بود.

پیدا کردن کلمه از دیکشنری

دیکشنری ها به ترتیب حروف الفبا می باشند. همواره فرهنگ لغت به ترتیب حروف الفبا نوشته می شود، بنابراین کلمه ی (bramble (b-r-a را قبل از کلمه ی b-r-e) bread) پیدا خواهید کرد. پس همراه در جستجوی کلمات به ترتیب حروف الفبا دقت نمایید.

پیدا کردن کلمه از دیکشنری

تعریف کلمه ی موردنظر را مطالعه نمایید. با خواندن تعریف و معنی کلمه در می یابید که هدف و معنی اصلی کلمه چیست و در کجا استفاده می شود و کدام قسمت جمله قرار می گیرد و نقش آن در جمله چه می باشد.

پیدا کردن کلمه از دیکشنری

همچنین شما می توانید از دیکشنری آنلاین استفاده نمایید. استفاده از دیکشنری آنلاین بسیار آسان می باشد. یک دیکشنری آنلاین مناسب انتخاب نمایید. کلمه ی مورد نظر خود در محل جستجو تایپ کنید. موتور جستجو به سرعت کلمه ی مورد نظر شما را پیدا کرده و همراه با معنی و نقش کلمه در اختیارتان قرار می دهد.

گام 3 - استفاده بیشتر از دیکشنری تان

استفاده بیشتر از دیکشنری تان

از دیکشنری برای پیدا کردن فرم صحیح و استاندارد حروف استفاده کنید. دیکشنری های کاغذی و کتابی، اطلاعات دقیق و بیشتری از دیکشنری های آنلاین در اختیار شما قرار می دهند.

استفاده بیشتر از دیکشنری تان

از دیکشنری ها، حقایق مختلفی را جستجو کنید. دیکشنری ها علاوه بر کلمات و معنای آنها اطلاعات بیشتری دارند. تعدادی از آنها اطلاعات زیادی درمورد جهان و دیگر موارد در اختیار ما قرار می دهند.

استفاده بیشتر از دیکشنری تان

برای خود تفریح ایجاد کنید. از دیکشنری برای فهمیدن یک لغت جدید استفاده کنید. پیدا کردن یک لغت نا آشنا و یافتن معنی آن می تواند برایتان جذاب باشد و شما را به تفکر وادارد.

اطلاعات مطلب

 • زبان انگلیسی
 • 4,888 بازدید
 • blankblankblankblankblank (11 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : - شنبه, 02 سپتامبر 17, 10:22 ق.ظ
 • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

 1. karamlou - 2017/08/28 - 6:24 ب.ظ
 2. طاها - 2017/08/31 - 8:22 ق.ظ
 3. محمد حسین غیاثوند - 2018/09/26 - 8:22 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب