گام 1 - راه کارهاي مراقبت از دندان

راه کارهاي مراقبت از دندان

1- مسواک زدن روزی دوبار

هر دفعه مسواک زدن بايد حداقل دو دقيقه به طول انجامد . اين حداقل زمان مورد نياز براي دسترسي به تمام سطوح دندان ها مي باشد. سطح پشتي دندان ها را فراموش نکنيد

راه کارهاي مراقبت از دندان

2-مسواک خود را به موقع عوض کنيد

سعی کنید هر سه ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید زیرا حتی اگر ظاهر مسواک شما سالم باشد مسلما کارایی خود را از دست می دهد و پاک کنندگی لازم را ندارد . در مورد مسواک های برقی هم این مسئله صادق است ، اگر از مسواک برقی استفاده می کنید به توصیه کارخانه سازنده آن در مورد زمان مناسب تعویض سر آن توجه کنید. اگر بیمار هستید بعد از پایان بیماری مسواک خود را دور بیاندازید و از مسواک جدید استفاده کنید و اجازه ندهید مسواک شما مخفی گاهی برای میکروب ها باشد .

 

راه کارهاي مراقبت از دندان

3-دهانشويه استفاده کنيد.
دهانشويه ها محصولات آنتي باکتريال قوي‌اي هستند که به حذف باکتري هاي داخل دهان شما کمک بسزايي مي‌کنند. اين باکتري ها مي‌توانند باعث بوي بد دهان، بيماري‌هاي لثه و حتي پوسيدگي دندان شوند.

راه کارهاي مراقبت از دندان

4-مسواک زدن زبان
سطح زبان ناصاف است يعني ذرات غذا و باکتري ها در آن تجمع مي کنند . که ميتواند يک منبع باکتري شود و باکتري ها از زبان به دندان ها منتقل شوند.
ميتوانيد با مسواک خود يا مسواک مخصوص زبان خود را به آرامي مسواک بزنيد .بعضي مسواک ها سطح مخصوص زبان در پشت خود دارند .
به ارامي روي زبان بکشيد تا از آسيب رساندن به زبان خودداري کنيد . در انتها دهان خود را بشوييد تا باکتري ها و مواد باقيمانده خارج شوند.

راه کارهاي مراقبت از دندان

5- کاهش مصرف شکر

شکر باعث ساييده شدن مينا ميشود بعلت توليد اسيد که روي مينا را ميپوشاند و احتمال پوسيدگيهاي دنداني را افزايش ميدهد .غذاهايي که از خوردن آنها بايد خودداري کنيد :
نوشابه هاي قندي.مصرف آنها را تا يک ليوان در روز کاهش دهيد .
دسرها , کيک ها , شکلات ها و بستني و چاي و قهوه شيرين

راه کارهاي مراقبت از دندان

6-گر از ريفلاکس معده رنج مي بريد حتما آن را درمان کنيد
اگر به ريفلاکس يا برگشت اسيد معده دچار هستيد براي اين که اسيد معده به مخاط دهان و دندان هاي شما آسيب نرسانيد بايد براي درمان ريفلاکس اقدام کنيد . از خوردن موادي که ريفلاکس را تشديد مي کند خودداري کنيد . غذاها و نوشيدني هايي که باعث تشديد ريفلاکس مي شوند شامل : شکلات ، الکل ، نوشيدني هاي کافئين دار مثل قهوه و چاي ، سير و پياز ، لبنيات ، گوجه فرنگي ،نعنا ، غذا هاي چرب و تند و سرخ شده.

راه کارهاي مراقبت از دندان

7-از خوردن الکل خودداري کنيد
الکل به ميناي دندان آسيب مبرساند و ريسک پوسيدگي را افزايش مي دهد . اگر براي ترک الکل به کمک نياز داريد :از دوستان و فاميل و يا گروه هاي ترک اعتياد الکل کمک بگيريد , با دکتر خود راجع به دارو صحبت کنيد, از مشاور کمک بگيريد ,از مرکزهاي درماني کمک بگيريد

راه کارهاي مراقبت از دندان

8-پیرسینگ دهان

پيرسينگ اعضاي دهان همچون لب و زبان، شايد از نظر فشن کار باحالي باشند، اما به هيچ وجه براي بهداشت دهان و دندان شما خوب نيستند. اين کار مي‌تواند باعث واکنش‌هاي آلرژيک، عفونت و آسيب هاي عصبي شود.

راه کارهاي مراقبت از دندان

9-پنیر بخورید

کازئین و پروتئین های موجود در پنیر به استحکام مینای دندان کمک می کند و برای کسانی که مینای ضعیفی دارند بسیار مفید است . علاوه بر این پنیر حاوی کلسیم است. مصرف ویتامین D را فراموش نکنید زیرا ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند.

راه کارهاي مراقبت از دندان

10-غذاهای سالم بخورید

حفظ يک رژيم غذايي سالم در جلوگيري از مشکلات سلامت دهان و دندان بسيار مهم است. غذاهاي نشاسته اي، شيرين و چنين غذاهاي نامرغوب علاوه بر مشکلاتي که براي بدنتان ايجاد مي‌کنند مي‌تواند باعث پوسيدگي دندان‌هاي شما شود.