ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه از درس خواندن لذت ببریم؟

چگونه از درس خواندن لذت ببریم؟

اگر جزو کسانی هستید که با درس خواندن مشکل دارید و مطالعه برایتان کسل آور و ملال آور می باشد، در این مقاله از سایت ویکی چجور ایده ها و راهکارهایی گفته می شود که با رعایت این موارد از درس خواندن لذت می برید. نکات و ایده های ذکر شده برای تمامی موارد مطالعه از قبیل درس خواندن برای دروس مدرسه و دانشگاه و مطالعه برای آزمون رانندگی و سایر موارد کاربرد دارد. این مقاله باعث می شود که شما دوستدار کتاب خواندن و مطالعه شوید و از مطالعه ی کتاب چه برای تفریح و چه برای امتحان لذت ببرید.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - آماده کردن خود برای لذت بردن از مطالعه

آماده کردن خود برای لذت بردن از مطالعه

برای خرید به لوازم التحریر بروید.

برای خود یک دفتر بزرگ و زیبا با جلد دلخواه و مورد پسند خود بخرید. تعدادی خودکار های رنگی و ماژیک و دفترچه ی یادداشت و برچسب و سایر موارد که برای مطالعه نیاز است خریداری نمایید. این موارد به احتمال زیاد به  شما انگیزه ی درس خواندن می دهد.

 

آماده کردن خود برای لذت بردن از مطالعه

اتاق خود را مرتب کنید.

اگر اتاقتان بهم ریخته و نا مرتب باشد، شما انگیزه ی درس خواندن را از دست می دهید. پس اتاق خود را مرتب و تمیز کرده و کلیه وسایل را در جای مناسب خود قرار داده و میز مطالعه ی  حود را سازماندهی کنید.

 

آماده کردن خود برای لذت بردن از مطالعه

میز مطالعه ی خود را در جای مناسبی قرار دهید.

اگر شما میز ساده و مرتب با وسایل کم ترجیح می دهید مطابق میل خود وسایل روی میز را بردارید و میز را در فضای مناسبی که دلخواهتان است قرار دهید.

 

آماده کردن خود برای لذت بردن از مطالعه

کامپیوتر خود را خاموش نمایید.

کامپیوتر و موبایل و تبلت و کلیه ی وسایل الکترونیکی خود را خاموش نمایید. اینترنت را فراموش نمایید. اگر زیاد آنلاین می شوید، تعدادی از اکانت های خود را حذف کنید. فقط بر روی زندگی و آینده و هدف ها و رویاهای خود تمرکز کنید زیرا هدف های شما آینده ی شما را می سازد.

 

آماده کردن خود برای لذت بردن از مطالعه

برای محیط مطالعه ی خود تعدادی موزیک مناسب انتخاب نمایید.

لیستی از آهنگ هایی انتخاب کنید که بدون کلام هستند. موسیقی را به حالت خودکار تنظیم کنید تا آهنگ ها پشت سرهم بدون دخالت شما پخش شود. این مرحله برای افرادی مناسب هست که عادت به مطالعه با موزیک یا در فضای شلوغ دارند. اگر جزو افرادی هستید که موسیقی باعث حواس پرتی شما می شود این مرحله را خذف نمایید.

آماده کردن خود برای لذت بردن از مطالعه

درب اتاق خود را هنگام مطالعه ببندید.

در صورت بسته بودن درب اتاق هنگام مطالعه ، صداهای مزاحم از سایر اتاق ها مزاحم شما نمی شود و شما می توانید به راحتی روی درس خواندن و مطالعه تمرکز کنید.

گام 2 - عاشق زمان مطالعه بودن

عاشق زمان مطالعه بودن

فقط برای امتحان درس نخوانید.

اکثر دانش آموزان فکر می کنند که که باید مطالب کتاب را فقط برای امتحان بخوانند و حفظ کنند و این دروس در آینده ی شغلی آنها بی تأثیر است . این دیدگاه اولین نکته ی غلط هنگام مطالعه می باشد. از مطالبی که در مدرسه یاد می گیرید لذت ببرید. مانند تاریخ که این درس می تواند بسیار جالب باشد ، اگر شما فقط برای امتحان و فقط جهت کسب نمره به این درس نگاه نکنید.

عاشق زمان مطالعه بودن

از موضوع مورد مطالعه متنفر نباشید.

نفرت نشان دادن به یک موضوع که از نظر شما کسالت آور، سخت و نا مربوط می باشد بسیار آسان می باشد. همه ی موضوع ها نیاز به حفاری و دقت و کشف دارند. اگر شما در تلاش برای کشف موضوع مورد مطالعه و هدف آن باشید و به تلاش خود ادامه دهید موضوع مورد نظر که روزی از آن نفرت داشتید و از خواندن آن امتناع می کردید، برایتان بسیار جذاب و جالب و خواندنی خواهد بود.

عاشق زمان مطالعه بودن

به مزایا و اطلاعاتی فکر کنید که از خواندن و فهمیدن یک کتاب به دست می آورید.

شما در زندگی گزینه های مختلفی برای انتخاب پیش رو خواهید داشت و می توانید با داشتن اطلاعات بیشتری نسبت به قبل از مطالعه، انتخاب های بهتری داشته باشید. مجموعه ی جدید یادگیری روی مجموعه ی دانش قبلی شما افزوده شده و دانش و اطلاعات و تجربه ی شما را افزایش می دهد.

عاشق زمان مطالعه بودن

از برچسب ها و خودکارهای رنگی و غیره استفاده نمایید.

نکات کلیدی را در دفترچه یادداشت خود بنویسید و با خودکار رنگی علامت گذاری نمایید. رنگ ها باعث تقویت یادگیری و جذاب تر شدن مطالعه می شود.

عاشق زمان مطالعه بودن

میان وعده ی سبک بخورید.

در طول مطالعه میان وعده بخورید و نوشیدنی هایی از جمله آب زیاد بنوشید.

عاشق زمان مطالعه بودن

در صورت امکان به صورت گروهی مطالعه نمایید.

مطالعه ی گروهی باعث افزایش انگیزه ی شما برای درس خواندن و جذابیت مطالعه می شود و می توانید اشکالات درسی خود را از یک دوست بپرسید. اگر دوستانتان باعث حواس پرتی شما می شوند، به تنهایی درس بخوانید و زمان خود را برای مطالعه و تفریح تنظیم نمایید.

عاشق زمان مطالعه بودن

هرچند وقت یکبار برای خودتان جایزه بگیرید.

می توانید بعد از یک مطالعه ی سخت و قبل از امتحان برای خود هدیه بگیرید این کار روحیه ی شما را افزایش می دهد.
جایزه و پاداش می تواند تماشای یک فیلم یا نمایش تلویزیونی ، رفتن به مرز خرید با دوستان، پیوستن به جمع دوستانه و با گذراندن زمان با حیوان خانگی و از این قبیل موارد باشد.

عاشق زمان مطالعه بودن

تفریح داشته باشید.

شما نباید درس خواندن را از تفریح کاملا جدا کنید. خود را فقط مجبور به درس خواندن نکنید و در کنار مطالعه ، تفریح نیز داشته باشید. شما می توانید درس خواندن و مطالب درسی را نیز به تفریحی برای خود تبدیل کنید و لذت ببرید. مثلا نام گلی را یاد بگیرید ، تاریخچه ی محله ی خود را بپرسید ، تا در کنار تفریح مطلبی به اندوخته های خود اضافه کنید.

 

blank

اطلاعات مطلب

  • آموزشی و ارتباطی
  • 1,904 بازدید
  • blankblankblankblankblank (12 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - یکشنبه, 23 جولای 17, 8:08 ق.ظ
  • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

  1. karamlou - 2017/07/22 - 8:10 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب