ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

8 − 4 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:11:01*** 1398/06/23: قیمت فروش دلار 11500 تومان و قیمت فروش یورو 12750 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها شنبه 1398/06/23::: مردم سالاری: شایعه کاهش تحریم; بلومبرگ به نقل از منابع آگاه مدعی شد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است کاهش تحریم‌های ایران را به عنوان مقدماتی برای دیدار با رئیس جمهور ایران بررسی کند. *** شرق: سانتریفیوژهای جدید در گام سوم *** ایران: فروغ دیپلماسی غروب تندروی; «آتش به خانه افتاده است» شاید بهترین وصف این روزها برای امریکایی باشد که بعد از فراز و نشیب سال‌های اخیر در مناسباتش با ایران در بازتکرار سیاست منزوی کردن آن و همراه کردن متحدان بزرگ اروپایی‌اش ناکام مانده است. *** اطلاعات:  امروز باید ندای مردم را بهتر بشنویم; مردم به اندازه کافی با غصه و سختی‌ مواجه‌ هستند؛ نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود *** ابتکار: احمد داود اوغلو به طور رسمی از حزب عدالت و توسعه کناره‌گیری کرد; اردوغان در مسیر انزوا; رویارویی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه با اکرم امام اوغلو کاندید حزب مخالف در انتخابات شهرداری‌های استانبول، اکنون علاوه بر هزینه‌های سیاسی و اجتماعی برای او، به شکاف اساسی در حزب عدالت و توسعه نیز دامن زده است. *** کیهان: سحر خدایاری را همان‌هایی‌کشته‌اند که برایش اشک تمساح می‌ریزند! پس از مانور‌های مبتنی بر دروغ عده‌ای از نمایندگان مجلس، رسانه‌ها، سلبریتی‌ها و… در ماجرای خودسوزی یک دختر جوان در روزهای اخیر، با شفاف شدن ماجرا اکنون برخورد با دروغ‌پردازان و کسانی که دست به سوءاستفاده از مرگ این دختر زدند تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است. *** دنیای اقتصاد: عقبگرد ترامپ از تحریم‌ ایران؟ پس‌لرزه‌های برکناری جان بولتون از سمت «مشاور امنیت ملی کاخ سفید» همچنان ادامه دارد و تحلیل‌ها و گزارش‌های مختلفی درباره ریشه این برکناری جنجالی منتشر می‌شود. رسانه‌های آمریکایی در گزارش‌هایی، تمایل ترامپ برای عقبگرد از تحریم‌های ایران با هدف آغاز مذاکرات با تهران را دلیل اصلی اخراج جان بولتون از کاخ سفید توصیف کرده‌اند.

چگونه از حمله پانیک ( حمله عصبی ) جلوگیری کنیم؟

چگونه از حمله پانیک ( حمله عصبی ) جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از پانیک شدن

یک حمله عصبی یک تجربه بسیار ناگهانی و ترسناک است که می‌تواند این احساس را در شما ایجاد کند که دچار حمله قلبی ، مرگ و یا از دست دادن کنترل هستید.

بسیاری از بزرگسالان تنها ۱ یا ۲ حمله را در طول عمر تجربه می‌کنند ، اما برخی از افراد دچار حملات مکرر شده‌اند که ممکن است نشانه‌ای از شرایط مهمی به نام اختلال وحشت (ترس| اضطراب | پانیک) باشد.

حمله عصبی ، هجوم ناگهانی ترس شدید برای هیچ دلیل ظاهری ، همراه با تغییرات فیزیکی بسیار واقعی ، مانند ضربان قلب سریع و تند تند، تعریق و تنفس سریع است.

در این مقاله گام‌هایی مانند داروها، فعالیتها(مانند مدیتیشن) و رفتار درمانی برای جلوگیری از یک حمله عصبی برداشته می‌شود و به پیش‌گیری از وقوع حملات بیشتر کمک می‌کند .

سخنی با مخاطب

اگر مخاطب جدید ویکی چجور هستید ضمن خوش آمد گویی خدمتتان میرسانیم که این وب سایت یک دانشنامه مهارت محور است.

به صورت رایگان در اختیار تمام هم میهنان عزیزمان قرار گرفته است.

لطفا در قسمت کامنت پایین صفحه هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را جهت بهتر شدن کیفیت این مطلب ارائه نمایید.

تمام هدف وب سایت و مدیران آن ارائه آموزشی مفید است.

لذا چنانچه از دید شما زاویه ای از این رسالت وجود دارد لطفا از ما دریغ نفرمایید.

 

 

چگونه ها را از ما بخواهید
ویکی چجور
پایگاه تخصصی چکونگی انجام کار

مطالب مرتبط


گام 1 - بدست آوردن سریع آرامش

بدست آوردن سریع آرامش

علائم فیزیکی پانیک شدن را تشخیص دهید .

در طی یک حمله عصبی ، بدن شما به واکنش “مبارزه یا فرار” طبیعی می‌رود ، درست مثل این که شما در وضعیت واقعا ً وحشتناک و خطرناک قرار داشتید ، اما در واقع هیچ وضعیت خطرناکی در حال وقوع نیست . علایم بیماری که معمولا ً در طول یک حمله عصبی تجربه می‌شوند عبارتند از:

 • درد قفسه‌سینه و یا ناراحتی
 • گیجی یا ضعف
 • ترس از مرگ
 • ترس از دست دادن کنترل یا سرنوشت قریب‌الوقوع
 • احساس خفگی
 • احساس جدایی و تنها ماندن
 • احساس غیرواقعی بودن
 • معده یا شکم ناراحت(درد، اسهال، و علائم نامناسب)
 • لرزش یا خارش در دست‌ها ، پاها و یا صورت
 • لرزش قلب، ضربان قلب سریع و یا ضربان کوبنده قلب
 • عرق کردن ، سرد شدن ، یا داغ شدن سریع
 • لرزش یا غش
بدست آوردن سریع آرامش

تنفس خود را کنترل کنید .

اکثر حملات پانیک موجب تنفسی سریع و سطحی می‌شوند که باعث شعله‌ور شدن این حمله می‌شوند و این باعث می‌شوند که نشانه‌ها و علائم پانیک زیاد شوند . با کنترل تنفس خود ، می‌توانید به بازگشت ضربان قلب خود به حالت عادی کمک کنید ، فشار خون خود را کم کنید ، تعریق را کاهش دهید و احساس کنترل شدن را دوباره برقرار کنید.

یک روش برای آهسته کردن تنفس شما این است که نفس عمیق بکشید و تا جایی که می‌توانید آن را نگه دارید . این سطوح تعادلی اکسیژن و دی‌اکسید کربن را متعادل می‌کند و این احساس را کاهش می‌دهد که شما نمی‌توانید نفس بکشید.

بعد از نگه داشتن نفس ، نفس عمیق بکشید . آهسته و عمیق نفس بکشید ، سپس به آرامی نفس خود را به بیرون بکشید.

برای تمرین نفس کشیدن ، سعی کنید روی یک صندلی با یک دست روی سینه خود و دیگری کمی پایین‌تر از قفسه‌ سینه بنشینید.

شانه‌ها و گردن خود را در حالت راحت نگه دارید و با زانوهای خمیده بنشینید .

سپس به آرامی از طریق بینی خود نفس بکشید و اجازه دهید شکم تان منبسط شود و سینه تان را تا جایی که ممکن است نگه دارید . آهسته نفس بکشید ، ماهیچه‌های شکم خود را سفت کنید و سینه تان را آرام نگه دارید .

دست روی ناحیه شکم شما باید به هنگام تنفس به سمت بیرون حرکت کند ، سپس وقتی نفس خود را به بیرون می‌دهید ، با دست روی سینه فوقانی تا جایی که ممکن است باقی بماند.

روش دیگر روش ۵ – ۲ – ۵ است . برای ۵ ثانیه تا دیافراگم خود نفس پر کنید . نفس خود را به مدت ۲ ثانیه نگه دارید . سپس به مدت ۵ ثانیه نفس خود را بیرون بدهید . پنج بار تکرار کنید.
تنفس در یک پاکت کاغذی دیگر به طور معمول توصیه نمی‌شود . این ممکن است به اندازه گذشته مفید نباشد و حتی ممکن است مضر باشد .

بدست آوردن سریع آرامش

داروی تجویز شده را استفاده نمایید.

یکی از موثرترین راه‌های جلوگیری از حمله عصبی ، استفاده ازداروهایی است که به عنوان داروی ضد اضطراب از خانواده  benzodiazepines شناخته می‌شوند.
داروهای معمول مورد استفاده برای درمان حملات اضطرابی که benzodiazepines نامیده می‌شوند عبارتند از : alprazolam ، lorazepam ، و دیازپام . این داروها شروع نسبتا ً سریع دارند و می‌توانند به کاهش علایم ظرف ۱۰ تا ۳۰ دقیقه کمک کنند.

داروهای دیگری که در گروه benzodiazepines قرار دارند ولی شروع به کار کمی آهسته‌تر دارند اما در مقابل بیشتر در جریان خون شما باقی می‌مانند عبارتند از : clonazepam ، chlordiazepoxide و oxazepam  .

این داروها اغلب در دوزهای پایین تجویز می‌شوند تا به طور منظم مصرف شوند تا زمانی که حملات پانیک کنترل گردند.

حملات عصبی و پانیک شدن با استفاده از انواع دیگر دارو ، مانند بازدارنده‌های بازجذب سروتونین انتخابی قابل کنترل است.

همین طور شرکت در درمانهای رفتار شناختی و روانشناسی و گفتار درمانی می توانند مفید باشند.

بدست آوردن سریع آرامش

سعی کنید فعالیت خود را ادامه دهید.

تا جایی که ممکن است به طور معمول به فعالیت ادامه دهید و با فعالیت فعلی و روتین روزانه خود را سرگرم کنید تا از بروز علائم در شما جلوگیری شود.

به حرف زدن ادامه دهید ، حرکت کنید ، و افکار خود را متمرکز نگاه دارید . با انجام این کار ، شما  این پیام را به سمت مغز ارسال می‌کنیدکه دلیلی برای  وحشت شما ، که هیچ خطری ، هشدار ، و هیچ دلیلی برای ماندن در حالت مبارزه یا گریز وجود ندارد باید از بین برود.

بدست آوردن سریع آرامش

از دویدن  و فرار اجتناب کنید.

اگر دچار حمله عصبی در یک مکان خاص هستید ، شاید یک خواربار فروشی ، ممکن است بخواهید از آنجا بروید و هر چه سریع‌تر مغازه را ترک کنید.

با ماندن در جایی که هستید و کنترل علائم خود، پانیک و حمله  را در دست می‌گیرید و کنترل می کنید، در این حالت در حال برداشتن گام‌هایی برای آموزش مغز خود در تشخیص عدم وجود خطر واقعی در فروشگاه‌های مواد غذایی هستید.
اگر فرار کنید ، مغز شما شروع به ارتباط با این مکان می‌کند ، و شاید همه فروشگاه‌های مواد غذایی ، با خطر برای شما جلوه کنند ، و ممکن است هر بار که به یک فروشگاه مواد غذایی وارد می‌شوید احساس ترس و وحشت داشته باشید.

بدست آوردن سریع آرامش

روی چیزهای دیگر تمرکز کنید .

با کمک یک درمانگر می‌توانید راه‌هایی را یاد بگیرید که به طور طبیعی افکار خود را متمرکز کنید و کنترل وحشت را به دست بگیرید.

مثال‌ها شامل مواردی همچون : نوشیدن یک نوشیدنی گرم یا سرد ، پیاده‌روی کوتاه ، خواندن ، همراه بودن با یک دوست ، و تماشای تلویزیون است .
چیزهای اضافی برای تلاش برای تمرکز بر چیزی غیر از ترس شامل تمرینات کششی ، حل یک معما ، تغییر دمای هوا ، پایین کشیدن پنجره ، بیرون رفتن به هوای تازه ، یا خواندن چیزی که برای شما جالب است.

بدست آوردن سریع آرامش

تفاوت بین یک تجربه استرس زا و یک حمله عصبی را تشخیص دهید .

در حالی که هر دو نوع ذکر شده تجربه مشابهی هستند که در آنها واکنش‌های فیزیکی رخ می‌دهد ، مانند فشار خون بالا ، عرق ریختن و افزایش ضربان قلب ،اما  آن‌ها به وضوح وقایع متفاوتی هستند .
تجربیات پر استرس برای هر کسی در یک زمان و مکان اتفاق می‌افتد . مبارزه طبیعی بدن و یا غریزی ممکن است در طول یک وضعیت پر استرس و اضطراب فعال شود ، درست همان طور که در طی یک حمله عصبی رخ می‌دهد ، اما همیشه یک محرک ، رویداد یا تجربه وجود دارد که به طور مستقیم به این گونه واکنشها گره خورده‌است .
حملات عصبی و پانیک به یک رویداد مرتبط نیست، غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و شدت حمله می‌تواند فوق‌العاده و وحشتناک باشد .

بدست آوردن سریع آرامش

اعمال تکنیک‌های تمدد اعصاب .

برای آرام کردن با استفاده از روش‌های ایجاد شده برای تمدد اعصاب برای کنترل تجربه استرس زا  گام‌هایی بردارید.

اگر شما از حملات وحشت و یا اختلال اضطراب رنج می‌برید ، کار کردن با یک درمانگر رفتاری شناختی به شما کمک خواهد کرد تا استراتژی‌های آرامش را یاد بگیرید تا زمانی که علائم شروع می شود ، کنترل پانیک را به دست بگیرید .

بدست آوردن سریع آرامش

از حواس خود برای مقابله با حمله استفاده کنید .

اگر شما دچار یک حمله وحشت , یک حمله اضطراب , یا دچار یک وضعیت پر استرس شده باشید, با تمرکز بر حواس خود , حتی برای چند لحظه , می‌توانید نشانه‌های جسمانی ناخواسته را که علائم پانیک است را کاهش دهید.
از دید خود برای توجه به چیزهای خوشایند در محیط پیرامون خود استفاده کنید . اگر در جای امنی هستید , سعی کنید چشم‌ها را ببندید و گل مورد علاقه خود را مجسم کنید , نقاشی مورد علاقه , ساحل مورد علاقه , یا چیزی که باعث می‌شود احساس آرامش بیشتری بکنید.
بایستید و به آنچه اطراف شما است گوش دهید . سعی کنید موسیقی را در دوردست پیدا کنید, پرندگان , باد و یا باران و یا حتی صدای ترافیک را در بزرگراه مجاور بشنوید . سعی کنید چیزی جدید پیدا کنید که بتوانید آن را بشنوید , به غیر از صداهای ضربان قلب و صداهایی که بخشی از رویداد پر تنش هستند.
با شناسایی بوها در اطراف خود به اعمال حواس خود ادامه دهید . شاید شما داخل و یک نفر آشپزی می‌کنید , یا بیرون هستید و می‌توانید بوی باران را در هوا استشمام کنید.
بر حس لامسه فوکوس کنید . شاید ندانید , اما همیشه به چیزی دست می‌زنید . اگر شما نشسته‌اید , به روشی که روی صندلی نشسته اید و احساس می‌کنید تمرکز کنید , یا توجه کنید که میزی که دست تان روی آن در حال استراحت است , سرد است یا گرم؟  یا اگر می‌توانید یک نسیم بر روی صورت خود احساس کنید.
با در نظر گرفتن تمام این موارد چند لحظه برای بررسی آنچه که احساس می‌کنید تجربه می‌کنید , شما تمرکز خود را از وحشت , اضطراب و یا استرس دور کرده‌اید .
این  روش به روشنی باعث از بین رفتن ایجاد ترس , اضطراب و استرس نمی‌شود , اما تمرکز بر حواس شما در پرداختن به واکنش فیزیکی ناخواسته بدن شما مفید است .

گام 2 - پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

درباره حملات خود با پزشک خود صحبت کنید .

ممکن است پزشک شما با داروهای توصیه‌شده شما را درمان کند و یا ممکن است شما را به متخصص بهداشت روانی برای ارزیابی و تجویز دارو راهنمایی کند . هر دو، یعنی پزشک معمولی یا یک پزشک سلامت روانی به احتمال زیاد یک درمانگر رفتاری-شناختی(روانشناس) را توصیه می‌کنند .
بسیاری از حملات عصبی و پانیک شدن عموما ً به اختلالات بنیادین دیگر از جمله برخی شرایط سلامتی ذهنی و برخی مشکلات پزشکی مربوط می‌شود . با پزشک خود صحبت کنید تا شرایط پزشکی را مشخص کنید .

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

 1. Avatar
  بصیریان - 2019/06/24 - 3:32 ب.ظ
 2. Avatar
  ویدا شهنازی - 2019/06/24 - 6:54 ب.ظ
 3. حسین خوش بیان
  حسین خوش بیان - 2019/06/25 - 1:58 ق.ظ
 4. Avatar
  لیلا راهرو - 2019/06/25 - 2:16 ب.ظ
 5. Avatar
  فرید یاری گر - 2019/06/25 - 2:42 ب.ظ
  • دانشمند پاسخگو
   دانشمند پاسخگو - 2019/06/29 - 9:03 ب.ظ
 6. Avatar
  حسین بهاری - 2019/06/26 - 2:08 ق.ظ
 7. Avatar
  لیلا راهرو - 2019/06/26 - 1:13 ب.ظ
 8. Avatar
  لیلا راهرو - 2019/06/26 - 1:15 ب.ظ
 9. Avatar
  لیلا راهرو - 2019/06/26 - 1:15 ب.ظ
 10. Avatar
  پارسا پورمحمد - 2019/06/28 - 12:08 ق.ظ
  • دانشمند پاسخگو
   دانشمند پاسخگو - 2019/06/29 - 7:40 ب.ظ
  • دانشمند پاسخگو
   دانشمند پاسخگو - 2019/06/29 - 7:55 ب.ظ
 11. علی صمدی فرد
  علی صمدی فرد - 2019/07/19 - 9:54 ب.ظ
 12. Avatar
  سمیه حامدی - 2019/07/22 - 6:51 ب.ظ
 13. مهدی محمدزاده
  مهدی محمدزاده - 2019/07/25 - 12:53 ق.ظ
 14. Avatar
  حکیمه فولادپنجه - 2019/07/27 - 10:10 ق.ظ
 15. سبا فتحی
  سبا فتحی - 2019/08/01 - 6:01 ب.ظ
 16. Avatar
  حامد اسمعیلی - 2019/08/08 - 10:54 ق.ظ
 17. Avatar
  رامین جوادی - 2019/08/09 - 12:44 ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.