ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه از حمله پانیک ( حمله عصبی ) جلوگیری کنیم؟

چگونه از حمله پانیک ( حمله عصبی ) جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از پانیک شدن

یک حمله عصبی یک تجربه بسیار ناگهانی و ترسناک است که می‌تواند این احساس را در شما ایجاد کند که دچار حمله قلبی ، مرگ و یا از دست دادن کنترل هستید.

بسیاری از بزرگسالان تنها ۱ یا ۲ حمله را در طول عمر تجربه می‌کنند ، اما برخی از افراد دچار حملات مکرر شده‌اند که ممکن است نشانه‌ای از شرایط مهمی به نام اختلال وحشت (ترس| اضطراب | پانیک) باشد.

حمله عصبی ، هجوم ناگهانی ترس شدید برای هیچ دلیل ظاهری ، همراه با تغییرات فیزیکی بسیار واقعی ، مانند ضربان قلب سریع و تند تند، تعریق و تنفس سریع است.

در این مقاله گام‌هایی مانند داروها، فعالیتها(مانند مدیتیشن) و رفتار درمانی برای جلوگیری از یک حمله عصبی برداشته می‌شود و به پیش‌گیری از وقوع حملات بیشتر کمک می‌کند .

سخنی با مخاطب

اگر مخاطب جدید ویکی چجور هستید ضمن خوش آمد گویی خدمتتان میرسانیم که این وب سایت یک دانشنامه مهارت محور است.

به صورت رایگان در اختیار تمام هم میهنان عزیزمان قرار گرفته است.

لطفا در قسمت کامنت پایین صفحه هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را جهت بهتر شدن کیفیت این مطلب ارائه نمایید.

تمام هدف وب سایت و مدیران آن ارائه آموزشی مفید است.

لذا چنانچه از دید شما زاویه ای از این رسالت وجود دارد لطفا از ما دریغ نفرمایید.

 

 

چگونه ها را از ما بخواهید
ویکی چجور
پایگاه تخصصی چکونگی انجام کار

مطالب مرتبط


گام 1 - بدست آوردن سریع آرامش

بدست آوردن سریع آرامش

علائم فیزیکی پانیک شدن را تشخیص دهید .

در طی یک حمله عصبی ، بدن شما به واکنش "مبارزه یا فرار" طبیعی می‌رود ، درست مثل این که شما در وضعیت واقعا ً وحشتناک و خطرناک قرار داشتید ، اما در واقع هیچ وضعیت خطرناکی در حال وقوع نیست . علایم بیماری که معمولا ً در طول یک حمله عصبی تجربه می‌شوند عبارتند از:

 • درد قفسه‌سینه و یا ناراحتی
 • گیجی یا ضعف
 • ترس از مرگ
 • ترس از دست دادن کنترل یا سرنوشت قریب‌الوقوع
 • احساس خفگی
 • احساس جدایی و تنها ماندن
 • احساس غیرواقعی بودن
 • معده یا شکم ناراحت(درد، اسهال، و علائم نامناسب)
 • لرزش یا خارش در دست‌ها ، پاها و یا صورت
 • لرزش قلب، ضربان قلب سریع و یا ضربان کوبنده قلب
 • عرق کردن ، سرد شدن ، یا داغ شدن سریع
 • لرزش یا غش
بدست آوردن سریع آرامش

تنفس خود را کنترل کنید .

اکثر حملات پانیک موجب تنفسی سریع و سطحی می‌شوند که باعث شعله‌ور شدن این حمله می‌شوند و این باعث می‌شوند که نشانه‌ها و علائم پانیک زیاد شوند . با کنترل تنفس خود ، می‌توانید به بازگشت ضربان قلب خود به حالت عادی کمک کنید ، فشار خون خود را کم کنید ، تعریق را کاهش دهید و احساس کنترل شدن را دوباره برقرار کنید.

یک روش برای آهسته کردن تنفس شما این است که نفس عمیق بکشید و تا جایی که می‌توانید آن را نگه دارید . این سطوح تعادلی اکسیژن و دی‌اکسید کربن را متعادل می‌کند و این احساس را کاهش می‌دهد که شما نمی‌توانید نفس بکشید.

بعد از نگه داشتن نفس ، نفس عمیق بکشید . آهسته و عمیق نفس بکشید ، سپس به آرامی نفس خود را به بیرون بکشید.

برای تمرین نفس کشیدن ، سعی کنید روی یک صندلی با یک دست روی سینه خود و دیگری کمی پایین‌تر از قفسه‌ سینه بنشینید.

شانه‌ها و گردن خود را در حالت راحت نگه دارید و با زانوهای خمیده بنشینید .

سپس به آرامی از طریق بینی خود نفس بکشید و اجازه دهید شکم تان منبسط شود و سینه تان را تا جایی که ممکن است نگه دارید . آهسته نفس بکشید ، ماهیچه‌های شکم خود را سفت کنید و سینه تان را آرام نگه دارید .

دست روی ناحیه شکم شما باید به هنگام تنفس به سمت بیرون حرکت کند ، سپس وقتی نفس خود را به بیرون می‌دهید ، با دست روی سینه فوقانی تا جایی که ممکن است باقی بماند.

روش دیگر روش ۵ - ۲ - ۵ است . برای ۵ ثانیه تا دیافراگم خود نفس پر کنید . نفس خود را به مدت ۲ ثانیه نگه دارید . سپس به مدت ۵ ثانیه نفس خود را بیرون بدهید . پنج بار تکرار کنید.
تنفس در یک پاکت کاغذی دیگر به طور معمول توصیه نمی‌شود . این ممکن است به اندازه گذشته مفید نباشد و حتی ممکن است مضر باشد .

بدست آوردن سریع آرامش

داروی تجویز شده را استفاده نمایید.

یکی از موثرترین راه‌های جلوگیری از حمله عصبی ، استفاده ازداروهایی است که به عنوان داروی ضد اضطراب از خانواده  benzodiazepines شناخته می‌شوند.
داروهای معمول مورد استفاده برای درمان حملات اضطرابی که benzodiazepines نامیده می‌شوند عبارتند از : alprazolam ، lorazepam ، و دیازپام . این داروها شروع نسبتا ً سریع دارند و می‌توانند به کاهش علایم ظرف ۱۰ تا ۳۰ دقیقه کمک کنند.

داروهای دیگری که در گروه benzodiazepines قرار دارند ولی شروع به کار کمی آهسته‌تر دارند اما در مقابل بیشتر در جریان خون شما باقی می‌مانند عبارتند از : clonazepam ، chlordiazepoxide و oxazepam  .

این داروها اغلب در دوزهای پایین تجویز می‌شوند تا به طور منظم مصرف شوند تا زمانی که حملات پانیک کنترل گردند.

حملات عصبی و پانیک شدن با استفاده از انواع دیگر دارو ، مانند بازدارنده‌های بازجذب سروتونین انتخابی قابل کنترل است.

همین طور شرکت در درمانهای رفتار شناختی و روانشناسی و گفتار درمانی می توانند مفید باشند.

بدست آوردن سریع آرامش

سعی کنید فعالیت خود را ادامه دهید.

تا جایی که ممکن است به طور معمول به فعالیت ادامه دهید و با فعالیت فعلی و روتین روزانه خود را سرگرم کنید تا از بروز علائم در شما جلوگیری شود.

به حرف زدن ادامه دهید ، حرکت کنید ، و افکار خود را متمرکز نگاه دارید . با انجام این کار ، شما  این پیام را به سمت مغز ارسال می‌کنیدکه دلیلی برای  وحشت شما ، که هیچ خطری ، هشدار ، و هیچ دلیلی برای ماندن در حالت مبارزه یا گریز وجود ندارد باید از بین برود.

بدست آوردن سریع آرامش

از دویدن  و فرار اجتناب کنید.

اگر دچار حمله عصبی در یک مکان خاص هستید ، شاید یک خواربار فروشی ، ممکن است بخواهید از آنجا بروید و هر چه سریع‌تر مغازه را ترک کنید.

با ماندن در جایی که هستید و کنترل علائم خود، پانیک و حمله  را در دست می‌گیرید و کنترل می کنید، در این حالت در حال برداشتن گام‌هایی برای آموزش مغز خود در تشخیص عدم وجود خطر واقعی در فروشگاه‌های مواد غذایی هستید.
اگر فرار کنید ، مغز شما شروع به ارتباط با این مکان می‌کند ، و شاید همه فروشگاه‌های مواد غذایی ، با خطر برای شما جلوه کنند ، و ممکن است هر بار که به یک فروشگاه مواد غذایی وارد می‌شوید احساس ترس و وحشت داشته باشید.

بدست آوردن سریع آرامش

روی چیزهای دیگر تمرکز کنید .

با کمک یک درمانگر می‌توانید راه‌هایی را یاد بگیرید که به طور طبیعی افکار خود را متمرکز کنید و کنترل وحشت را به دست بگیرید.

مثال‌ها شامل مواردی همچون : نوشیدن یک نوشیدنی گرم یا سرد ، پیاده‌روی کوتاه ، خواندن ، همراه بودن با یک دوست ، و تماشای تلویزیون است .
چیزهای اضافی برای تلاش برای تمرکز بر چیزی غیر از ترس شامل تمرینات کششی ، حل یک معما ، تغییر دمای هوا ، پایین کشیدن پنجره ، بیرون رفتن به هوای تازه ، یا خواندن چیزی که برای شما جالب است.

بدست آوردن سریع آرامش

تفاوت بین یک تجربه استرس زا و یک حمله عصبی را تشخیص دهید .

در حالی که هر دو نوع ذکر شده تجربه مشابهی هستند که در آنها واکنش‌های فیزیکی رخ می‌دهد ، مانند فشار خون بالا ، عرق ریختن و افزایش ضربان قلب ،اما  آن‌ها به وضوح وقایع متفاوتی هستند .
تجربیات پر استرس برای هر کسی در یک زمان و مکان اتفاق می‌افتد . مبارزه طبیعی بدن و یا غریزی ممکن است در طول یک وضعیت پر استرس و اضطراب فعال شود ، درست همان طور که در طی یک حمله عصبی رخ می‌دهد ، اما همیشه یک محرک ، رویداد یا تجربه وجود دارد که به طور مستقیم به این گونه واکنشها گره خورده‌است .
حملات عصبی و پانیک به یک رویداد مرتبط نیست، غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و شدت حمله می‌تواند فوق‌العاده و وحشتناک باشد .

بدست آوردن سریع آرامش

اعمال تکنیک‌های تمدد اعصاب .

برای آرام کردن با استفاده از روش‌های ایجاد شده برای تمدد اعصاب برای کنترل تجربه استرس زا  گام‌هایی بردارید.

اگر شما از حملات وحشت و یا اختلال اضطراب رنج می‌برید ، کار کردن با یک درمانگر رفتاری شناختی به شما کمک خواهد کرد تا استراتژی‌های آرامش را یاد بگیرید تا زمانی که علائم شروع می شود ، کنترل پانیک را به دست بگیرید .

بدست آوردن سریع آرامش

از حواس خود برای مقابله با حمله استفاده کنید .

اگر شما دچار یک حمله وحشت , یک حمله اضطراب , یا دچار یک وضعیت پر استرس شده باشید, با تمرکز بر حواس خود , حتی برای چند لحظه , می‌توانید نشانه‌های جسمانی ناخواسته را که علائم پانیک است را کاهش دهید.
از دید خود برای توجه به چیزهای خوشایند در محیط پیرامون خود استفاده کنید . اگر در جای امنی هستید , سعی کنید چشم‌ها را ببندید و گل مورد علاقه خود را مجسم کنید , نقاشی مورد علاقه , ساحل مورد علاقه , یا چیزی که باعث می‌شود احساس آرامش بیشتری بکنید.
بایستید و به آنچه اطراف شما است گوش دهید . سعی کنید موسیقی را در دوردست پیدا کنید, پرندگان , باد و یا باران و یا حتی صدای ترافیک را در بزرگراه مجاور بشنوید . سعی کنید چیزی جدید پیدا کنید که بتوانید آن را بشنوید , به غیر از صداهای ضربان قلب و صداهایی که بخشی از رویداد پر تنش هستند.
با شناسایی بوها در اطراف خود به اعمال حواس خود ادامه دهید . شاید شما داخل و یک نفر آشپزی می‌کنید , یا بیرون هستید و می‌توانید بوی باران را در هوا استشمام کنید.
بر حس لامسه فوکوس کنید . شاید ندانید , اما همیشه به چیزی دست می‌زنید . اگر شما نشسته‌اید , به روشی که روی صندلی نشسته اید و احساس می‌کنید تمرکز کنید , یا توجه کنید که میزی که دست تان روی آن در حال استراحت است , سرد است یا گرم؟  یا اگر می‌توانید یک نسیم بر روی صورت خود احساس کنید.
با در نظر گرفتن تمام این موارد چند لحظه برای بررسی آنچه که احساس می‌کنید تجربه می‌کنید , شما تمرکز خود را از وحشت , اضطراب و یا استرس دور کرده‌اید .
این  روش به روشنی باعث از بین رفتن ایجاد ترس , اضطراب و استرس نمی‌شود , اما تمرکز بر حواس شما در پرداختن به واکنش فیزیکی ناخواسته بدن شما مفید است .

گام 2 - پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

درباره حملات خود با پزشک خود صحبت کنید .

ممکن است پزشک شما با داروهای توصیه‌شده شما را درمان کند و یا ممکن است شما را به متخصص بهداشت روانی برای ارزیابی و تجویز دارو راهنمایی کند . هر دو، یعنی پزشک معمولی یا یک پزشک سلامت روانی به احتمال زیاد یک درمانگر رفتاری-شناختی(روانشناس) را توصیه می‌کنند .
بسیاری از حملات عصبی و پانیک شدن عموما ً به اختلالات بنیادین دیگر از جمله برخی شرایط سلامتی ذهنی و برخی مشکلات پزشکی مربوط می‌شود . با پزشک خود صحبت کنید تا شرایط پزشکی را مشخص کنید .

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

هر چه سریع تر به دنبال کمک پزشکی باشید .

بررسی‌ها نشان می‌دهد که افرادی که زودتر تحت درمان اضطراب و اختلال اضطراب قرار می‌گیرند نتایج کلی بهتری دارند .

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

داروها را مطابق تجویز استفاده کنید .

داروهای پانیک و حمله عصبی  که معمولا ً به کار می‌روند , عبارتند از داروهای تاثیر گذار سریع و کند.
Benzodiazepines به عنوان داروهای اعتیاد آور در نظر گرفته می‌شوند , بنابراین مطمئن شوید که دقیقا ً همان طور که پزشک توصیه می‌کند , آن‌ها را استفاده  میکنید. مصرف بیش از حد توصیه نمی‌شود و می‌تواند این امر باعث ایجاد عوارض جدی و کشنده همیشگی در وجودتان گردد.

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

تنها در صورت نیاز ، داروهای واکنش سریع را در نظر بگیرید.

داروهای ضد حمله عصبی که سریع علایم حمله را از بین ببرند به هنگام آغاز حمله عصبی کمک می‌کنند . این‌ داروها اغلب در صورتی تجویز می‌شوند که دکتر نیاز ببیند، یا زمانی که دچار حمله عصبی می‌شوید.

تنها زمانی که نیاز است این دارو را استفاده کنید تا از عادت کردن با دز بالاتر توصیه‌شده اجتناب کنید.

مثال‌هایی از داروهای تجویز شده برای زمانی که حمله پانیک آغاز می‌شود عبارتند از: lorazepam ، alprazolam و دیازپام

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

داروهای با عملکرد کند را میتوانید بی دردسر و طبق تجویز استفاده کنید.

داروهای عملکرد متوسط، کمی بیشتر طول می‌کشند تا حمله عصبی را محار کنند , اما اثرات ماندگاری بیشتری دارند.

این داروها اغلب برای استفاده روتین تجویز می‌شوند تا به شما کمک کنند تا از حمله عصبی اجتناب شود.  اما مراحل بعدی حتی باید بدون این داروها باشد, مانند درمان شناختی-رفتاری.
برخی از عامل‌های واسط واسط عبارتند از : clonazepam, oxazepam و chlordiazepoxide

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

یک SSRI ( Selective serotonin reuptake inhibitors) بگیرید.

بازدارنده‌های بازجذب سروتونین انتخابی  ، که عموما ً به نام SSRIs شناخته می‌شوند، در درمان حملات پانیک و اختلال اضطراب موثر هستند.

داروهایی که FDA برای استفاده در درمان علائم اضطراب تایید شده‌اند عبارتند از fluoxetine ، fluvoxamine ، citalopram ، escitalopram ، paroxetine و sertraline . Duloxetine یک عامل بسیار مرتبط است و برای استفاده در درمان علائم اضطراب نیز مورد موافقت قرار می‌گیرد.

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

کار با یک درمانگر رفتاری شناختی.

این نوع درمان , کلید آموزش مغز و بدن شما برای غلبه بر حملات عصبی و پانیک شدن است و به شما کمک می‌کند به نقطه‌ای برسید که در آن دیگر حمله ای وجود ندارد.

از نوع درمان شناختی - رفتاری چه انتظاری باید داشته باشید . درمانگران به شکل از روان‌درمانی شما را آموزش می‌دهد انها معمولا خوب میدانند چه کار میکنند , زیرا آن‌ها با افرادی که از حملات عصبی رنج می‌برند , کار می‌کنند . حوزه‌های تمرکز آنها شامل موارد زیر است :
یادگیری در مورد بیماری به شما کمک می‌کند درک کنید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است که باعث ایجاد نشانه‌های ترسناک در هنگام بروز حمله وحشت می‌شود.
پایش و ثبت تاریخ‌ها و زمان‌های وقایع مانند حفظ یک دفتر خاطرات یا یک ژورنال , به شما و درمانگر کمک می‌کند تا محرک‌ها را شناسایی کنند که باعث شروع حملات می‌شوند.
روش‌های تنفس و آرام‌سازی بخشی از ابزارهای مورد استفاده برای کاهش شدت علایم هستند.
بازاندیشی برای کمک به تغییر درک حمله از آنچه فاجعه‌آمیز است , استفاده می‌شود.
روشن کردن این نکته که دلیلی برای هراس و ترس وجود ندارد, به شکلی ایمن و به شیوه‌ای کنترل‌شده , به مکان‌ها و رویدادهایی که محرک حملات شما هستند , به آموزش مغز و بدن شما کمک می‌کند تا متفاوت واکنش نشان دهد .

پیش گیری از حمله عصبی | پانیک شدن

یک ارزیابی برای اختلال اضطراب را در نظر بگیرید .

اختلال اضطراب زمانی تشخیص داده می‌شود که ۴ یا بیشتر علائم بالا وجود داشته باشد.

درمان اولیه برای اختلال اضطراب پیامدهای کلی را بهبود می‌بخشد و پیچیدگی‌های احتمالی مرتبط با حملات ادامه‌دار را کاهش می‌دهد .

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

 1. بصیریان - 2019/06/24 - 3:32 ب.ظ
 2. ویدا شهنازی - 2019/06/24 - 6:54 ب.ظ
 3. blank
  حسین خوش بیان - 2019/06/25 - 1:58 ق.ظ
 4. لیلا راهرو - 2019/06/25 - 2:16 ب.ظ
 5. فرید یاری گر - 2019/06/25 - 2:42 ب.ظ
  • blank
   دانشمند پاسخگو - 2019/06/29 - 9:03 ب.ظ
 6. حسین بهاری - 2019/06/26 - 2:08 ق.ظ
 7. لیلا راهرو - 2019/06/26 - 1:13 ب.ظ
 8. لیلا راهرو - 2019/06/26 - 1:15 ب.ظ
 9. لیلا راهرو - 2019/06/26 - 1:15 ب.ظ
 10. پارسا پورمحمد - 2019/06/28 - 12:08 ق.ظ
  • blank
   دانشمند پاسخگو - 2019/06/29 - 7:40 ب.ظ
  • blank
   دانشمند پاسخگو - 2019/06/29 - 7:55 ب.ظ
 11. blank
  علی صمدی فرد - 2019/07/19 - 9:54 ب.ظ
 12. سمیه حامدی - 2019/07/22 - 6:51 ب.ظ
 13. blank
  مهدی محمدزاده - 2019/07/25 - 12:53 ق.ظ
 14. حکیمه فولادپنجه - 2019/07/27 - 10:10 ق.ظ
 15. blank
  سبا فتحی - 2019/08/01 - 6:01 ب.ظ
 16. حامد اسمعیلی - 2019/08/08 - 10:54 ق.ظ
 17. رامین جوادی - 2019/08/09 - 12:44 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب