ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه از بچه بز ها مراقبت کنیم؟

چگونه از بچه بز ها مراقبت کنیم؟

داشتن بچه بز، در دوره ای از زمان می تواند هیجان انگیز باشد. علاوه بر سرگرم کردن، آنها ممکن است هنوز نیاز به مراقبت های عالی برای کمک به رشدشان داشته باشند. بعضی از مردم بهترین شیوه های کلی را دنبال می کنند تا بچه بزهای جدید خود را شاداب و سالم نگه دارند.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مرحله 1 : فضای گرم و خشک به آنها بدهید.

بخشی از نگه داشتن پوششی بچه بزهای سالم نیازمند این خواهد بود که به آنها اجازه دهید فضای مناسب برای زندگی داشته باشند. بزها باید فضای گرم و خشک داشته باشند، زیرا فضای سرد یا مرطوب می تواند بر روی سلامتی آنها تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که بسیاری از بسترهای گرم مانند تراشه های کاج یا یونجه وجود دارد. هر بستری که مرطوب می شود را تغییر دهید. اگر منطقه سرد باشد، حتما یک لامپ گرمایشی اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که لامپ گرمایشی کاملا امن است، زیرا درغیر اینصورت خطر آتش سوزی وجود دارد.

مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مرحله 2 : بند ناف را تمیز کنید.

بند ناف باید به طور طبیعی از نوزاد و مادر جدا شود. با این حال، رگ های جدید ناف شکم می توانند آلوده شوند و ممکن است توجه بیشتری به آنها داده نشود. هرگز رابطه بین مادر و نوزاد را قطع نکنید. اجازه دهید این به طور طبیعی ادامه یابد. اگر مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید، مطمئن شوید که دامپزشک شما در طول فرایند ختنه آنجا باشد. اگر بند ناف کاملا بلند باشد، باید آن را تقریبا سه تا چهار اینچ به شکم بچه نزدیک کنید. همیشه از ابزارهای استریلیزه استفاده کنید. بند ناف را درون نمک بگذارید. این از عفونت جلوگیری می کند و باعث می شود که بند ناف بسیار سریع تر ترمیم شود. هم چنین باید در عرض سه هفته از نوزاد خارج شود.

مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مرحله 3 : بچه بز را کنار مادر بگذارید.

پس از کمک به مادر بند ناف را رها کرده و بز را پیش او ببرید. مادر میخواهد کودک را پاک کند. اجازه دادن به مادر برای تمیز کردن نوزاد، پیوند بین آنها را افزایش می دهد. ایجاد پیوند بین مادر و نوزاد بسیار مهم است. با مادر جهت کمک به نگه داشتن منطقه ختم بصورت تمیز و نظارت بر بز بمانید.

 

مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مرحله 4 : اجازه دهید بچه بزها از شیر مادر شیر بگیرند.

اولین تغذیه، یا شیر خامه، بسیار مهم است. شیر مادر حاوی آنتیبادی های مهم است که کودک باید برای زنده ماندن از آن تغذیه کند. بچه باید برای اولین بار در عرض یک ساعت غذا بخورد. بچه بز باید چهار یا پنج بار در روز تغذیه شود. مقداری از شیر خام را بدوشید تا مطمئن شوید که شیر تمام شده است. نگاه کنید تا مطمئن شوید که بچه بز شیر آن را بنوشد. اگر بچه ازشیر مادر نمی خورد، شیر را درون بطری بریزید یا اینکه از شیر بزهای دیگر باشد. شما همچنین می توانید از فروشگاه ها مخمر پیدا کنید که باید در یخچال نگهداری شود.

گام 2 - تغذیه با شیشه شیر

تغذیه با شیشه شیر

مرحله 1 : تصمیم بگیرید که آیا با شیشه بچه ها را تغذیه میدهید.

شما ممکن است بز خود را بجای تغذیه با شیرمادر، بخواهید با بطری تغذیه کنید. اگر اجازه دهید مادر آنها را تغذیه کند، بچه ها را نظارت کنید و اطمینان حاصل کنید که بچه ها بدون درد شیر می گیرند. گاهی اوقات مادر نمی خواهد بچه هایش را تغذیه کند و ممکن است مجبور به تغذیه با شیشه شوند. اگر شما تصمیم می گیرید که مادر بچه ها را تغذیه کند، سعی کنید با مادر و بچه های جدید هم وقت بگذارید. این امر به آنها کمک می کند تا در اطراف مردم راحت و آرام باشند.

هر روشی که انتخاب کنید، بچه حداقل برای هشت هفته نیاز به شیر دارد. همیشه بطری ها و هر گونه تجهیزات دیگر تغذیه را ضد عفونی کنید. اگر با بطری تغذیه می شوند، می توانید شیر از مادر، شیر بز دیگر یا آن را از یک فروشگاه عرضه محصولات دامی خریداری کنید.

تغییرات چشمگیر در شیوه زندگی یا رژیم غذایی آنها می تواند خلق و خوی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. اگر دامپزشک به شما می گوید پودر مخصوصی را همراه با شیر به آنها بدهید، آن را در یک دوز بزرگ ندهید؛ به مدت 2 روز آن را امتحان کنید، ببینید چقدر آنها دوست دارند و سپس به آنها مقدار کامل بدهید.

تغذیه با شیشه شیر

مرحله 2 : برنامه های تغذیه برای بچه بزهای خود یاد بگیرید.

نگه داشتن یک برنامه تغذیه خوب به بزهایتان اجازه می دهد مقدار مناسب غذا و تغذیه خود را دریافت کنند. دنبال برنامه ای شبیه به این باشید تا اطمینان حاصل کنید که آنها به درستی تغذیه می شوند: در یک تا سه روز، 150 میلی لیتر شیر، چهار بار در روز بدهید. در روزهای چهار تا ده روزه، 300 میلی لیتر شیر (10.1 میلی لیتر)، چهار بار در روز بدهید. در روزهای 10 تا 14 روزه، 400 تا 500 میلی لیتر شیر (شش تا شانزده لیتر)، سه بار در روز بدهید. یونجه خالص به رژیم غذایی اضافه کنید. در دو تا سه هفته گذشته، به شیر صبح و عصر 1 لیتر بیفزایید، شیر خامه ای را اصلا کاهش ندهید. مرتع و 100 گرم سبوس به رژیم غذایی اضافه کنید. در سه تا هشت هفته، 1 لیتر شیر دو بار در روز به آنها بدهید. در هشت هفته یا 18 کیلوگرم وزن، 500 میلی لیتر (16.9 میلی لیتر) شیر در روز قبل از شیر دادن توصیه میشود.

تغذیه با شیشه شیر

مرحله 3 : بز خود را از شیر جدا کنید.

در بعضی موارد بچه بز شما نیازی به شیر نخواهد داشت، چه از شیشه چه از مادر. کمک به آن برای رسیدن به این مرحله به آهستگی با معرفی مواد غذایی جامد، از جمله علوفه یونجه، در حالی که کاهش مقدار شیر ارائه می شود، را انجام دهید. هیزم، دانه، مرتع و آب شیرین را بگذارید تا اجازه دهید بچه بز شما آنها را به جای شیر بخورد. بیشتر بزهای سالم می توانند در حدود 30 روز از بین بروند. یک بز می تواند شروع به برداشتن وزن حدود بیست و پنج تا 30 پوند یا دو برابر آن کند.

گام 3 - مدیریت مراقبت ها

مدیریت مراقبت ها

مرحله 1 : جوانه های شاخ بچه بزها را بردارید.

شاخ ها مناسب برای بزهای وحشی هستند که نیاز به دفاع از خود دارند. با این حال، در بزهای اهلی شده، شاخ ها می توانند خطرناک باشند. از بین بردن شاخها به شما کمک می کند که بزهای خود را امن تر کنید. اگر شما مطمئن نیستید که چطور شاخ های بچه بزهای خود را قطع کنید، لطفا با یک دامپزشک تماس بگیرید. حذف نامناسب جوانه های شاخ باعث آسیب جدی می شود. جوانه های شاخ در یک هفته گذشته را حذف کنید. به طور معمول یک آهن ریزدانه برای از بین بردن شاخ های زودرس بز استفاده می شود. این آهن با دمای بالا گرم می شود و جوانه های شاخ  را به ناتوانی می رساند.

 

مدیریت مراقبت ها

مرحله 2 : بچه بزهای خود را واکسینه کنید.

در حالی که این درست است که برخی از مصونیت ها از شیر مادر به ارث برده می شوند، برخی از بیماری ها وجود دارد که بز شما ایمنی نخواهد داشت. واکسیناسیون از بیماری های رایج در آنها جلوگیری می کند.

در حدود 30 روزگی، واکسیناسیون Clostridium و کزاز را انجام دهید. کلستریدیوم به جلوگیری از بروز بیماری C و D کمک می کند. 3-4 هفته پس از تزریق CD و T تزریق می شود. در حالی که می توانید واکسیناسیون را خودتان انجام دهید بهتر است از دامپزشک خود یاد بگیرید یا اینکه از او بخواهید واکسیناسیون را برایتان انجام دهد.

مدیریت مراقبت ها

مرحله 3 : یک مرتع مرطوب نگه دارید.

اگر شما بز را در یک مرتع با سایر بزها بگذارید، مطمئن شوید که مرتع نگهداری شده است. بزهای شما شروع به خوردن گیاهان مختلفی می کنند که در مرتع پرورش می یابند. با این حال، اگر کود بیش از حد وجود داشته باشد، ممکن است به سرعت بیمار شوند. خوردن غذا از یک مرتع پر از کود، می تواند کرم ها و سایر انگل ها را از بین ببرد. نگه داشتن مرتع آزاد از کود و زباله زمانیکه شما بخواهید که بزهای جوان را در یک مرتع مجزا نگه دارید.

مدیریت مراقبت ها

مرحله 4 : مراقبت های پزشکی را بطور مرتب بررسی کنید.

بچه بزهای شما، مخصوصا وقتی که خیلی کوچک هستند، نیاز به ارزیابی و روش های منظم پزشکی دارند. مراقب باشید که بچه بزهای خود را نگه دارید و به آنها مراقبت های معمول، زمانی که آنها رشد می کنند، ارائه دهید. به طور منظم با دامپزشک خود برنامه ریزی کنید. هم چنین آنها باید برای اغلب پارازیت ها بررسی شوند. بز خود را در بهار و اواخر تابستان کرم بزنید. دمای بدن بز را با دماسنج رکتوم بررسی کنید. دمای طبیعی باید حدود 101 تا 102 درجه فارنهایت باشد. برای شپش بررسی کنید. ویروس های کوچک حشراتی هستند که خز بز را از بین می برند. شما می توانید پودر شپش را در اکثر فروشگاه های مزرعه خریداری کنید و خز بز را کوتاه نگه دارید تا به جلوگیری از شپش کمک کند.

مدیریت مراقبت ها

مرحله 5 : ابتدا بز زودرس خود را آموزش دهید.

اگر شما آنها را آموزش می دهید، هر چه زودتر بهتر! اگر آنها را در سن نوجوانی آموزش دهید، آنها بیشتر هشیار خواهند بود، مگر اینکه آنها را در زمانی که آنها بزرگتر هستند آموزش دهید.

گام 4 - کمک به رشد سالم

کمک به رشد سالم

مرحله 1 : پناهگاه و بستر را فراهم کنید.

حتی زمانی که بزها رشد کرده اند، هنوز هم نیاز به سرپناه و بستر مناسب دارند. سرپناه نیاز به وزش باد و گرما را فراهم می کند و هر باران یا برف را از بز خود امن نگه می دارد. هر بستری باید تمیز و خشک نگه داشته شود. اطمینان حاصل کنید که هیچ پیشنهادی درمورد پناهگاه وجود ندارد. در آب و هوای گرم و خشک، حداقل یک پناهگاه سه گانه موجود باشد. در هوای سرد و مرطوب، باید مطمئن شوید که پناهگاه محصور شده است. یک بز به حدود 10 فوت مربع فضا در پناهگاه نیاز دارد. کف خاک می تواند کمک به جذب ادرار بز کند. پوشش با یونجه برای ارائه یک تخت راحت و گرم را میسر می سازد. شما همچنین می توانید از تراشه چوب برای بستر استفاده کنید.

 

کمک به رشد سالم

مرحله 2 : غذاهای جدید را برای تغذیه درنظر بگیرید.

تا یک یا دو ماه آینده بزشما بیشتر شیر و آب خواهد خورد. در طی و پس از فرآیند شخم زدن، بز شما میخواهد غذاهای دیگر بخورد. موارد زیر را برای بز خود در نظر بگیرید: غلات، یونجه، چمن (تغذیه مرتع)، ذرت، جو و... از داشتن برخی از سموم گیاهی در نزدیکی بز خود اجتناب کنید.

 

کمک به رشد سالم

مرحله 3 : بچه بزهای خود را متحیر کنید.

بزها چند لحظه اول زندگی حیاتی هستند. در طول دو روز اول زندگی ، شما می خواهید زمان بیشتری را با آنها صرف کنید. هرچه زمان بیشتری صرف کنید، اثر عمیق تری خواهد داشت. اگر میخواهید بز بزرگ و دوست داشتنی داشته باشید، کسی که اطراف مردم راحت باشد، به جای صرف وقت با آنها اجازه دهید که با دیگر بزها و مادر وقت بگذرانند. با اجازه دادن به آنها به صرف زمان با بقیه گله، آنها شما را به عنوان یکی دیگر از اعضای گله مشاهده می کنند. اجازه ندهید که بزهای نوزادتان در نزدیکی دیگر بزهای بیمار باشد. سیستم ایمنی آنها به اندازه یک بز بزرگ قوی نیست، هر گونه تماس با بیمار می تواند به راحتی بر آنها تاثیر بگذارد.

اطلاعات مطلب

  • مراقبت
  • 3,390 بازدید
  • blankblankblankblankblank (5 votes, average: 4,80 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - پنج‌شنبه, 19 آوریل 18, 12:17 ق.ظ
  • دریافت فایل
  • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

  1. Aliguchi - 2018/06/12 - 2:07 ب.ظ
  2. رعنا - 2019/05/15 - 12:23 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب