گام 1 - مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مرحله 1 : فضای گرم و خشک به آنها بدهید.

بخشی از نگه داشتن پوششی بچه بزهای سالم نیازمند این خواهد بود که به آنها اجازه دهید فضای مناسب برای زندگی داشته باشند. بزها باید فضای گرم و خشک داشته باشند، زیرا فضای سرد یا مرطوب می تواند بر روی سلامتی آنها تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که بسیاری از بسترهای گرم مانند تراشه های کاج یا یونجه وجود دارد. هر بستری که مرطوب می شود را تغییر دهید. اگر منطقه سرد باشد، حتما یک لامپ گرمایشی اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که لامپ گرمایشی کاملا امن است، زیرا درغیر اینصورت خطر آتش سوزی وجود دارد.

مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مرحله 2 : بند ناف را تمیز کنید.

بند ناف باید به طور طبیعی از نوزاد و مادر جدا شود. با این حال، رگ های جدید ناف شکم می توانند آلوده شوند و ممکن است توجه بیشتری به آنها داده نشود. هرگز رابطه بین مادر و نوزاد را قطع نکنید. اجازه دهید این به طور طبیعی ادامه یابد. اگر مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید، مطمئن شوید که دامپزشک شما در طول فرایند ختنه آنجا باشد. اگر بند ناف کاملا بلند باشد، باید آن را تقریبا سه تا چهار اینچ به شکم بچه نزدیک کنید. همیشه از ابزارهای استریلیزه استفاده کنید. بند ناف را درون نمک بگذارید. این از عفونت جلوگیری می کند و باعث می شود که بند ناف بسیار سریع تر ترمیم شود. هم چنین باید در عرض سه هفته از نوزاد خارج شود.

مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مرحله 3 : بچه بز را کنار مادر بگذارید.

پس از کمک به مادر بند ناف را رها کرده و بز را پیش او ببرید. مادر میخواهد کودک را پاک کند. اجازه دادن به مادر برای تمیز کردن نوزاد، پیوند بین آنها را افزایش می دهد. ایجاد پیوند بین مادر و نوزاد بسیار مهم است. با مادر جهت کمک به نگه داشتن منطقه ختم بصورت تمیز و نظارت بر بز بمانید.

 

مراقبت از بزهای تازه متولد شده

مرحله 4 : اجازه دهید بچه بزها از شیر مادر شیر بگیرند.

اولین تغذیه، یا شیر خامه، بسیار مهم است. شیر مادر حاوی آنتیبادی های مهم است که کودک باید برای زنده ماندن از آن تغذیه کند. بچه باید برای اولین بار در عرض یک ساعت غذا بخورد. بچه بز باید چهار یا پنج بار در روز تغذیه شود. مقداری از شیر خام را بدوشید تا مطمئن شوید که شیر تمام شده است. نگاه کنید تا مطمئن شوید که بچه بز شیر آن را بنوشد. اگر بچه ازشیر مادر نمی خورد، شیر را درون بطری بریزید یا اینکه از شیر بزهای دیگر باشد. شما همچنین می توانید از فروشگاه ها مخمر پیدا کنید که باید در یخچال نگهداری شود.

گام 2 - تغذیه با شیشه شیر

تغذیه با شیشه شیر

مرحله 1 : تصمیم بگیرید که آیا با شیشه بچه ها را تغذیه میدهید.

شما ممکن است بز خود را بجای تغذیه با شیرمادر، بخواهید با بطری تغذیه کنید. اگر اجازه دهید مادر آنها را تغذیه کند، بچه ها را نظارت کنید و اطمینان حاصل کنید که بچه ها بدون درد شیر می گیرند. گاهی اوقات مادر نمی خواهد بچه هایش را تغذیه کند و ممکن است مجبور به تغذیه با شیشه شوند. اگر شما تصمیم می گیرید که مادر بچه ها را تغذیه کند، سعی کنید با مادر و بچه های جدید هم وقت بگذارید. این امر به آنها کمک می کند تا در اطراف مردم راحت و آرام باشند.

هر روشی که انتخاب کنید، بچه حداقل برای هشت هفته نیاز به شیر دارد. همیشه بطری ها و هر گونه تجهیزات دیگر تغذیه را ضد عفونی کنید. اگر با بطری تغذیه می شوند، می توانید شیر از مادر، شیر بز دیگر یا آن را از یک فروشگاه عرضه محصولات دامی خریداری کنید.

تغییرات چشمگیر در شیوه زندگی یا رژیم غذایی آنها می تواند خلق و خوی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. اگر دامپزشک به شما می گوید پودر مخصوصی را همراه با شیر به آنها بدهید، آن را در یک دوز بزرگ ندهید؛ به مدت 2 روز آن را امتحان کنید، ببینید چقدر آنها دوست دارند و سپس به آنها مقدار کامل بدهید.

گام 3 - مدیریت مراقبت ها

مدیریت مراقبت ها

مرحله 1 : جوانه های شاخ بچه بزها را بردارید.

شاخ ها مناسب برای بزهای وحشی هستند که نیاز به دفاع از خود دارند. با این حال، در بزهای اهلی شده، شاخ ها می توانند خطرناک باشند. از بین بردن شاخها به شما کمک می کند که بزهای خود را امن تر کنید. اگر شما مطمئن نیستید که چطور شاخ های بچه بزهای خود را قطع کنید، لطفا با یک دامپزشک تماس بگیرید. حذف نامناسب جوانه های شاخ باعث آسیب جدی می شود. جوانه های شاخ در یک هفته گذشته را حذف کنید. به طور معمول یک آهن ریزدانه برای از بین بردن شاخ های زودرس بز استفاده می شود. این آهن با دمای بالا گرم می شود و جوانه های شاخ  را به ناتوانی می رساند.

 

گام 4 - کمک به رشد سالم

کمک به رشد سالم

مرحله 1 : پناهگاه و بستر را فراهم کنید.

حتی زمانی که بزها رشد کرده اند، هنوز هم نیاز به سرپناه و بستر مناسب دارند. سرپناه نیاز به وزش باد و گرما را فراهم می کند و هر باران یا برف را از بز خود امن نگه می دارد. هر بستری باید تمیز و خشک نگه داشته شود. اطمینان حاصل کنید که هیچ پیشنهادی درمورد پناهگاه وجود ندارد. در آب و هوای گرم و خشک، حداقل یک پناهگاه سه گانه موجود باشد. در هوای سرد و مرطوب، باید مطمئن شوید که پناهگاه محصور شده است. یک بز به حدود 10 فوت مربع فضا در پناهگاه نیاز دارد. کف خاک می تواند کمک به جذب ادرار بز کند. پوشش با یونجه برای ارائه یک تخت راحت و گرم را میسر می سازد. شما همچنین می توانید از تراشه چوب برای بستر استفاده کنید.