ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه از ایجاد وقفه و پراکنده کاری بپرهیزیم؟؟؟ قسمت اول

چگونه از ایجاد وقفه و پراکنده کاری بپرهیزیم؟؟؟ قسمت اول

ایجاد وقفه و از هم گسیختگی در کارها یکی از عوامل اصلی ناکامی و شکست به شمار می آید. شاید شما هم مانند غالب مردم چنان درگیر پراکنده کاری هستید که به جای تمرکز تمام وقت خود به اهداف، آمال و سوداهایتان در فضای به جا مانده از این وقفه ها زندگی میکنید. اگر چنین است مادامی که روشی برای انسداد وقفه ها پی‌ش بینی نکرده اید این پدیده های منحوس ، انگل وار از وقت و نیروی شما تغذیه میکنند و پروار میشوند.

مطالب مرتبط


گام 1 - با پرهیز از وقفه ها اوقات خویش را تحت کنترل در آورید.

با پرهیز از وقفه ها اوقات خویش را تحت کنترل در آورید.

وقفه چیست؟ هر چیزی که ذهن شما را از انجام کاری که برگزیده اید منحرف و در جهت کاری که شخصی دیگر به طور عمد و یا غیرعمد انتخاب کرده هدایت کند وقفه نامیده میشود. وقفه به طور معمول بر حسب تصادف و بدون توجه به تاثیر زیان بخش و ناهنجارش بر وقت و اولویت های شما وارد عمل میشود.

تلفن و مراجعه افراد عوامل عمده ی پراکنده کاری در محیط خانه و کسب و کار است. وقتی تلفن زنگ میزند شما به طور خودکار فعالیت خود را قطع کرده و به آن پاسخ می دهید. هرگاه زنگ خانه به صدا در آید شما بدون توجه به اهمیت کاری که در دست دارید به آن پاسخ میگویید. در حقیقت فردی به اجبار وادارتان می کند که رشته های ذهن را از هم بگسلید و به کار دیگر بپردازید. اظهارات شخصی که کارتان را دچار وقفه میکند به طور معمول چنین است: " مزاحمتان شدم، این طور نیست؟" و از شما انتظار دارد که مودبانه پاسخ دهید " البته که خیر" خواه مردم به وسیله تلفن کارتان را دچار وقه کنند و خواه شخصا مزاحمتان شوند پیوسته گویی نکته ای بر ذهنشان سنگینی میکند که ناچارند بی درنگ بر زبان جاری کنند.

گام 2 - با چشم پوشی از تلفن در تمام روز بر عادت پراکنده کاری ناشی از مداخله تلفن غلبه کنید.

با چشم پوشی از تلفن در تمام روز بر عادت پراکنده کاری  ناشی از مداخله تلفن غلبه کنید.

برای اینکه از میزان اقتدار و کنترلی که تلفن بر ذهن و زندگی کنونی تان اعمال میکند باخبر شوید در روز جمعه یا هر روز تعطیل دیگر، به واکنش خود در قبال زنگ تلفن توجه کنید. از یاد نبرید که هیچ قانون مکتوب یا غیر مکتوبی که شما را وادار به پاسخ گویی به تلفن کند وجود ندارد.

اگر به تلفن معتاد هستید، به مجرد شنیدن اولین زنگ تلفن عضلات دستتان به طور خودکار به سوی تلفن کشیده میشود. حتی متوجه میشوید که تعادل بدن شما به طور خودکار در جهت تلفن به هم میخورد. اگر در دل بگویید "شاید این تلفن ضروری است؟ ، آیا این تلفن مهم است؟ ، آیا این تلفن در رابطخ با پول است؟، نمیدانم کیست!" و آنگاه بی درنگ به تلفن پاسخ دهید. شما نیز در دام اعتیاد به تلفن فرو افتاده اید.

گام 3 - به جای تلفن شونده، تلفن کننده باشید.

به جای تلفن شونده، تلفن کننده باشید.

اگر قرار است با افرادی گفت و گو کنید، قبل از اینکه ایشان با تماس تلفنی وقت شما را بگیرند به آنان تلفن بزنید. رسالت فردی شما اقتضا میکند که اجازه ندهید دیگران کنترل اوقات شما را به دست گیرند. بیشتر ارتباطات تلفنی نکاتی را که میتوان به وسیله فاکس و یا یادداشت کتبی ظرف دو دقیقه منتقل کرد به ده، دوازده دقیقه تسری میدهد و موجب اتلاف وقت می گردد. کنترل ارتباطات تلفنی ، گفت و گو با دیگران را نفی نمی کند. بلکه تماس های تلفنی شما را با برنامه کار و فعالیت شما هماهنگ می کند و از ارتباطات وقت گیر و غیر ضروری که در جهت تحقق اهدافتان نیست. جلوگیری به عمل می آورد.

گام 4 - اجازه دهید منشی تلفنی ، تلفن های شما را ضبط کند.

اجازه دهید منشی تلفنی ، تلفن های شما را ضبط کند.

اثر بخشی شما تنها زمانی تا دوبرابر افزایش میابد که به کلی از حلقه نفوذ ارتباطات تلفنی روزانه خارج شوید. و این امر با استفاده از دستگاه های منشی تلفنی کاملا امکان پذیر است.

اگر برای کنترل ارتباطات تلفنی از منشی تلفنی سود میبرید بهتر است پیامی را که برای تلفن کنندگان ضبط میکنید به دقت انتخاب کنید. عبارت: " کسی برای پاسخ گویی به شما حضور ندارد." که در بیشتر دستگاه های منشی تلفنی شنیده میشود مفهوم درست و مناسبی ندارد و نباید مورد استفاده قرار گیرد به علاوه این پیام وقت مناسب سرقت را در اختیار سارق می گذارد.

عبارت :" هیچ کس در حال حاضر پاسخ گوی شما نیست." خواه در خانه باشید و یا نباشید پیام خوب و مناسبی است. همچنین میتوانید پیام خود را با این رهنمود ها ادامه دهید : " پس از شنیدن صدای ممتد میتوانید نام ، شماره تلفن و مقصود خود را ذکر کنید. در صورت نیاز با شما تماس خواهیم گرفت." استفاده از کلمه" میتوانید "به تماس گیرنده این معنا را تفهیم میکند که ناگزیر نیست خود را معرفی کند و یا حتی پیامی بگذارد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب