ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه از آفت زدگی مزارع خود پیشگیری کنیم؟

چگونه از آفت زدگی مزارع خود پیشگیری کنیم؟

در کنترل و دفع آفات، پیشگیری همیشه مؤثرتر و اقتصادی تر از مبارزه است. در واقع باید قبل از فرارسیدن مرحله خسارت، عامل را کنترل یا حداقل جمعیت آنها را کاهش داد. مثلاً از بین بردن یا ناامن کردن محل زمستان گذرانی و تخم گذاری حشرات (بقایای محصول و علف های هرز)، تنظیم زمان کاشت و یا برداشت برحسب نوع محصول که مرحله ی حساس رشد گیاه با مرحله خسارت رسانی حشره همزمان نباشد، کنترل حشره قبل از آن که به مرحله آسیب رسانی برسد و نظایر این، از جمله راه های پیشگیری محسوب میشود.

روش های پیشگیری از آفات را در این مقاله بررسی می کنیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - كنترل زراعي

كنترل زراعي

شامل تنظيم مقدار و دور آبياري، رعايت فواصل كشت، تراكم مطلوب، تقويت گياه، رعايت تاريخ كاشت، كاشت ارقام زودرس، كاشت ارقام مقاوم، كشت گياهان تله، رعايت آيش و تناوب كه محيط زندگي حشرات را كم و بيش نامساعد مي سازد.

گام 2 - كنترل مكانيكي

كنترل مكانيكي

اين روش، شامل مواردي چون از بين بردن بقاياي گياهي در اطراف مزارع و با غها، جمع آوري و نابود كردن حشرات در مزرعه، پوشاندن ساقه درختان با تور سيمي براي جلوگيري از آسيب جوندگان، جمع آوري و محصولات آفت زده و از بين بردن آن ها مثل جمع آوري انارهاي آلوده به كرم گلوگاه انار و ... است.

گام 3 - كنترل فيزيكي

كنترل فيزيكي

شامل حرارت (كاربرد شعله افكن)، استفاده از عوامل جذب كننده ي حشرات مثل نور و تله هاي  فروموني و استفاده از اشعه راديواكتيو براي عقيم سازي حشرات، ضدعفوني بذر گندم با آب بر عليه نماتد يا استفاده از شعله UV براي ضدعفوني مي باشد.

گام 4 - كنترل بيولوژيكي

كنترل بيولوژيكي

 شامل استفاده از موجودات زنده به منظور كاهش جمعيّت حشرات مي باشد. مثل استفاده از كفشدوزك براي كنترل شته يا زنبور تريكوگراما در كنترل كرم ساقه خوار برنج.

گام 5 - كنترل شيميايي

كنترل شيميايي

 در اين روش، با پاشيدن مواد شيميايي كشنده به نام سم به اندام هاي مختلف گياهي، آفات را از بين مي برند. اين روش، به دليل كم هزينه بودن و سهولت انجام، در سالهاي اخير رايج ترين روش دفع آفات محسوب مي شود. وليكن با توجه به اثرات زيان آور مصرف سموم شيميايي بر محيط زندگي و مصرف كنندگان محصولات كشاورزي امروزه مبارزه ي بيولوژيكي بيشتر تأكيد ميشود.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 831 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - پنج‌شنبه, 20 جولای 17, 7:27 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب