ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

3 + هشت =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:20:03*** 1398/05/26: قیمت فروش دلار 11700 تومان و قیمت فروش یورو 13200 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها  شنبه 1398/05/26::: مردم سالاری: بریتانیا در جبل‌الطارق عقب‌نشینی کرد; آزادی نفتکش گریس 1; قاضی دیوان عالی جبل‌الطارق روز پنجشنبه با بیان اینکه درخواست آمریکا برای توقیف کشتی به دست دادگاه نرسیده، گفت: مجوز آزادی کشتی گریس ۱ را صادر کرده است. همچنین خبرگزاری هند نیز اعلام کرد که تمامی ۲۴ خدمه هندی کشتی گریس ۱ آزاد شده‌اند. *** شرق: موافقان و مخالفان سخنان کرباسچی; اصلاحات یا خروج از اصلاحات *** ایران: رفراندوم اجماع می‌خواهد; همه‌پرسی اگر چیز بدی بود، در قانون اساسی نمی‌آمد; محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری رفراندوم یا همه‌پرسی را موضوعی دانست که در قانون اساسی به صراحت بیان شده و به همین دلیل مسأله منفی نیست، اما اجرای آن را منوط به توافق ارکان نظام دانست.» *** اطلاعات: رئیس قوه قضائیه در جمع فرهیختگان و مسئولان قضایی کردستان: پایان عمر مفسدان اقتصادی فرا رسیده است; ۴۰ سال از انقلاب می‌گذرد؛ دوران آزمون و خطا سپری شده مطلقاً نباید اجازه داد کسی حریم قانون را بشکند *** ابتکار: با رای دادگاه عالی جبل‌الطارق، نفتکش گریس 1 آزاد شد; فرجام یک دزدی دریایی انگلیسی; در حالی که امروز مهلت توقیف کشتی نفتکش گریس 1 از سوی دادگاه جبل‌الطارق پایان می‌یافت، دولت محلی این منطقه که تحت قیمومیت بریتانیا قرار دارد، عصر پنجشنبه این ابر نفتکش حامل بیش از 2 میلیون بشکه نفت خام ایران را آزاد کرد. این اقدام در حالی صورت گرفت که اواسط هفته گذشته برخی از منابع خبری با بررسی و رصد سایت‌های ردیابی کشتی از تغییر مسیر گریس 1 به سمت مراکش و سپس دریای مدیترانه خبر داده بودند که این اخبار پس از ساعتی از سوی دولت محلی جبل‌الطارق تکذیب شد. *** کیهان: نفتکش ایران آزاد شد /مقاومت 20- مذاکره صفر; آزادی نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق که شش هفته پیش با خباثت انگلیسی‌ها توقیف شده بود، نشان داد زبان دیپلماسی در دنیا، زبان اقتدار و قاطعیت است نه قدرت فروشی و التماس پس از آن. *** دنیای اقتصاد: تابلوی جدید تقاضای مسکن;  الگوی ساخت و ساز مناسب سالمندان; ترکیب جدید جمعیت ایران، تابلوی تقاضای آتی در بازار مسکن را به‌روز کرد. اطلاعات رسمی از آخرین آمارهای مربوط به میزان جمعیت و تعداد خانوار، حاوی ۶ نشانگر درباره ترکیب جمعیتی است که براساس آن می‌توان گفت: «پیر شدن» ایرانی‌ها در مسیر خلاف جهت رشد جمعیت «جوان» شتاب گرفته است. *** آرمان امروز:  كاهش قيمت‌ مسكن كليد خورد; کارشناسان می‌گویند در ماه‌های بهمن‌، اسفند و اردیبهشت‌ که جزو ماه‌های پرمعامله محسوب می‌شوند، شاهد عملکردهای هیجانی در بازار مسکن بودیم. اما هیچ‌گاه این هیجانات در بازار پایدار نمی‌ماند و آنگونه که از اظهارات بنگاهداران مسکن بر می‌آید پس از سومین ماه سال، کسادی در بازار مسکن حکفرما شده است. ***

چگونه آموزه های توسعه اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات را فرا بگیریم؟

چگونه آموزه های توسعه اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات را فرا بگیریم؟

بعد از جنگ جهانی دوم و از همه دهه ۵۰،دغدغه اکثر کشورهای در حال توسعه این بود که مراحل توسعه اقتصادی را به مثابه کشورهای صنعتی طی کنند. برای این امر استراتژی های مختلفی چون استراتژی گسترش صادرات ، استراتژی جایگزینی واردات و سایر استراتژی ها مطرح گردید. ما در اینجا قصد داریم تا گام هایی را برای توسعه اقتصادی مطرح نماییم که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - صنعتی شدن

صنعتی شدن

 یکی از این استراتژی ها اصطلاحا صنعتی شدن در اثر گسترش تقاضای کشاورزی نام گرفت. از پیشگامان این استراتژی می توان به ایرما آدلمن اشاره کرد. وی استدلال می کند که کاهش دادن هزینه تغییر فناوری باعث افزایش بهره وری در بخش کشاورزی می شود و این امر باعث افزایش درآمد روستاییان خواهد شد. افزایش درآمد روستاییان باعث افزایش تقاضاهای کالاهای صنعتی می شود که این امر نیز بر افزایش دستمزدها در بخش صنعت کمک می کند. در نتیجه مصرف محصولات بخش کشاورزی افزایش یافته و به افزایش درآمد بخش کشاورزی منجر می شود. بنابراین ، تغییر فناوری به اثر چرخه ای تقویت بهره وری در بخش کشاورزی و صنعت و در نتیجه کل اقتصاد منجر خواهد شد. همچنین افزایش دستمزدها در بخش صنعت باعث انتقال جمعیت از بخش کشاورزی به صنعت شده و از این رو نیروی کار مورد نیاز بخش صنعت فراهم می سازد که باعث تقویت صنعتی شدن اقتصاد می شود.

گام 2 - رشد اقتصادی

رشد اقتصادی

با کدامین شواهد و مدارک می توان اثر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر رشد اقتصادی را نشان داد؟ اکثر ما بر این باوریم که فناوری اطلاعات و ارتباطات بر رشد اقتصادی کشورها اثر دارد. سازمان ملل در گزارشی نشان داد که فناوری های جدید برخی بخش های اقتصادی کشورها را تغییر شکل داده است ولی این گزارش شواهد آن را دقیقا بیان نمی کند بنابراین در این گزارش تاکید می شود که دولت های کشورهای جهان برای دستیابی و استفاده از فناوری هایی مثل فناوری اطلاعات و ارتباطات باید یک استراتژی ملی اتخاذ کنند تا این کشورها بتواندد از این نوع فناوری ها حداکثر استفاده را بکنند و ریسک های ناشی از آن را به حداقل ممکن برسانند.

گام 3 - پیشرفت

در سال های اخیر تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر کشورهای صنعتی و به خصوص کشورهای تازه صنعتی شده مانند کره جنوبی و سنگاپور کاملا روشن شده است ولی کشورهای در حال توسعه دیگر که سرمایه گذاری قابل توجهی روی این فناوری انجام نداده اند و از این رو از فواید آن بی بهره مانده اند چه وظیفه ای در این باره دارند؟ اغلب اقتصاددانان با استفاده از عوامل درآمد و ثروت کشورها را به دو دسته فقیر و ثروتمند تقسیم می کنند. امروزه در این تقسیم بندی عامل سوم دیگری نیز به نام اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین کشورهایی کع دارای اطلاعات کمتری باشند در رده پایین تری نسبت به کشورهای دیگر قرار خواهند گرفت. در نتیجه کشورهای در حال توسعه نیازمند فرمول بندی یک استراتژی فناوری اطلاعات و ارتباطات ملی برای تشویق استفاده از فناوری های جدید در این زمینه هستند تا از مواهب آن برای رشد و توسعه اقتصاد استفاده کنند.

گام 4 - سرمایه گذاری

سرمایه گذاری

در کشورهای در حال توسعه سرمایه گذاری در نقل و انتقالات یک امر اختیاری است ولی با توجه به وضعیت این کشورها سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات و ارتباطات یک امر ضروری محسوب می شود. باید خاطر نشان کرد که سرمایه گذاری در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به این خاطر ضروری است که مستقیم یا غیر مستقیم بر همه مقولات بازار از جمله تعیین نوع تولید ، چگونگی تولید ، میزان و محل فروش کالاها و خدمات را تحت تاثیر قرار می دهد. این ها مواردی است که فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند مستقیما رشد اقتصادی کشورها را متاثر سازد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.