ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

7 + شانزده =

بستن
بستن

چگونه آموزه های توسعه اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات را فرا بگیریم؟

چگونه آموزه های توسعه اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات را فرا بگیریم؟

بعد از جنگ جهانی دوم و از همه دهه ۵۰،دغدغه اکثر کشورهای در حال توسعه این بود که مراحل توسعه اقتصادی را به مثابه کشورهای صنعتی طی کنند. برای این امر استراتژی های مختلفی چون استراتژی گسترش صادرات ، استراتژی جایگزینی واردات و سایر استراتژی ها مطرح گردید. ما در اینجا قصد داریم تا گام هایی را برای توسعه اقتصادی مطرح نماییم که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - صنعتی شدن

صنعتی شدن

 یکی از این استراتژی ها اصطلاحا صنعتی شدن در اثر گسترش تقاضای کشاورزی نام گرفت. از پیشگامان این استراتژی می توان به ایرما آدلمن اشاره کرد. وی استدلال می کند که کاهش دادن هزینه تغییر فناوری باعث افزایش بهره وری در بخش کشاورزی می شود و این امر باعث افزایش درآمد روستاییان خواهد شد. افزایش درآمد روستاییان باعث افزایش تقاضاهای کالاهای صنعتی می شود که این امر نیز بر افزایش دستمزدها در بخش صنعت کمک می کند. در نتیجه مصرف محصولات بخش کشاورزی افزایش یافته و به افزایش درآمد بخش کشاورزی منجر می شود. بنابراین ، تغییر فناوری به اثر چرخه ای تقویت بهره وری در بخش کشاورزی و صنعت و در نتیجه کل اقتصاد منجر خواهد شد. همچنین افزایش دستمزدها در بخش صنعت باعث انتقال جمعیت از بخش کشاورزی به صنعت شده و از این رو نیروی کار مورد نیاز بخش صنعت فراهم می سازد که باعث تقویت صنعتی شدن اقتصاد می شود.

گام 2 - رشد اقتصادی

رشد اقتصادی

با کدامین شواهد و مدارک می توان اثر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر رشد اقتصادی را نشان داد؟ اکثر ما بر این باوریم که فناوری اطلاعات و ارتباطات بر رشد اقتصادی کشورها اثر دارد. سازمان ملل در گزارشی نشان داد که فناوری های جدید برخی بخش های اقتصادی کشورها را تغییر شکل داده است ولی این گزارش شواهد آن را دقیقا بیان نمی کند بنابراین در این گزارش تاکید می شود که دولت های کشورهای جهان برای دستیابی و استفاده از فناوری هایی مثل فناوری اطلاعات و ارتباطات باید یک استراتژی ملی اتخاذ کنند تا این کشورها بتواندد از این نوع فناوری ها حداکثر استفاده را بکنند و ریسک های ناشی از آن را به حداقل ممکن برسانند.

گام 3 - پیشرفت

در سال های اخیر تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر کشورهای صنعتی و به خصوص کشورهای تازه صنعتی شده مانند کره جنوبی و سنگاپور کاملا روشن شده است ولی کشورهای در حال توسعه دیگر که سرمایه گذاری قابل توجهی روی این فناوری انجام نداده اند و از این رو از فواید آن بی بهره مانده اند چه وظیفه ای در این باره دارند؟ اغلب اقتصاددانان با استفاده از عوامل درآمد و ثروت کشورها را به دو دسته فقیر و ثروتمند تقسیم می کنند. امروزه در این تقسیم بندی عامل سوم دیگری نیز به نام اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین کشورهایی کع دارای اطلاعات کمتری باشند در رده پایین تری نسبت به کشورهای دیگر قرار خواهند گرفت. در نتیجه کشورهای در حال توسعه نیازمند فرمول بندی یک استراتژی فناوری اطلاعات و ارتباطات ملی برای تشویق استفاده از فناوری های جدید در این زمینه هستند تا از مواهب آن برای رشد و توسعه اقتصاد استفاده کنند.

گام 4 - سرمایه گذاری

سرمایه گذاری

در کشورهای در حال توسعه سرمایه گذاری در نقل و انتقالات یک امر اختیاری است ولی با توجه به وضعیت این کشورها سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات و ارتباطات یک امر ضروری محسوب می شود. باید خاطر نشان کرد که سرمایه گذاری در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به این خاطر ضروری است که مستقیم یا غیر مستقیم بر همه مقولات بازار از جمله تعیین نوع تولید ، چگونگی تولید ، میزان و محل فروش کالاها و خدمات را تحت تاثیر قرار می دهد. این ها مواردی است که فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند مستقیما رشد اقتصادی کشورها را متاثر سازد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب