ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه آلرژی خود را کنترل کنیم؟

چگونه آلرژی خود را کنترل کنیم؟

گرفته شدن مجاری تنفسی، عطسه مکرر، آبریزش بینی، سرخی چشم و خارش چشم از علائم حساسیت فصلی است که هم در طول روز عذاب آور بوده و هم در هنگام خواب کلافه می کند. با انجام چند قدم بعد  در این مقاله شما در طول روز بسیار راحت بوده و شب نیز خوابی ارام و راحت خواهید داشت. برای درمان آلرژی خود با ما همراه باشید.

 

 

 

 

تمام مطالب را از ویکی چجور بخواهید.

مطالب مرتبط


گام 1 - کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

در و پنجره را ببندید و در خانه بمانید، زمانی که فصل بهار و شکفتن گلها و یا گیاهان خاص آلرژی زا فرا می رسد، بدن انسان نسبت به این ریزگرد ها حساسیت نشان داده و اغلب در دستگاه تنفسی دچار اختلال می شود. توصیه بسیار جدی برای کسانی که آلرژی فصلی دارند این است که به هیچ وجه در طول شب پنجره باز نکنند، اگر هوا ی منزل گرم است و مطبوع نیست از کولر استفاد نمایید. باز کردن پنجره در حکم مبتلایی به بیماری شدید آلرژی است. همین طور اگر شما مبتلا شده اید نباید از منزل در طول روز بیرون بروید. هر وزش باد سبب تشدید بیماری شما خواهد شد.

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

لباس های خود را با دمای بالا بشویید، شستن لباس ها با دمای بالا سبب کشتن باکتری ها و مواد آلرژی دهنده خواهد شد. لذا به هنگام شستن لباس از دمای بالا استفاده کنید. اگر از لباس شویی استفاده نمی کنید باز لباس ها را در آب گرم قرار دهید تا آلرژی از بین برود.

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

استفاده از سیستم تهویه مطبوع،  استفاده از سیستم تهویه مطبوع مانند کولر یا چیلر به جای باز کردن پنجره شدیدا و اکیدا توصیه می شود. دلیل اصلی ابتلای شما به آلرژی ریزگردهای موجود در هوا است. لذا به هیچ وجه پنجره باز نکنید. مخصوصا در طول شب نباید پنجره باز کرد.

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

استفاده از دستگاه تصفیه هوا، می توان از فروشگاه های لوازم خانگی دستگاه تصفیه هوا جهت ایجاد هوایی بدون الرژی تهیه کرد.

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

تمیز کردن روزانه اتاق،  اگر هر روز اتاق خود را جاروب نمایید دیگر اجازه وجود ریزگردهای آلرژی زا را نخواهید داد.

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

حذف یا کاهش عروسک های پرز دار، پرز و موهای خوش ایند عروسک ها یا حتی فرش ها می تواند سبب الرژی شود، این وسایل را در اتاق خواب خود قرار ندهید.

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

قبل از خواب استحمام نمایید،  در طول روز بدن و موهای شما اغشته به ریزگردهای الرژی زا خواهد شد و اگر بدون استحمام به رخت خواب بروید نهایتا محل خواب شما مملو از مواد و ریزکردهای آلرژی زا می شود.

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

حیوانات خانگی را خارج از منزل نگهداری نمایید، حیولنات نیز می توانند سبب حساسیت شما شوند.

کاهش موارد تشدید کننده حساسیت

محافظت از گرد داخل بالش، به احتمال زیاد بالش شما دارای گرد و غبار و ریزکرد حاصل از پر یا مواد مشابه دارد که تشدید کننده الرژی است. با قرار دادن بالش داخل یک محفظه مانند شکل از بروز مشکل جلوگیری نمایید.

گام 2 - قبل از خواب سینوس های خود را تمیز کنید

قبل از خواب سینوس های خود را تمیز کنید

قبل از خواب راه مجرای تنفس از بینی را پاک نمایید، مواد آلرژی زا می توانند به هر طریق توسط دم و یازدم شما به داخل ریه کشیده شوند. اگر از بینی تنفس نمایید این مواد در مخاط بینی گرفتار خواهند شد و شما مدام در معرض مواد آلرژی زا قرار می گیرید. لذا بهتر است قبل از خواب مجرای تنفسی بینی خود را تمیز نمایید. مخلوطی استریل از مقدار مناسب نمک و آب سرم تمیز کننده مجرا را برای شما ایجاد می کند. اما بهتر است این محلول را از داروخانه خریداری نمایید تا ضمن صحت دوز ترکیبی آن از استریلزه بودن آن نیز اطمینان داشته باشید.

قبل از خواب سینوس های خود را تمیز کنید

استفاده از اکالیپتوس،  با استفاده از اکالیپتوس کمک خواهید کرد تا مجرای تنفسی و راه ارتباطی به سینوس ها تمیز شود. وقتی دوش میگیرید یا در سنای خشک یا به عنوان بخور از ان استفاده نمایید.

قبل از خواب سینوس های خود را تمیز کنید

استفاده از دمنوش گرم، استفاده از دمنوش های داغ و گرم قبل از خواب به مقدار زیادی به التیام سینوسهای شما کمک خواهد نمود. باید دقت نمایید دمنوش بدون کافئین باشد تا خواب شما به هم نخورد. اگر دمنوش دوست ندارید آب داغ به همراه لیمو استفاده نمایید.

گام 3 - التیام و درمان آلرژی

التیام و درمان آلرژی

تغییر سبک زندگی، تغییر سبک زندگی می تواند  میزان علائم حساسیتی شما را بکاهد. این بهبود با بالا بردن سطح ایمنی بدن ایجاد می گردد. موارد زیر موثر است:

 • کاهش استرس
 • مصرف مواد غذایی  سیر، ماست، اجیل، سیب و ماهی
التیام و درمان آلرژی

انتخاب آنتی هیستامین، برخی از آنتی هیستامین ها سیستم خواب را مختل می کنند مخصوصا آنهایی که حاوی دکونژانت هستند. اما آنتی هیستامین هایی مانند لراتادین (Loratadine ) یا فکسوفنادین (fexofenadine ) اختلال خواب ندارند.

اطلاعات مطلب

 • آلرژی
 • 1,001 بازدید
 • blankblankblankblankblank (13 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - دوشنبه, 05 ژوئن 17, 2:59 ب.ظ
 • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

 1. blank
  طناز مهدی نژاد - 2019/07/22 - 1:37 ب.ظ
 2. ندا میلانچیان - 2019/08/12 - 9:23 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب