ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 − 2 =

بستن
بستن

چگونه آفت سن گندم را از بین ببریم؟

چگونه آفت سن گندم را از بین ببریم؟

آفت، به عوامل زیان آوری گفته می شود که در مراحل مختلف به محصولات کشاورزی خسارت وارد کرده و باعث کاهش کیفیّت و کمیت آن میشود آفت های زیادی گندم را تهدید می کند که در این مقاله قصد داریم به مقابله با مهم ترین آفت گندم یعنی سن گندم بپردازیم و راه های از بین بردن آن را در این مقاله بررسی نماییم.

مطالب مرتبط


گام 1 - عملکرد

عملکرد

اين آفت بيشتر به گندم و در مواردي به جو حمله مي كند. سن گندم در سال هاي طغياني 40-80 درصد محصول به لحاظ كمي و كيفي را كاهش می دهد. اين آفت، زمستان را به صورت حشره كامل در پناهگاههاي زمستانه از جمله دامنه كوه ها و زير علف ها و بوته ها بخصوص گون و درمنه مي گذراند و در اوايل بهار با گرم شدن هوا به مزارع سبز گندم برگشته، با فرو كردن خرطوم خود در ساقه ي گندم از شيره ي گياهي آن ها تغذيه مي كند. سپس حشرات ماده پس از جف تگيري، در زير برگ ها تخم مي گذارند. (هر حشره ي ماده 80 - 70 تخم)

گام 2 - رشد و تکامل

رشد و تکامل

رشد و تكامل دوره هاي مختلف پوره هاي سن گندم با رشد و نمو گياه ميزبان همزمان است. خسارت سن گندم، در سه مرحله صورت مي گيرد.

مرحله اوّل: توسط حشرات بالغ نر يا ماده اي كه اصطلاحاً »سن مادري « نام دارند، صورت مي گيرد. در اين مرحله حشرات از پناهگاههاي زمستانه به مزارع گندم باز مي گردند. اين زمان مقارن با دوره رويشي گندم است، در اثر تغذيه سن از شيره گياه، خوشه هاي گياه ضعيف، لاغر و خميده شده و رنگ آنها سفيد مي شود.

مرحله دوّم: خسارت اين دوره را پوره هاي سنين مختلف وارد مي سازند.  پوره هاي سن اول تا اواسط سن دوّم پورگي تغذيه نمي كنند و از سن سوّم ، تغذيه از شيره نباتي (برگها و دانه هاي نرم) آغاز مي شود و در سنين چهارم و پنجم عمل تغذيه به حداكثر مي رسد، تا حشرات بالغ جديد ظاهر شوند

رشد و تکامل

مرحله سوّم: خسارت وارده در اين مرحله مربوط به حشرات بالغ نسل جديد است كه براي ادامه رشد و كسب توانايي پرواز به ارتفاعات كوهستاني و زمستانگذراني خود احتياج به تغذيه كافي از دانه هاي خوشه گندم دارند. براين اساس سن گندم خسارت شديدي به عملكرد وارد مي سازد ضمن آنكه خسارت كيفي آن از جمله كاهش خاصيت نانوايي گندم هم قابل توجه است.

گام 3 - روش مقابله

روش مقابله

نحوه مبارزه مكانيكي و فيزيكي با اين آفت، شامل جمع آوري سن ها و شعله افكني به كانونهاي زمستانگذراني آن هاست. مبارزه بيولوژيكي، با استفاده از نوعي زنبوركوچك به نام تلنموس يا فازيا كه پارازيت تخم سن مي باشد انجام مي گيرد. (اين زنبورها را در مراكز مخصوص پرورش داده، در موقع مناسب در مزرعه رها مي سازند.)

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 938 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - دوشنبه, 05 فوریه 18, 8:00 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب