ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه آفتاب پرست رنگ عوض میکند؟

چگونه آفتاب پرست رنگ عوض میکند؟

توانایی شگفت‌انگیز آفتاب‌پرست‌ها در تغییر رنگ پوست بدنشان مدت‌ها است که برای همه معما بوده‌، معمایی که به تازگی حل شده‌است: آفتاب‌پرست‌ها با انطباق لایه ای از سلول‌های خاص که در درون پوستشان پنهان است تغییر رنگ می‌دهند.

براساس گزارش NBC، برخلاف دیگر حیوانات با توانایی تغییر رنگ، آفتاب‌پرست‌ها رنگ خود را به واسطه انباشتن یا پاشیدن رنگدانه‌ها در درون سلول‌های پوستی تغییر نمی‌دهند،‌ بلکه نحوه بازتاب نور را در پوست خود دچار تغییر می‌کنند.


گام 1 - چگونگی تغییر رنگ آفتاب پرست

چگونگی تغییر رنگ آفتاب پرست

محققان دانشگاه ژنو با مطالعه روي پنج آفتاب‌پرست نر، چهار آفتاب‌پرست ماده و چهار آفتاب‌پرست نوجوان پلنگي دريافتند اين جانداران داراي دو لايه ضخيم منطبق‌شده از سلول‌هاي بازتابنده هستند، سلول‌هايي رنگي كه از توانايي منعكس‌سازي نور برخوردارند.

اين سلول‌ها داراي نانوبلورهايي در ابعاد، شكل و چيدمان مختلف هستند كه اصلي‌ترين عامل در ايجاد توانايي تغيير رنگ آفتاب‌پرست‌ها به شمار مي‌رود. آفتاب‌پرست‌ها مي‌توانند به واسطه قرار دادن پوست بدن خود در دو حالت آرامش و برانگيخته، چيدمان ساختار اين سلول‌ها را در لايه بالايي پوست تغيير دهد،‌رفتاري كه منجر به تغيير رنگ پوست مي‌شود.

به گفته دانشمندان زماني كه پوست اين جانوران درحالت آرامش قرار دارد؛ نانوبلورهاي درون سلول‌هاي پوستي بسيار به يكديگر نزديكند و به اين شكل مي‌توانند نور با طول موج كوتاه مانند نور آبي را بازتاب دهند. زماني كه پوست در حالت برانگيخته قرار مي‌گيرد، فاصله ميان نانوبلورها افزايش پيدا مي‌كند و هريك از سلول‌هاي بازتابنده نورهايي با طول موج طولاني‌تر را باز مي‌تابانند، مانند نورهاي زرد، نارنجي و قرمز. پوست همشچنين اين جانداران و مارمولك‌ها داراي رنگدانه‌هاي زرد، و آبي زرد است تا بتوانند خود را در ميان سبزي درختان استتار كنند.

لايه دروني‌تر اين سلول‌ها كه ضخامت بيشتري نيز دارد، مسئوليت بازتاباندن بخش فروسرخ نور خورشيد را به عهده دارد و اگرچه در تغيير رنگ بدن آفتاب‌پرست‌ها نقشي ندارند، اما به تنظيم حرارت بدن و خنك نگه‌داشتن بدن اين جاندار كمك مي‌كنند.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. a.m - 2017/09/18 - 3:09 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب