ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

3 + 3 =

بستن
بستن

چگونه آفات درخت سیب را از بین ببریم؟

چگونه آفات درخت سیب را از بین ببریم؟

آفت، به عوامل زیان آوری گفته می شود که در مراحل مختلف به محصولات کشاورزی خسارت وارد کرده و باعث کاهش کیفیّت و کمیت آن میشود آفت های زیادی درخت و میوه ی سیب را تهدید می کند که در این مقاله قصد داریم به مقابله با مهم ترین آفت سیب یعنی کرم سیب بپردازیم و راه های از بین بردن آن را در این مقاله بررسی نماییم.

مطالب مرتبط


گام 1 - اثر کرم سیب

اثر کرم سیب

اين آفت، يكي از مهم ترين آفات درختان سيب به شمار مي رود كه علاوه بر سيب و گلابي به درخت به نيز آسيب مي رساند. كرم سيب در واقع لارو شب پره كوچكي است كه داخل ميوه شده، از گوشت و دانه هاي آن تغذيه مي نمايد. اگر ميوه ها در مراحل اوليه رشد، مورد حمله آفت قرار گيرند مي ريزند و ميوه هاي آلوده اي كه روي درخت مي مانند دراثر فضولات حشرات و قار چها و باكتري ها غيرقابل مصرف مي گردند.

گام 2 - عملکرد کرم سیب

عملکرد کرم سیب

كرم سيب، زمستان را به صورت لارو كامل در پناهگاه هايي مثل زيرپوست تنه درختان و زير كلوخه ها رفته و پيله ابريشمي محكمي مي سازد، اوايل بهار و همزمان با شكوفه كردن درختان سيب، لارو تبديل به شفيره مي شود و با پايان گرفتن دوره گلدهي درختان، دوران شفيرگي نيز تمام مي شود. زمان ظهور اولين پروانه ها، مصادف با زمان ريختن آخرين گلبرگ هاي درختان سيب است. شب پره هاي ماده پس از جفتگيري، شبانه تخم هاي خود را روي برگ هاي نزديك گل ها و در نسل هاي بعدي روي ميوه يا دم ميوه قرار مي دهند. لاروهاي جوان همزمان با فندقي شدن بيشتر ميوه هاي سيب، پس از مختصر تغذيه داخل ميوه هاي جوان مي شوند و از گوشت ميوه تغذيه مي كنند. لاروهاي كامل پس از تغذيه، ميوه را ترك نموده، در روي زمين خود را به زيركلوخه ها يا زير پوست درختان رسانده شروع به تنيدن پيله مي نمايند. دوران شفيرگي بسته به شرايط آب و هوايي 15 - 10 روز طول مي كشد. حشرات نسل دوّم در تابستان ظاهر مي شوند و به علت بالابودن جمعيت نسل دوّم، خسارت آن بسيار شديدتر از نسل اول است.

گام 3 - راه مقابله

راه مقابله

مؤثرترين و مهم ترين روش مبارزه عليه كرم سيب، مبارزه ي شيميايي است. پاك كردن و از بين بردن پوسته هاي شكسته ي روي تنه درختان، بستن نوارهاي مقوايي يا گوني آغشته به سم پنتانفتول به دور تنه درختان و نيز جمع آوري سيب هاي كرم زده، در تقليل جمعيّت آفت مؤثر مي باشد.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 2,147 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - جمعه, 26 ژانویه 18, 6:03 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب