ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه آب مورد نیاز گیاه در خاک حرکت می کند؟

چگونه آب مورد نیاز گیاه در خاک حرکت می کند؟

آب در طبیعت به سه حالت مایع، بخار و جامد وجوددارد. آب در حالت جامد، در خاک حرکتی ندارد ولی در حال تهای مایع و بخار در جهت هاى عمودی و افقی حرکت می کند. در این مقاله شما را با انواع حرکت آب آشنا می کنیم. حرکت هایی که باعث رسیدن آب به گیاه می شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - حركت عمودي آب

حركت عمودي آب

 آب در خاك در دو جهت به صورت عمودي حركت مي كند. حركت آب از بالا به پايين: در حالت اشباع، آب در تمام خلل و فرج خاك وجود دارد و تحت اثر نيروي ثقل رو به پايين حركت مي كند. در حالت غيراشباع، خلل و فرج بزرگ از آب تخليه شده، نيروي ثقل در حركت رو به پايين تأثيري ندارد. در اين حالت، آب تحت تأثير نيروي كشش سطحي به صورت لايه هايي در اطراف ذرات خاك جريان مي يابد و حركت آن كندتر از حالت اشباع است. جريان رو به پايين آب از نظر آبياري و زهكشي اهميّت دارد و باعث ذخيره باران يا نفوذ آن به خاك و جلوگيري از جريان سطحي آب 1 و در نتيجه سيل و فرسايش خاك مي شود. بافت خاك، ساختمان خاك، مقدار مواد آلي و اكسيد آهن از جمله عوامل مؤثر درمقدار و جريان آب از بالا به پايين هستند.

گام 2 - حركت آب از پايين به بالا

حركت آب از پايين به بالا

 اين نوع حركت، باعث مي شود آب از سطح آب هاي زيرزميني به طرف بالا حركت كرده و آب مورد نياز گياهان را تأمين نمايد. در حين اين عمل، بخشي از نمك ها و املاح محلول در آب نيز به سطح خاك آمده، در سطح خاك تجمع مي يابند. علت اين نوع حركت آب، خاصيت مويينگي خلل و فرج خاك است. در حقيقت، خلل و فرج خاك لوله ها يا مجاري بسيار نازكي در خاك ايجاد مي نمايند كه مانند لوله هاي مويين عمل نموده، به علت خاصيّت هم چسبي و دگر چسبي، آب از اين لوله ها بالا م يرود. هرچه قطر اين لوله هاي مويين كمتر باشد، ارتفاع صعود آب بيشتر خواهد بود.

گام 3 - حركت افقي آب در خاك

حركت افقي آب در خاك

 آب در حين حركت رو به پايين و يا رو به بالا، در جهت افقي نيز حركت مي نمايد. علت اين نوع حركت آب، نيروي كششي ذرات خاك است. به اين ترتيب كه آب از قسم تهاي مرطوب تر خاك توسط قسمتهاي خشك تر آن جذب يا كشيده مي شود.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 1,058 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 08 فوریه 18, 8:04 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب