ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه آب مروارید ایجاد و درمان می شود ؟

چگونه آب مروارید ایجاد و درمان می شود ؟

آب مروارید علت شایع کاهش دید بخصوص در افراد مسن است اما قابل درمان می باشد. چشم پزشک علاوه بر اینکه می تواند به شما بگوید که آیا کاهش دید شما ناشی از آب مروارید است و یا علت دیگری دارد، در تصمیم گیری در مورد عمل جراحی نیز به شما کمک می کند. در این چگونه دانستنی های ساده ی مورد نیاز بیماران را بیان کردیم.

مطالب مرتبط


گام 1 -

1- آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم که به صورت طبیعی شفاف است. مانند پنجره ای که بخار آب آن را تار کرده باشد، آب مروارید نیز باعث تاری دیده میشود. عقاید غلطی درباره آب مروارید وجود دارد.

اما باید گفت که آب مروارید:
– پرده ای بر روی چشم نیست.
– بر اثر استفاده بیش از حد از چشم به وجود نمی آید.
– سرطان نیست.
– از یک چشم به چشم دیگر سرایت نمی کند.
– سبب کوری قابل برگشت نمی شود.

2

علائم شایع آب مروارید عبارتند از:
– بدون درد است.
– سبب حساسیت به نور میشود.
– تغییرات مکرر نمره عینک را همراه دارد.
– در یک چشم دو بینی به وجود خواهد آورد.
– احتیاج به نور بیشتر برای مطالعه حس می شود.
– کاهش دید در شب رخ می دهد.
– رنگها محو یا زرد دیده می شوند.
آب مروارید ممکن است سبب تاری یا عدم وضوح دید شود.
وقتی که آب مروارید ایجاد می شود عدسی چشم ضخیم و کدر می گردد. نور نمی تواند از آن به آسانی عبور کند و به این ترتیب باعث تاری دید می شود.
مقدار و شکل کدر شدن عدسی متفاوت است. چنانچه کدر شدن عدسی نزدیک مرکز عدسی نباشد ممکن است شما از وجود آب مروارید آگاه نباشید.

3

شایعترین علت آب مروارید ناشی از افزایش سن است.
سایر علل آب مروارید عبارتند از:
– سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید
– مشکلات طبی مانند بیماری قند (دیابت)
– ضربه به چشم
– مصرف طولانی داروها مانند کورتن
– قرار گرفتن طولانی مدت و بدون محافظت در مقابل نور آفتاب
– سابقه جراحی چشم
– سوء تغذیه

4

تشخیص
معاینه دقیق توسط چشم پزشک میتواند وجود و وسعت آب مروارید، و همچنین هر گونه مشکل دیگری که باعث کاهش دید یا ناراحتی می شود را مشخص کند. ممکن است علل دیگری علاوه بر آب مروارید بویژه مشکلات پرده شبکیه و یا عصب بینایی باعث کاهش دید شود. چنانچه این مشکلات وجود داشته باشد، بعد از عمل آب مروارید ممکن است دید کامل به دست نیاید. در صورتی که این مشکلات شدید باشد، حتی عمل آب مروارید نیز ممکن است باعث بهبود دید نشود. چشم پزشک میتواند به شما بگوید که چقدر احتمال دارد این مشکلات در چشم شما وجود داشته باشد.

 
5

سرعت ایجاد
سرعت ایجاد آب مروارید نزد افراد مختلف فرق میکند و حتی ممکن است بین دو چشم نیز متفاوت باشد. اغلب آب مرواریدهایی که با افزایش سن ایجاد میشوند در طی چند سال به تدریج به وجود می آیند. سایر آب مرواریدها بخصوص در افراد جوان و یا در بیماران مبتلا به بیماری قند ممکن است به سرعت و در طی چند ماه باعث کاهش دید شوند. بنابر این پیش بینی دقیق سرعت پیشرفت آب مروارید امکان پذیر نیست.

6

درمان
تنها راه درمان آب مروارید جراحی است.
در گذشته جراح چشم، عدسی را هنگامی که کاملاً کدر شده بود از چشم خارج کرده و دید را توسط عینک اصلاح می‌نمود. اما امروزه متخصصین می‌گویند بهتر است قبل ازاینکه عدسی کاملا سفت شود عمل جراحی انجام گیرد.
در روشی جدیدتر موسوم به اکسترنال از لنزی که از جنس کریستال و گونه ای پلاستیک است استفاده می‌شود؛ در این روش لنز مصنوعی جایگزین عدسی چشم می‌شود.
تازه‌ ترین روش درمان آب مروارید عمل فیکو است. این روش هم بر مبنای جایگزینی لنز به جای عدسی است اما لنز مورد نیاز از جنس پلاستیک شفاف و قابل انعطاف و یا به اصطلاح تاشو است که آن را توسط ابزار ویژه ای لوله کرده و از سوراخی در قرنیه به اندازه ۳ میلیمتر وارد کپسول عدسی قبلی که اکنون از چشم خارج شده‌ است نموده و لنز درون کپسول باز شده به حالت مطلوب در می‌آید.
به هر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکن است موقتا مشکلات شما را حل نماید.
هیچگونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسائل نوری وجود ندارد که باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند. دوری از نور خورشید ممکن است به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید کمک کند. عینکهای آفتابی که نور ماوراء بنفش را جذب می کنند یا عینکهای طبی با یک پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش باعث حفاظت چشم می شوند.

 
7

زمان جراحی
این عقیده که آب مروارید بایستی جهت عمل “رسیده” باشد درست نیست.
جراحی آب مروارید هنگامیکه نیازهای بینایی شما آن را ایجاب کند می تواند انجام شود. شما باید ببینید که آیا دید شما در حدی است که بدون هیچ ناراحتی کارتان را انجام دهید یا خیر؟ بدون خطر رانندگی کنید؟ آیا می توانید به راحتی بخوانید و تلویزیون تماشا کنید؟ آیا شما می توانید فعالیتهای روزانه مثل پخت و پز، خرید، کارهای منزل و خوردن داروهایتان را بدون مشکل انجام دهید؟
بر اساس مشکلاتتان، شما و چشم پزشکتان می توانید با هم تصمیم بگیرید که چه موقع جراحی لازم است.

8

نتیجه ی عمل آب مروارید
سالانه بیش از دهها میلیون عمل آب مروارید در کشورهای پیشرفته جهان انجام می شود که حدود 95% این عمل ها بدون عارضه است. در کشور ما نیز سالانه بیش از 100,000 عمل آب مروارید با بهره گیری از روشهای مختلف انجام می شود.
در طی عمل آب مروارید که معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود، عدسی کدر از داخل چشم بیرون آورده می شود. در اغلب موارد به جای عدسی طبیعی یک عدسی یا لنز دائمی داخل چشم قرار داده می شود. این لنز برای همیشه در چشم شما باقی می ماند و خراب یا فاسد نمی شود. چشم پزشک این جراحی ظریف را با میکروسکوپ و وسائل ظریف و تکنولوژی مدرن انجام می دهد. گذاشتن یا پیوند عدسی مصنوعی توسط جراح ورزیده عوارض بیشتری را به بیمار تحمیل نخواهد کرد بلکه باعث می شود دید بیمار بعد از عمل بسیار خوب باشد و به عینکهای ضخیم و سنگین که مشکلات فراوانی ایجاد می کنند نیاز نداشته باشد.

 
9

نزدیک به یک پنجم بیمارانی که عمل آب مروارید انجام می دهند، دچار کدری کپسول طبیعی که نگهدارنده عدسی داخل چشمی است می شوند و جراحی لیزر برای باز کردن این کپسول کدر شده لازم است تا دید مجدداً بهبود یابد.

10

بعد از عمل آب مروارید شما می توانید تمامی کارهای خود به جز فعالیتهای سنگین را انجام دهید. شما بایستی قطره های تجویز شده توسط جراح را به درستی و در موقع مقرر استفاده کنید. چندین ویزیت بعد از عمل برای کنترل کردن وضعیت بهبود چشم شما لازم است.

11

جراحی آب مروارید یک عمل بسیار موفقیت آمیز است. در بیش از 90% موارد دید بهبود می یابد مگر اینکه مشکلی در قرنیه، پرده چشم یا عصب چشم شما وجود داشته باشد. مهم است بدانید که ممکن است عوارض در طی عمل جراحی یا بعد از آن پیش بیاید که باعث کاهش دید شود. مانند هر عمل جراحی نتیجه صد در صد را نمیتوان تضمین نمود.

اطلاعات مطلب

  • سلامت
  • 450 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید لاهرودی - شنبه, 23 جولای 16, 9:31 ق.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب