ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

شانزده − پنج =

بستن
بستن

چگونه آب رسانی به مزارع صورت می گیرد؟

چگونه آب رسانی به مزارع صورت می گیرد؟

آب مایع حیات می باشد و حیات تمامی موجودات به آب وابسته است. مزارع و گیاهان برای حفظ حیات خود همچون دیگر موجودات به آب نیاز دارند. ممکن است همه مزارع در بستر رودخانه ها واقع نشوند بنابراین باید با روش هایی آب رسانی به این مزارع صورت گیرد که در این مقاله بطور مفید به بررسی این امر پرداخته می شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - انتقال و توزيع آب

انتقال و توزيع آب

در زمين هايي كه آبياري مي شوند آب رساني يا انتقال آب، در زمره مهم ترين مسايل كشاورزي منطقه به حساب مي آيد. معمولاً آبي كه از رودخانه ها و مخازن سدها ب هدست مي آيد نسبت به آبي كه از منابع زيرزميني تأمين ميشود مسافت بيشتري را مي پيمايد. به اين منظور آبراهه هايي با ابعاد مختلف طرّاحي و ساخته مي شوند. در بعضي از پروژه هاي آبياري بخصوص در انتقال آب از سدها و يا رودخانه طول آبراهه گاهي به 150 كيلومتر مي رسد.

گام 2 - آبراه هاي رو باز

آبراه هاي رو باز

 اين آبراهه ها در شبكه هاي آبياري »كانال « ناميده مي شوند. كانال ها معمولاً در زمين حفر گرديده، خاك هاي حاصل از حفاري، به منظور تشكيل خاكريز كنار كانال، مورد استفاده قرار مي گيرد. به منظور جلوگيري از رشد علف هاي هرز، فرسايش خاك و نفوذ آب، ديواره و كف كانال را با مصالح مختلفي چون خاك رس كوبيده شده، بتن، آجر، آسفالت و يا پلاستيك مي پوشانند. كانال ها معمولاً در بالاترين قسمت زمين ساخته مي شوند تا آب بتواند از طريق آن ها بسهولت وارد مزرعه شود. به اين كانال معمولاً كانال اصلي  مي گويند كانال اصلي در مسير خود تا رسيدن به مزرعه به شاخه هايي منشعب م يشود كه بسته به ابعاد آنها، به ترتيب كانال درجه1، كانال درجه 2 ،نهر يا جوي آب  و جويچه هاي مزرعه  ناميده ميشود.

گام 3 - خطوط لوله

خطوط لوله

 در برخي مناطق، به جاي آبراهه روباز و يا به جاي قسمتي از آ نها، از لوله استفاده مي شود. به اين صورت، تلفات آب (نفوذ و تبخير) كاهش يافته، زمين كمتري اشغال مي شود، ولي هزينه احداث خطوط لوله زياد است. اما در دراز مدت مقرون بصرفه خواهد بود. لوله ها در روي زمين يا در زيرزمين كار گذاشته مي شود. جنس لوله ها ممكن است از فلز- سيمان- پلاستيك، پلي اتيلن، پوليكا و يا ... باشد.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 502 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 07 ژانویه 18, 10:45 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب