ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

نوزده − 17 =

بستن
بستن

چگونه از سر درد نجات یابیم؟

چگونه از سر درد نجات یابیم؟

درمان قطعی سر درد

اغلب مردم به طور متعدد دچار سر درد می شوند. یک دلخوری کوچک یا بگو مگو حتی موجب سردرد می تواند بشود. شکسته شدن جمجمه، نزاع شدید اغلب فرد را دچار سر درد می کنند. در این فرصت سعی بر آن داریم که روش های کاهش درد، تسکین لحظه ای و بلند مدت و در انتها راه های پیشگیری از سر درد را برای شما آموزش دهیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - کاهش درد

کاهش درد

قبل از هر کاری باید نوع سر درد خود را بدانیم، بعد بر اساس نوع سر درد به تسکین و علاج و پیشگیری آن بپردازیم. سر دردهای تنشی و استرسی اغلب قابل تسکین و پیشگیری هستندو در کل هر سر درد راه حل خاص خود را دارد. اما در این مجال روش های ذکر شده برای تمام سر درد ها کمک خواهد کرد.

کاهش درد

یک مسکن برای کاهش درد استفاده کنید، اگر مشکل درد معده دارید مسکن ژلوفین مناسب تر است، و اگر سیگاری هستید مسکن استامینوفن کدین دار بهتر خواهد بود. اما اگر دو مشکل ذکر شده نبود ایبوپروفین، استامینوفن، ناپروکسن یا آسپرین مناسب کاهش درد می باشد.

 • دقت کنید که به صورت روزانه و اعتیادآور نباید از دارو استفاده کرد

 • اگر در طول هفته بیش از 3 با دچار سر درد می شوید استفاده از مسکن را کنار گذاشته به پزشک مراجعه کنید.

 • دقت نمایید که داروی مسکن صرفا جهت تحمل درد است و یا قطع درد، و درمان نمی باشد، لذا اگر مستمر دچار سر درد هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

کاهش درد

لزوم رفتن به نزد پزشک، در صورتی که سر درد شما همراه با یکی از علائم زیر باشد خطر و ریسک یک بیماری خطرناک وجود دارد و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود:

 • مشکل در دید، گفتار و راه رفتن
 • گرفتگی گردن
 • حالت تهوه و استفراغ
 • تب شدید
 • غش کردن
 • مشکل در استفاده از یک سمت بدن

 

کاهش درد

استفاده از کافئین، کافئین به علت وجود مقداری مواد پاددرد می تواند مقداری از شدت درد بکاهد، البته استفاده زیاد از آن ممکن است سبب سردرد گردد. در طول سر درد ادونزین در خون بالا میرود و کافئین سبب بلاک شدن گیرنده های آدونزین میشود و بدین سان شدت درد کاهش می یابد.

 • استفاده بیش از حد قهوه و کافئین (روزی بیش از 2 فنجان - یا بیش از 200 میلی گرم) سبب میشود که بدن شما نسبت به آن مقاوم شود و دیگر تاثیر ذکر شده را نداشته باشد. در میگرن نباید از کافئین استفاده کرد. همینطور اگر اعتیاد به قهوه یا نسکافه دارید آنرا یکباره رها نکنید چون سبب تنگی رگهای مغز شده و سبب سر درد می شود.
 • نکته قابل توجه آن است که اگر به صورت مکرر دچار سردرد هستید نباید کافئین استفاده کنید.
کاهش درد

مصرف آب برای بسیاری از بیماری ها مانند فشار خون و سردرد مناسب است، لازم است بدانیم که میزان مصرف آب در طول روز باید به اندازه حداقل نیاز بدن باشد در غیر اینصورت از جمله علائم تشنگی بدن می تواند سر درد باشد.

 • یک مرد در طول روز به 3 لیتر آب و یک زن به 2.2 لیتر آب نیاز دارد.
 • نباید اب خیلی خنک بنوشیم علاوه بر بیماریهای گوارشی سبب سر درد نیز می شود.
کاهش درد

انتخاب محل مناسب برای استراحت، زمانی که سر درد داریم یکی از موارد تسکین دهنده آن استراحت و خوابیدن است. لذا برای استراحت خود باید محیطی مناسب با شرایط زیر انتخاب نمایید:

 • نور مناسب: نور محیط باید خیلی کم باشد و تقریبا تاریک باشد.
 • آرامش: محیط باید ارام و بی صدا باشد.
 • دما: گرمای محیط باید متعادل باشد طوری که نه احساس سرما کنیم و نه احساس گرما.
 • راحتی: محل استراحت یا همان تخت خواب باید مناسب راحت و نرم باشد.
کاهش درد

تمرین انقباض ماهیچه ای، این تمرین که به شما کمک می کند تمرکز از سر درد را به نقطه دیگری متمایل کنید، سر درد را کاهش می دهد و یا گاها آنرا کلا قطع می کند. این تمرین مانند سایر تمرینهای تمرکزی مثل یوگا و مدیتیشن برای ارامش و سر دردهای استرسی مناسب است:

 1. در یک مکان راحت و مناسب دراز بکشید و دستانتان را مانند تصویر در مقابل سینه قرار داده و یک نفس عمیق بکشید.
 2. یک گروه از عضلات خود را در نظر بگیرید، آنها به همراه عضله جلوی پیشانی را به مدت 5 ثانیه منقبض کنید.
 3. یک نفس عمیق بکشید
 4. یک گروه دیگری از عضلات خود را در نظر بگیرید، و مجددا آنها به همراه عضله جلوی پیشانی را به مدت 5 ثانیه منقبض کنید.
 5. این کار را به مدت 3 دقیقه انجام دهید. از عضلات دست پا شکم کمر به عنوان گروه استفاده کنید. در صورت نیاز به مدت 2 دقیقه این کار را مجددا ادامه دهید.
کاهش درد

استفاده از کمپرس دستمال مرطوب، با استفاده از فشار آرام دستمال مرطوب گرم یا سرد بسته به نوع سر درد می توان تسکین در درد ایجاد کرد:

 • چنانکه درد از نوع سینوسی یا ناحیه چشم باشد یک دستمال مرطوب سرد را بر روی چشم ها قرار میدهیم.
 • چنانکه درد از نوع استرسی، ناراحتی، نگرانی و عصبی باشد یک دستمال مرطوب گرم را بر روی چشم ها قرار میدهیم. در این حالت یک دوش آب گرم هم کمک حال خواهد بود.
کاهش درد

ماساژ محل درد و صورت، مانند آن چه در شکل نشان داده می شود ماساژ گیجگاه، بین ابرو و چشم، وسط دو ابرو، پیشانی، گوشه های پیشانی با نوک انگشتان کار ساز است. همسن طور قرار دادن کف دست (قسمت نرم کف دست) بر روی نقطه ای که درد میکند و فشار ارام ان می تواند درد را تسکین دهد.

کاهش درد

نرم و ماساژ کتف گردن و کمر و تمرین دم و بازدم، در محیط کار و قبل از ورزش باید گردن عضلات متصل به گردن و کتف را ماساز داده و نرمش انجام دهیم، این عمل باعث می شود هون رسانی به سمت سر بیشتر شده و احساس درد در اثر خستگی عضلات گردن در سر ایجاد نشود. 

blank

 

بعلاوه ایجاد درد و احساس ناراحتی در عضلات گردن سریع تر فرد را عصبی کرده و باعث سر درد های عصبی می شود.

blank

 

تمرکز بر روی تنفس و نفس کشیدن عمیق مانند تمرین های مدیتیشن می باشد و سبب می شود که فرد به جای درد به نفس عمیق توجه کند و از شدت درد کاسته شود

blank

گام 2 - استفاده از علاج های طبیعی

استفاده از علاج های طبیعی

داروهای طبیعی، باید دقت کنیم که مجاز به استفاده از داروهای گیاهی و طبیعی هستیم که ضمن درمان سردرد ما، کمترین عوارض یا آلرژی را داشته باشند. اگر داروها مورد تایید سازمان پزشکی و دارویی کشور باشد، مجاز به استفاده از آنها هستید.

استفاده از علاج های طبیعی

استفاده علاج های گیاهی، استفاده از تعدادی داروی گیاهی و بعضی عناصر یک گیاه به تحقیق نشان داده شده که  می توانند سردرد را بهبود بخشند. صرفا در استفاده از داروهای گیاهی و گیاه درمانی باید دقت داشته باشیم که مانند هر نوع داروی دیگر علاوه بر مزیت درمانی ممکن است دچار عوارض جانبی ناخواسته و بد شویم که در این صورت باید استفاده را قطع کنیم.

 • استفاده از بابا آدم (فیلگوش و آراقیطون) جنگلی (که به احتمال زیاد در ایران این نوع موجود نیست) به مقدار کپسول های 25 میلی گرمی درد میگرن را تا 60% کاهش می دهد.
 • استفاده از زنجبیل باعث کاهش بسیار سر درد میگردد، همین طور عارضه های سردرد مانند حالت تهوه و استفراغ را کاملا از بین می برد.
 • دانه های گشنیز باعث می شود تورم های موجود ر سر یا صورت را که سبب درد در سر می شوند را کاهش دهند. این دانه های را می توان جوید یا در غذا یا چای استفاده کرد.
 • گل مینا، عرق بیدمشک و چای می توانند سردرد را تسکین دهند.
استفاده از علاج های طبیعی

استفاده از آروماتراپی، نوعی روغن و عطر گیاهی می باشد که با تلفیق انها و مالیدن به گردن بالای ابرو و پیشانی تسکین در سر درد به وجود می آید. بابونه معطر و مرزنگوش از این نوع عطر های گیاهی هستند که با روغنی مثل زیتون ترکیب شده و به نقاط اشاره شده مالیده میشوند.

استفاده از علاج های طبیعی

استفاده از خوراکیهای طبیعی، می توان به جای دم نوش  یا داروهای گیاهی از رژیم های خاصی برای بهبود سردرد استفاده کرد:

 • بادام، بادام حاوی منیزیم است و منیزیم باعث رفت و امد راحت خون در رگ ها شده و جلوی سر درد را می گیرد.
 • خوردن غذاهای تند و فلفل دار، البته به شرطی که نوع سر درد های شما از نوع سینوسی باشد، اغلب این غذاها با سر درد های میگرنی و عصبی مناسب نیستند.
 • استفاده از غذاهای اسپانیایی مانند سالاد و ساندویچ کاهو که حاوی نیتروژن هستند فشار خون را تنظیم میکنند و تغذیه در مغز مناسب شده و سر درد کاهش میابد.
 • نوشیدن قهوه و نسکافه که حاوی کافئین باشد نیز به بر طرف کردن سر درد کمک میکند. در سردرد های میگرنی استفاده با دوز بالا سبب افزایش سر درد می شود.

 

گام 3 - پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

هر فرد بزرگسال لازم است 7-8 ساعت در شب بخوابد. چنانکه خواب راحتی ندارید، دیر به خواب می روید یا کم می خوابید به این موارد دقت نمایید:

 • قبل از خواب (حدود 1 ساعت) از تماشای تلویزیون یا موبایل و تبلت بپرهیزید.
 • حتما مدام در یک مکان (رخت خواب) بخوابید.
 • استفاده از کافئین(چای و قهوه) و نیکوتین (سیگار) را دو ساعت قبل از خواب قطع کنید.
 • از هیاهو و جنبش یک ساعت قبل از خواب بپرهیزید تا اماده خواب گردید.
پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

محدود کردن استفاده از عطر، عطر و ادکلن هایی که اسفاده می کنیم، همین طور مصنوعات بداشتی معطر مانند صابون و لوسیون ها می توانند سبب سر درد شما شوند. لذا باید استفاده از هر چیزی که عطرآگین است را باید کنار بگذاریم.

پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

تغییر رژیم غذایی، البته تغییر رژیم غذایی سر درد را مستقیما قطع نمی کند بلکه به مرور زمان در بهبود آن کمک می کند. در تغذیه خود مواردی را به صورت زیر پیشنهاد می دهیم:

 • تشخیص مواد غذایی که به انها آلرژی داریمٍ یعنی بعد از میل آنها دچار سر درد می شویم.
 • کاهش میزان استفاده از کافئین مانند نسکافه چای قهوه و امثال آنها.
 • قطع یا کاهش استفاده از مواد غذایی که پتانسیل ایجاد سر درد دارند: نیتریت و نیترات ها (گوشت و غذاهای گوشتی)، تیرآمین ها (پنیر شور- شراب-آب جو- گوشت فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس)، سولفیت ها (میوه های خشک شده، ادویه و شراب) و سالیسیلات ها ( چای، سرکه و برخی میوه ها حاوی سالیسیلات)
پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

مشکلات عضلانی - اسکلتی، در صورتی که کمر شما یا گردن شما دارای نارستگی (کجی- ناهمواری-برآمدگی) می باشد باید بعد از تشخیص فیزیلوژیست با حرکات کششی اقدام به ترمیم کنیم. گردن و عضلات شما نقش تاثیر گذاری در سردرد و اعصاب دارند. از جمله ی تمریناتی که در بهبود این مشکل کمک می کند یوگا و حرکات کششی می باشد.

پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

یوگا انجام دهید، یوگا علاوه بر کاهش درد در عضلات باعث تمرکز و بهبود اعصاب نیز می گردد که هر دو باعث کاهش سر درد خواهند شد.

پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

استفاده از تجهیزات ارگنومیک در محل کار، میز ، صندل، محل قرار گیری کامپیوتر باید طوری باشد که سر و گردن و کمر در حالت طبیعی خود باشند، خم شدن و کجی کمر یا راحت نبودن نشیمنگاه سبب و یا خم شدن گردن همگی باعث ایجاد دردهای عصبی و در نهایت سردرد می شوند.

پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

چک آپ منظم، به صورت منظم مورد ویزیت پزشک قرار بگیرید، پزشک معالجی که به طور منظم شما را معاینه میکند علت سردرد را بهتر از هر کسی خواهد دانست. لذا چه در موقع سلامتی و چه در مواقع غیر سلامتی مورد معاینه قرار بگیرید. مهمترین قسمت در علاج سر درد تشخیص علت سردرد است.

پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

حفظ آرامش، اگر شما فردی زود رنج ، عصبانی و ناامید هستید باعث خواهید شد در خود هر روز درد عضلات عصبی ایجاد نمایید و در نهایت دچار سردرد خواهید شد. نگرانی، دلواپسی، افسردگی و اضطراب سبب سر درد می شود.

 • نفس عمیق، ماساژ صورت، دهن دره کردن، خمیازه کشیده، با دهان باز صحبت کردن میتواند باعث کاهش استرس شود.
 • انجام تمرین های روزانه تمرکزی مانند یوگا خیلی در ایجاد ارامش کمک می کند.
پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

خاطرات سردرد، خاطرات سردرد خود را بنویسید، به هنگام نوشتن تمرکز و آرامش پیدا خواهید کرد، و همین طور باعث می شود با مطالعه آنها بفهمیم چقدر در بهبود خود تلاش کرده ایم.

پیش گیری از سر درد با تغییر رویه زندگی

سیگار کشیدن را ترک کنید، سیگار حاوی مواد مضر سلامت متعددی است که از آن جمله مونوکسید کربن می باشد. این عنصر باعث سردرد می گردد و یا سبب تشدید سر درد خواهد شد. با ترک سیگار به خود فرصت زندگی، استقلال، آرامش و سلامتی دهید.

گام 4 - پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

تشخیص نوع سر درد اهمیت زیادی دارد، با تشخیص نوع سر درد می توان درمان و پیش گیری بهتری ارائه داد.

پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

کاهش سردرد های عصبی با حفظ آرامش، با کنترل و تسلط بر اعصاب خود در پیش گیری سر درد های عصبی ناخواسته کمک خواهیم کرد. این امر علاوه بر کمک به بهبود کلی سیستم دفاعی بدن در پیش گیری سردرد های عصبی کمک میکند.

پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

تمرین و ورزش و نرمش از میگرن پیشگیری میکند، تمرین مستمر روزانه و ورزش از میگرن پیش گیری میکند. دانشمندان میگرن را ژنتیکی میدانند و علت وقوع ان برایشان مبهم است. اما بنا به تحقیقات پی برده اند که نوشیدن مقدار زیاد آب و پرهیز از سیگار و خوراکیهای ذکر شده و ورزش و تمرین سبب پیشگیری از وقوع درد میگرن خواهد شد.

پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

کنترل سردرد نقطه ای با پرهیز از سیگار و الکل، سردرد نقطه ای نوعی از سردرد است که معمولا بر رو چشم یا ابرو و فقط در یک سمت سر ایجاد میشود. این نوع سر درد شدیدترین سردرد است و بع علت تنش های عصبی مصرف زیاد سیگار یا الکل و کمبود اکسیژن محل کار یا زندگی اتفاق می افتد.

پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

پیش گیری از سر دردهای ناشی از استفاده بی رویه دارو، استفاده بیش از حد دارو سبب وقوع نوع دیگری از سردرد است لذا در مصرف دارو برای درمان بیماریها یا کمک تغذیه دقت نمایید تا دچار سردرد نشوید.

پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

استفاده از اب باعث کاهش بسیار زیاد سردرد میشود، لذا هرچه می توانید اب بنوشید تا از سردرد نجات یابید.

پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

پرهیز از مواردی که سبب آلرژی میگردد، با این پرهیز میتوان از سردردهای آلرژیک نجات یافت.

پیش گیری از سردرد با تشخیص نوع آن

تغییر رژیم غذایی، با رعایت رژیم غذایی که در بخش قبل ذکر شد بازهم یاداور میشویم که میتوان به مقدار زیادی از سردردها کاست.

اطلاعات مطلب

 • سلامت
 • 2,691 بازدید
 • blankblankblankblankblank (33 votes, average: 4,76 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - چهارشنبه, 10 جولای 19, 1:08 ق.ظ

دیدگاه کاربران

 1. احسان - 2017/04/29 - 10:02 ق.ظ
 2. عباس جوانی - 2017/04/29 - 11:27 ق.ظ
 3. rozita - 2017/04/29 - 11:31 ق.ظ
 4. kaveh - 2017/04/29 - 11:35 ق.ظ
 5. blank
  بهزاد علیرضالو - 2017/04/29 - 7:30 ب.ظ
 6. blank
  فخر کامبیز - 2017/04/29 - 7:52 ب.ظ
 7. ناصر بلوط چي - 2018/06/14 - 5:58 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب