ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چه کارهایی را انجام دهیم تا عمر فرش را افزایش دهیم؟

چه کارهایی را انجام دهیم تا عمر فرش را افزایش دهیم؟

چه کارهایی را انجام دهیم تا عمر فرش را افزایش دهیم؟

با رعایت برخی نکات می توانید طول عمر فرش خود را افزایش داده و برای مدت بیشتری آن را نو نگاه دارید.

همه می دانند که فرش برحسب تصادف توجه مصرف کننده را به خود جلب نکرده است . فر ش ها وقالیچه هایی که در ساختمان های تجاری و مسکونی پهن شده اند، سرمایه قابل توجهی را تشکیل می دهند و بنابراین نگاهداری صحیح آنها منطقی به نظر می رسد.

تمیز کردن منظم با جارو برقی یا خارج ساختن ذرات غباری که ممکن است به الیاف فرش آسیب برساندجزء اصلی نگهداری فرش تلقی می شود. جارو برقی نمای ظاهری فرش را دلچسب می کند و میزان غبار موجود در تار و پود فرش را کاهش می دهد و حداقل باید هر دو هفته یک بار انجام شود. برای زیباتر جلوه دادن ظاهر فرش باید از روشهای نظافت مرطوب، برای برداشتن لک ههای چربی وهرگونه لکه دیگر، استفاده کرد.

روش نظافت مرطوب، بیشتر توسط موسسات حرفه ای و افراد با تجربه صورت می گیرد ولی رو شهای ساده تری هم برای اجرا توسط مصرف کننده وجود دارد. واضح است که نظافت فرش در منزل، جایگزین کار حرفه ای نمی شود؛ فقط در بهترین حالت، نیاز به کار حرفه ای را بهتاخیر می اندازد. نظافت فرش توسط خود شما به روش خشکشویی(با شامپو فرش)، مشکلاتی مانند خیس شدن فرش،رنگ پس دادن و غیره را ندارد ولی این روش به نوبه خود مسایلی را به همراه دارد.

اگر جارو کشیدن نهایی، کامل انجام نشود، بخشی از پودر جاذب غبار، در تار و پود فرش باقی می ماند و با تکرار این نوع نظافت، تجمع این ذرات باعث تغییر رنگ فرش می شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - عواملی که در طول عمر فرش موثر هستند:

عواملی که در طول عمر فرش موثر هستند:

 عوامل موثر در افزایش عمر فرش:

 1. اجازه ندهید نور مستقیم خورشید روی فرش بتابد.
 2. فرش را در نزدیکی منابع حرارتی و آتش زا قرار ندهید.
 3. برای جابه جا کردن فرش آن را رول کنید و هرگز اقدام به تا کردن فرش ننمایید چون سبب شکسته شدن آن می شود.
 4. فرش را در مکا نهای مرطوب قرار ندهید زیرا رطوبت باعث پوسیدگی فرش می شود.
 5. وسایل سنگین نظیر مبلمان و کمد را روی فرش قرار ندهید زیرا سبب فشردگی الیاف در یک نقطه می شود و در صورت اجبار به این کار، هر چند وقت یکبار نیز جای وسایلی که روی فرش گذاشت هاید راتغییر دهید.
 6. های یکبار فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.
 7. هر چند وقت ی کبار فرش را سر و ته کنید تا در معرض سایش قرار نگیرد.
 8. فرش را در زیر درها به گون های پهن کنید که در تماس مداوم با آن نباشد.
 9. شستن فرش را به شرکتهای معتبر قالیشویی بسپارید و از شستن آن در خانه حذر کنید.
 10. اگر فرش را روی سرامیک یا موزاییک پهن کرد هاید و این امر سبب حرکت فرش می شود می توانید از چسبهای مخصوص فرش یا همان ترمز فرش یا آسترهای اسفنج مانند استفاده کنید.
عواملی که در طول عمر فرش موثر هستند:

نگهداری فرش

همه می دانند که فرش برحسب تصادف توجه مصرف کننده را به خود جلب نکرده است . فر شها وقالیچه هایی که در ساختمان های تجاری و مسکونی پهن شده اند، سرمایه قابل توجهی را تشکیل می دهند و بنابراین نگاهداری صحیح آنها منطقی به نظر می رسد.

تمیز کردن منظم با جارو برقی یا خارج ساختن ذرات غباری که ممکن است به الیاف فرش آسیب برساندجزء اصلی نگهداری فرش تلقی می شود. جارو برقی نمای ظاهری فرش را دلچسب می کند و میزان غبار موجود در تار و پود فرش را کاهش می دهد و حداقل باید هر دو هفته یک بار انجام شود.

برای زیباتر جلوه دادن ظاهر فرش باید از روشهای نظافت مرطوب، برای برداشتن لک ههای چربی وهرگونه لکه دیگر، استفاده کرد. روش نظافت مرطوب، بیشتر توسط موسسات حرفه ای و افراد با تجربه صورت می گیرد ولی رو شهای ساده تری هم برای اجرا توسط مصرف کننده وجود دارد.

واضح است که نظافت فرش در منزل، جایگزین کار حرفه ای نمی شود؛ فقط در بهترین حالت، نیاز به کار حرفه ای را بهتاخیر می اندازد. نظافت فرش توسط خود شما به روش خشکشویی(با شامپو فرش)، مشکلاتی مانند خیس شدن فرش،رنگ پس دادن و غیره را ندارد ولی این روش به نوبه خود مسایلی را به همراه دارد.

اگر جارو کشیدن نهایی، کامل انجام نشود، بخشی از پودر جاذب غبار، در تار و پود فرش باقی می ماند و با تکرار این نوع نظافت، تجمع این ذرات باعث تغییر رنگ فرش می شود.درصورتی که گلدان را بر روی فرش قرارمی دهید، حتما از زیرگلدانی استفاده کنید تا با نشت آب به فرش، پوسیدگی حادث نشود.

گام 2 - سرمایه خود را حفظ کنید

سرمایه خود را حفظ کنید

سرمایه خود را حفظ کنید

فرش، قالیچه، روکش مبل و پرده ها، احتمالا بخشی از سرمای ههای اصلی زندگی شما هستند و برای تهیه آنها وقت و پول کافی صرف کرده اید؛ بنابراین باید در حفاظت آنها بکوشید. به این منظور از موسسات دارای تجربه برای نظافت آنها استفاده کنید، زیرا در غیر اینصورت عمر فرش کاهش پیدا می کند و دچار مشکلات زیادی در نگهداری آنها خواهید شد. 

سرمایه خود را حفظ کنید

چند نکته برای افزایش عمر فرش:

 1. به هنگام قرار دادن وسایل سنگین مانند پایه مبل یا کمد، حتما از زیرپایه ای استفاده کنید تا فرش دچارشکستگی نشود.
 2. اگر پنجره های بزرگ در خانه دارید و ساعات زیادی از روز بر روی فر شها آفتاب می افتد، حتما از پشت پنجره ای های حصیری یا پارچه ای استفاده کنید.
 3. ریشه های فرش را به وسیله چسب های پهن بی رنگ (چسب کارتن) یا شیشه مات کنهای بی رنگبپوشانید تا همیشه سفید و تمیز بمانند.
 4. اگر قسمتی از فرش شما به هر دلیل دچار پارگی شد، بلافاصله نسبت به رفو کردن آن اقدام کنید تا پارگی بیشتر نشود.
 5. سعی کنید فر ش هایی کاملا هم اندازه با ابعاد اتاق ها بخرید تا مجبور نشوید بخشی از فرش را تا کنید،این کار آسیب جدی به فرش وارد می کند.
 6. اگر فر شها را در خانه می شویید، پس از استفاده از پودرهای شستشو از پاک شدن همه ذرات پودر مطمئن شوید.
 7. اگر در بافت فرش شما از ابریشم مصنوعی استفاده شده است، هرچند وقت یکبار با کشیدن پارچه اینخی یا کتانی بر روی فرش، براقیت بافت ابریشمین را افزایش دهید.
 8. اگر غذای چربی دار و رنگین مانند آب مرغ بر روی فرش ریخت، بلافاصله یک کاسه ماست بر روی آن بریزید، بگذارید چند دقیقه بماند و سپس همزمان با برداشتن ماست، لکه برداری را انجام دهید.

 

اطلاعات مطلب

 • فرش
 • 665 بازدید
 • blankblankblankblankblank (4 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : درهمی - جمعه, 26 اکتبر 18, 2:12 ب.ظ
 • باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه کاربران

 1. blank
  مهدی محمدزاده - 2019/08/15 - 10:42 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب