ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چطور قدرت ذهن خود را در تحمل مشکلات و چیره شدن برآن‌ها بهبود دهیم؟

چطور قدرت ذهن خود را در تحمل مشکلات و چیره شدن برآن‌ها بهبود دهیم؟

داشتن ذهن و فکری قوی به شما کمک می کند که از لحاظ احساسی انعطاف پذیر‌تر شوید و سبب می شود تا در مسیر گلوله‌هایی که زندگی به سوی شما روانه می کند زرهی مقاوم بر تن داشته باشید.گرچه داشتن ذهن و روانی مقاوم چندان آسان نیست . در این مقاله به ذکر چند تاکتیک برای آماده سازی و مقاوم کردن ذهن شما در برابر ضربه‌های سخت زندگی می پردازیم .

سال‌ها پیش، ژان‌پل‌ سارتر فیلسوف معروف فرانسوی گفت:

اگر یک فلج مادرزاد نتواند قهرمان المپیک شود فقط و فقط تقصیر خودش است

 

مطالب مرتبط


گام 1 - قدرت ذهن

قدرت ذهن

ذهن قوی به معنای استقامت داشتن در مواجهه با مصیبت و سختی‌ها است .در واقع توانایی حفظ تمرکز و عزم و اراده خود با وجود تمام مشکلات پیش رو است . حوادث زندگی به ندرت آنچنان که انتظار داریم پیش می روند ولی این مسئله به آن معنی نیست که شما اجازه پیدا کنید از هدف خود دور شوید .

قدرت ذهن سبب سرسختی شما در حین بروز مشکلات میشود و باعث می شود بدون شکست ویران کننده شما از اشتباهات خود درس بگیرید .این انعطاف و شکیبایی  در ذهن قوی قدرت این را می دهد که در مواقعی که لازم است احساسات خود را کنترل نموده و محکم باشید . در واقع قدرت ذهن صدایی در اعماق مغز است که شما را حتی زمانی که مسیر دشوار می شود به ادامه ی تلاش و حرکت تشویق می نماید.شنیده ایم که می گویند زندگی سخت است تاکتیک های زیر بر سر شما کلاه ایمنی در برابر این سختی ها می پوشاند .

گام 2 - انتظارات خود را مدیریت کنید

بهترین حمله دفاع خوب است . یکی از بهترین راهها برای منعطف بودن در برابر مسائلی که سر راه شما قرار می گیرند مدیریت انتظارات می باشد . اگر انتظارات خود را به درستی مدیریت نکنید هرچه بیشتر در طول مسیر غافلگیر می‌شوید که باعث می شود کنترل شرایط را از دست بدهید . از دست دادن کنترل سبب از دست دادن روحیه و ثبات فکریتان می شود .انعطاف‌پذیری و توانایی تطابق با شرایط اجزای کلیدی هستند برای اساس ذهنی قوی و مصمم .  کریستین ریردان توضیح می دهد که چگونه یک مدیر منعطف می تواند ذهنی قوی داشته باشد که البته گفته ی او برای همه صدق می کند :

رهبران همیشه آماده ، توانایی تحمل وقایع غیرمنتظره را دارند و همچنان منعطف و غیردفاعی می مانند . آن ها اخلاق خوب خود را حتی زمانی که شرایط سخت می شود حفظ می کنند . اگر چیزی به درستی پیش نرفت یا نتیجه ی مورد نظر را نداشت رویکرد منعطف خود را خفظ کرده و راه های جدیدی را برای حل مشکل پیدا می کنند . آن ها به سرعت تصمیم دیگری را برای دستیابی به هدف مورد نظر اتخاذ می کنند . درست مانند مربی که با دیدن بازی بد تیمش در نیمه اول ، با یک تاکتیک متفاوت تیم خود را از باخت نجات می دهد .

نمی توان جلوی بروز همه ی مشکلات را گرفت ، ولی می توان مشکلات را دور زد .

 

به شرایط از بیرون بنگرید و سعی کنید از دیدگاه دیگری آن را بررسی نمایید .هنگامی که دید شما توسط واکنش های آنی احساسی مختل شده تشخیص درست  علل واقعی حوادث  دشوار می شود . اگر وقت دارید 5 دقیقه برای واکنش نشان دادن صبر کنید ، یا وانمود به مشاوره دادن به خود حین جست وجو برای راه حل کنید . ما تمایل به واکنش شدید به مسائل را داریم ، حتی اگر آن ها را به طور کامل درک و بررسی نکرده باشیم . بهتر است که در ابتدا قطعات مسئله را به صورت مجزا بررسی نموده بعد از کنار هم قرار دادن آن ها واکنش مقتضی را نشان دهید ، انجام این کار به مرور زمان به شما در تنظیم انتظارات خود در سطح واقع بینانه کمک خواهد کرد .

گام 3 - نگذارید احساساتتان جلوی پاسخ درست را بگیرد.

نگذارید احساساتتان جلوی پاسخ درست را بگیرد.

حساساتی بودن چیز خوبی است ، ولی همچنین می تواند روی قضاوت شما در لحظه تاثیر گذارد . انسان های قوی می دانند که چگونه خونسردی خود را در شرایط بد حفظ کنند . احساسات می تواند مانع واکنش درست در شرایط سخت شود ، اما انعطاث پذیری عاطفی می تواند توانایی شما را در کنترل شرایط سخت بیشتر کند

یک راه برای دست پیدا کردن به انعطاف پذیری عاطفی این است که به جای فرار کردن  به مکانی امن و مخفی کردن خود ، باید با آنچه که برای شما پیش آمده مواجه شوید . مانند جمله ی “با ناراحتی به راحتی برخورد کنید” . اگر همیشه در منطقه ی امن بمانید، قوی نمی شوید . به جای فرار کردن از شرایط مشکل و ناراحت ، یاد گرفتن راحت برخورد کردن با آن ، شما را مجبور به درس گرفتن ازآن شرایط می کند .ماریا بگدانوس در مرکز سایکوسنترال کارهای مثبتی  را که می توانید در قرار گرفتن در شرایط ناراحت انجام دهید توضیح می دهد

از تفکر انتقادی استدلال ها و تکنیک های حل مسئله برای خود استفاده کنید ، در نتیجه به غرایز خود اعتماد و اطمینان بیشتری پیدا می کنید . در برابر اصرار خود در سرزنش دیگران مقاومت کنید ، همچنین در برابر اصرار خود از توقع داشتن از دیگران بایستید .  ما اغلب باور بیش از حد به کارشناسان داریم (در حالی که خود آن ها نیز نیازمند کمک هستند) واضح است خود ما بهتر از هر شخص دیگری انگیزه های خود را می شناسیم . شما خود به اندازه کافی خلاق و مبتکر هستید که بهترین راه که مناسب خودتان باشد را پیدا کنید.

هیچ کس به اندازه خودتان شما را نمی شناسد ، ولی وقتی از روبرو شدن با شرایط و اتفاقات سخت می گریزید به خود حتی شانس امتحان اینکه آیا می توانید بر آن غلبه کنید را نمی دهید . این مسئله دقیقا مثل تطبیق دادن خود با آب و هوا است ، برای مثال اگر می خواهید به آب و هوای گرم عادت کنید به کویر و برای عادت به آب و هوای سرد به کوهستان می روید . پس برای اینکه راحت تر بتوانید با شرایط پر استرس سر وکار داشته باشید باید خود را در معرض این شرایط قرار دهید .

اگر از شرایط سخت فرار نکنید ، اعتماد به نفس لازم برای حفظ آرامش خود این شرایط را به دست می آورید . همانطور که گفته شد اندکی احساساتی بودن بد نیست ولی کنترل آن می تواند بسیار مفید باشد . به جای نشان دادن پاسخ عاطفی که از ناراحتی و ترستان نشات می گیرد می توانید احساسات خود را کنترل نموده و با آرامش به کار خود رسیدگی کنید .

گام 4 - شکست مسیر پیروزی و شادکامی است

شکست مسیر پیروزی و شادکامی است

درباره ی شکست و اینکه چگونه می تواند مفید باشد زیاد پرداخته شد ، ولی اینکه یاد بگیریم چگونه از هر شکست به نفع خود استفاده نماییم فاکتور مهمی برای داشتن ذهنی قوی است . دکتر ریچاردسون درباره ی ارتباط شکست و قدرت ذهن می گوید : توسعه ی قدرت ذهن زمانی رخ می دهد که شکست را تنها به عنوان تاخیری برای شادکامی بنگریم .

… پذیرش شکست، کنار آمدن با نرسیدن آنی به آنچه که می خواهیم، یکی از بهترین استراتژی های موفقیت است، اما این امر نیازمند داشتن ذهنی قوی است .

توانایی تعویق انداختن خشنودی ( نه گفتن به راه آسان فقط برای خشنود کردن خود ) تمام چیزی است که قدرت ذهن از آن سرچشمه می گیرد . چیزهای بزرگ هیچ وقت راحت به دست نمی آیند ، و اگر شما سخت تلاش کنید و صبور باشید  معنای داشتن قدرت ذهن را متوجه خواهید شد . اگر اوضاع بر وفق مراد نبود  باید از اشتباهات خود زود صرف نظر کنید . باید بدانید برای انجام هر کاری نیاز به زمان و صبر دارید . قدرت ذهن به شما استقامت کافی در امور را می دهد .

بعضی چیزها ارزش وقت گذاشتن را ندارند ، درست است که شما توانایی انجام هر کاری را دارید ولی شما نمی توانید روی همه چیز تاثیر گذارید . باید قبول کنید نمی توانید کنترل تمام مسائل اطرافتان را داشته باشید .  جف هیدن پیشنهاد می کند با کنار گذاشتن چیزهایی که کنترلی بر آن ها ندارید انرژی خود را برای مسائل قابل انجام ذخیره کنید

قدرت ذهن مانند قدرت عضلات است ( هیچ شخصی دارای ماهیچه با قدرت نامحدود نیست ) .

پس برای چه قدرت و انرژی خود را روی چیزهایی که کنترلی بر آن ها نداریم تلف کنیم ؟ آن چیزها برای هر کس متفاوت است برای بعضی سیاست و بعضی دیگر خانواده و برخی گرم شدن کره ی زمین است ، هرچه که برای شما مهم باشد و بخواهید دیگران هم به آن اهمیت دهند اشکالی ندارد . خود هرچه از دستتان بر می آید انجام دهید مثلا به حذب مورد دلخواه خود رای دهید ، گوش شنوایی برای خانواده ی خود باشید ، زباله های خود را بازیافت کنید ، هرچه می خواهید انجام دهید ، تغییر را از خود شروع کنید ولی تلاش برای تغییر تمام آدم ها نکنید .

به یاد داشته باشید ، ذهن قوی به معنای داشتن انعطاف و قدرت در برابر چیزهایی است که می خواهید انجام دهید . شرایط را برای خود با تلاش برای چیزهایی که سودی برای شما و هدفتان ندارد سخت نکنید . بعضی چیزها را باید رها کرد .

توسعه ی قدرت ذهن یک فرآیند است و چیزی نیست که یک شبه به دست آید . نمود آن نیازمند صبوری و تلاش آگاهانه ی بسیاری است . بعضی چیزها از تحمل ما بسیار بزرگترند ، ولی قدرت ذهن زرهی در مقابل چیزهایی که توانایی تحمل آن ها راداریم بر ما می پوشاند . اگر شما توقعات معقول ، احساسات کنترل شده ، انگیزه ی قوی و صبر کافی داشته باشید در برابر مسائل کوچک زندگی حتی عرق روی پیشانیتان نمی شیند و در برابر مسائل بزرگ نیز تجهیزات کافی برای مقابله با آن ها را دارید .

 

 

اطلاعات مطلب

  • مالی و تجاری
  • 484 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی فریادی - سه‌شنبه, 03 ژانویه 17, 10:02 ق.ظ
  • تجاری

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب