ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چطور ذهن‌تان را برای تفکر انتقادی بسازید و عقاید خود را شکل دهید؟؟

چطور ذهن‌تان را برای تفکر انتقادی بسازید و عقاید خود را شکل دهید؟؟

کلمه‌ی تفکر انتقادی را تاکنون زیاد شنیده‌اید؛ ممکن است علاقه‌ای به فهمیدن آن نداشته باشید و یا آنقدر در سرمقاله‌ها و تیترهای روزنامه‌ها خوانده باشید که حوصله‌تان را سربرده باشد. اما حقیقت این است که تفکر انتقادی یک مهارت مفید است. به این دلیل به آن مهارت می‌گوییم که می‌توان با تمرین‌ها و روش‌هایی آموخت و برای انجام و بهبود کارهای دیگر به کار بست.

ما تفکر انتقادی را اینگونه معنی می‌کنیم: جذب اطلاعات مهم و استفاده از آنها برای ساختن یک تصمیم و یا عقیده برای خود فرد. نکته اینجاست که تفکر انتقادی به طور طبیعی برای شما اتفاق نمی‌افتد، اما احتمالاً می‌توانید خود را برای داشتن آن، آموزش دهید.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - به جزئیات دقت کنید

به جزئیات دقت کنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تفکر انتقادی یادگرفتن تشخیص جزئیات مهم است. ما هر روز تعداد زیادی از اطلاعات و اعتقادات مختلف را می‌شنویم و بیشتر آنها را از دست می‌دهیم پس قاعدتاً به این نیاز داریم که بدانیم کدام جزئیات مهم هستند و کدام‌ها نیستند. نخست سعی کنید راه‌های خوبی برای دریافت جزئیات مهم بیابید. برخی از این راه‌ها به شرح زیر هستند.

چه کسی از این گفته سود می‌برد؟ وقتی که درباره‌ی یک خبر یا عقیده می‌شنوید فکر کنید چه کسی از آن سود می‌برد. هرجا بحثی آغاز شود، یک شانس خوب برای یک فرد برای سود بردن از آن پدید می‌آید. این موضوع همیشه بد نیست، گاهی این بحث‌ها می‌تواند یک اعتقاد درست را معتبرتر کند. اما در هر حال شما باید به این بیندیشید که این گفته برای چه کسی، چه دستاوردی دارد.

منبع چه کسی است؟ با اینترنت همیشه منابع بلافاصله قابل مشاهده‌اند. بنابراین اگر نوشته‌ای یا مقاله‌ای را خواندید، پیش از آنکه حول‌وحوش آن تفکری شکل دهید، در جستجوی آن باشید که از کجا آمده است.

 

ترفندها را بشناسید برخی از متن‌ها یا گفته‌ها خواسته یا ناخواسته، از ترفندهایی برای هدایت تفکر استفاده می‌کنند. گاهی این اظهارات ممکن است تعدادی از واقعیت‌های این دنیا باشند که شما را وادار به تأیید گفته می‌کنند: حالا همه ی ما می‌دانیم که آسمان آبی است، چمن سبز است، ابرها سفید هستند و اپل بهترین رایانه‌ها را می‌سازد!

گفت‌گوها همیشه به هزاران دلیل گمراه‌کننده‌اند. گفت‌وگوهای علمی و سخنان رئیس جمهوری‌ها می‌توانند موارد آموزنده‌ی خوبی برای توجه به جزئیات و کشف آنها باشند اگر به این نوع جزئیات توجه کامل و دقیقی داشته باشید، تفکر انتقادی در شما  تبدیل به یک فرآیند خودکار خواهد شد.

 

گام 2 - همیشه سؤال بپرسید

همیشه سؤال بپرسید

دانستن اینکه باید مراقب کدام جزئیات بود، اولین بخش تفکر انتقادی است اما واقعاً مهم است که بدانید چه نوع سؤالاتی بپرسید. برای آغاز این کار سؤال‌های «شرلوک هلمز» و «هرکول پوآرو» را به خاطر آورید. اگر آنها را دقیق به یاد نمی‌آورید، دوباره فیلم‌های‌شان را ببینید و یا کتاب‌های‌شان را بخوانید. آنها با یک روش استقرایی به حقیقت می‌رسیدند. شما نیز می‌توانید با همین روش در مورد حقیقت متن و یا گفته‌ها تحقیق کنید.

صرف نظر از اینکه چه نوع نگاهی به مقوله دارید، هدف پایانی این است که یادبگیرید چطور تفکر انتقادی داشته باشید و همه چیز را تحلیل کنید. همانطور که قبلا دیدیم مهم این است که همیشه از خود بپرسید چرا یک چیز مهم است و چطور به چیزهای هایی که از قبل می دانستید ارتباط دارد. مغز شما در تفکر انتقادی یاد می‌گیرد که بین ایده‌ها ارتباط برقرار کند.

 

گام 3 - شرایط مقدماتی را جستجو کنید

شرایط مقدماتی را جستجو کنید

تفکر انتقادی تنها درباره‌ی آموزش مغز شما نیست؛ گوش شما نیز باید یاد بگیرد چطور کلمات جزئی و دقیقی که کل متن را تحت تأثیر قرار می‌دهند، بشنود. همانطور که قبلاً گفتیم توجه به همه‌چیز غیر ممکن است بنابراین توجه به برخی عبارات در یک متن می‌تواند راهنمای این موضوع باشد. وال استریت ژورنال چندی پیش در مقاله‌ای یک دسته از این عبارات را که می‌توان از آنها برای دریافت حقایق و دروغ‌های متن کمک گرفت، فهرست کرد:«من می‌خواهم بگویم…»، «من فقط می‌گویم…»، «اگر صادق باشیم…»، «من می‌خواهم بدانید که…»، «برای گفتن حقیقت…»، «قصد من این نیست که…»، «من شنیدم که گفتی…»، «اگر بخواهیم رک باشیم…»، «تا جایی که من می‌دانم» و «من فکر می‌کنم…».

این عبارات زمان دقیق توجه کردن را به شما می‌گویند. کاری که باید انجام دهید این است که از این پس شروع کنید به سؤال پرسیدن.

 

گام 4 - با تعصبات خود روبه‌رو شوید

با تعصبات خود روبه‌رو شوید

وقتی که از تفکر انتقادی صحبت می‌کنیم، غیر ممکن است که درباره‌ی این موضوع که ما تنها تعصبات غیرواقعی خودمان را به رسمیت می‌شناسیم صحبت نکنیم. ما همه نسبت به تفکر خود، مغرضانه نگاه می‌کنیم و بخشی از تفکر انتقادی این است که از خارج از تعصب خود به موضوعات بنگریم. شاید بتوان به نوعی تفکر انتقادی را مقاومت در برابر این تعصبات دانست. کنار گذاشتن تعصبات غیر منطقی کار دشواری است اما اگر در طول روز به چند تفکرات منفی و تعصب خود فکر کنید، راحت‌تر خواهد شد.

گام 5 - به هر راهی که می‌توانید تمرین کنید

به هر راهی که می‌توانید تمرین کنید

مانند هر چیز دیگری، اگر می‌خواهید در تفکر انتقادی خوب باشید، باید هر روز آن را تمرین کنید. شما می‌توانید با تمرین دادن مغز خود، آن را برای شکل گرفتن برانگیزید. به عنوان مثال یکی از راه‌های آسان، دنبال کردن روزانه‌ی مطالب یک مجله است. اگر در نوشتن خوب هستید، وبلاگ‌نویسی برای شما بهترین راه حل است. وبلاگ یک راه مناسب و خوب برای تعامل با افراد دیگر و به چالش کشیدن نظرات گوناگون است.

تفکر انتقادی پایانی ندارد. شما می‌توانید درباره‌ی هر دانشی که پرورش داده شده است، فکر کنید. نتیجه‌ی نهایی این خواهد بود که به طور خودکار استدلال بهتری خواهید داشت و ایده‌های‌تان متمرکز خواهد شد و در نتیجه راه‌حل‌های خلاقانه برای حل مشکلات ارائه خواهید کرد.

 

اطلاعات مطلب

  • مالی و تجاری
  • 531 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی فریادی - سه‌شنبه, 03 ژانویه 17, 10:04 ق.ظ
  • تجاری

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب