ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

پورت مجازی چیه و چجوری میشه پورت مجازی را بست یا باز کرد!

پورت مجازی چیه و چجوری میشه پورت مجازی را بست یا باز کرد!

پورت مجازی

پورت مجازی چیه و چجوری میشه پورت مجازی را بست یا باز کرد!

پورت که اغلب برای پورت مجازی استفاده می شود مشخص میکند که در یک ارتباط بسته ی ارسالی به دست کدام نرم افزار برسد، فرض کنید از طریق یک کانال در یک آپارتمان همه نامه های خود را پایین بیندازند! اما در پایین این به دسته چه کسی باید برسد؟!

میدونیم که کلا دو نوع پورت وجود دارد:

پورت فیزیکی : این نوع پورت ها قابل لمس هستند
پورت مجازی : این نوع پورت ها در دنیای مجازی است و ما نمی توانیم دیده و لمس کنیم.

اینبار در مورد پورتهای مجازی میخوایم اطلاعاتی داشته باشیم که پورت مجازی چی هست و چطور میتونیم کنترلشون کنیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - پورت های مجازی

پورت های مجازی

همانطور که اشاره کردیم port های مجازی قابل لمس نیستند. port های مجازی توسط  درایورهای نرم افزاری ایجاد می‏ شوند به هر کدام از آنها یک شماره تعلق می گیرد.

گفتنی است یک سیستم عامل دارای ۶۵۵۳۶ عدد port مجازی میباشد که از شماره ۰ شروع و با شماره ۶۵۵۳۵ به اتمام می رسند. از طریق این پورت های مقصد ها مشخص می شود و در واقع بسته متوجه میشود که در سیستم مقصد باید به کدام قسمت (برنامه) باید برسد.

پورت های باز گاهی اوقات سبب کاهش امنیت سیستم شما می شوند. هکر ها با بدافزار هایی تولید می کنند و آنها را به شکلی به سیستم رایانه شما انتقال می دهند ،کار خود را از طریق پورت های باز رایانه تان شروع می کند. 

برخی از فعالیت های آن ها شامل دزدیدن اطلاعات شخصی شما و یا پسورد های عبورتان است و حتی گاهی از شما به عنوان یک قربانی استفاده میکنند و از طریق سیستم شما مکان دیگری را هک میکنند و شما به دردسر و حتی زندان !! خواهید افتاد.

آن ها اول یک نام که احتمال می دهند قربانی به احتمال زیاد آن را باز می کند برای فایل خود قرار می دهند با اجرا شدن آن نرم افزار سریع خود را به عنوان فایل سیستمی معرفی می کنند شروع به جاسوسی و خراب کاری می کند.
در آماری که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد ۱۰ پورت که بیشتر حمله ها از طریق آنها صورت میگرفت اعلام شد. در میان این ۱۰ port برتر هدف حمله ها به ترتیب شماره  ی آنها ۴۴۵، ۲۳، ۳۳۸۹، ۱۴۳۳، ۸۰، ۲۲، ۱۳۵، ۴۴۳، ۳۳۰۶ و ۸۰۸۰ می باشد.

برای مثال :

پورت ۴۴۳ به عنوان یکی از پورت های اعلام شده است که خیلی از آن برای حملات استفاده می کردند ولی اینبه این معنی نیست که ما باید آن ها را ببندیم. این پورت مربوط به HTTPS می شود و برای مثال اگر این پورت را شما ببندید دیگر نمی توانید از سرویس HTTPS برای مرور صفحات وب استفاده کنید.

شما باید دقت کنید که چه سرویس های از آن port استفاده می کنند و در زمانی که احساس کردید سرویس مشکوکی در حال استفاده می باشد باید موقتا آن را مسدود کنید. البته برخی پورت ها هم می باشد که بیشتر کاربران از آنها استفاده نمی کنند پس لزومی بر باز نگهداشتن آن نیست.

برای مثال:

port های ۲۳ ، ۴۴۵ ، ۱۳۹ و ۱۳۵ بیشتر کاربران به آنها احتیاج ندارند گفتنی پورت ۲۳ مربوط به Telnet میباشد که دسترسی به محیط CMD کامپیوتری دیگر از طریق آن فراهم می شود و احتمال اینکه برخی از دوستان به آن احتیاج داشته باشند وجود دارد. اگر شما با Telnet آشنایی ندارید آن را ببندید. (در ویندوز ۷ و ۸ به صورت پیشفرض Telnet بسته می باشد)

برای این کار حتما توجه داشته باشید که اشتباها پورتی را که روی آن سرویسی مهم در حال گوش دادن است نبندید در این صورت سیستم شما با اختلال رو به رو خواهد شد. حتما از یک فرد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

برای بستن یک port ،وارد محیط CDM شوید (دکمه ویندوز در صفحه کلید را فشار داده و عبارت cmd را تایپ کنید و enter را بزنید تا به این محیط وارد شوید). عبارت زیر را تایپ کنید و به جای number شماره پورت مورد نظرتان را بنویسید.


netsh firewall delete portopening protocol = TCP port = number

برای مثال برای بستن پورت تلنت :


netsh firewall delete portopening protocol = TCP port = 23

برای باز کردن پورت در دستور زیر به جای number , شماره port و به جای name ، نام پورت را قرار بدهید:


netsh firewall add portopening protocol = TCP port = number name = “TCP/IP” mode = ENABLE scope = SUBNET

اطلاعات مطلب

  • کامپیوتر و الکترونیک
  • 438 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - یکشنبه, 06 ژانویه 19, 6:24 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب