ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه پریزهای شبکه را نصب کنیم ؟

چگونه پریزهای شبکه را نصب کنیم ؟

چگونه پریزهای شبکه را نصب کنیم ؟

سیم کشی استاندارد به منظور افزایش سرعت شبکه های کامپیوتری و جلوگیری از افت سرعت. پریز شبکه از بخشهای حساس و تعیین کننده در شبکه می باشد. انتخاب صحیح پریز و نصب استاندارد و درست آن یکی از مواردی است که می تواند تضمین کننده سرعت مناسب در شبکه شما باشد.

معمولاً پریز های شبکه از چند بخش مجزا تشکیل می شوند. چنانچه پریز توکار باشد شامل یک جعبه یا باکس است که قبل از گچ کاری در داخل دیوار کار گذاشته می شود. بخش اصلی پریز شبکه کی استون Kay Stone نام دارد که کابل شبکه به آن متصل می شود.

پس از پرس شدن کابل شبکه به Key Stone یک صفحه پلاستیکی به آن متصل میشود و در نهایت این صفحه پلاستیکی به باکس پیچ می شود و در نهایت چیزی که روی دیوار دیده می شود همین صفحه پلاستیکی است که به آن فیس پلیت Face Plate گفته می شود.

 

Keystone-Face-Plate-2ports

 

 

images

در پریز های رو کار باکس به صورت یک جعبه ی خارجی با پیچ و رولپلاگ به دیوار متصل می شود.

Key Stone به سیم پرس شده و در نهایت درون باکس قرار می گیرد .

Key Stone بخش اصلی پریز شبکه را تشکیل می دهد و انتخاب نوع صحیح آن اهمیت زیادی دارد. برای شبکه های با سرعت ۱۰۰۰ حتماً از پریز CAT6 و برای شبکه های با سرعت ۱۰۰ از پریز شبکه CAT5 استفاده کنید. کی استون ها دارای دو نوع هستند.

برای پرس کردن سیم در داخل نوع اول نیاز به هیچ ابزاری ندارید و خود کی استون دارای در پوشی است که سیم ها را پرس می کند .

در نوع دوم براس پرس کردن سیم در داخل Key Stone نیاز به آچار پانچ مخصوص دارید.

پیشنهاد من به شما استفاده ی همیشگی از نوع دوم است.

در این نوع از Key Stone ها سیم ها با فشار و قدرت بسیار بیشتری نسبت به نوع اول پرسی می شوند و درنتیجه یک اتصال بسیار محکم تر و پایدار تر بوجود می آید و احتمال برزو اتصالی ، قطعی یا افت سرعت کاهش پیدا می کند.

قیمت این نوع پریز ها کمی بیشتر از نوع اول است ولی باور کنید که ارزشش را دارد. اگر قرار است یک نصاب حرفه ای شبکه باشید باید ابزار کار خود را تکمیل کنید پس حتماً یک آچار پانچ شبکه تهیه کنید.

 

image001

image003

ذکز این نکته هم ضروری است که در برخی از انواع فیس پلیت ها که به فیس پلیت شاتر دار معروف هستند .

هنگامی که کابل رابط (Patch Cord) به آنها متصل نیست و سوکت RJ45 به داخل کانکتور فرو نرفته است درپوشی پلاستیکی با فشار فنر روی کانکتور را می پوشاند. این باعث می شود تا گرد و خاک روی کانکتور ننشیند و در هنگام استفاده بازده بیشتر باشد.

پس در هنگام انتخاب فیس پلیت سعی کنید که تا از نوع شاتر دار آن تهیه کنید و چنانچه فیس پلیت های شما شاتر دار نبود حتماً قبل از اتصال کابل رابط به پریز ، داخل پریز را با اسپری کونتاکت شور تمیز کنید.

اما پس از انتخاب پریز مناسب نوبت به نصب و اتصال صحیح آن می رسد. اشتباه رایج در نصب پریز لخت کردن بیش از اندازه ی روکش PVC بیرونی کابل است.

بسیاری از نصاب ها (مخصوصاً برق کارهایی که قصد نصب شبکه دارند) برای سهولت در نصب پریز اقدام به برداشتن بیش از اندازه ی روکش PVC بیرونی کابل می کنند و تاب سیم ها را بیش از اندازه باز می کنند.

این امر تاثیر بسیار منفی بر روی عملکرد شبکه می گذارد.

توجه داشته باشید که تابیدگی سیم ها در کابل شبکه به منظور جلوگیری از ایجاد پدیده ی همشنوایی (Cross Talking) انجام شده است و باز کردن بیش از اندازه ی این تاب با افزایش میزان همشنوایی باعث افت سرعت شبکه می شود. توجه داشته باشید که حد اکثر میزان لخت کردن روکش PVC نباید از ۲٫۵ سانت بیشتر باشد.

مطالب مرتبط


روش 1 - روش صحيح نصب Key Stone

براي شروع بايد حدود 5/2 سانتي متر از روكش PVC بيروني كابل را برداريد.

 چنانچه براي لخت كردن قلاف از آچار لخت كن استفاده مي كنيد آن را يك دور كامل دور كابل نچرخانيد چون باعث آسيب ديدگي روكش PVC سيم ها و افت سرعت مي شود و چنانچه از كاتر استفاده مي كنيد مراقب رو كش سيم ها باشيد تا آسيب نبيند.

 

Untitled

تاب سيم ها را از هم باز كنيد و كابل را در انتهاي Keystone قرار دهيد.

توجه داشته باشيد كه انواع مختلفي از كي استون ها وجود دارد و شركت هاي مختلف محصولات خود را با اندكي تفاوت در ترتيب رنگها مي سازند اما همه ي آنها بر روي بدنه ي كي استون ليبل هاي كوچكي مي چسبانند كه بر روي آنها ترتيب رنگها نوشته شده است.

هميشه براي نصب شبكه ي خود از استاندارد 568B استفاده كنيد. (البته مي توانيد كل سيم كشي خود را با استاندارد 568A هم انجام دهيد منتها چون كابلهاي رابط شبكه Patch Cord كه در ايران موجود هستند همگي داراي استاندارد 568B هستند شما هم در كل شبكه ي خود از استاندارد 568B استفاده كنيد) سيم هاي از هم باز شده را با ترتيب رنگ مشخص شده خم كرده و بر روي شيار كانكتور هاي كي استون قرار دهيد و با انگشت شست هر دو دست كمي به سمت داخل فشار هيد .

دقت نماييد اگر در ترتيب رنگها اشتباه كنيد شبكه ي شما كار نخواهد كرد.

 

Untitled

با استفاده از آچار پانچ سيم ها را به داخل شيار ها پرس كنيد .

توجه داشته باشيد كه يك سوي آچار پانچ داراي تيغه اي است كه در هنگام پرس ، اضافه ي سيم را قطع مي كند (اين سمت در شكل با فلش نشان داده شده است) حتماً دقت كنيد كه اين سمت آچار در هنگام پرس بايد به سوي بيرون كي استون باشد وگر نه سيم را از داخل قطع خواهد كرد.

اگر بعد از پرس كردن اضافه ي سيم قطع نشد يكبار ديگر سيم را پرس كنيد و اين بار آچار را كمي به سمت بيرون متمايل كنيد.

اگر باز هم سيم قطع نشد چند بار با دست آنرا بچرخانيد تا جدا شود.

چنانچه آچار شما داراي تيغه در يك سمت خود نيست پس از پانچ كردن اضافه ي سيم را با سيم چين كوچك بچينيد فقط دقت كنيد كه حتماً اين كار را يكي يكي انجام دهيد چون اگر سيم ها را دو تا دو تا قطع كنيد ممكن است دو انتهاي سيم ها به هم بچسبند و پريز را از كار بي اندازند. (اگر در هنگام تست كردن شبكه با تستر روشن شدن يكي از LED ها در يك سمت تستر باعث روشن شدن دو LED در سمت ديگر تستر با نور كم مي شود دليل آن اتصالي دو سيم شبكه به يكديگر است كه اغلب اوقات اين اتصالي در پريز رخ مي دهد)

 

Untitled

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 6,184 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - شنبه, 05 ژانویه 19, 10:41 ق.ظ
  • تهران ناویلا

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب