ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دوازده + 16 =

بستن
بستن

چگونه یک کابل شبکه مناسب انتخاب کنیم ؟

چگونه یک کابل شبکه مناسب انتخاب کنیم ؟

223

چگونه یک کابل شبکه مناسب انتخاب کنیم ؟

کابل شبکه  یکی از مواردی است که توجه کمی به آن می‌شود و شاید این تصور غلط وجود داشته باشد که کیفیت  کابل شبکه تاثیری بر عملکرد  شبکه  ندارد ؛ ولی پارامترهایی که در زیر برای یک  کابل شبکه  به آن اشاره شده نه تنها خلاف این موضع را ثابت کرده بلکه به اهمیت  کابل شبکه  به یکی از مهمترین اجزاء  شبکه  تاکید خواهد کرد :

استفاده از آلیاژ مس در حد استاندارد

فلز به کار رفته در زوج‌سیم‌های  کابل شبکه  آلیاژی ترکیبی از چند فلز است که در میان آنها فلز مس نقش بسزائی در کیفیت کابل شبکه  دارد و هرچه میزان این فلز بشتر باشد می‌توان به کابل مورد نظر مطمئن‌تر بود. اما در این میان قیمت مس باعث پدپد آمدن مسائلی شده است .

بعنوان مثال در مورد اقسام  کابل‌ شبکه  مانند:

انواع  کابل شبکه‌ UTP ، به دلیل افزایش قیمت مس، کارخانه‌های متفرقه اقدام به تولید  کابل‌ شبکه  هایی با جعل مارک‌های معتبر نموده‌اند که در آن کابل‌ها مقدار آلیاژ مس استفاده شده د ر  کابل شبکه  از حد استاندارد پایین‌تر است و در برخی کابل‌های Cat5e که در چین تولید می‌شود زوج ۱ و ۲ و زوج ۳ و۶ آن از مس است و زوج ۴ و ۵ و زوج ۷ و ۸ آن کاملا آهن است .

بنابراین در  کابل‌ شبکه  های تقلبی زوج ۴ و ۵ و زوج ۷ و ۸ از آهن است یا در آنها از آلیاژ مس کمتری استفاده شده است

مطالب مرتبط


گام 1 - فاصله زوج ها در طول کابل شبکه

فاصله زوج ها در طول کابل شبکه

همانطور که می‌دانید کابل‌ UTP که از خانواده 3 به بعد آن یعنی Cat4 , CAT5 و Cat6 در ایجاد  شبکه  استفاده می‌شوند دارای 8 رشته یا 4 زوج ( Pair ) دوتایی می‌باشند.

هر زوج به هم تابیده شده‌اند که این پیچش کابل‌ها و اندازه ‌تاب‌ها و ثابت بودن فاصله دو  کابل شبکه  به هم تابیده شده در طول  کابل شبکه  از پارمترهای مهم دیگر کابل می‌باشد.

 

 

Cross-cable

جنس عایق ( Jacket ) روی هر 8 رشته  کابل شبکه

حضور 8 رشته سیم دارای جریان در کنار مواد عایقی مانند روکش سیم باعث ایجاد حالت خازنی در  کابل شبکه  می‌شود در حقیقت جنس عایق‌ها در پارامترهای خازنی  کابل شبکه  بسیار موثر است

 

images

حفظ مرکزیت 8 رشته در تمام طول  کابل شبکه

در برخی  کابل‌شبکه  ها مشاهده می‌شود که عایق روی کابل با 8 رشته کابلی که بصورت دوتایی به هم تابیده شده‌اند فاصله یکسانی ندارد و بطور کل 8 رشته کابل همیشه در مرکز Jacket بیرونی قرار ندارد. این موضوع نیز در کیفیت  کابل شبکه  تاثیر بسزایی دارد

 

images

 

.

 

بطور کلی اگر پارامترهای اشاره شده مناسب نباشند مشکلاتی از قبیل:

امواج سیگنال، تضعیف سیگنال، از بین رفتن اطلاعات، برگشت سیکنال وکاهش سرعت خواهیم داشت که باعث می‌شود اطلاعات درست منتقل نشود.

در علم  شبکه  تمامی‌ پارامترها فوق به صورت مستقل اسامی ‌مختلف و معیارهای ویژه‌ای دارند که ترکیب این پارامترها باعث ایجاد یک سری پارامترهای تاثیر گذار روی  کابل شبکه  مسی خواهد شد که مجموع آنها حدود 14 پارامتر است .

شاید این پرسش مطرح شود که چگونه می‌توان این پارامترها را اندازه گرفت و یا از وجود یا عدم وجود آنها در  کابل شبکه  باخبر شد؟

در حقیقت؛ تعیین اینکه آیا کابلی که خریداری شده استاندارد می باشد از عهده ما خارج است و به ابزارها و تست‌های ویژه‌ای نیازمند است بنابراین تنها کاری که می‌توان برای خرید یک  کابل شبکه  خوب کرد توجه به شرکت سازنده آن در کنار اطمینان از اصل بودن این مارک است؛ مارک‌های معتبر این رده دارای تأئیدیه‌هایی از مراکز و انستیتوهای استاندارد بین‌المللی هستند که بر کارکرد درست آنها صحه می‌گذارند

گام 2 - ثابت ماندن سطح مقطع کابل شبکه

ثابت ماندن سطح مقطع کابل شبکه

هر سیگنال ورودی به  کابل شبکه  باعث ایجاد مقاومت در آن می‌شودکه این مقاومت با سطح مقطع سیم‌ها ارتباط دارد. بنابراین اگر سطوح مقطع مختلفی را در طول  کابل شبکه  داشته باشیم مقاومت‌های مختلفی را نیز خواهیم داشت

 

hibrit

بدین ترتیب نکته دیگری که در مورد کیفیت  کابل‌ شبکه  ها می‌توان به آن اشاره کرد:

حفظ سطح مقطع در طول کابل است.

وقتی سیگنالی را از یک  کابل شبکه  مسی عبور می‌دهیم فلز در موقع عبور جریان مقاومت از خود نشان می‌دهد که تغییر سطح مقطع در طول کابل؛ افزایش یا کاهش مقاومت را به همراه خواهد داشت. اگر بخواهیم یک سطح مقطع یکنواخت داشته باشیم ابتدا باید کابل یکنواختی داشته باشیم.

بنابراین نکته دیگری که باید در مورد کابل‌ها دقت شود:

دارا بودن یک سطح مقطع ثابت در تمام طول کابل است.

چرا که این پارامتر روی سرعت انتقال دیتاهایی که روی  کابل شبکه  در حال تردد هستند تاثیر می‌گذارد.کشیدگی در  کابل شبکه  یکی از مهمترین دلایل ایجاد سطوح مقطع متفاوت است

برای جلوگیر از ایجاد چنین مشکلی در هنگام فرآیند  کابل کشی  به نصاب‌ها در خصوص کشیده شدن  کابل شبکه  هشدار دهید

نصب اجزا  شبکه  و  کابل کشی  مهمتر از کیفیت

در Installation شبکه  نیز پارامترهای زیادی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌گردد .

باز کردن بیش از اندازه پیچش  کابل شبکه  ) منظور زوج سیم‌ها ) :

همانطور که می‌دانید وقتی روی یک کابل سیگنال الکتریکی جریان دارد روی کابل مجاور خود القاء الکتریکی خواهد داشت که در  کابل‌ شبکه  این القاء الکتریکی را با پیچدن و تابیدن کابل‌ها به دور یکدیگر حذف می‌کنند. بنابراین حفظ پیچش‌ها تا آخرین نقاط تماس کابل‌ها با کانکتورها و کی‌استون از مهمترین نکات نصب و اتصالات  شبکه  است.
 

حقیقت این است که بالا رفتن سرعت و فرکانس در کابل‌های مختلف ( منظور Cat3 ، Cat4 ، Cat5 ، Cat5e وCat6  ) به عواملی مانند:

جنس  کابل شبکه  و تکنیک‌هایی که در پیچش‌ها بکار می‌برند، بستگی دارد. بنابراین عدم رعایت پیچش کابل تا آخرین نقاط و باز کردن پیچ زوج سیم‌ها باعث حذف اثر القاء متقابلی که کابل‌ها روی یکدیگر دارند می‌شود که این موضوع می‌تواند اثرات مخربی در کیفیت انتقال اطلاعات و بر هم زدن استانداردها داشته باشد. به این دلیل است که امر Punch کردن و اتصالات کابل به کی‌استون و کانکتورها بسیار حیاتی می‌باشد .

برداشتن بیش از اندازه‌عایق کابل در هنگام اتصالات :

اگر عایق ( Jacket ) روی  کابل شبکه  ها بیش از اندازه از روی کابل برداشته شود. باز هم اثر مخربی در راه رسیدن سیگنال سالم خواهد داشت
 
سوکت زنی با آچار سوکت زن شبکه و تلفن

گام 3 - کشیده شدن کابل شبکه :

کشیده شدن کابل شبکه :

کشیده شدن  کابل شبکه  در هنگام  کابل کشی  باعث تغییر در سطح مقطع کابل خواهد شد که مشکل برگشت سیگنال را باعث خواهد شد

جمع کردن کابل در فضای نامناسب :

جمع کردن کابل‌های اضافه و تاکردن آن در انتهای خط و قرار دادن بافشار داخل داکت نیز خود باعث بروز مشکلاتی مانند تضعیف سیگنال و تغییر امپدانس (مقاومت) کابل می‌شود که تغییر امپدانس خود برگشت سیگنال را به همراه خواهد داشت.

این موضوع وقتی ارتباطات توسط کابل Cat6 است بسیار بحرانی و می‌تواند کاملا ارتباط را قطع کند

فشار دادن  کابل شبکه  :

فشار دادن کابل‌ها در داکت کوچک نیز کاری است که برخی نصاب‌ها انجام می‌دهند که این موضوع باعث تغییر در شکل فیزیکی  کابل شبکه  می شود

بطور کل در هنگام نصب هر عاملی که باعث تغییر در شکل فیزیکی و یا خاصیت مواد  کابل شبکه  شود تا اندازه‌ای ( که بستگی به مارجین آنها دارد ) قابل تحمل است ولی بیشتر از آن پارمترهای کابل را تغییر خواهد داد و باعث بروز انواع مشکلاتی که به آن اشاره شد خواهد گردید

گام 4 - مارجین چیست؟

مارجین چیست؟

به میزان حاشیه امنیتی که می‌توانید تا اندازه‌ استاندارد تغییر داشته باشید مارجین می‌گویند.

بعنوان مثال یک لیوان پر از آب را در نظر بگیرید، درآن مارجین بسیار کم است چراکه به محض تکان خوردن، آب از استاندارد لیوان خارج شده و آب خواهد ریخت. ولی یک لیوان که در آن تا نصف پر شده است.

مارجین آن نصف لیوان است یعنی می‌توانید مقداری نیز تکان بخورد بدون اینکه آب از استاندارد لیوان خارج شود

مارجین ها در طبقه بندی‌های مختلف مانند:

Cat5 و Cat6 و Cat7 تفاوت‌های زیادی دارند. بعنوان مثال در Cat6 مارجین‌ها بسیار کم می‌باشد و به همین دلیل است که نصب و راه‌اندازی بستر فیزیکی  شبکه  در Cat6 بسیار حساس است

یکی از تفاوت‌های کابل‌هایی که شرکت‌های مختلف تولید می‌کنند در همین مارجین‌هاست.

در یک سری از آنها مارجین‌ها به لبه استاندارد چسبیده‌اند ولی برخی دیگر دارای مارجین مناسبی است و با اندکی تغییر در برخی پارامترها باز هم استاندارد را رعایت خواهند کرد و مشکلی بوجود نخواهد آمد و کابل به راحتی در اثر گرما یا کمی‌کشیده شدن و … بازهم جواب مناسبی خواهد داشت

نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که، استاندارد بالاترین سطح کیفیت نیست.

استاندارد حداقل پارامترهایی است که برای داشتن ارتباط لازم اعلام می‌نماید. بنابراین اینطور نیست که وقتی استاندارد را رعایت کرده‌ایم مطلوب ترین کیفیت را داریم.

وقتی سازنده‌ای استاندارد را رعایت می‌کند منظور این است که حداقل میزان کیفیت را رعایت کرده‌ است ولی معلوم نیست که محصول آن  شرکت  بالاتریت کیفیت را داشته باشد یا خیر .

به این مثال توجه کنید :

یک سی دی نرم‌افزار تهیه کرده‌اید روی سی دی نوشته شده حداقل فضای مورد نیاز برای نصب آن 2 گیگابایت است. در اینجا استاندارد 2 گیگابایت است ولی اگر مقدار بیشتری فضا داشته باشید بهتر است. به عبارت دیگر اگر سیستم شما فقط 2 گیگابایت فضا داشته باشد فقط استنادارد را رعایت کرده‌اید .

پارامترهای  کابل شبکه  در فرکانس‌های متفاوت

پارامترهای  کابل شبکه  بر مبنای فرکانس‌های مختلف مقادیر مختلف دارد و این مقادیر مختلف در فرکانس‌های مختلف برای Categoryهای مختلف بازهم متفاوت است.

بعنوان مثال :

حداقل فرکانس در Cat5 مقدار 100MHz است ولی برای Cat6 حداقل فرکانس مورد نیاز 200MHz است و این فرکانس در Cat7 به 600MHz می‌رسد. هرچه فرکانس بالاتر می‌رود میدان القایی بیشتری خواهد بود .

باید اشاره کرد که در Cat7 به دلیل بالا بودن فرکانس پارامترهای بیشتری باید محاسبه و مد نظر قرار گیرد.

بعنوان مثال :

در Cat7 ، Cross talk یک کابل نسبت به کابل مجاور نیز باید محاسبه گردد. یعنی القاء متقابل کابل‌های مجاور روی یکدیگر باید محاسبه نمود. در حالیکه در Categoryهای پایین‌تر این موضوع تاثیر چندانی در نصب نخواهد داشت و مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد .

هر چه سرعت  کابل شبکه  بیشتر، دقت نصب بیشتر

نصابی که تا کنون مثلا روی Cat5 کار می‌کرده است به دلیل اضافه شدن پارامترهایی در Cat6 و یا Cat7 ، ممکن است کار را بدرستی نتواند انجام دهد و نتیجه  کابل‌کشی  باید در تست نهایی از طریق تسترهای معتبر مورد بررسی قرار گیرد .

واضح است وقتی روی استاندارد Cat6 یا Cat7 کار می‌کنید تنها مرغوبیت کالا مهم نیست. بلکه نکات بسیار جزیی و حیاتی نیز به آن اضافه می‌شود که فقط در هنگام نصب باید به آن دقت کرد و به هیچ عنوان به کیفیت کالا ربطی ندارد .

حال این موارد را نصاب‌های  شبکه  باید بدانند و اگر هم نمی‌دانند باید در زمان تحویل  شبکه  مورد تست قرار گیرند.

بنابراین وقتی سرعت بالاتر می‌رود یکسری پارامترها اهمیت پیدا می‌کنند که برخی از آنها به مرغوبیت و کیفیت  کابل شبکه  بر می‌گردد و بعضی از آنها به نصب  کابل شبکه  و  تجهیزات شبکه  غیرفعال مرتبط است .

 

موارد فوق بسیار حساس و حیاتی هستند که یک کاربر و یا مدیر  شبکه  نمی‌تواند بدون تسترهای حرفه‌ای آنها را تست، اندازه‌گیری و از سلامت کار مطمئن شود.

وقتی در هنگام نصب تجهیزات غیرفعال تمام نکات استاندارد Cat6 رعایت شده باشد و همچنین تجهیزات فعال ( Active ) نیز استانداردهای Cat6 را رعایت کرده باشند ولی نتوانید از این Backbone ؛ استانداردهای Cat6 را دریافت نمایید آنگاه یک جای کار ( که می‌تواند از لحاظ مرغوبیت و کیفیت کالا و یا از لحاظ نصب باشد ) ایراد دارد و طبیعتاً در اینجا فقط تسترهای تخصصی است که می‌تواند ایراد را پیدا کند

گام 5 - چگونه شبکه را با استانداردها مقایسه کنیم؟

تا اینجا دیدیم نحوه نصب، کیفیت  تجهیزات شبکه  و … در راه‌اندازی یک  شبکه  دخیل هستند. اما باید بتوانیم تمام این پارامترها را با یک معیاری بسنجیم و اندازه‌گیری نماییم. یعنی باید ببینیم که تک تک این پارامترها درست هستند و ترکیب اینها هم درست است یا نه.

که برای اینکار یکسری استانداردهایی مانند استانداردهای زیر وجود دارد :

 
ـ استاندارد   TIA    568B EIA/

ـ استاندارد ISO11801

ـ استاندارد EN50173

و

بیشترین استانداردی که در ایران استفاده می‌شود استاندارد TIA / EIA 568B است.

در استانداردها تعاریفی صورت گرفته است که بعنوان مثال می‌گوید پارامترهای مختلفی که هر یک از اجزای  شبکه  دارند در فرکانس خاص مثلا 200MHz باید دارای مقادیر خاصی باشند که این مقادیر استاندارد که از قبل مشخص و اعلام شده است و مقادیر مربوط به اجزا  شبکه  مانند  کابل شبکه  را کارخانه سازنده روی  وب سایت  خود اعلام می‌کند. حال باید با دستگاه تستر این دو مقدار را باهم مقایسه نمود .

بدین ترتیب که تستر؛ فرکانس‌هایی را در دامنه‌هایی که استاندارد لازم دارد می‌فرستد، مقادیر را جمع می‌زند و با مقادیر استاند

اهمیت وجود تستر در  شبکه‌ها

قبل از معرفی تستر و پرداختن به آن بهتر دیدیم به اهمیت وجود تستر در هنگام تست یک  شبکه  اشاره شود و به این نکته توجه کنید که، متاسفانه در برخی پروژه‌های  شبکه‌ای‌ که در کشور راه‌اندازی می‌شود در صورت بروز هرگونه مشکل کسی از افراد درگیر در پروژه علت مشکل را به گروه دیگر نسبت می‌دهند.

چراکه کالا از یک جا تهیه می‌شود، نصاب شرکت یا شخص دیگری است و مشاور نیز شخصی دیگر و کارفرما نیز که صاحب پروژه است، در کنار آنها قرار دارد. از طرف دیگر اگر جنس مرغوب نبوده و ایراد داشته باشد فروشنده مشکل آن را بر عهده نمی‌گیرد و مشکل را به عهده نصاب می‌اندازد سپس نصاب به طراح و … و ناخود آگاه یک حلقه‌ای ایجاد خواهد شد که کسی قادر به باز کردن آن نخواهد بود .

حال با وجود یک تستر معتبر و با آنالیزهایی که ارائه می‌دهد خیلی راحت می‌توان اشکالات را دسته بندی نمود و علت را ریشه یابی کرد

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 603 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - چهارشنبه, 12 دسامبر 18, 12:11 ق.ظ
  • سپیتام

دیدگاه کاربران

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب