ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

سه + هفت =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:31:01*** 1398/05/30: قیمت فروش دلار 11700 تومان و قیمت فروش یورو 13200 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها  چهارشنبه 1398/05/30::: مردم سالاری: بحـران مسـکن چشـم‌انتظار تصمیـم دولت; میزان افزایش قیمت زمین مسکونی خالی یا ملک مسکونی کلنگی در شهر تهران، حتی از افزایش قیمت ارز هم بیشتر بوده است! بنا به آخرین گزارش مرکز آمار ایران، میزان افزایش قیمت زمین در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته، حدودا ۱۷۵ درصد بوده است. *** شرق: موافقان و مخالفان سخنان کرباسچی; اصلاحات یا خروج از اصلاحات *** ایران: دستور روحانی برای انتشار حقوق مدیران; تا پایان شهریور، همه دستگاه‌ها باید اطلاعات خود را در سامانه حقوق و مزایا وارد کنند; معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی از تعیین ضرب الاجل دولت به همه دستگاه‌ها برای درج اطلاعات و تکمیل سامانه حقوق و مزایای مدیران تا پایان شهریورماه خبرداد. *** اطلاعات: طرح تحریم دکتر ظریف درهم شکست; استقبال اروپا از دیپلماسی فعال ایران; ظریف در جمع ایرانیان مقیم سوئد: برای دیدار با «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری و «ژان لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز جمعه به پاریس سفر می‌کنم *** ابتکار: تکنوکرات‌ها در مسیر تغییر! حزب کارگزاران یا همان تکنوکرات‌ها در زمره احزاب جدید است که از پیوستن افرادی از دو جناح اصلی کشور شکل گرفته است. حزب کارگزاران سازندگی معروف به جناح راست مدرن درواقع یک حزب انشعاب یافته از جناح راست است که توسط ۱۶ نفر از اعضای هیئت دولت مرحوم آیت‌ الله اکبر هاشمی رفسنجانی، در آذرماه ۱۳۷۴ آغاز به کار کرد و سنگ بنای آن درست در مقطعی گذاشته شد که یک سال و نیم از عمر دولت دوم رفسنجانی باقی‌مانده بود. *** کیهانموضع بجا اما دیرهنگام /شمخانی: نباید برجام را امضاء می‌کردیم; دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد؛ «نباید برجام را امضا می‌کردیم»، موضعی بجا که پیش از اینها باید ابراز می‌شد. *** دنیای اقتصاد: برترین سکانداران پولی جهان; دو نشریه معتبر بین‌المللی، برترین روسای بانک مرکزی در سال ۲۰۱۹ را معرفی کردند. این انتخاب از سوی دو «نشریه بنکر» و «نشریه گلوبال فایننس» صورت گرفت و برجسته‌ترین سیاست‌گذاران پولی دنیا با محوریت مدیریت مطلوب برای دستیابی به رشد با ثبات و حفظ تعادل اقتصاد کشور انتخاب شدند. «شفافیت‌های فرآیندهای بانکی»، «تثبیت تورم در نزدیکی نرخ هدف»، «اهمیت به نوآوری و تکنولوژی» و «تلاش برای دسترسی به جریان سرمایه آزاد» عمده‌ترین معیارهای مورد توجه این دو نشریه برای انتخاب روسای برتر بانک‌های مرکزی بود. از نگاه کارشناسان، روسای بانک‌های مرکزی نسبت به سال گذشته کار سخت‌تری پیش‌رو دارند، چرا که احتمال وقوع رکود اقتصادی در جهان افزایش یافته است.

نگاهی به حکومت امام علی بن ابی طالب (ع) (قسمت اول)

نگاهی به حکومت امام علی بن ابی طالب (ع) (قسمت اول)

بسم الله الرحمن الرحیم

در این مقاله از سایت ویکی چجور نگاهی به حکومت امام علی بن ابی طالب (ع) خواهیم داشت.

با ما همراه باشید…

مطالب مرتبط


گام 1 - امام علی (ع) همراه پیامبر

امیرمومنان علی در سیزدهم رجب،سی سال بعد از عام الفیل _ 599 یا 600 م _ در کعبه به دنیا امد.دوره حساس کودکی و نوجوانی را در خانه حضرت محمد (ع) و با تربیت وی به سر برد.این تربیت او را از قلب حساس ، دیده نافذ و گوش شنوا برخوردار ساخت ، به گونه ای که می توانست چیزهایی ببیند و صداهایی بشنود که دیدن و شنیدن آن برای دیگران ممکن نبود.امام صادق میفرماید : علی پیش از رسالت پیامبر همراه آن حضرت نور نبوت را می دید و صدای فرشته را می شنید.پیشگام بودن آن حضرت در پذیرش و ابراز اسلام ، ارزشی است که قرآن بر آن تکیه کرده ، آشکارا می گوید : پیشگامان در اسلام نزد خداوند ارزشی والا دارند.

باید توجه داشت عنایت قران به موضوع ((سبقت)) در پذیرش اسلام چنان است که حتی کسانی را که پیش از فتح مکه ایمان آورده ، جان و مال خود را در راه خدا بذل کرده اند از ایمان آوردگان و جهادگران پس از پیروزی برتر شمرده است ، چه رسد به کسانی که پیش از هجرت و در سالهای نخست ظهور اسلام مسلمان شده اند.ار نظر تربیتی ،حتی لحظه ای دل به بت پرستی نیالودن و پرستش خدای یگانه در اولین لحظات خودشناسی بسیار مهم است.این دو فضیلت اختصاصی حضرت علی به شمار می آید.همچنان که استمرار این ایمان که ضامن پیامد پربار آن ، گروش و پیشگامی بود در تنی چند از صحابه رسول خدا و امام علی نیز ظهور یافت.

اعلام پشتیبانی همه جانبه از آخرین سفیر الهی در اولین دعوت عمومی بستگان و اعلام جانشینی علی از سوی آن حضرت به روشنی گویای موقعیت امامت است ، چنانکه میتوان تاریخ پیدایش تشیع را ریشه یابی کرد و جدایی ناپذیری امامت و نبوت را به خوبی دریافت.فداکاری آن حضرت در ((لیله المبیت)) سبب خشنودی خداوند و نزول برکت و عطوفت الهی به بندگانش شد.در پیمان ((اخوت اسلامی)) که در آن نوعی هماهنگی و تناسب افراد با یکدیگر از نظر ایمان ، فضیلت و شخصیت اسلامی و رعایت شده بود،پیامبر اورا به برادری خویش برگزید و بدین ترتیب حدیث منزلت را به کمال رساند.شایستگی همسری حضرت فاطمه ، نشان دیگری از جایگاه معنوی و کمالات آن حضرت است.

در جنگ خیبر ،حضرت رسول پرچم سفید خود را به ترتیب به ابوبکر و عمر بن خطاب سپرد و آنها را برای گرفتن یکی از قلعه ها فرستاد ، اما انها بی هیچ توفیقی بازگشتند.آنگاه حضرت فرمود:فردا پرچم را به دست کسی خواهم داد که خدا و رسولش را دوست دارد.فردای آن روز ، پرچم را به علی سپرد.فتح نمایان آن حضرت در کانون توطئه یهودیان زبانزد خاص و عام است.

گام 2 - امام علی و خلفای سه گانه

پس از حوادث از پیش طراحی شده ای که نقطه واگرائی تاریخ قلمداد شده است ، گرایش های شیعیان ، عملکرد فعال خود را از دست داد.مقایسه کردار علی در طول زندگی پیامبر و نقش وی پس از رحلت آن بزرگوار ، نشان دهنده ی نگرش انفعالی او به قدرت حاکم است.چرا که شخصیتی ، که به دلیل توان و شایستگی لازم در دوران حیات رسول اکرم در همه ابعاد جامعه اسلامی ، نقش اول را با کمال اخلاص و کارایی مناسب دارد ، از این پس فقط در زوایایی بسیار محدود مورد توجه قرار میگیرد.

از سوی دیگر ، توجه به ایمان راسخ علی و شایستگی کامل وی برای جانشینی پیامبرو زحمات طاقت فرسایی که در طول این مدت به انجام رسیده است ، این انتظار را که او باید برای احقاق حقوق خود و اعتلای اسلام راستین تا اخرین نفس جنگیده باشد، کاملا موجه می سازد.به یقین انفعال و ترک اقدام مسلحانه و خشونت آمیز وی علل جدی داشته است.

 

فایل PDF  این مقاله در زیر? ? ? در قسمت “دریافت فایل” جهت دانلود قرار گرفته است

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.