ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

2 × 3 =

بستن
بستن

نگاهی به حکومت امام علی بن ابی طالب (ع) (قسمت دوم)

نگاهی به حکومت امام علی بن ابی طالب (ع) (قسمت دوم)

بسم الله الرحمن الرحیم

در پست های قبلی از سایت ویکی چجور به “قسمت اول حکومت امام علی بن ابی طالب” پرداختیم.حال قسمت دوم این مقاله را با هم مطالعه میکنیم.

با ما همراه باشید…

مطالب مرتبط


گام 1 - مهم ترین فعالیت های امام در دوران خلافت

به توجه به موقعیت و مقتضیات موجود در جامعه اسلامی ، مهم ترین فعالیت های حضرت علی (ع) عبارت است از :

  1. تفسیر قرآن و بیان مراد واقعی بسیاری از آیات.
  2. پاسخ به پرسش های دانشمندان بویژه دانشمندان اهل کتاب.
  3. بیان حکم شرعی رویدادهای نوظهور و قضایای پیچیده ای که قضاوت از داوری درباره آن ناتوان بودند.
  4. پرورش انسان های برخوردار از ضمیر پاک و روح اماده و تربیت شاگردانی مانند عبدالله بن عباس و افرادی چون ابوذر ، اویس قرنی ، مقداد ، عمار ، مالک اشتر ، کمیل ، میثم تمار ، حبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه ، تا بتوانند در پرتو رهبری امام آنچه با دیده ظاهری نمی توان دید با دیده دل و چشم باطن دریابند.
  5. کوشش برای تامین زندگی بینوایان و درماندگان
  6. شرکت در نشست های رایزنی خلفا و ارائه صادقانه راه حل ها

    blank

قبل از پرداختن به چگونگی مراجعه مردم به امام علی در باره قبول مسوئلیت اداره حکومت اسلامی ، از انجا که در میان اهل سنت تصور می شود موضوع جانشینی پیامبر جنبه انتخابی و عرفی داشته است ، مرور چگونگی حاکمیت خلفای نخستین سودمند است.گذشته از محاسن و معایب این شیوه برای تصدی جانشینی پیامبر ، به نظر میرسد بر انچه درباره سه خلیفه نخستین اتفاق افتاده است نه تنها نمیتوان نام انتخابِ ازاد مردم نهاد ، حتی تظاهر به ایجاد مجال برای مشارکت مردم نیز نبوده است ، چرا که این سه حادثه را به هیچ روی نمی توان پیرو هیچ قاعده ضابطه ای جز عنصز قرشی بودن دانست.با عنایت به اینکه اگر قرار است خدا و رسول به هر دلیل مجاز به تعیین و معرفی جانشین صاحب رسالت نباشند ، استناد به حدیث <<الائمه من قریش>> بدون در نظر گرفتن آغاز و پایان آن وجهی ندارد.چرا که با یکی از مهم ترین اصول دعوت خاتم انبیا ( اصل لغو امتیازهای نژادی و قومی و قبیله ای ) منافات دارد. چنانکه خواهید دید ، به هیچ روی نمی توان اقدام خلیفه اول و دوم را فقط پیشنهاد و معرفی افراد برای بیعت مردم دانست.

blank

 

گام 2 - گفتمان سقیفه

اشاره شد هنگامی که علی بن ابی طالب  و بنی هاشم سرگرم غسل دادن پیامبر بودند ، سه تَن از مهاجران با اطلاع از اجتماع انصار در سقیفه به سرعت به محل رفته ، به گفتگو پرداختند.خبر این گفتگو را خلیفه دوم بعد ها ضمن خطبه ای در مدینه بازگو کرد.او پس از شنیدن این سخن که بیعت با ابوبکر از روی دور اندیشی و تدبیر نبوده است ، در پی توضیح و پاسخ بر آمد و گفت : پس از رحلت رسول خدا به ما خبر دادند که انصار با سعد بن عباده در سقیفه بنی ساعده اجتماع کرده اند.من ، ابوبکر و ابو عبیده به آنجا رفتیم . سخنران انصار در سقیفه ضمن سخنانی گفت : ما انصار لشکر منسجم اسلام هستیم وشما ای قریش ، گروهی از ما و اقلیتی در میان مایید.

blank

من خواستم سخن بگویم ، اما ابوبکر مانع شد و گفت : البته انچه شما انصار درباره خود میگویید، درست است ، ولی <<عرب>> این امر (جانشینی پیامبر) را جز برای قریش نمی شناسد.آنان از نظر نسب و اصالت خانوادگی برترین عرب شمرده میشوند.من پیشنهاد میکنم با عمر یا ابوعبیده بیعت کنیم.سخنگوی انصار اعتراض کرد و در نهایت گفت : امیری از ما و امیری از شما باشد.من (عمر) پاسخ دادم : دو شمشیر در یک غلاف جای نخواهد گرفت.

آنگاه دست ابوبکر را گرفته ، با او بیعت کردم.پس انصار با او بیعت کردند.ما بیم داشتیم از آن جمع جدا شویم و آنان با دیگری بیعت کنند و ما مجبور شویم ناخواسته با او بیعت کنیم یا با مخالفت خود فساد پدید آوریم.البته بیعت با ابوبکر ناگهانی و بدون دوراندیشی بود ، اما خداوند شر آن را بر طرف کرد.آنان پس از بیعت سقیفه نشینان در کوچه ها به راه افتادند و از موافق و مخالف بیعت گرفتند.روز بعد وقتی کار بیعت تمام شد ، عمر از انچه روز پیش درباره زنده بودن رسول خدا بر زبان رانده بود ، پوزش خواست.افزون بر دو شخصیت برجسته بنی هاشم ، (علی (ع) و عباس عموی پیامبر) افرادی چون زبیر بن عوام،خالد بن سعید ، مقداد بن عمرو ، سلمان فارسی ، براء بن عازب ، ابی بن کعب و ابوذر نیز با دستاورد سقیفه مخالفت کردند.

 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب