ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

16 − 8 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 09:57:02 *** 1398/04/27: قیمت فروش دلار 11500 تومان و قیمت فروش یورو 13400 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها پنجشنبه 1398/04/27::: مردم سالاری: شطرنج ظریف در نیویورک; «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در اظهارتی که به سرعت به تیتر نخست رسانه‌های غربی تبدیل شد، عنوان کرد که ایران، «برای نخستین بار» با مذاکره در مورد برنامه موشکی‌اش موافقت کرده است. *** شرق: محمد جواد ظریف در گفتگو با بی بی سی;اگر جنگ شود، کسی در منطقه در امان نیست*** ایران عقبگرد دلار مقابل ریال; قیمت‌ها در بازار ارز و طلا به پنج ماه قبل بازگشت؛ زمانی که در بهمن ماه سال گذشته دلار در کانال 11 هزار تومان قرار داشت و سکه تمام بهار آزادی نیز در کانال 3.9 میلیون تومانی قرار داشت. *** اطلاعات: دکتر ظریف در اجلاس « توسعه پایدار» در نیویورک : تحریم های غیر قانونی آمریکا بزرگترین مانع دستیابی به توسعه پایدار است. *** ابتکار: معمای آراء خاکستری; در گزارش‌های مکرر روزنامه تا به حال به فضای بی‌رمق و کسل‌کننده جریان‌ها و فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات اسفندماه 98 اشاره شده است. اینکه گویی احزاب و نخبگان فکری به یک بن‌بست گفتمانی رسیده‌اند و قادر نیستند برای انتخابات پیش‌رو یک راهکار و استراتژی کارآمد ارائه دهند. *** کیهانانتظار سفره مردم از گام مثبت کاهش نرخ ارز; در پی سقوط آزاد قیمت دلار در روزهای اخیر، آرامش به بازار ارز بازگشته اما به نظر می‌رسد این کاهش نرخ زمانی مفیدتر خواهد بود که تاثیر آن در معیشت مردم هم نمایان شود. *** دنیای اقتصاد اقلیم ۵۲۰ شهر در ۲۰۵۰; آب و هوای «تهران» تا سال ۱۴۲۹ به اقلیم امروز «سن‌برناردینو» تغییر می‌کند; این شهر، رطوبت بالا دارد و روزهای بارشی در آن بسیار کم و در عین حال، حداقل دمای هوا در زمستان در این شهر، بالای صفر درجه سانتی‌گراد است. *** آرمان امروز: قيمت‌ مسكن تابع ارز نيست; پس از سقوط آزاد قیمت ارز، سکه و طلا، حالا شهروندان منتظر ریزش قیمت سایر کالاها، به‌ویژه خودرو و مسکن هستند. اما پرسش اصلی این است که آیا روند کاهشی نرخ ارز در هفته‌ها و ماه‌های آینده هم ادامه می‌یابد که بر قیمت سایر محصولات هم تاثیر بگذارد؟ ***

نگاهی به حکومت امام علی بن ابی طالب (ع) (قسمت دوم)

نگاهی به حکومت امام علی بن ابی طالب (ع) (قسمت دوم)

بسم الله الرحمن الرحیم

در پست های قبلی از سایت ویکی چجور به “قسمت اول حکومت امام علی بن ابی طالب” پرداختیم.حال قسمت دوم این مقاله را با هم مطالعه میکنیم.

با ما همراه باشید…

مطالب مرتبط


گام 1 - مهم ترین فعالیت های امام در دوران خلافت

به توجه به موقعیت و مقتضیات موجود در جامعه اسلامی ، مهم ترین فعالیت های حضرت علی (ع) عبارت است از :

 1. تفسیر قرآن و بیان مراد واقعی بسیاری از آیات.
 2. پاسخ به پرسش های دانشمندان بویژه دانشمندان اهل کتاب.
 3. بیان حکم شرعی رویدادهای نوظهور و قضایای پیچیده ای که قضاوت از داوری درباره آن ناتوان بودند.
 4. پرورش انسان های برخوردار از ضمیر پاک و روح اماده و تربیت شاگردانی مانند عبدالله بن عباس و افرادی چون ابوذر ، اویس قرنی ، مقداد ، عمار ، مالک اشتر ، کمیل ، میثم تمار ، حبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه ، تا بتوانند در پرتو رهبری امام آنچه با دیده ظاهری نمی توان دید با دیده دل و چشم باطن دریابند.
 5. کوشش برای تامین زندگی بینوایان و درماندگان
 6. شرکت در نشست های رایزنی خلفا و ارائه صادقانه راه حل ها

قبل از پرداختن به چگونگی مراجعه مردم به امام علی در باره قبول مسوئلیت اداره حکومت اسلامی ، از انجا که در میان اهل سنت تصور می شود موضوع جانشینی پیامبر جنبه انتخابی و عرفی داشته است ، مرور چگونگی حاکمیت خلفای نخستین سودمند است.گذشته از محاسن و معایب این شیوه برای تصدی جانشینی پیامبر ، به نظر میرسد بر انچه درباره سه خلیفه نخستین اتفاق افتاده است نه تنها نمیتوان نام انتخابِ ازاد مردم نهاد ، حتی تظاهر به ایجاد مجال برای مشارکت مردم نیز نبوده است ، چرا که این سه حادثه را به هیچ روی نمی توان پیرو هیچ قاعده ضابطه ای جز عنصز قرشی بودن دانست.با عنایت به اینکه اگر قرار است خدا و رسول به هر دلیل مجاز به تعیین و معرفی جانشین صاحب رسالت نباشند ، استناد به حدیث <<الائمه من قریش>> بدون در نظر گرفتن آغاز و پایان آن وجهی ندارد.چرا که با یکی از مهم ترین اصول دعوت خاتم انبیا ( اصل لغو امتیازهای نژادی و قومی و قبیله ای ) منافات دارد. چنانکه خواهید دید ، به هیچ روی نمی توان اقدام خلیفه اول و دوم را فقط پیشنهاد و معرفی افراد برای بیعت مردم دانست.

 

گام 2 - گفتمان سقیفه

اشاره شد هنگامی که علی بن ابی طالب  و بنی هاشم سرگرم غسل دادن پیامبر بودند ، سه تَن از مهاجران با اطلاع از اجتماع انصار در سقیفه به سرعت به محل رفته ، به گفتگو پرداختند.خبر این گفتگو را خلیفه دوم بعد ها ضمن خطبه ای در مدینه بازگو کرد.او پس از شنیدن این سخن که بیعت با ابوبکر از روی دور اندیشی و تدبیر نبوده است ، در پی توضیح و پاسخ بر آمد و گفت : پس از رحلت رسول خدا به ما خبر دادند که انصار با سعد بن عباده در سقیفه بنی ساعده اجتماع کرده اند.من ، ابوبکر و ابو عبیده به آنجا رفتیم . سخنران انصار در سقیفه ضمن سخنانی گفت : ما انصار لشکر منسجم اسلام هستیم وشما ای قریش ، گروهی از ما و اقلیتی در میان مایید.

من خواستم سخن بگویم ، اما ابوبکر مانع شد و گفت : البته انچه شما انصار درباره خود میگویید، درست است ، ولی <<عرب>> این امر (جانشینی پیامبر) را جز برای قریش نمی شناسد.آنان از نظر نسب و اصالت خانوادگی برترین عرب شمرده میشوند.من پیشنهاد میکنم با عمر یا ابوعبیده بیعت کنیم.سخنگوی انصار اعتراض کرد و در نهایت گفت : امیری از ما و امیری از شما باشد.من (عمر) پاسخ دادم : دو شمشیر در یک غلاف جای نخواهد گرفت.

آنگاه دست ابوبکر را گرفته ، با او بیعت کردم.پس انصار با او بیعت کردند.ما بیم داشتیم از آن جمع جدا شویم و آنان با دیگری بیعت کنند و ما مجبور شویم ناخواسته با او بیعت کنیم یا با مخالفت خود فساد پدید آوریم.البته بیعت با ابوبکر ناگهانی و بدون دوراندیشی بود ، اما خداوند شر آن را بر طرف کرد.آنان پس از بیعت سقیفه نشینان در کوچه ها به راه افتادند و از موافق و مخالف بیعت گرفتند.روز بعد وقتی کار بیعت تمام شد ، عمر از انچه روز پیش درباره زنده بودن رسول خدا بر زبان رانده بود ، پوزش خواست.افزون بر دو شخصیت برجسته بنی هاشم ، (علی (ع) و عباس عموی پیامبر) افرادی چون زبیر بن عوام،خالد بن سعید ، مقداد بن عمرو ، سلمان فارسی ، براء بن عازب ، ابی بن کعب و ابوذر نیز با دستاورد سقیفه مخالفت کردند.

 

اطلاعات مطلب

 • اسلام
 • 604 بازدید
 • (3 votes, average: 5٫00 out of 5)
  Loading...
 • آخرین ویرایش توسط : امیر فتحی - شنبه, ۲۴ تیر ۹۶, ۴:۵۵ ب٫ظ
 • تاریخ تحلیلی صدر اسلام

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.