گام 1 - معرفی چند عدد از ابزارهای شنود

میزان جاسوسی و شنود در آمریکا به‌قدری گسترش یافته است که در فروشگاه‌های این کشور لوازم و ادوات جاسوسی خرید و فروش می‌شود.

فیلمبرداری با دکمه لباس

این وسیله یک دوربینجاسوسی است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید به راحتی به عنوانیک دکمه پیراهن روی لباس نصب می‌شود و می‌توان با آن فیلم‌برداری و عکاسی کرد.البته این دوربین مدت زیادی است که تولید شده اما حالا با امکانات جالبی به روزشده است.

معمولا از دوربین‌های کوچک نمی‌توان انتظار کیفیت بالای تصویربرداری داشت.اما این یکی با کیفیت ۸ مگاپیکسل عکاسی می‌کند و با رزولیشن 1280×960 به صورتHD فیلم‌برداری می‌کند.

این دروبین با یک بار شارژتا ۵۰ دقیقه به صورت مداوم امکان تصویربرداری را دارد و حافظه micro SD می‌خورد.‪و جالب‌تراز همه قیمت آن حدود ۵۸ دلار است. ‏

خودکار شنود

این خودکار بااستفاده از میکروفونی که در قسمت داخلی آن تعبیه شده قادر است با حساسیت و کیفیت بالایی صدای محیط پیرامونش را ضبط می‌کند. با شارژ باتری خودکار از طریق کابل USB کامپیوتر می‌توان12 ساعت بطور مستمر صدا را ضبط کرد.

این وسیله با نقش خودکار در محیط‌هاییبه کار می‌رود که همراه داشتن وسایل صوتی و یا فیلمبرداری ممنوع است. از آنجایی‌که هیچ دکمه یا علائمی برای تشخیص آن در هنگام فعال بودن وجود ندارد یکی از ابزارهای مناسب برای شنود بصورت مخفیانه بحساب می‌آید.

در زیر به نمونه‌ای از کاربرد این خودکار اشاره خواهد شد:

افسران گمرک بولیوی برای مبارزه با فساد خودکار ضبط صدا(شنود) باخود حمل می‌کنند.

به گزارش بی‌بی‌سی دولتبولیوی در ابتکاری جدید برای مبارزه با فساد ماموران گمرک را مجبور کرده است خودکار دیجیتالی کهقابلیت ضبط صدا دارند با خود حمل کنند مدیرگمرکات بولیوی گفته است در طول ساعات کاری دکمه ضبط صدا به منظور نظارت بر عملکردماموران فعال خواهد بود و بطور تصادفی صدای ضبط شده برخی ازخودکارها بررسی خواهند شد.

او گفته است این طرح به منظور نظارت بر روند واردات و صادرات و برای جلوگیری از قاچاق غیر قانونی کالا که سالانه 400 میلیون دلار اقتصاد بولیوی رامتضرر می‌کند بکار گرفته شده است.

عینک دوربین دار

شرکتالکتریکی تانکو در ژاپن عینکی ساخته است که قابلیت فیلمبرداری دارد این عینک که طرفداران زیادی دارد در طرح آفتابی نیز عرضه می شود. تصاویر ضبط شده در کارت حافظه ذخیره می‌شود. اینعینک 30 الی 40 دقیقه بطور مستمر می‌تواند فیلمبرداری کند.
وزن این عینک 60 گرم و قیمت آن 82 دلار است. با استفاده از این عینک فرد جاسوس وارد محیط مورد نظر شده وبه راحتی فیلمبرداری می کند .

ساعت زنگ‌دار با دوربین مخفی

دوربین مخفی این ساعت می‌تواند به مدت 42 روز از محل مورد نظر فیلمبرداری کند. این دوربینفیلم را در کارت حافظه 2GBSD ذخیره می‌کند. این ابزار جاسوسی همانند دیگر ساعت‌های زنگدار معمولی است.

یکی از قابلیت‌های دوربین این ساعت این است کهآن قسمت از فیلم را که حالت ثابت دارد از قسمت‌هایی که در آن تحرکاتی وجود داشتهاست جدا می‌کند. این دوربین قابلیت برنامه ریزی دارد تا در ساعت‌های خاص روز فیلمبرداری کند.

گام 2 - چگونه می‌توان دستگاه‌های شنود و فیلمبرداری را کشف کرد؟

چگونه می‌توان دستگاه‌های شنود و فیلمبرداری را کشف کرد؟

بنظر میرسد جاسوسی از حریم خصوصی شهروندان در آمریکا به معضل بزرگی تبدیل شده است سایت‌های مختلف اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی راهکارهای مختلفی را برای کشف ابزارهای شنود و جاسوسی ارائه می‌کنند که ظاهرا بخشی از کارهای روزمره مردم آمریکا همین فعالیت‌های کاراگاهی شکل می‌دهد .

در این قسمت به چند مورد از آنها اشاره می‌شود.

تماموسایل خانه را که غیر عادی بنظر می‌رسند مانند گلدان، تابلوهای دیواری ،آباژورها و … را بدقت بررسی کنید. اسپیکرها رابررسی کنید احتمال نصب دوربین بر روی آنها وجود دارد. گل‌ها را تکان دهید.