ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه می‌توان دستگاه‌های شنود را کشف کرد ؟

چگونه می‌توان دستگاه‌های شنود را کشف کرد ؟

چگونه می‌توان دستگاه‌های شنود را کشف کرد ؟

عصر حاضر را عصر ارتباطات نام‌گذاری کرده‌اند ولی حقیقت آن است تمامی امور پرورش یافته دست بشر علاوه بر اثرات مثبت و سازنده، دارای اثرات منفی و مخرب نیز هستند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ مکالمات محرمانه و خصوصی رهبران سیاسی جهان که نقشی حیاتی در مسائل و روابط بین‌المللی کشورها دارد از شنود مخفیانه در امان نبوده است، بعنوان مثال روزنامه صهیونیستی “یدیعوت آحارانوت” اخیرا فاش کرد سروییس جاسوسی موساد سه ماه پیش از امضایپیمان اسلو در دفتر “محمود عباس” در تونس که در آن زمان معاون”یاسر عرفات” بود، دستگاه شنود نصب کرده بود.

مورد دیگر شنود غیرقانونی مکالمات ستاد انتخاباتی رقیبتوسط “ریچارد نیکسون” رییس جمهور سابق آمریکااست که بر ملا شدن آن موجب استعفای نیکسون از ریاست جمهوری آمریکا شد، اسنادی کهتوسط ویکی لیکس منتشر شده نشان می‌دهد که ویهمه مکالمات کاخ سفید را به طور غیرقانونی ضبط می‌کرده است.

این گزارش به بررسی انواع ابزارآلات:

“شنود”، “استراق سمع”، “دستگاه‌های جاسوسی عمومی”، “فیلم‌برداری‌های مخفی”، “دستگاه‌های‌ آشکار کننده و مختل کننده” می‌پردازد.

بسته به نیاز،سازمان‌ها، افراد و حتی سیاستمداران با ورود به حریم خصوصی زندگی انسان‌ها از اینابزارهای جاسوسی بهره‌برداری غیر قانونی می‌کنند.

‌بررسی‌ سازمان‌های ذیربط آمریکایی نشان می‌دهد، ابزارهای جاسوسیاستراق سمع و فیلم‌برداری مخفی به شیوه‌های مختلف و با ظاهری معصوم از کلاه و سویچ ماشین گرفته تا کامپیوتر شخصی در مکان‌های مختلف کارگذاشته می‌شوند.

این در حالیست که تجسس در امور زندگی انسان‌ها و حکومت‌ها قدمتی دیرینه دارد.نگاهی به داستان‌ها و تاریخ مصریان و یونانیان باستان این موضوعرا بخوبی نشان می‌دهد. اما در عصر جدید جاسوسی برای اولین بار در زمان جنگ سردبین آمریکا و “اتحاد جماهیر شوروی” برای دسترسی به تکنولوژی ساخت بمب اتمی بیشتر نمود پیدا کرد.

“گرالد فورد” ریس‌جمهور آمریکا در سال ۱۹۷۴ بطور مخفیانهو بدون کسب اجازه از دستگاه قضایی این کشور با استفاده از دستگاهشنود به منظور افزایش امنیت و اقدامات ضد اطلاعاتی در راستایمبارزه جنگ سرد موافقت کرد.

با توجه به افشاگری‌هایی که اخیرا ادوارد اسنودن، کارمند اداره امنیت ملی آمریکا انجام داده امروزه هیچ‌ شهروند، سازمان ویا نهادی در آمریکا و کشورهای متحد آن هیچ امنیتی ندارد. با گسترش فن‌آوری‌ ابزارهای پیچیده‌تر وپیشرفته‌تر جاسوسی با تصویب قوانیننظارتی در آمریکا، امکان پایش و جاسوسی از تمامی جنبه‌های زندگی شهروندان وجود دارد و این موضوعیکی از بحث‌های داغ محافل سیاسی و قانون‌گذاری است.

ظاهرا این اصل که تکنولوژی و پیشرفتدر کنار مزایا معایبی را نیز باخود به همراه می‌آورد در خصوص تجهیزات ارتباطی نیز مصداق یافته است. در واقع امروز می‌توان از “اینترنت”، “تلفن همراه”، “جی‌پی‌اس” ودستگاه‌های مختلف ارتباطی بعنوان شمشیر دو لبه یاد کرد، به‌طوری که از یک سو برای تسهیل ارتباطات بین فردی و از سوی دیگر به بزرگترین ماشین برای جاسوسی و پایش اطلاعات به کار گرفته می‌شوند.

درآمد هنگفت شرکت‌های مخابراتی آمریکا از فروش اطلاعات خصوصی شهروندان کسب مخفیانه اطلاعات بدون اطلاع و اجازه دارنده اطلاعات را جاسوسی می‌گویند.

ازآنجائیکه جاسوسی، در اکثر موارد کار غیر اخلاقی و غیر قانونی تلقی می‌شودمعمولا این کار بطور مخفیانه صورت می‌گیرد.

از همان روزهای اولیه اختراع تلفن و تلگراف کاربران نگران شنود مکالمات خود بودند و تا سال ۱۸۹۰ استفاده از تلفن بسیار رایج شد.

با نگاهی به سوابق شنود مکالمات در آمریکا، می‌توان دریافت که قوانین سفت و سختی برای مبارزه با این مسئله وجود نداشته و در بسیاری از موارد، قانون دست نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور را در این خصوص باز گذاشته است.

با پیدایش شبکه اینترنت:

که از خط تلفن برای انتقال اطلاعات بصورت‌های گوناگون استفاده می‌کند موضوع کنترل این اطلاعات از طرف نهادهای امنیتی و اطلاعاتی اهمیت بیشتری یافته است. امروزه شرکت‌های بزرگمخابراتی در دنیا بویژه آمریکا با قرار دادن اطلاعات تلفنی و اینترنتی شهروندان در اختیارنهادهای اطلاعاتی و جاسوسی سود هنگفتی ازاین طریق بدست می‌آورند.

برای مثال شرکت‌های بزرگ مخابراتی در آمریکا مانندAT&T و Verizon برای شنود و ثبت اطلاعات رد و بدل شده یککاربر اینترنتی و یا مشرک تلفنی سالانه ۳۲۵ دلار دریافت می‌کنند.
خبرگزاری CBC در گزاشی مستند آورده است شرکت مخابراتی AT&T از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ مبلغ۲۴ میلیون دلار از بابت ارائه خدمات شنوداز شهروندان از آژانس امنیت ملی آمریکا دریافت کرده است.

بنابراین گزارش، آژانس امنیت ملی آمریکا با همکاری شرکت‌های مخابراتی روزانه ۱٫۷ میلیارد فقره ایمیل، تماس تلفنی، پیامک و اطلاعات دیجیتال را کنترل می‌کند که این حجم اطلاعات در ۲۴ ساعت معادل ۱۳۸ میلیون جلد کتاب است.

مخابرات آمریکا

از آنجایی که مخابرات آمریکا تحت نفوذ و کنترل کامل آژانس امنیت ملی این کشور قرار دارد شناسایی ارسالکنندگان پیامک‌ها کاملاً میّسر است بنابراین کاربران باید مطلع باشند تمامیخدماتی ارتباطی که دریافت می کنندزیرمجموعه‌های سیستم‌هایی است که کاملا تحت کنترل است و نباید تصور کنند کهاستفاده از آنتی پروکسی‌ها… موجب عدم شناسایی آن‌ها می‌شود. البته باید گفت که تجس در امورخصوصی افراد ازطرف دولت‌های آمریکایی همیشه با بهانهحفظ امنیت شهروندان همراه بوده است.

از چه ابزارهایی برای شنود استفاده می‌شودتبدیل دوربین تلفن همراه به ابزاری برای جاسوسی پایگاه تحلیلی Infowars در گزارشی به جاسوسی دولت از شهروندان آمریکایی می‌پردازد.
“دولت از تمامی اطلاعات دیجیتال و ارتباطی شهروندانجاسوسی می‌کند، برای مثال دولت از تمامی ایمیل‌های ارسالی عکسبرداری می‌کند.

در این گزارش آمده است :

دولت از طریق تلفن همراه جاسوسی می‌کند و از راه دورمی‌تواند میکروفون و دوربین تلفن شما را روشن کند. آژانس امنیت ملی آمریکا NSA در سیستم‌های اندرویدی تلفن همراه که اکنون یک سوم تلفن‌هایهمراه از این سیستم نرم افزاری استفاده می‌کنندکدی وارد کرده است که از طریق آن می‌تواند دوربین تلفن همراه در هر نقطه‌ایکه فرد استفاده کننده قرار داردفعال کرده و فیلم‌برداری کند.

دکل‌های تلفن همراه موقعیت فرد را لحظه به لحظه رصد می‌کنند و بدین ترتیب امکان فیلمبرداری از حرکات و اقدامات فرد مورد نظر در همه مکان‌هارا امکان‌پذیر می‌سازند.
اینفووارز در ادامه می‌نویسد”یافتن موقعیت فرد برای دولت مثل آب خوردن است تلفن همراه شما از شما عملا جاسوسی می‌کند و در واقع تلفن همراه نقش یک ردیاب را بازی می‌کند. ردیاب‌هایی که قربانیانشان با کمال میل آن‌ها را با خود حمل می‌کنند.”

شرکت‌های سازنده تلفن همراه و شرکت‌هایی که خدمات اینترنتی ارائه می‌دهند:

سالانه میلیاردها دلار هزینه می‌کنند تابتوانند رفتار کاربران خود را تحت نظرداشته باشند. پاول اهم استاد دانشگاهبرکلی می‌گوید “خدمات فراوانی درگوشی‌های همراه وجود دارد و با اتصال به اینترنت امکان ردیابی فرد میسر می‌شود”.

تحقیقات نشان می‌دهد که با استفاده از ردیاب‌های جی‌پی‌اسمی‌توان فهمید که فرد چند بار درهفته به کلیسا می‌رود، از چهنوشیدنی‌هایی بیشتر استفاده می‌کند و با چه فرد و گروهی نشست و برخاست دارد. با بررسیمکان‌های رفت آمد فرد، سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی، مکان‌های احتمالی فرد را در ساعت‌ها وروزهایی خاص پیش‌بینی می‌کنند.

ایبن‌مو گلان Eben Moglen استاد حقوق دانشگاه می‌گوید: “تلفن همراهکه ما آنرا با خود حمل می‌کنیم در واقعرباتی است که انسان دست و پای آنرا شکل می‌دهد”.

 

نتایج یک تحقیق:

در انگلیس نشان می‌دهد تلفن کردن به فردی با تلفن همراه نقش پنجمتلفن‌های همراه است و بیشتر کاربران بااستفاده از آن در شبکه‌های اینترنتی جستجومی‌کنند، بازی می‌کنند و یا به موسیقی گوش می‌دهند.

بنظر می‌رسد تعادل بین امنیت و حریم خصوصی با انجام چنین اقداماتی به همخورده است. اسنودن افشاگر آمریکایی که ازکارکنان سازمان سیا است و اکنون در روسیه به امید پناهندگی سر می‌برد در گفتگو با گاردین گفته بود: “من نمی‌خواهم در کشوری زندگی کنم که درآن تمام مکالمات تلفنی شنود می‌شود”.

برخی از شرکت های سازندهمحصولات جاسوسی و شنود:

شرکت اسپای قجتspy gadget که درشهر گرند فورک ایالت داکوتای شمالی آمریکاقرار دارد محصولات مختلفی در زمینهجاسوسی عرضه می‌کند.

یکی دیگر از شرکت‌های فعال درساخت محصولات جاسوسی و شنود شرکتeyetek surveillance است.این شرکت در سال ۱۹۹۵ در شهر دربی انگلیس زیر نظر یکی از تکنسین‌های کارکشته نیروی دریایی انگلیس فعالیت خود را آغاز کرد.

یکی ازمکان‌هایی که دستگاه‌های استراق سمع در آنجا به کار گذاشته می‌شود جعبه تقسیم تلفن‌های ثابت است.

در تصاویر زیر که سه عدد جعبه تقسیم ۲۵ خطی را نشان می‌دهد مشاهده می‌کنید که جعبه تقسیم هیج محافظ و پلمپیندارد و فرد جاسوس به راحتی می‌تواند نقشه خود را عملیاتی کند و به مکالمات محرمانه شما دسترسی پیدا کند.

بعضی وقت‌ها دستگاه شنود در مسیر عبوری سیم تلفنبکار گذاشته می‌شوند که کشف آن نیازمند دستگاه‌های پیشرفته ردیاب و کارآگاهان کارکشته است.

مطالب مرتبط


گام 1 - معرفی چند عدد از ابزارهای شنود

میزان جاسوسی و شنود در آمریکا به‌قدری گسترش یافته است که در فروشگاه‌های این کشور لوازم و ادوات جاسوسی خرید و فروش می‌شود.

فیلمبرداری با دکمه لباس


این وسیله یک دوربینجاسوسی است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید به راحتی به عنوانیک دکمه پیراهن روی لباس نصب می‌شود و می‌توان با آن فیلم‌برداری و عکاسی کرد.البته این دوربین مدت زیادی است که تولید شده اما حالا با امکانات جالبی به روزشده است.

معمولا از دوربین‌های کوچک نمی‌توان انتظار کیفیت بالای تصویربرداری داشت.اما این یکی با کیفیت ۸ مگاپیکسل عکاسی می‌کند و با رزولیشن 1280x960 به صورتHD فیلم‌برداری می‌کند.

این دروبین با یک بار شارژتا ۵۰ دقیقه به صورت مداوم امکان تصویربرداری را دارد و حافظه micro SD می‌خورد.‪و جالب‌تراز همه قیمت آن حدود ۵۸ دلار است. ‏

خودکار شنود


این خودکار بااستفاده از میکروفونی که در قسمت داخلی آن تعبیه شده قادر است با حساسیت و کیفیت بالایی صدای محیط پیرامونش را ضبط می‌کند. با شارژ باتری خودکار از طریق کابل USB کامپیوتر می‌توان12 ساعت بطور مستمر صدا را ضبط کرد.

این وسیله با نقش خودکار در محیط‌هاییبه کار می‌رود که همراه داشتن وسایل صوتی و یا فیلمبرداری ممنوع است. از آنجایی‌که هیچ دکمه یا علائمی برای تشخیص آن در هنگام فعال بودن وجود ندارد یکی از ابزارهای مناسب برای شنود بصورت مخفیانه بحساب می‌آید.

در زیر به نمونه‌ای از کاربرد این خودکار اشاره خواهد شد:


افسران گمرک بولیوی برای مبارزه با فساد خودکار ضبط صدا(شنود) باخود حمل می‌کنند.

به گزارش بی‌بی‌سی دولتبولیوی در ابتکاری جدید برای مبارزه با فساد ماموران گمرک را مجبور کرده است خودکار دیجیتالی کهقابلیت ضبط صدا دارند با خود حمل کنند مدیرگمرکات بولیوی گفته است در طول ساعات کاری دکمه ضبط صدا به منظور نظارت بر عملکردماموران فعال خواهد بود و بطور تصادفی صدای ضبط شده برخی ازخودکارها بررسی خواهند شد.

او گفته است این طرح به منظور نظارت بر روند واردات و صادرات و برای جلوگیری از قاچاق غیر قانونی کالا که سالانه 400 میلیون دلار اقتصاد بولیوی رامتضرر می‌کند بکار گرفته شده است.

عینک دوربین دار


شرکتالکتریکی تانکو در ژاپن عینکی ساخته است که قابلیت فیلمبرداری دارد این عینک که طرفداران زیادی دارد در طرح آفتابی نیز عرضه می شود. تصاویر ضبط شده در کارت حافظه ذخیره می‌شود. اینعینک 30 الی 40 دقیقه بطور مستمر می‌تواند فیلمبرداری کند.
وزن این عینک 60 گرم و قیمت آن 82 دلار است. با استفاده از این عینک فرد جاسوس وارد محیط مورد نظر شده وبه راحتی فیلمبرداری می کند .

ساعت زنگ‌دار با دوربین مخفی


دوربین مخفی این ساعت می‌تواند به مدت 42 روز از محل مورد نظر فیلمبرداری کند. این دوربینفیلم را در کارت حافظه 2GBSD ذخیره می‌کند. این ابزار جاسوسی همانند دیگر ساعت‌های زنگدار معمولی است.

یکی از قابلیت‌های دوربین این ساعت این است کهآن قسمت از فیلم را که حالت ثابت دارد از قسمت‌هایی که در آن تحرکاتی وجود داشتهاست جدا می‌کند. این دوربین قابلیت برنامه ریزی دارد تا در ساعت‌های خاص روز فیلمبرداری کند.

گام 2 - چگونه می‌توان دستگاه‌های شنود و فیلمبرداری را کشف کرد؟

چگونه می‌توان دستگاه‌های شنود و فیلمبرداری را کشف کرد؟

بنظر میرسد جاسوسی از حریم خصوصی شهروندان در آمریکا به معضل بزرگی تبدیل شده است سایت‌های مختلف اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی راهکارهای مختلفی را برای کشف ابزارهای شنود و جاسوسی ارائه می‌کنند که ظاهرا بخشی از کارهای روزمره مردم آمریکا همین فعالیت‌های کاراگاهی شکل می‌دهد .

در این قسمت به چند مورد از آنها اشاره می‌شود.


تماموسایل خانه را که غیر عادی بنظر می‌رسند مانند گلدان، تابلوهای دیواری ،آباژورها و ... را بدقت بررسی کنید. اسپیکرها رابررسی کنید احتمال نصب دوربین بر روی آنها وجود دارد. گل‌ها را تکان دهید.

مکان‌هایی که احتمال می‌دهید میکروفن می‌تواند در آنجا بکار گذاشته شودمانند زیر تشک‌ها و بالش‌ها و قفسه‌هایکتاب را بررسی کنید.

ابزارهای شنود می توانند وایرلس نباشند بنابراین سیم‌هایی که به جایی و یا وسیله‌ای وصل نیستند را بررسی کنید.برخی از دوربین‌ها که به تحرکات محیط حساس هستند به هنگام فعال شدن صدایی ایجاد می‌کنند بنابراین ضمن اینکه آرام راه می‌روید، گوش کنید.

چراغ ها را خاموش کنید و بدنبال چراغ سبز و یا قرمز خیلی ریز بگردید. برخی از دستگاه‌های شنود دکمه پاور دارند و احتمال دارد فردی که آن‌را بکار گذاشته این دکمه را نپوشانده ویا غیر فعال نکرده باشد. هنگامی که چراغ‌ها خاموش هستند با استفاده از یک چراغ قوه به دنبال انعکاس نور از زاویه‌های مختلف بگردید.

محبوبیت دستگاه مختل کننده


تبلیغات فروش دستگاه ردیاب و دستگاه مختل کننده شنود bug detector در شبکه های اینترنتی از کاربرد زیاد این وسیله در آمریکا حکایت دارد.

یک دستگاه ردیاب امواج تهیه کنید. استفاده ازاین دستگاه بسیار ساده است هر چند برخی از دستگاه‌های شنود قابل کشف با ردیاب نیستند.

با استفاده از تلفن همراه با شماره‌ای تماس بگیرید و در نزدیکی مکان‌های مشکوک گوشی را حرکت دهید. شنیدن صدای سیگنال در گوشی تلفن، بهمفهوم تداخل امواج الکترونیکی و وجود دستگاه شنود در آن مکان است.

باپیشرفت ابزارهای برقی هوشمند و استفاده هرچه بیشتر آن‌ها به عنوان بخشی از وسایل پرکاربرد عادی مانند خودکار،عینک، ساعت و ده‌ها مورد دیگر که به چندمورد از آنها اشاره شد.
امکان جاسوسی از خانه‌ها و حریم خصوصی افراد بسیار آسان‌ترگشته است .به کار گذاشتن دستگاهشنود می‌تواند زندگی خصوصی ده‌ها و صدهافرد را به خطر بیاندازد. در واقع هر آنچه کهشما می‌گویید، می‌بینید، می‌شنوید و انجام می‌دهید به کمک ابزرهای نوین الکتریکی تماما قابل پایش و جاسوسی هستند.

عصرحاضر را عصر ارتباطات نام‌گذاری کرده‌اند ولی حقیقت آن است تمامی امور پرورش یافته دست بشر علاوه بر اثرات مثبت و سازنده، دارای اثرات منفی و مخرب نیز هستند.

نمی‌توان امر ارتباطات را نیزاز این مقوله مستثنی کرد تا بدانجا که به همان اندازه که اثرات مثبت و سازنده آنموجب آرامش و طیب خاطر بشریت می‌شود اثرات منفی آن هم موجب سلب آرامش و آسودگیخاطر می‌شود و متاسفانه در همه اعصار افراد سودجو و سست عنصری که از فناوری وتکنولوژی‌های بشری در زمینه‌های غیراخلاقی و نادرست استفاده می‌کنند، وجود داشته ودارد. به گونه‌ایی که هر تکنولوژی که پا به عرصه حیات می‌گذارد، هر دو روی مثبت ومنفی خود را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 1,629 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - جمعه, 07 دسامبر 18, 11:15 ب.ظ
  • آی تی ایران

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب