ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

4 + 16 =

بستن
بستن

چگونه فرش دستباف بختیاری خریداری کنیم ؟

چگونه فرش دستباف بختیاری خریداری کنیم ؟

چگونه فرش دستباف بختیاری خریداری کنیم ؟

استان چهارمحال و بختیاری به علت شرایط جغرافیایی خاص خود و قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی و سردسیر ، همواره از شرایط مساعدی برای تولید فرش دستباف برخوردار بوده است  و تولید فرش نسبت به سایر صنایع دستی از اهمیت بیشتری برخوردار است و قالی عمده ترین صنعت دستی استان چهارمحال و بختیاری است که در درجه اول در روستاها ، بعد در بین عشایر اسکان یافته و دست آخر در شهرها رواج کامل دارد. قالی از وسایل لوکس زندگی عشایر محسوب می شود و نشانگر منزلت و تفاخر آنهاست.

استان چهارمحال و بختیاری در جنوب شرقی ایران واقع شده است. ساکنان استان چهارمحال و بختیاری کلاً به دو گروه یکجانشین و کوچ نشین تقسیم می شوند .

بنابراین در یک نگرش کلی به جمعیت استان می توان مجموع ساکنان آن را به سه گروه زیر تقسیم کرد :

الف – روستائیانی که اصولاً یا جزو عشایرنیستند یااز عشایراسکان یافته هستند و بیشتر به مشاغلی نظیر کشاورزی ، دامداری و بافت قالی اشتغال دارند.

ب – شهرنشینانی که از عشایر و روستائیان سابق منطقه مهاجران سایر نقاط تشکیل شده اند و بیشتر به امور اداری و خدماتی اشتغال دارند .

ج – عشایری که هنوز دارای زندگی متحرک هستند و لااقل سالی دوبار جابه جا می شوند و به اصطلاح ییلاق و قشلاق می کنند .

 

مهمترین مناطق قالیبافی در استان چهارمحال و بختیاری عبارتند از :

چالشتر – سامان – اشگفتک – پیربلوط – ارجنگ – وردنجان – فرخ شهر – بروجن – بلداجی – فرادبنه – هیرگان – باباحیدر – اردل و نواحی تابعه آن – شلمزار و همچنین گروه فرشهای طایفه اولاد .

درحال حاضر کلیه قالی های چهارمحال وبختیاری را مطابق با مناطق بافت و بویژه بافندگان آنها می توان به دو گروه عمده تقسیم نمود:

 1. قالی بختیاری که حاصل دست بافندگان عشایر بختیاری و یا ساکنینی است که منشأ نژادی آنها از طوایف لر بختیاری هستند .
 2.  قالی قشقایی که ماحصل دست عشایر ترک قشقایی می باشد.

مطالب مرتبط


گام 1 - ساختار

ساختار

ساختار

دستگاههای قالیبافی منطقه ، غیرازدارهایی که به همت شرکت سهامی فرش ، جهاد سازندگی و سازمان صنایع دستی ایران در اختیار بافندگان قرار می گیرد،تماماً به صورت افقی است و روی آنها قالی هایی با رجشمار 17 تا 20 ( و درحال حاضر با رجشمار 40 ) تولید می شود.

این قالیها  عمدتاً دارای گره ترکی و معمولاً دوپوده اند. اما  در منطقه شهرکرد،مرکز چهارمحال،تولیداتی با کیفیت برتر،از یک پود و گره فارسی برخوردارند. قالی های بختیاری دارای تار و پود پنبه ای و پرز پشمی هستند .

البته قالی های بختیاری بافت قدیم دارای تار و پودی از جنس پشم بسیار مرغوب بوده اند. با وجود این در پاره ای از قالی های بختیاری که دارای ارزش چندانی نیستند،این تار و پود از پشمی ریسیده شده که از دباغی به دست آمده است می باشد. این پشم ها اکثراً خشک اند و تارها از پشم های خاکستری رنگی هستند که به محض رنگ شدن ، رنگ تیره ای را به خود می گیرند.

گام 2 - طرحهای رایج

طرحهای رایج

طرحهای رایج

طرحها و نقوش بکار رفته در قالی های بختیاری و سایر دستبافته های آنان،بویژه در گذشته،کاملاً ذهنی بوده و در بافت آنها از نقشه استفاده نشده است. کلیه طرحهای رایج و مرسوم در داخل استان را می توان به این ترتیب طبقه بندی نمود:

 • قالی های قشقایی ( یلمه ) :

 1. ترنجی ( یا یک حوض )
 2. شکرلو ( یا دوحوض )
 3. بندی الوان

 

 • قالی های بختیاری :

 1. خشتی شامل : – خشتی جانوری – خشتی گل و گیاه
 2. ترنجی ( لچک و ترنج )
 3. سروکاج
 4. قابی سماوری ( حلقه ای )
 5. گل مینا گل اشرفی )
 6. گلدانی
 7. شرابه  ( گل پتو ، گلدانی خمره ای )
 8. گلدانی و درختی

 

گام 3 - رنگبندی

رنگبندی

رنگبندی

نوع و نحوه انتخاب رنگ در فرشهای بختیاری یکی از مهمترین ویژگیهای شناخته شده در این فرشها می باشد.

نوع رنگ لاکی مورد استفاده و همچنین سبز خاص فرشهای بختیاری از مهمترین ویژگی رنگهای فرش این استان می باشد که با سایر موارد مشابه در دیگر فرشهای ایران تفاوت دارد. رنگهای مورد استفاده در این قالی ها بیشتر در زمینه های قرمز،آبی روشن،آبی سیر،سبز،نارنجی و زرد می باشد.

گام 4 - رنگرزی و ابعاد

رنگرزی و ابعاد

رنگرزی

درگذشته زنان عشایر بختیاری در اوقات خاص یا به هنگام جابه جاییهای سالانه خود گیاهان رنگدار طبیعی را جمع آوری و خشک می کردند .سپس با شناختی که از خاصیت رنگ دهی آنها داشتند،آنها را در آب جوشانده و مایه رنگین آنها را استخراج کرده و همراه با دندانه آب انار ترش مورد استفاده قرار می دادند و رنگهای با ثباتی به دست می آوردند.

در دوره حاضر متأسفانه رنگهای باثبات گیاهی جای خود را به رنگهای درخشان ولی بی ثبات شیمیایی داده است. این روش رنگرزی باعث تندی رنگهای خامه شده است. در بعضی موارد برای کاستن شدت تندی و پختگی رنگها از خاکستر استفاده می کنند.

 

ابعاد

اندازه قالی های بختیاری متنوع است .قالی های سجاده ای آن 40/2 × 30/1 متر و قطع متوسط آن 40/3 × 50/2 متر می باشند و بعد هم قالی های با ابعاد بزرگ وجود دارد که گاهی نیز در بین آنها قالی های مربعی شکل دیده می شود. بافت کناره های پهن و طویل و کلگی نیز در بین آنها رواج فراوان دارد .

گام 5 - توزیع جغرافیایی

توزیع جغرافیایی

چالشتر

  روستای چالشتر واقع در 8 کیلومتری شمال شرقی شهرکرد یکی از قدیمی ترین و در عین حال فعال ترین مناطق قالی بافی در استان چهارمحال و بختیاری است .

بافندگان این روستا علیرغم گسترش مواد اولیه شیمیایی در صنعت رنگرزی کشور ، هنوز در تلاش هستند تا رنگهای مورد نیاز را با استفاده ازمواد اولیه گیاهی تهیه نمایند . طرحهای خشتی از جمله طرحهای رایج و مرسوم این روستا می باشد که توسط بافندگان دیگر مناطق نیز مورد تقلید قرار گرفته و تحت عنوان طرح خشتی چالشتری شهرت یافته است .

اما تفاوت مهم بین قالی چالشتر و دیگر مناطق ، استفاده از مواد اولیه مرغوب و رنگرزی مناسب به همراه بافت ممتاز و منحصربه فرد می باشد .طرحهای گلدانی ، گل مینا ، سرو، کاج و قابی سماوری از دیگر طرحهای رایج و شاخص این روستا می باشد . طرح گل مینا بواسطه رنگ سبز سیری که در متن خود به همراه دارد یکی اززیباترین طرحهای اصیل چهارمحال می باشد .

بطور کلی رنگهای بکار برده شده در بافتهای این روستا عبارتند از : آبی سیر و روشن ، لاکی سیر و روشن ، کرم ، سفید ، قهوه ای ، سبز سیروروشن ، چهره ای ، نارنجی.گره مورد استفاده در این روستا از نوع ترکی ( بدون استفاده از قلاب) و همگی از نوع دوپود می باشد.نوع دار قالی مورد استفاده بجز موارد انگشت شمار اغلب بصورت عمودی است.رجشمار قالی ها بین 25 الی30 رج و گاه تا رجشمار 40 نیز می باشد .ابعاد متداول عموماً دو ذرع و 6 و 9 و 12 متر مربعی و در موارد معدودی ابعاد بزرگتر نیز دیده می شود.

اطلاعات مطلب

 • فرش دستباف
 • 5,344 بازدید
 • (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
  Loading...
 • آخرین ویرایش توسط : درهمی - دوشنبه, ۲۱ آبان ۹۷, ۲:۰۶ ق.ظ
 • قالی ایران

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


مطالب تصادفی پر بازدید