ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چکار کنیم استفاده CPU توسط سیستم به صورت ۱۰۰ درصدی نرسد ؟

چکار کنیم استفاده CPU توسط سیستم به صورت ۱۰۰ درصدی نرسد ؟

چکار کنیم استفاده CPU توسط سیستم به صورت ۱۰۰ درصدی نرسد ؟

هر سیستم اطلاعاتی برای پردازش دستورات (عملکردهای منطقی، ریاضی و …) نیاز به یک پردازنده (Processor) دارد. این وظیفه در کامپیوترها بر عهده CPU است.

CPU تقریبا تمامی دستورات داده شده بوسیله نرم‌افزارها و سخت‌افزارها را با استفاده از عملکردهای منطقی، محاسبات ریاضی و مقایسات پردازش می‌کند.

CPU با استفاده از یک واحد ALU که مخفف Arithmetic & Logic Unit و به معنای “واحد محاسبه و منطق” است، تمامی دستورات ورودی را محاسبه، مقایسه یا بر طبق عملکردهای منطقی تصمیم گیری کرده و سپس در صورت نیاز، خروجی را تحویل می‌دهد. این فرایند بر روی ثبات‌های پردازنده به عنوان میزکار سی پی یو انجام می‌شود.

منظور از عملکردهای ریاضی، همان چند عمل ساده مثل ضرب، تقسیم، جمع و تفریق است.

برای درک بهتر عملکرد CPU ، می‌توانید مغز انسان را به یاد آورید.

ممکن است انسان بتواند بدون برخی از اعضای دیگر (در کامپیوتر مانند حافظه‌های جانبی و…)، به حیات خود ادامه دهد اما بدون مغز، امکان زندگی صفر است.

در واقع شما نمی‌توانید هیچ تصمیمی بگیرید، اطلاعات را پردازش کنید، تصاویر را درک کنید، به سایر اعضا دستور بدهید و … . مغز یک پردازنده قوی همانند CPU است.

CPU یا به عبارت دیگر واحد پردازنده ی مرکزی سیستم، عملکردی کاملا مشابه مغز انسان دارد و هنگامیکه با حجم زیادی از اطلاعات، که باید پردازش کند، روبرو می شود یا اینکه یک برنامه تمام توجه آن را به خود جلب می کند، با مشکل روبرو خواهد شد.

ایجاد مشکل در CPU هم به معنای عدم کارکرد مناسب کامپیوتر شما خواهد بود.

آیا شما هم این مشکل را داشته اید که کامپیوتر و یا لپ تاپ شما هنگ کرده و مجبور به ریستارت کردن کامپیوتر خود شده باشید؟

آیا سی پی یو (CPU) کامپیوتر و یا لپ تاپ شما به صورت مداوم و ۱۰۰ درصدی در حال کار کردن است؟

برای بررسی این موضوع و نحوه کارکرد CPU و حل مشکل استفاده ۱۰۰ درصدی از CPU که موجب هنگ کردن سیستم عامل میشود ، با ما همراه باشید.

برای برطرف کردن مشکلات پردازنده، ساده ترین کار، غیرفعال کردن برنامه هایی ست که حجم زیادی ازCPU را به خود مشغول می کنند.

100-cpu-usage

مطالب مرتبط


گام 1 - چک کردن درایور سخت افزارها

چک کردن درایور سخت افزارها

شما در این مرحله می بایست درایورهای خود را چک کنید ما پیشنهاد می کنیم نرم افزار DPC Latency Checker را دانلود و اجرا کنید. روش پاسخ با تعویق (DPC) یک فرایند مربوط به وقفه سیستم است.

هنگامی که کنترل وقفه نیاز به تسلیم شدن برای اجرای یک وظیفه با اولویت پایین می شود را DPC می نامند. نرم افزار DPC Latency Checker، سیستم شما را تجزیه و تحلیل کرده و با چک کردن زمان تاخیر درایورهای دستگاه در حالت هسته، شما متوجه خواهید شد که آیا زمان واقعی جریان صوتی و تصویری را می تواند اداره کند یا خیر.

این یک راه حل سریع برای آشکار شدن مشکل های سیستم است که نیاز به نصب هم ندارد. اگر نمودارهای قرمز همانطور که در تصویر زیر مشخص است در بالاترین حد خود بودند یعنی چیزی خاموش است و یا درست کار نمی کند.

2

شما می توانید از این طریق مشکل خود را پیدا کنید، اگر مشکل ۱۰۰ درصد کار کردن سی پی یو به تازگی رخ داده است می توانید به روزرسانی درایور را به نسخه استاندارد برگردانید و یا درایورها را به آخرین ورژن بروزرسانی کنید.

همچنین شما برای پیدا کردن درایورهایی با DPC بالا می توانید نرم افزار LatencyMon را نصب و اجرا کنید.

این نرم افزار زمان های تاخیر را برای پیدا کردن فایل هایی با DPC بیشتر بررسی می کند. بعد از نصب و اجرایی کردن نرم افزار، بروی دکمه Start/Play button کلیک کنید. سپس این نرم افزار درایورهای شما را براساس بالاترین DPC نمایش می دهد.

3

درایورها با DPC بالا به طور بالقوه باعث به وجود آمدن تعداد زیادی وقفه هستند و این موضوع میتوانید باعث ایجاد مشکل استفاده ۱۰۰% CPU در Task Manager شود.

گام 2 - غیرفعال کردن دستگاه های داخلی

برای حل مشکل ۱۰۰ درصد بودن CPU ، شما میتوانید دستگاه های داخلی لپ تاپ یا کامپیوتر خود را غیرفعال کنید.

برای شروع از منوی استارت ویندوز، Device Manager را جستجو کنید و سپس کلیک کرده تا محیط Device Manager برای شما نمایش داده شود سپس در لیست نمایش داده شده بر روی درایورهای خود مثل کارت شبکه کلیک راست کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید.


4

در این زمان می بایست استفاده پردازنده از وقفه های سیستمی را چک کنید و یا می توانید با استفاده از نرم افزار DPC Latency Checker که در بالا اشاره کردیم، زمان های تاخیر را جستجو کنید.

بعد از چک کردن، مجددا درایور موردنظر را فعال کنید. و درایور بعدی را بررسی کنید تا بتوانید از این طریق درایور مشکل دار را بیابید. درایورهایی که معمولا باعث ایجاد مشکل می شوند، درایورهای صدا، مودم، آداپتورهای شبکه و یا هر کارت افزودنی مثل کارت تیونر تلویزیون هستند.

نکته مهم:

هرگز درایورهای مهم که برای اجرا شدن سیستم ضروری هستند را غیرفعال نکنید مثل پردازنده و یا درایورهای سیستمی، همچنین درایورهای صفحه نمایش، موس، کیبورد و یا هارد دیسک خود را نیز غیر فعال نکنید.

گام 3 - غیرفعال کردن دستگاه های خارجی

اگر از طریق نرم افزار DPC Latency Checker نتوانستید ۱۰۰ درصد شدن کارکرد CPU  را بیابید شاید مشکل از USB ها و درایورهای خارجی باشد. از این رو می توانید اتصال آنها به سیستم خود را قطع و یا درایور آنها در Device Manager غیرفعال کنید.

همان طور که در عکس زیر می بینید، در Device Manager ورودی های USB را غیر فعال کنید (Universal Serial Bus controllers). فراموش نکنید اگر موس شما با USB متصل شده قبل از غیرفعال کردن، ابزاری را جایگزین موس کنید.

4

گام 4 - محروم کردن سخت افزار های خراب

محروم کردن سخت افزار های خراب

همان طور که درایورهای خراب باعث به وجود آمدن وقفه در سیستم می شوند، سخت افزارهای خراب نیز همین نتیجه را در بر دارند. در این صورت برای  مشکل ۱۰۰ درصد شدن استفاده CPU به روزرسانی درایورها مشکلی را حل نخواهد کرد. ازین رو برای یافتن مشکل در این مرحله می بایست سخت افزارهای خود را چک کنید.

به طور مثال:

برای رم سیستم میتوانید مطلب مربوط به نحوه تشخیص و تست سلامت یا خرابی رم کامپیوتر و لپ تاپ را مطالعه فرمایید. توجه کنید به وجود آمدن وقفه سیستمی ممکن است ناشی از یک منبع تغذیه معیوب و یا باطری معیوب لپ تاپ و یا کامپیوتر شما باشد. پس سعی کنید منبع تغذیه و یا باطری دیگری را جاگزین و تست کنید.

6

گام 5 - غیر فعال کردن صدا و بروزرسانی BIOS

غیر فعال کردن صدا

اگر شما از ویندوز ۷ استفاده می کنید شاید مشکل از بخش صدا باشد. ازین رو مراحل زیر را دنبال کنید:

– بر روی آیکون بلندگو کلیک راست کنید.

– سپس بر روی گزینه Playback devices دوبار کلیک کرده تا صفحه تنظیمات باز شود.

– در پنجره باز شده بر روی دستگاه پیش فرض صدا که با یک تیک سبز مشخص شده است، دوبار کلیک کنید تا پنجره ی دیگری برای شما باز شود.

– در پنجره باز شده، وارد تب  Enhancements شوید و سپس تیک گزینه Disable all sound را بزنید و سپس با کلیک بروی OK تنطیمات را ذخیره کنید.

 

بروزرسانی BIOS

BIOS اولین بخشی است که در هنگام راه اندازی کامپیوتر روشن شده و به بالا آمدن سیستم عامل کمک می کند. ابتدا نسخه BIOS کامپیوتر خود را چک کنید و سپس وب سایت شرکت سازنده آن را بررسی کرده و BIOS خود را طبق ورژن جدید بروزرسانی کنید.

برای پیدا کردن نسخه BIOS خود، کلمه cmd را در منوی استارت تایپ کرده و سپس گزینه cmd.exe اجرا کنید و یا می توانید بروی کیبورد خود Windows + R را با هم فشار دهید و کلمه cmd را در پنجره باز شده تایپ کرده و Enter بزنید. حال در پنجره مشکی باز شده دستور های زیر را به صورت مجزا تایپ کنید تا نسخه bios سیستم خود را بشناسید. فراموش نکنید این دستورها حتما باید به صورت دستی تایپ شوند.

اطلاعات مطلب

  • نرم افزار
  • 624 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - جمعه, 14 دسامبر 18, 4:51 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب