گام 1 - اضافه کردن صفحه وب به لیست مطالعه ( آی او اس )

بوک مارک کردن صفحه در مرورگر سافاری اپل (Safari) با وجود اینکه آدرس اینترنتی صفحه را مرورگر در خود نگهداری میکند اما قابلیت مشاهده محتوا صفحات در زمانی که دسترسی به اینترنت فراهم نیست وجود ندارد و چیزی در حافظه محلی گوشی ذخیره نمیشود اما شما میتوانید توسط قابلیت Reading List یا همان لیست مطالعه Safari مطالب صفحات اینترنتی را در حالتی که اینترنت ندارید نیز مشاهده کنید.

1

برای اینکار در هنگام مشاهده صفحه در مرورگر سافاری بر روی دکمه Action (شکل مربع با دایره های تو در تو) پایین صفحه تپ و گزینه Add to Reading List را انتخاب کنید.برای خواندن Reading List نیز کافیست بر روی دکمه Bookmarks  (آیکن کتاب باز) تپ و تب Reading List (آیکن عینک) را انتخاب نمایید.

نکته : در صورتی که دستگاه شما به اینترنت متصل باشد Reading List سعی میکند آخرین نسخه از آدرس صفحه را نمایش دهد.

گام 2 - ذخیره کردن صفحه وب به عنوان PDF ( اندروید و آیفون )

یکی از روش های دیگر ذخیره کرده و مشاهده آفلاین صفحات وب در گوشی تبدیل آنها به فایل های PDF است ، در ادامه نحوه انجام اینکار را در سیستم عامل های اندروید و آی او اس توضیح میدهیم :

اندروید :

در اندروید های ورژن بالاتر شما میتوانید در مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) با کلیک بر روی سه نقطه صفحه و انتخاب گزینه های Print > Save to Google Drive یک نسخه PDF از صفحه در اکانت گوگل درایو خود داشته باشید

2

 

گام 3 - ارسال متن یک مقاله صفحات وب به عنوان ایمیل ( آی او اس )

برای انجام اینکار صفحه اینترنتی مورد نظر را در سافاری باز کنید ، بر روی دکمه Reader View (دکمه سه خطی در سمت راست آدرس بار، صفحه را کمی به پایین اسکرول کنید تا آدرس بار نمایش داده میشود) تپ کنید.

5

سپس بر روی دکمه Action (شکل مربع با دایره های تو در تو) پایین صفحه تپ کنید و گزینه Mail را انتخاب کنید.سافاری تمامی محتوا صفحه به همراه آدرس آن را برای شما انتخاب میکنید و فقط کافیست در مرحله آخر گیرنده را تعیین و بر روی Send تپ کنید.

گام 4 - ذخیره نسخه آفلاین از صفحات وب ( اندروید )

اگر میخواهد یک نسخه کامل اینترنتی از صفحه مورد نظر در گوشی و تبلت اندرویدی خود داشته باشید تنها کافیست اپ Offline Browser را بر روی دستگاه خود نصب کنید.
پس از نصب این اپ میتوانید براحتی آدرس صفحه را وارد و برچسبی برای آن انتخاب کنید ، سپس فرآیند دانلود نسخه آفلاین را شرورع کنید ، این اپ کل صفحه با تمامی آیتم های موجود در آن را شناسایی و سپس شروع به دانلود تک تک آنها میکند و در نهایت نسخه آفلاین در اختیار شما قرار میگیرد.

6

همچنین میتوانید از طریق مرورگر گوگل کروم و گزینه Share (با تپ بر روی سه نقطه بالای صفحه نمایش داده میشود) و انتخاب گزینه Offline آدرس صفحه فعلی که در کروم باز است را به این اپ برای دانلود کامل و ذخیره آفلاین صفحه وب در اندروید منتقل کنید.

گام 5 - ذخیره نسخه فقط متنی از صفحه اینترنتی ( اندروید و آی او اس )

در معرفی آخرین روش ذخیره سازی صفحات وب در گوشی انزل وب میخواهیم نحوه ذخیره و خواندن نسخه فقط متنی (decluttered) از صفحه بدون موارد و آیتم های اضافی برای مواقعی که اینترنت ندارید و تنها متن صفحه برای شما مهم است را معرفی کنیم جهت انجام اینکار در Android و iOS به صورت زیر عمل کنید :

آی او اس:

در مرورگر سافاری همانند روش ارسال ایمیل صفحه وب را به حالت Reader View تبدیل کنید تا نسخه فقط متنی صفحه برای شما نمایش داده شود ، متاسفانه گزینه ای برای ذخیره متن در این حالت وجود ندارد اما شما میتوانید برای بدست آوردن متن صفحه همانطور که قبلا گفتیم  از گزینه Mail استفاده کنید.

7

اندروید و آی او اس :
یک راه بهتر برای خواندن آفلاین نسخه متنی صفحات وب در اندروید و آی او اس استفاده از اپ های Offline Reader نظیر Instapaper, Pocket, و Readability است که صفحات وب را همانند یک مجله ذخیره و برای خواندن آماده میکنند.
اکثر این اپ خود را به گزینه Share مرورگرهای اندروید نظیر کروم و منو Action آی او اس اضافه میکنند که میتوانید در هنگام وبگردی آدرس صفحه را برای خواندن آفلاین به آنها منتقل کنید.