ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

شبکه پاورلاین چگونه کار می‌کند ؟

شبکه پاورلاین چگونه کار می‌کند ؟

انتقال شبکه از طریق سیم کشی برق ( پاورلاین )

استفاده از اکسس پوینت یا مودم ADSL وایرلس کاراترین روش برای رساندن شبکه یا اینترنت به همه نقاط دفتر کار یا منزل است. اما در منزل یا محل کار شما ممکن است اتاق‌ها یا نقاطی وجود داشته باشند که به دلیل واقع شدن در طبقات دیگر، دور بودن از اکسس پوینت و یا وجود دیوارها یا موانع زیاد در سر راه اکسس پوینت، امواج وایرلس را با کیفیت مناسب دریافت نکنند و عملاً به نقاط کور آنتن دهی تبدیل شوند. حال اگر بنا به دلایل فنی یا مقرون به صرفه نبودن، امکان کابل کشی شبکه به آن نقطه هم وجود نداشته باشد پس راه حل چه خواهد بود؟

یک گزینه خوب برای دستیابی به یک اینترنت قابل اعتماد در نقاط کور خانه یا محل کار، تکنولوژی پاورلاین است. این نام گذاری به این دلیل است که در این فناوری، انتقال اطلاعات شبکه از طریق دوشاخه و سیم کشی برق صورت می گیرد. به بیان دیگر، تکنولوژی پاورلاین به شما اجازه می دهد سیم کشی برق محل کار یا خانه را به یک شبکه اترنت تبدیل کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - تکنولوژی پاورلاین

پاورلاین چگونه کار می‌کند ؟

پاورلاین شامل حداقل یک جفت آداپتور است که هر دو به پریز برق متصل می شوند. یکی نقش فرستنده را ایفا می‌کند و دیگری نقش گیرنده را.هر دو آداپتور دارای یک دوشاخه برق و یک پورت شبکه و یا کارت شبکه وایرلس هستند. پس از اینکه آداپتور فرستنده از طریق پریز برق، به برق ساختمان متصل شد، با اتصال کابل شبکه مودم یا اکسس پوینت به آن، این آداپتور از روی سیم‌های برق ساختمان اقدام به انتشار شبکه می‌کند. حال با اتصال آداپتور گیرنده به هر یک از پریزهای برق، این آداپتور سیگنال های شبکه را دریافت می‌کند و از طریق پورت شبکه ای که بر روی آن است، آن را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما با اتصال کامپیوتر خود به پاورلاین، گویی کامپیوتر خود را مستقیم به اکسس پوینت وصل کرده‌اید و لذا قادر خواهید بود به راحتی از شبکه استفاده نمایید. همچنین اگر پاورلاین شما امکان وایرلس هم داشته باشد شما می‌توانید از طریق تبلت یا موبایل خود نیز به صورت بی سیم به آن متصل شوید.

 

1

گام 2 - دقیقا چه زمانی به پاورلاین نیاز دارم ؟

شبکه در نقاط دور.

همان‌طور که در مقدمه مقاله اشاره شد متداول ترین کاربرد پاورلاین، مکان هایی است که سیگنال Wi-Fi ضعیف است یا اصلا وجود ندارد و نیز کشیدن کابل شبکه غیرممکن، سخت و یا غیر اقتصادی است.
این کاربرد ساده‌ترین نوع کاربرد پاورلاین است و لذا ساده‌ترین پاورلاین ها نظیر D-Link DHP-209AV نیاز شما را در این موارد برطرف خواهند کرد.

انتشار صوت و تصویر.

آداپتورهای پاورلاینی وجود دارند نظیر D-Link DHP-500AV و D-Link DHP-600AV/E که با سرعت های بالاتر از 500Mbps کار میکنند و این سرعت ها می‌توانند پهنای باند مناسبی برای انتشار ویدئو و یا کنسول های بازی فراهم کنند. به طور مثال اگر می‌خواهید یک بازی تحت شبکه مانند Counter را انجام دهید و مودم یا اکسس پوینت شما برای انجام این کار مناسب نیست می‌توانید با خرید یک جفت پاورلاین و اتصال دو کامپیوتر به این دو پاورلاین، فارغ از نیاز به اکسس پوینت آن دو کامپیوتر را باسرعت بالایی به یکدیگر متصل کنید و بازی دلخواه خود را انجام دهید.

شبکه Wi-Fi متحرک.

نقاطی در خانه وجود دارند مانند زیرزمین یا پارکینگ که تقریباً هیچ وقت در آن‌ها نیاز به اینترنت و یا شبکه وای فای ندارید اما ممکن است در موارد خاصی این نیاز احساس شود. پس بهتر است به جای افزایش تعداد اکسس پوینت ها و یا خرید اکسس پوینت های پرقدرت گران قیمت یک جفت پاورلاین در اختیار داشته باشید تا هرجا این نیاز را داشتید و یک دوشاخه برق وجود داشت بتوانید یک شبکه وای فای بسازید.
پاورلاین هایی مانند D-Link DHP-W311AV می‌توانند این امکان را برای شما فراهم کنند.

 

HP-5102-Box_app

 

 

آیا پاورلاین را در هر مکانی می توان استفاده کرد ؟

گرچه پاورلاین یک تکنولوژی انقلابی است اما به هر حال هنوز تکنولوژی است نوظهور و هنوز به تکامل نرسیده است و به طور فراگیر و در همه مکان ها و همه شرایط قابل استفاده نیستند یا کارآیی مناسب را نخواهند داشت که در ادامه مهم‌ترین آن ها را ذکر می کنیم:

 • در مکان هایی که قطع برق زیاد اتفاق می افتد.
 • در مکان هایی که نوسانات برق زیاد است.
 • در زمانی که آداپتور پاورلاین به صورت مستقیم به پریز برق متصل نمی‌شود و واسط هایی مانند چند شاخه و محافظ برق بر سر راه آن است.
 • در مکان هایی که چند کنتور برق، برق آن‌ مکان ها را کنترل می کند.

آیا استفاده از پاورلاین نیازمند دانش فنی است؟

پاسخ منفی است. شاید بتوان گفت راحت ترین دستگاه دیجیتالی از منظر راحتی استفاده، پاورلاین است. همان طور که پیشتر ذکر شد تنها دانشی که برای راه اندازی یک پاورلاین نیاز دارید دانستن چگونگی زدن یک دوشاخه به برق است و از این پس شما بدون اینکه دیگر بخواهید مانند مودم ADSL آن را تنظیم نمایید، خود پاورلاین باقی کار را برای شما انجام میدهد.

البته قابل ذکر است که در تعداد انگشت شماری از پاورلاین ها، همه چیز به این سادگی نخواهد بود و شما حتی برای راه اندازی اولیه هم باید از درایور و نرم افزارهای مخصوصشان استفاده نمایید.

همچنین در پاورلاین هایی که وایرلس هم هستند در صورتی که بخواهید از Wi-Fi آنها استفاده نمایید بدون شک مانند اکسس پوینت می بایست پاورلاین را برای اعمال تنظیمات دلخواه، پیکربندی نمایید.

سرعت پاورلاین چقدر است؟

امروزه هنگامی که شما می‌خواهید پاورلاین خریداری کنید بر روی آن‌ها سرعت هایی مانند 200Mbps, 500Mbps و یا حتی 1Gbps را خواهید دید. گرچه به طور معمول مودم ها و اکسس پوینت ها سرعت 100Mbps را در اختیار شما می‌گذارند اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، در عمل سرعت پاورلاین ها 2 یا 5 و یا 10 برابر سرعت شبکه معمولی نخواهد بود.

داستان از این قرار است که گرچه این اعداد بر روی پاورلاین ها نوشته می‌شود اما باید دانست که این سرعت ها، سرعت ایده‌آل و اسمی پاورلاین و در حقیقت سرعتی است که آن پاورلاین پیش از ورود داده به سیم برق می‌تواند ایجاد کند. اما آنچه که در عمل مشاهده می‌شود این است که بنا به دلایل متعددی نظیر فرسودگی سیم کشی ساختمان، فاصله بین آداپتورها، نوسانات برق، تداخلات ناشی از بقیه دستگاه ها مانند شارژر تلفن و ... شما سرعتی بسیار کمتر از این سرعت را دریافت خواهید کرد.
تحربه نشان میدهد که در عمل از یک پاور لاین با سرعت 500Mbps سرعتی حدود 100Mbps و از یک پاورلاین باسرعت 200Mbps سرعتی بین 20 تا 70Mbps را میتوانید انتظار داشته باشید.

البته چند نکته را در این خصوص باید در نظر داشته باشید:

نخست اینکه هر چه سرعت اسمی یک پاورلاین بیشتر شود تقریبا سرعت شما هم به همان میزان بیشتر خواهد شد. یعنی سرعتی که از پاورلاین 500Mbps در یک محل دریافت می‌کنید حدود 2.5 برابر سرعتی که از یک پاورلاین 200Mbps در همان مسیر دریافت میکنید خواهد بود.

دوم اینکه شما زمانی می‌توانید از سرعت های بالا نهایت استفاده را ببرید که اکسس پوینت یا مودم شما نیز توانایی ارسال داده با سرعت بالا را نیز داشته باشد. به طور مثال اگر اکسس پوینت شما تنها پورت های اترنتی با سرعت 100Mbps داشته باشد و شما یک پاورلاین 300Mbps ای را خریداری کنید گرچه سرعت بین دو فرستنده و گیرنده وایرلس 300Mpbs خواهد بود اما مسلماً سرعت استفاده شما از اینترنت یا شبکه ای که اکسس پوینت در آن قرار دارد از 100Mbps تجاوز نخواهد کرد.
البته در مورد پاورلاین هایی که به طور مستقیم و بدون نیاز به اکسس پوینت می‌توانند به یکدیگر متصل شوند دیگر این قانون وجود نخواهد داشت.

به هر حال اگر در ایران هستید و از پاورلاین تنها برای استفاده از اینترنت می‌خواهید استفاده کنید با توجه به اینکه معمولاً سرعت اینترنت شما از 2Mbps تجاوز نخواهد کرد نیازی نیست پارامتر سرعت را در خرید پاورلاین مد نظر قرار دهید. اما اگر میخواهید از پاورلاین برای بازی یا فیلم دیدن در شبکه استفاده کنید هر چه پاورلاینی با سرعت بالاتر خریداری نمایید ریسک کمتری نموده اید.

چه تعداد پاورلاین می‌توانم داشته باشم؟

در مورد تعداد گیرنده گرچه برخی تولیدکننده ها ادعا می‌کنند محدودیت خاصی وجود ندارد و در برخی موارد مانند پاورلاین DHP-601AV دی لینک گفته می‌شود که شما می‌توانید تا 64 گیرنده را به شبکه متصل نمایید، اما تجربه نشان داده است که در هر مسیر برقی که از یک کنتور تغذیه می‌شود حالت بهینه استفاده از حداکثر 8 پاورلاین خواهد بود. به هر حال در مورد تعداد پاورلاین هایی که می‌خواهید بخرید بهتر است که دو نکته را در نظر داشته باشید.

نخست اینکه هرچه تعداد پاورلاین در شبکه شما کمتر باشد بهتر است. لذا در هنگام خرید پاورلاین به نیازهای آینده خود توجه کنید و پاورلاینی با تعداد پورت مناسب را انتخاب کنید تا با افزایش تعداد دستگاه هایتان، نیاز به خرید پاورلاین جدید نداشته باشید. به هر جهت اگر نیاز به افزایش پوشش دهی شبکه پیدا کردید توصیه می‌شود به جای افزایش تعداد پاورلاین ها تا جایی که امکان دارد از پاورلاین های وای فای استفاده نمایید.

دوم اینکه برای استفاده بهینه و حداکثری از توانایی پاورلاین و جلوگیری از بروز مسائل ناسازگاری و پشتیبانی بهتر است همه پاورلاین ها را از یک مدل خریداری کنید. در صورت بروز مشکلاتی از این قبیل عیب یابی و رفع مشکل، بسیار سخت و تقریباً غیرممکن خواهد بود.

امکانات خاص.

پریز اضافی.

بعضی از پاورلاین ها شامل یک پریز برق هستند که این به شما اجازه می دهد دوشاخه برق وسایل دیگر را به پریز برق پاورلاین بزنید. بنابراین در هنگام استفاده از پاورلاین، شما برای استفاده باقی وسایل برقی، پریز برقی را از دست نمی دهید. پس بهتر است هنگام خرید پاورلاین به این نکته هم توجه داشته باشید.

اطلاعات مطلب

 • شبکه
 • 517 بازدید
 • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : نسرین الهیاری - چهارشنبه, 06 جولای 16, 6:35 ق.ظ
 • آرمانیکا

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب