گام 1 - تفاوت بین انواع مختلف آنتن

تفاوت بین انواع مختلف آنتن

همانطور که در نوشته اول نیز اشاره شد. آنتن ها به دو نوع عمده : omnidirectional و directional  تقسیم می شوند.

آنتن های omnidirectional ، ارسال و دریافت امواج را در همه ی جهات انجام می دهند.( شبیه یک لامپ، که نور آن به همه جا متصاعد می شود.)

نوعی از آنتن omnidirectional را در تصاویر بالا  دیدید ( تصویری که مربوطه به آنتن ۸ اینچی بود). آنتن های از نوع omnidirectional بدلیل آنکه اکثرا از یک سیم دراز تشکیل شده اند براحتی قابل شناسایی هستند.

نمونه ی دیگری که در شکل زیر مشاهده می شود، تقریبا ۴ اینچ بوده و برای قرار گیری در اتوموبیل ساخته شده است.این آنتن به لپ تاپ نیز متصل می شود و دارای ۵ dBi ، میزان تقویت است.

 

anthena6

شکل و شمایل سیگنال در اطراف یک آنتن از نوع  omnidirectional بصورت زیر است :

 

anthena7

 

نحوه افزایش Gain در یک آنتن  omnidirectional چیزی شبیه به شکل زیر است:

 

anthena8

بر خلاف آنتن هایی که در بالا به آن ها پرداختیم، آنتن های Directional ، سیگنال ها را تنها در یک جهت ارسال و دریافت می کنند. این نوع آنتن ها خود دارای انواع مختلفی هستند که به آن ها اشاره می کنم:

مشبک یا Grid  :

شکل زیر نشان دهنده یک یک آنتن مشبک از نوع Directional است. Gain مربوط به این نوع از آنتن ها معمولا بین ۲۱dBi  تا ۲۵ dBi می باشد.

 

anthena9

تخته ای یا Panel :

شکل زیر نشان دهنده ی یکی از انواع آنتن تخته ای است. Gain مربوط به این آنتن ۱۹ dBi است. انواع کوچکتر آنتن های Panel  را Patch آنتن نیز می نامند.

 

anthena10

موج بر یا Waveguide :

این نوع آنتن ها از یک تونل آهنین تشکیل شده اند و به یک در گاه آهنین ختم می شوند. انتهای این آنتن ها نقش یک منعکس کننده ی امواج را بر عهده دارد.

Bi-Quad  :

آنتنی شبیه به نوع Panel است که بین ۴ تا ۷ اینچ ارتفاع دارد. براحتی در یک کیف لپ تاپ جا می گیرد. Gain مربوط به آن بین ۱۱ تا ۱۳ dBi می باشد. جهت یافتن اطلاعات بیشتر در مورد این آنتن به آدرس زیر رجوع کنید :

http://www.trevormarshall.com/biquad.htm

 

anthena11

Yagi :

آنتن  Yagi  توسط دکتر Hidetsugu Yagi و دستیارش دکتر Shintaro Uta در سال ۱۹۲۶ و در دانشگاه توهوکی ژاپن طراحی شد. Gain مربوط به این نوع آنتن ها بین ۱۰ تا ۱۷ dBi است.

شکل زیر یکی از انواع این آنتن را نشان می دهد :

 

anthena12

شکل کلی سیگنال و نحوه تقویت در آنتن های Directional  چیزی شبیه به تصویر زیر است :

 

anthena13

آنتن مناسب برای WarDriving

اکنون که با آنتن و انواع آن آشنا شدید زمان انتخاب آنتن مناسب است.  فرض می کنیم، هدف شما از انتخاب آنتن WarDriving  در محیط آزاد است و قصد دارید شبکه های بی سیم اطراف را با نر م افزاری مانند NetStumblerمکان یابی کنید.

در چنین شرایطی انتخاب یک آنتن Omnidirectional با Gain ای برابر ۵ تا ۷ dBi کفایت می کند.