ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پانزده − 2 =

بستن
بستن

چگونه شبکه های بی سیم پیرامونمان را شناسایی کنیم ؟

چگونه شبکه های بی سیم پیرامونمان را شناسایی کنیم ؟

mnwardriving18__0498944934

چگونه شبکه های بی سیم پیرامونمان را شناسایی کنیم ؟

آشنایی با آنتن ها

در این نوشته به بررسی نحوه عملکرد آنتن ها و همچنین انتخاب آنتن مناسب برای شناسایی و تست نفوذ به شبکه های بی سیم می پردازم. بعلاوه مروری بر انواع آنتن و اصطلاح های  مربوط به آن ها نیز خواهیم داشت.

آنتن ها در همه جا وجود دارند، از انواع کوچک آن در نلفن های همراه گرفته تا آنتن های مخابراتی بزرگ و ماهواره ای. با این وجود نحوه عملکرد یک آنتن همواره برای بسیاری افراد سوال بر انگیز بوده است. به تعبیر ساده،  یک آنتن وسیله ای برای ارسال و دریافت امواج الکترومغناطیسی است که عموما در ارتفاع نصب می شود.

طول مو ج و فرکانس

از اصطلاحاتی که با امواج رادیویی و آنتن ها گره خورده اند می توان به طول موج و فرکانس اشاره نمود. زمانی که یک سیگنال بروی سیم و یا در هوا حرکت می کند فرمی شبیه به شکل زیر دارد که به این فرم Alternating Current  و یا به اصطلاح خودمان AC سینوسی گفته می شود.

در شکل زیر یک چرخه ی سیگنال را مشاهده می کنید. به هر چرخه ی سیگنال هرتز گفته می شود. به همین ترتیب، به هر چرخه در واحد زمان ( ثانیه )  یک هرتز ( ۱HZ ) می گوییم. فرکانس تعداد هرتز ها و یا چرخه ها در یک ثانیه می باشد.

هر فرکانس را می توان با واحد های کیلو هرتز، مگا هرتز و گیگا هرتز بیان نمود :

یک کیلو هرتز  = هزار چرخه در هر ثانیه = ۱KHz

یک مگا هرتز = یک میلیون چرخه در هر ثانیه = ۱MHz

یک گیگا هرتز = یک میلیارد در هر ثانیه = ۱GHz

 

anthane_thumb

اکثر شبکه های بی سیم در بستر استاندار د های WiFi 802.11b و ۸۰۲٫۱۱g کار می کنند. هر دوی این استاندارد ها در فرکانس ۲٫۴  تا ۲٫۵ GHz قرار می گیرند. WiFi 802.11a بین فرکانس های ۵٫۱ تا ۵٫۸ GHz قرار می گیرد. به این نوع گروه بندی و یا انتخاب محدوده برای فرکانس، “باند” گفته می شود. این دو نوع باندی که ذکر شد را ISM ( مخفف Industrial Scientific Medical ) نیز می نامند.

و اما طول موج چیست؟

طول فیزیکی یک سیگنال رادیویی را طول موج می نامند. این اندازه گیری بر اساس سیستم متریک انجام می شود. بین طول موج و فرکانس رابطه ای وجود دارد که آنرا می توان بصورت زیر بیان نمود:

 

anthane2

که در این عبارت، “لاندا” بیانگر طول موج بر حسب متر و “f” بیانگر فرکانس بر حسب KHz است. در صورتی که فرکانس بر حسب مگا هرتز و یا گیگا هرتز باشد واحد طول موج تغییری نمی کند و تنها عدد ۳۰۰۰۰۰ به ترتیب ، ۳۰۰ و ۰٫۳ خواهد بود.

( قصد ندارم در این نوشته اصول فیزیک و یا ریاضی را یاد آوری کنم، برای آن که بتوانم درادامه مطلب در  مورد آنتن ها بنویسم نیاز است که اصطلاحات مربوط را تعریف کنم.)

اصطلاحات مربوط به آنتن ها

سیگنال رادیویی :

یک موج رادیویی است که برای انتقال اطلاعات تغییر اتی در آن صورت می گیرد. عمل انتقال اطلاعات به موج رادیویی را Modulation  می گویند. تکنیک های گوناگونی برای پروسه Modulation وجود دارد که می توان از بین آن ها به DSSS ، FHSS، CCK و غیره اشاره نمود.

نویز:

در دنیای امواج رادیویی نویز بر اساس تعداد سیگنال های سرگردان در یک محدوده فرکانس اندازه گیری می شود. همانطور که سر و صدای موجود در یک رستوران شلوغ مانع از ارتباط دو نفر بصورت بهینه می شود، نویز در شبکه های بی سیم نیز می تواند ارتباطات را مختل کند. امروزه اکثر دستگاه های الکترونیکی ایجاد نویز می کنند.

دسی بل :

دامنه ی توان در امواج رادیویی متفاوت می باشد. با توجه به اینکه امواج رادیویی در طول حرکت خود آن قدرت اولیه خود را ( که بر حسب وات ) است حفظ نمی کنند، نیاز به وجود واحدی برای سنجش نسبت این قدرت وجود دارد. عبارتی که برای سنجش این نسبت بکار می رود ” بل” است. بدلیل آنکه واحد های “بل” بسیار بزرگ هستند آنرا بر عدد ۱۰ تقسیم نمودند و این نسبت امروزه با “دسی بل ” شناخته می شود.

روش محاسبه “دسی بل” بصورت زیر است :

dB = 10 * log 10 P

در عبارت با لا “P” بیانگر توان مربوط به موج است. زمانی که از این فرمول در شبکه های بی سیم استفاده می شود توان را با واحد میلی وات ( یک هزارم وات ) بکار می برند.اعداد زیر نشان می دهد که یک موج رادیویی که ۰ دسی بل توانایی ارسالش است دارای ۱ میلی وات توان است.

 

anthana3

تقویت : 

تقویت و یا Gain یک آنتن، نشان دهنده ی آنست که به چه میزان می تواند قدرت موج رادیویی را تغییر دهد. بدلیل آنکه آنتن ها ابزار های بی اراده ای ( منفعل ) هستند نمی توانند سیگنال را از آنچه هست قدرتمند تر کنند. با این وجود می توانند میزان تمرکز بروی یک سیگنال را افزایش دهند. ( در واقع عملکردی شبیه به ذره بین در مقابل خورشید دارند .)

واحد های اندازه گیری Gain  عبارتند از dBi  و dBd . یک قانون کلی برای آنتن ها اینست که هر چقدر بزرگتر باشند، dBi و یا dBd بزرگتری دارند. برای مثال یک آنتن با ۴٫۵ dBi ، چیزی شبیه به شکل زیر خواهد بود که طول تقریبا ۸ اینچی دارد. یک آنتن با dBi 9  ، باید حداقل ۲۵ اینچ طول داشته باشد.

 

anthana4

یک آنتن با Gain ای برابر ۴٫۵ dBi

تضعیف :

تضعیف و یا Attenuation بیانگر میزان افت امواج است. کابل ها و کانکتور های آنتن می توانند از عوامل بروز تضعیف در امواج بحساب آیند. بنابراین به هنگام اضافه نمودن ابزار های جانبی به یک آنتن باید به میزان افتی که ممکن است در موج بوجود آورند توجه کرد.

SNR ( سیگنال به نویز ) : این واحد اندازه گیری نشان می دهد که یک سیگنال چقدر از نویز موجود بیشتر است و بصورت زیر محاسبه می شود :

S-R = SNR

در عبارت بالا S بیانگر قدرت سیگنال بر حسب dB و N بیانگر قدرت نویز بر حسب dB است. بنابراین برای محاسبه SNR باید قدرت سیگنال را از قدرت نویز کسر کنیم.

امپدانس :

بار الکتریکی موجود بروی یک آنتن می باشد. اکثر آنتن ها ی مورد استفاده در WarDriving دارای امپدانس ۵۰ هستند. واحد اندازه گیری امپدانس اهم می باشد.

پولاریزاسیون :

زمانی که امواج رادیویی از یک آنتن ساطع می شوند، جهت گیری هایی پیدا می کنند که به آن ها ” پولاریزاسیون” گفته می شود. سه نوع تکنیک “پولاریزاسیون” در سیستم های رادیویی وجود دارد : افقی، عمودی و مدور. زمانی که یک سیستم رادیویی از روش افقی استفاده می کند، سیستم رادیویی دیگری که از روش عمودی استفاده می کند قادر به دریافت سیگنال های سیستم افقی نیست و بالعکس. اکثر سیستم های شبکه های بی سیم از روش عمودی پولاریزاسیون استفاده می کنند.anthena5_thumb

مطالب مرتبط


گام 1 - تفاوت بین انواع مختلف آنتن

تفاوت بین انواع مختلف آنتن

همانطور که در نوشته اول نیز اشاره شد. آنتن ها به دو نوع عمده : omnidirectional و directional  تقسیم می شوند.

آنتن های omnidirectional ، ارسال و دریافت امواج را در همه ی جهات انجام می دهند.( شبیه یک لامپ، که نور آن به همه جا متصاعد می شود.)

نوعی از آنتن omnidirectional را در تصاویر بالا  دیدید ( تصویری که مربوطه به آنتن ۸ اینچی بود). آنتن های از نوع omnidirectional بدلیل آنکه اکثرا از یک سیم دراز تشکیل شده اند براحتی قابل شناسایی هستند.

نمونه ی دیگری که در شکل زیر مشاهده می شود، تقریبا ۴ اینچ بوده و برای قرار گیری در اتوموبیل ساخته شده است.این آنتن به لپ تاپ نیز متصل می شود و دارای ۵ dBi ، میزان تقویت است.

 

anthena6

شکل و شمایل سیگنال در اطراف یک آنتن از نوع  omnidirectional بصورت زیر است :

 

anthena7

 

نحوه افزایش Gain در یک آنتن  omnidirectional چیزی شبیه به شکل زیر است:

 

anthena8

بر خلاف آنتن هایی که در بالا به آن ها پرداختیم، آنتن های Directional ، سیگنال ها را تنها در یک جهت ارسال و دریافت می کنند. این نوع آنتن ها خود دارای انواع مختلفی هستند که به آن ها اشاره می کنم:

مشبک یا Grid  :

شکل زیر نشان دهنده یک یک آنتن مشبک از نوع Directional است. Gain مربوط به این نوع از آنتن ها معمولا بین ۲۱dBi  تا ۲۵ dBi می باشد.

 

anthena9

تخته ای یا Panel :

شکل زیر نشان دهنده ی یکی از انواع آنتن تخته ای است. Gain مربوط به این آنتن ۱۹ dBi است. انواع کوچکتر آنتن های Panel  را Patch آنتن نیز می نامند.

 

anthena10

موج بر یا Waveguide :

این نوع آنتن ها از یک تونل آهنین تشکیل شده اند و به یک در گاه آهنین ختم می شوند. انتهای این آنتن ها نقش یک منعکس کننده ی امواج را بر عهده دارد.

Bi-Quad  :

آنتنی شبیه به نوع Panel است که بین ۴ تا ۷ اینچ ارتفاع دارد. براحتی در یک کیف لپ تاپ جا می گیرد. Gain مربوط به آن بین ۱۱ تا ۱۳ dBi می باشد. جهت یافتن اطلاعات بیشتر در مورد این آنتن به آدرس زیر رجوع کنید :

http://www.trevormarshall.com/biquad.htm

 

anthena11

Yagi :

آنتن  Yagi  توسط دکتر Hidetsugu Yagi و دستیارش دکتر Shintaro Uta در سال ۱۹۲۶ و در دانشگاه توهوکی ژاپن طراحی شد. Gain مربوط به این نوع آنتن ها بین ۱۰ تا ۱۷ dBi است.

شکل زیر یکی از انواع این آنتن را نشان می دهد :

 

anthena12

شکل کلی سیگنال و نحوه تقویت در آنتن های Directional  چیزی شبیه به تصویر زیر است :

 

anthena13

آنتن مناسب برای WarDriving

اکنون که با آنتن و انواع آن آشنا شدید زمان انتخاب آنتن مناسب است.  فرض می کنیم، هدف شما از انتخاب آنتن WarDriving  در محیط آزاد است و قصد دارید شبکه های بی سیم اطراف را با نر م افزاری مانند NetStumblerمکان یابی کنید.

در چنین شرایطی انتخاب یک آنتن Omnidirectional با Gain ای برابر ۵ تا ۷ dBi کفایت می کند.

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 591 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - جمعه, 07 دسامبر 18, 11:25 ب.ظ
  • سرخه تله

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب