ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه شبکه را کابل کشی کنیم ؟

چگونه شبکه را کابل کشی کنیم ؟

چگونه شبکه را کابل کشی کنیم ؟

کابل کشی   :

اولین لازمه ی یک کابل کشی خوب در اختیار داشتن کابل مناسب و با کیفیت است. امروزه در بازار کابلهای شبکه با مارکهای یکسان اما با کیفیت های بسیارمتفاوت و البته قسمت های متفاوت عرضه می شود. مثلاً کابل با مارک Belden که بر روی بسته بندی همگی آنها مشخصات یکسان درج شده است دارای کیفیت های بسیار متفاوتی هستند.

معمولا تشخیص کیفیت کابل نیازمند تجربه ی بسیار زیادی است ، وزن بسته ، کیفیت روکش PVC ، قطر کابل ، قطر سیم ها با روکش و بی روکش و حتی کیفیت بسته بندی از مواردی هستند که می تواند نشان دهنده ی کیفیت کابل باشند. اما راحت ترین راه برای اطمینان از داشتن یک کابل با کیفیت خرید از مراکز معتبر تجهیزات شبکه می باشد.

 

CableNetworkCat5

 


 

 

مطالب مرتبط


روش 1 - کابل کشی

کابل کشی

در هنگام تهيه كابل شبكه حتماً توجه داشته باشيد كه اگر قرار است كابل شبكه در داخل داكت با كابل برق دركنار هم قرار كيرند يا اگر قرار است سيم كشيتان توكار باشد بهتر است از كابل هاي شيلد دار (STP) استفاده كنيد .

اين نوع از كابل ها داراي يك لايه ي الياف فلزي بافته شده در زير روكش PVC مي باشند. در زير اين لايه هم يك لايه ي نايلوني قرارگرفته كه از سيم ها محافطت مي كند. وجود اين لايه ي فلزي بافته در اطراف سيم ها باعث مي شود تا ميدان مغناطيسي اطراف سيم هاي برق بر روي كابل شبكه تاثير نگذارد.

البته توجه داشته باشيد كه حتماً بايد اين الياف فلزي از يك سمت كابل به سيم ارت ساختمان (Earth) متصل شود تا الكتريسيته ي ساكن جذب شده در آن تخليه شود و اگر اين اتصال صورت نگيرد عملاً استفاده از كابل شيلد دار نه تنها مفيد نخواهد بود بلكه ممكن است تاثير منفي هم داشته باشد.

 

Cat6-Stp-Cable

براي نصب شبكه با سرعت 1000 از كابل CAT6 و براي شبكه با سرعت 100 از كابل CAT5 استفاده كنيد.البته براي شبكه هاي با سرعت 100 مي توانيد از كابل CAT6 استفاده كنيد.

در هر دو نوع شبكه با سرعت 100 يا 1000 حداكثر طول مجاز سيم از هاب تا كامپيوتر نبايد از 80 متر بيشتر باشد . (توصيه ي من به شما اين است كه براي دستيابي به سرعت مطلوب از 60 متر تجاوز نكنيد).

هميشه سعي كنيد تا محل نصب هاب ورك را درجايي انتخاب كنيد كه نسبت به كامپيوتر ها حالت مركزيت داشته باشد تا طول سيم كشي ها كاهش پيدا كند.

چنانچه در جايي فاصله ي يكي از كامپيوتر ها بگونه اي بود كه طول كابل بيشتر از 80 متر مي شد بايد در ميان راه از يك رپيتر Repeater يا يك هاب استفاده كنيد تا سيگنال را تقويت كند.

سيم كشي شبكه بايد يك تكه باشد.

يعني سيم بايد از پچ پنل تا پريز به صورت يك تكه كشيده شود.اگر در جايي نياز به اتصال دو كابل به يكديگر داشتيد هرگز از لنت و اتصال به سبك سيم تلفن استفاده نكنيد بلكه حتما بايد ابتدا به هر دو كابلي كه قرار است به هم متصل شوند يك جك RJ45 پانچ كنيد سپس با استفاده از يك بَرِلِ RJ45 اين دو كابل را به هم متصل كنيد.

در طول سيم كشي بسيار مراقب باشيد تا كابل شما تاب و گره نخورد و له نيز نشود.

هرگاه كه قرار است كابل را از سوراخ ديوار رد كنيد حتماً يك نفر از داخل اتاق كابل را آزاد كند و نفر دوم از اتاق ديگر كابل را بكشد.

در هنگام كابل كشي حتماً از همان ابتداي كار بر دو سوي هر كابل نصب شده شماره سيم نصب كنيد تا در پايان كار نيازمند صرف كردن زمان اضافه براي پيدا كردن سيم ها نباشيد.

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 422 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - شنبه, 05 ژانویه 19, 11:00 ق.ظ
  • تهران ناویلا

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب