ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه بدانیم سومری ها چه قومی بودند و چه نقشی در تاریخ داشتند؟

چگونه بدانیم سومری ها چه قومی بودند و چه نقشی در تاریخ داشتند؟

 

اولین قومی که در ۳۵۰۰ سال پ.م در بین النهرین قدرت یافتند،سومری ها بودند.آنها شهرهای متعددی بنا کردند که در هر یک از آنها امیری حکومت می کردند. معروف ترین این شهر ها لاگاش بود.با قدرت یافتن پادشاهان و توسعه دامنه فتوحات ،نخستین امپراتوری سومر شکل گرفت.از دستاوردهای تمدن سومر می توان به کشاورزی ،خط میخی ،حجاری وپیکره سازی ،نظام شمارش شصت گانی اشاره کرد.

مطالب مرتبط


بخش 1 - کشاورزی

کشاورزی

کشاورزی:

سومری ها در گسترش کشاورزی تلاش بسیار کردند.باتلاقها را از طریق زهکشی خشکاندند و با ایجاد سدها و آبگیرها منابع آبیاری مداوم به وجود آوردند.آنها گاوآهنهایی به کار می بردند که به ابزار تازه ای که نوعی وسیله لوله ای شکل برای بذر پاشی بود،مجهز گردیده بود. بدین ترتیب بکارگیری گاو آهن نخستین مشخصه تولید خوراک در جامعه سومری است. ایجاد شیوه منظم آبیاری وتولید محصولات کشاورزی در حدود چهار هزار سال پ.م از بزرگترین دستاورد های تمدن سومر است.

بخش 2 - خط میخی

خط میخی

خط میخی:

سومری ها،از دیرباز با خط تصویرنگاری آشنا بودند که این شیوه در آغاز دوره تاریخی به خط میخی تبدیل شد.به علت کمیابی سنگ در سومر،آنها از لوحهای گلی برای نوشتن استفاده می کردند و به وسیله قلمی از مس علایمی به شکل میخ بر روی این الواح می نوشتند و این خط را به همین مناسبت خط میخی خوانده اند.

بخش 3 - حجاری و پیکره سازی

حجاری و پیکره سازی

حجاری و پیکره سازی:

سومری ها در هنر حجاری و پیکره سازی مهارت داشتند و از آن دوران مجسمه های مفرغی و گلی خدایان و نقوشی که برسنگهای آهکی تصویر شده در دست است.در برخی از آثار هنری سومریان مانند ظروف نقره و طلا،اسلحه هایی که با سنگهای گرانبها زینت داده شده و جعبه هایی از سنگ لاجورد،دقت و ظرافت زیادی مشاهده می شود.

بخش 4 - نظام شمارش شصت گانی

نظام شمارش شصت گانی:

نظام شمارش شصت گانی،یادگار سومری هاست.تقسیم دقیقه به 60 ثانیه،ساعت به 60،دقیقه دایره به 360 درجه ومینا(واحد وزن)به 60 شکل (واحد وزن)از آن جمله است.سال را به 12 ماه قمری و هر ماه ره به 30 روز تقسیم کرده بودند و در مواردی برای جبران پنج روز کسری سال،یک ماه بر ماه های سال می افزودند تا سال قمری با سال خورشیدی منطبق شود.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب