ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه سوکت RJ45 به کابل شبکه اتصال بدیم ؟

چگونه سوکت RJ45 به کابل شبکه اتصال بدیم ؟

چگونه سوکت RJ45 به کابل شبکه اتصال بدیم ؟

ساخت کابل های رابط یا Patch Cord  و نحوه ی اتصال سوکت RJ45 به کابل :

کابل های رابط شبکه یا پچ کورد به کابلی گفته می شود که دو سر آن سوکت  یا جک RJ45  نصب است. از این کابلها در شبکه های بزرگ با سیم کشی استاندارد برای اتصال هاب به پچ پنل و همچنین پریز شبکه به کامپیوتر استفاده می شود و در شبکه های کوچک با سیم کشی ساده گاهی این کابلها مستقیماً هاب را به کامپیوتر متصل می کنند.

 

rj45-category-5-network-patch-cable-49326-1

 

طول کابل رابط شبکه ممکن است از ۳۰سانتی متر تا ۱۰ متر و یا بیشتر باشد.

در طول سالهایی که نصب و رفع عیب شبکه های کامپیوتری مشغول بوده ام بارها دیده ام که به دلیل اشتباه در ساخت این کابلها (اشتباه در نحوه ی سوکت زنی) سرعت شبکه ها به شدت افت کرده اند و حتی گاهی تا حد از کار افتادن کل یا بخشی از شبکه پایین آمده اند.

یک پیشنهاد طلایی :

پیشنهاد من به شما تهیه ی کابل های رابط فابریک کارخانه است . این کابل ها ضمن رعایت دقیق استاندارد رنگها از طریق دستگاه سوکت زنی شده اند و روی آن یک لایه PVC اضافه هم پرس شده است.

این کابلها دارای کیفیت و طول عمر بسیار بالایی هستند و احتمال بروز اتصالی یا قطعی در آنها بسیار پایین است. استفاده از این کابل ها سرعت بالای شبکه ی شما را تضمین می کند.

اما چنانچه به هر دلیلی نمی توانستید – یا نمی خواستید- از این کابلها استفاده کنید با رعایت چند نکته ی ساده میتوانید کابلی بسازید که تا حدود زیادی دارای کیفیت مشابه کابلهای فابریک باشند.

 

images

همانطور که می دانید کابلهای شبکه دارای هشت رشته سیم می باشند که برای ساخت کابل رابط شبکه باید با آچار شبکه به هر دو سوی آن سوکت شبکه یا همان جک RJ45 نصب شود.

نکته ی بسیار مهم این است ترتیب رنگها در سوکت ها بسیار مهم و حیاطی است.

متاسفانه بسیاری از نصاب های شبکه تصور می کنند که فقط اینکه ترتیب رنگها در سوکت هر دو سوی کابل یکسان باشد کار تمام است و یک کابل رابط شبکه ساخته شده است .

وقتی که با یک تستر شبکه هم این کابل را تست کنید نتیجه مثبت خواهد بود و تستر شما را متوجه اشتباهتان نخواهد کرد.

اما واقعیت این است که یک کابل نظیر به نظیر که با ترتیب اشتباه رنگها ساخته شده باشد باعث افت شدید سرعت در شبکه می شود و چنانچه دارای طولی بیشتر از ۱۰ متر باشد عملاً شبکه را در آن نود از کار می اندازد.

علت این امر نحوه ی پیچیده شدن دو به دوی سیم های شبکه برای جلوگیری از پدیده ای به نام همشنوایی (Cross Talking) است که در حقیقت باعث جلوگیری از ایجاد نویز از یک سیم شبکه بر روی دیگری می شود. هنگامی که بدون رعایت استاندارد رنگها اقدام به ساخت پچ کورد نمایید باعث تشدید این پدیده و افت سرعت خواهید شد بنابر این حتما در هنگام سوکت زنی استاندارد رنگها را رعایت کنید.

مطالب مرتبط


روش 1 - ترتيب رنگها در استاندارد 568B

ترتيب رنگها در استاندارد 568B

 

قهوه اي  /   سفيد قهوه اي  /   سبز  /  سفيد آبي  /  آبي  /  سفيد سبز  /  نارنجي  /  سفيد نارنجي

 

image002

حتما در هر دو سوكت همين ترتيب رنگ را رعايت كنيد.

 

براي شروع سوكت زني بايد حدود 5/2 سانتي متر از روكش PVC بيروني كابل را برداريد.

 

image003

چنانچه براي لخت كردن قلاف از آچار لخت كن استفاده مي كنيد آن را يك دور كامل دور كابل نچرخانيد چون باعث آسيب ديدگي روكش PVC سيم ها و افت سرعت مي شود و چنانچه از كاتر استفاده مي كنيد مراقب رو كش سيم ها باشيد تا آسيب نبيند.

 

 

سيم ها را از هم باز كنيد و چنانچه كابل شما CAT6 است پارتيشن پلاستيكي ميان آنرا از ته بچينيد.

 

image004

تاب سيم ها را باز كنيد و آنها را با ترتيب رنگ گفته شده از سمت چپ به راست مرتب كنيد.

سپس انتهاي سيم ها را با كاترِ آچار شبكه بچينيد تا حدود 1 سانتي متر از سيم ها بدون روكش بيروني باقي بماند.

 

حالا سيم ها را به داخل جك فرو كنيد.

دقت كنيد تا در حين اين كار ترتيب سيم ها جابجا نشود و همه ي سيم ها به انتهاي جك برسند. سپس روكش بيروني سيم را به داخل جك فشار دهيد تا به گيره ي انتهايي جك برسد تا انتهاي سوكت بر روي روكش بيروني كابل پرس شود نه بر روي سيم ها.

به اين ترتيب هم سوكت محكم تر خواهد بود و دچار قطعي نمي شود هم به دليل كوتاه بودن بخش باز شده ي تابيدگي سيم ها افت سرعت كمتر خواهد بود.

 

image005

جك را با آچار شبكه پرس نماييد.

 

image006

با پرس شدن سوكت كانكتور هاي مسي انتهاي سوكت به داخل سيم ها فرو ميرود و گيره ي پلاستيكي انتهاي سوكت بر روي روكش كابل پرس مي شود.

 

image007

image008

اكنون كابل شما آماده است.

قبل از وارد كردن آن به داخل پريز شبكه سوكت و داخل پريز را با اسپري كنتاك شور تميز كنيد.

درطول مدت استفاده از كابل دقت نماييد كابل كشيده نشود ، پيچ نخورد و تابيده نشود.

در پايان ياد آوري اين نكته را ضروري ميدانم كه براي كابلهاي CAT6 حتماً از سوكت CTA6  و براي كابلهاي CAT5 از سوكت CAT5 استفاده كنيد. كانكتور هاي سوكت CAT6 كمي بزرگتر هستند و كابلهاي CAT6 هم داراي سيم هاي ضخيم تري هستند.

اتصال سيم هاي كابل CAT6 به سوكت CAT5 بسيار سخت است و حتي اگر موفق به نصب هم بشويد احتمالاً شبكه ي شما بجاي سرعت 1000 با سرعت 100 كار خواهد كرد.

در صورتي هم كه كابل CAT5 را به سوكت CAT6 متصل نماييد به دليل بزرگ تر بودن كانكتور ها كابل بسيار شل پرس خواهد شد و به راحتي دچار قطعي مي شود.

همچنين به خاطر داشته باشيد كه حداكثر طول مجاز سيم از هاب تا كامپيوتر نبايد از 80 متر بيشتر باشد . (توصيه ي من به شما اين است كه براي دستيابي به سرعت مطلوب از 60 متر تجاوز نكنيد) پس در مورد طول كابل رابط هم هميشه مراقب باشيد تا مجموع طول كابل از هاب تا كامپيوتر بيش از 60 متر نشود.

مخصوصاً كه كابل هاي رابط با طول زياد احتمال پيچ خوردگي يا له شدن زير پايه صندلي را افزايش مي دهد (مواردي كه منجر به كاهش سرعت مي شود).

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 1,961 بازدید
  • blankblankblankblankblank (3 votes, average: 3,67 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - شنبه, 05 ژانویه 19, 10:48 ق.ظ
  • تهران ناویلا

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب