ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه باید تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی شبکه را دانست؟

چگونه باید تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی شبکه را دانست؟

blog-switch-01

چگونه باید تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی شبکه را دانست؟

 نگاهی به تعریف شبکه (Networking )

تلاش برای برقرار کردن یک ارتباط بین دو یا چند دستگاه با یکدیگر با هدف به اشتراک گذاشتن دادها و اطلاعات Networking و یا شبکه نامیده میشود.

در واقع وقتی یک خانواده با اعضای مختلف بخواهند به کامپیوترهای خودشان وصل شوند برای معاوضه کردن اطلاعات ویا در نگاهی دیگر در یک اداره یه شرکت برای راه اندازی و تنظیم کردن یک سرویس برای دسترسی به اینترنت برای تمام کارمندان و یا تبادل داده ها و اطلاعات بین کامپیوترهای مختلف، در اینجا Networking میتواند راه حل کاملا مناسب باشد.

برای راه‌اندازی یک شبکه کامپیوتری مطمِنا یکسری تجهیزات سخت افزای( سیم‌دار یا بی‌سیم ) موردنیاز هستند و برای برقراری ارتباط مابین این تجهیزات سخت‌افزاری به دستگاه‌هایی از قبیل روترها- سوئیچ ها – هاب ها ویا بریج ها نیازمند هستیم که این تجهیزات میتوانند در ارتقا بستر ارتباطی با بالا بردن کیفیت ارتباط و کاهش حجم ترافیک داده ها در شبکه کمک قابل‌توجهی کنند.

 

DGS-3620-28PC3-600x450

مطالب مرتبط


گام 1 - گام

 مزایای سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی

سوئیچ های غیر مدیریتی به شما کمک میکنند تا شما کنترل بهتری بر روی ترافیک عبوری در شبکه LAN داشته باشید و انتخاب ها و کنترل حرفه ای تری بر آن داشته باشید.

این نوع سوئیچ ها تمامی مشخصات و قابلیت های Unmanaged Switches را دارا میباشند و علاوه بر آن توانایی تنظیم کردن ،مدیریت کردن و مانیتور کردن را نیز دارا میباشد.

پس این قابلیت ها به شما کمک میکند تا کنترل خیلی بیشتر و وسیعتر بر روی ترافیک عبوری دادها در شبکه تان داشته باشید.

 

DGS-1016A1

 

اما شما نمی توانید Unmanaged switches را تنظیم کنید،در واقع آنها نمی‌توانند از هیچ کدام از پنل های مدیریتی پشتیبانی کنند و شما هیچ کنترلی بر روی داده ها در شبکه نخواهید داشت.

لازم به ذکر است:

اگر شما در شبکه محلی خودتان هیچ نرم افزار پیشرفته ای ندارید و یا هیچ احتیاجی به کنترل داده های عبوری ندارید ، Unmanaged switches با قیمت پایین تر و راحت بودن کار با آنها گزینه میتوانند گزینه خوبی باشند.

 

اما سوئیچ های مدیریتی دارای چندین مزیت کاملا کاربردی و خوب هستند،آنها می توانند از پروتکل های مثل SNMP(Simple Network Management Protocol ) برای مانیتور کردن تجهیزات داخل شبکه استفاده کنند، همچنین این پروتکل میتونه به تبادل تغییرات در شبکه کمک کنه.

در واقع با گزارش‌هایی که با استفاده از این پروتکل به دست میاد قابلیت بررسی وضعیت و آگاه شدن از سالم بودن تجهیزات فعال در شبکه برای شما وجود دارد.

مهندسین و مدیران شبکه می‌توانند با استفاده از پروتکل SNMP از یک مکان خارج از شبکه مانیتور و بررسی کنند وبا تشخیص هرگونه اشکال به درست کردن آن اقدام کنند،بدون نیاز به بررسی فیزیکی از سوییچ ها و دیگر تجهیزات داخل شبکه.

 

Managed Switches همچنین از عملکردهای بیشتری پشتیبانی میکنند:

آنها قادر هستند لوپ های ایجاد شده در شبکه را از بین ببرند و یا با بالا بردن سطح امنیت شبکه به بهبود عملکرد آن کمک شایانی کنند و همچنین قادر به پشتیبانی از VLANING در شرایط مورد نیاز هستند.

 

DGS-36503

 

شاخصه های کیفیت سرویس در Managed Switches به شما این تواتایی رو میده تا ترافیک داده های عبوری از شبکه رو با اولویت دادن به داده های حیاتی کنترل و مدیریت کنید.

این قابلیت به شما کمک میکند تا عملکرد شبکه خودتان را بالا ببرید و انتقال داده هایی که محدوده زمانی دارند را برای شما ممکن میکند مانند بسته های داداه Real time ، VOIP(Voice over IP) .

پس با اختصاص دادن بالاترین اولویت به داده های صدا، شما می‌توانید مطمئن باشید که بسته های صدا بدون DROP شدن و یا داشتن تأخیر و یا از بین رفتن در حین انتقال به مقصد میرسند، با این امکان شما میتوانید یک صدای کاملا واضح و شفاف و بدون نویز را در یک مکالمه داشته باشید.

Vlaning

Managed Switches میتوانند در تنظیم کردن VLANs مورد استفاده قرار بگیرند تا بطور منطقی یک گروه از تجهیزات را به عنوان یک واحد کاری قرار دهد و این سوییچ ها میتوانند برای ایزوله کردن ترافیک ارتباطی بین این گروه های مختلف استفاده شود.

این ایزوله سازی و بخش‌بندی ترافیک درون شبکه ای میتواند کمک زیادی در کاهش ترافیک های غیر ضروری کنند.

برای مثال:

شما میتوانید ترافیک بین بخش مالی و بخش فروش و بازاریابی خو را مجزا کنید. به نحوی که اطلاعات حیاتی بخش مالی بتوانند بدون تاخیر به سوی کاربران بخش مالی جریان داشته باشند؛ بدون گیر افتادن دربین ترافیک های بخش بازاریابی و فروش .

با این روش تغییر قابل توجهی در سطح عملکرد و امنیت شبکه خودتان مشاهده خواهید کرد.

زیرا با این تحلیل از Vlaning کاربران بخشهای مختلف هیچ گونه دسترسی به اطلاعات گروه ها و بخش های دیگر ندارند.

نتیجه:

Managed Switches گران‌تر از Unmanaged Switches هستند ولی خوب این سوئیچ ها مزیت‌های بیشتر و قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای در کنترل و مدیریت شبکه نسبت به Unmanaged Switches دارا هستند و مطمئناً میتوانند عملکرد شبکه مورد نظرتان را کاملاً بهبود بخشند.

با بررسی کامل تمامی جوانب مثبت و منفی هر دو مدل از سوئیچ ها ، به این نتیجه خواهیم رسید که :

در هر شبکه‌ای ابتدا بایستی تمای نیاز های آن مجموعه کاری کاملاً بررسی شود و اینکه با رشد کردن نیازهای شبکه آن مجموعه مسلماً آن‌ها نیاز به کنترل کردن و مانیتور کردن ترافیک عبوری در شبکه خودشان رادارند پس بایستی این نکته رو مدنظر داشته باشند که به

Managed Switches نیاز پیدا خواهند کرد. همچنین زمانی که یک مجموعه در حال برنامه‌ریزی برای گسترش دادن سرویس‌های پیشرفته تحت شبکه مانند Wireless LAN و یا IP Telephony در آینده نزدیک باشند آنگاه Managed Switches می‌توانید انتخاب مناسبی برای این فنّاوری‌های جدید باشند.

اما تا زمانی که نیازهای یک مجموعه ساده باشند مانند مصارف خانگی و یا استفاده در ادارات کوچک ، Unmanaged Switches می‌توانید گزینه‌ای مناسب باشند.

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 688 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - شنبه, 22 دسامبر 18, 6:39 ب.ظ
  • هزار سو

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب