ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پانزده − 2 =

بستن
بستن

چگونه روتر میکروتیک را تنظیم کنیم ؟؟

چگونه روتر میکروتیک را تنظیم کنیم ؟؟

چگونه روتر میکروتیک را تنظیم کنیم ؟؟

در این مرحله از سری آموزش های میکروتیک قصد داریم اعمال تنظیمات ابتدایی روتر را شرح دهیم که شامل تنظیمات NTP و DNS می شود .

همانطور که در سری آموزشات قبل خدمتتان عرض کردم زمانیکه شما برای اولین بار با WinBox به روتر بورد متصل می گردید از شما سوال می شود که آیا تنظیمات پیش فرض را می پذیرید و یا قصد حذف و اعمال تنظیمات جدید را دارید که بهتر این است که تنظیمات پیش فرض را کامل حذف نمایید و مجدد خودتان تنظیم نمایید فقط دقت داشته باشید اگر که تنظیمات پیش فرض را کاملا حذف نمایید بدلیل پاک شدن آی پی از روی دستگاه ارتباط شما با دستگاه قطع می شود و برای برقراری ارتباط مجدد باید از مک آدرس دستگاه جهت ارتباط با آن استفاده نمایید همچنین اگر قصد کانفیگ اولیه روتر میکروتیک از راه دور را دارید نباید تنظیمات پیش فرض را در ابتدا پاک نمایید .

در ذیل به برخی از مهمترین تنظیمات ابتدایی روتر میکروتیک اشاره می نماییم .

مطالب مرتبط


مرحله 1 - مرحله

ست نمودن اسم برای روتر میکروتیک :

یکی از اصلی ترین عمل هایی که در کانفیگ اولیه روتر میکروتیک برای دسترسی راحت تر از راه دور به روتر میکروتیک مخصوصا زمانیکه تعداد روتر های میکروتیک شما افزایش یابد نام روتر کمک بزرگی به شما می نماید پس تنظیم نام مناسب و قابل شناسایی یکی از اصلی ترین تنظیمات روتر میکروتیک می باشد .

برای این کار می توانید از منوی System و زیر منوی Identity استفاده نمایید . که در ذیل تصویر آن را مشاهده می نمایید .

mekrotic1

metrotik2

تنظیم ساعت :

پس از ست نمودن نام برای روتر تنظیم ساعت جهت خواناتر بودن لاگ ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار است اما توجه داشته باشید که پس از ریستارت تنظیمات ساعت تماما از بین می رود که برای جلوگیری از این قبیل مشکلات بهتر است که یک NTP سرور به روتر معرفی نمایید .

فقط دقت داشته باشید که برای استفاده از NTP سرور حتما باید روتر میکروتیک شما به اینترنت متصل باشد . برای تنظیم NTP هم می توان از زیر منو Sntp موجود در منو System یک و یا حتی چندین NTP تعریف نمایید .

توجه داشته باشید که اگر چنانکه آدرس NTP سرور شما لینک می باشد حتما باید DNS ست شده باشد که در ذیل به این مورد اشاره شده است .  

metrotic5jpg

metrotic6

تنظیم DNS :

ست نمودن DNS در روتر میکروتیک بسیار ساده است که این امر از زیر منو DNS واقع در منو IP امکان پذیر می باشد که در تصویر ذیل آورده شده است .

metritik7png

metrotic8

در کادر Server آدرس DNS را وارد می نماییم حتی شما قادرید چندین DNS را معرفی نمایید .

اگر که قصد دارید از خود روتر به عنوان DNS سرور استفاده نمایید باید گزینه Allow Remote Requests را برگزینید البته پیشنهاد می کنم که روتربورد میکروتیک بدلیل مشکلات امنیتی به عنوان DNS سرور استفاده ننمایید .

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. پارسا پورمحمد - 2019/06/28 - 12:22 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب