ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه یک درایو NAS مناسب، خریداری کنیم ؟

چگونه یک درایو NAS مناسب، خریداری کنیم ؟

2c1e998e2a2a2e967d4491c9afefffe3_L

 

چگونه یک درایو NAS مناسب، خریداری کنیم ؟

امروزه در شبکه‌های کامپیوتری، استفاده از یک وسیله ذخیره‌سازی جهت به اشتراک‌گذاری اطلاعات، امری مهم و ضروری به حساب می‌آید. در حقیقت درایوهای NAS (مخفف Network Attached Storage) وظیفه دارند که اطلاعات مورد نیاز را برای کاربران مختلف در شبکه به اشتراک بگذارند. با توجه به‌اندازه و وسعت شبکه، ظرفیت‌های مختلفی از این نوع درایوها در بازار موجود است.

درایوهای NAS برخلاف درایوهای DAS (Direct Attached Storage – درایوهایی که به‌صورت مستقیم به سرور متصل می‌شوند)، در یک نقطه از شبکه (با اتصال به یک سوئیچ در شبکه) قرار می‌گیرند. کاربران با وارد کردن آدرس آی پی درایو تحت شبکه، قادر به دسترسی به اطلاعات آن هستند.

درایوهای NAS دارای انواع بسیار متنوعی بوده و امکانات بسیار گسترده‌ای (از یک سیستم ذخیره‌ساز ساده گرفته تا یک دستگاه همه‌کاره همچون یک سرور) ارائه می‌دهند.

این ابزارهای ذخیره‌سازی علاوه بر اینکه برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات با استفاده از پروتکل DLNA مناسب هستند، می‌توانند به‌عنوان یک سرور چندرسانه‌ای نیز عمل کرده و با استفاده از پروتکل UPNP که یکی از پروتکل‌های پرکاربرد در به اشتراک‌گذاری اطلاعات چندرسانهای‌ است، به منابع چندرسانه‌ای متصل شده و اطلاعات چندرسانه‌ای مانند عکس، آهنگ و فیلم را در شبکه، به اشتراک بگذارند. همچنین این نوع از درایوها، می‌توانند به‌عنوان FTP server نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

مطالب مرتبط


گام 1 - گام

 ظرفیت درایوهای NAS

درایوهای NAS دارای ظرفیت‌های مختلفی بوده که با توجه به کاربردی که در شبکه دارند و همچنین اندازه و وسعت شبکه، به‌عنوان یک فضای ذخیره‌سازی مشترک، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هر درایو NAS می‌تواند دارای چندین هارددیسک در ظرفیت‌ها و استانداردهای مختلف بوده و از پیکربندی‌های مختلف RAID نیز حمایت کند. معمولا بیشتر هارددیسک‌های موجود در درایو NAS، از هارددیسک‌های با رابط SATA استفاده می‌کنند و در مدل‌های حرفه‌ای‌تر، تعدادی از آنها از هارددیسک‌های با رابط ISCSI و در برخی موارد از درایوهای SSD که دارای قیمت بالاتر و سرعت بیشتری هستند، استفاده می‌شود.

معمولا در کاربردهای خانگی و شبکه‌های با مقیاس کوچک‌تر از درایوهای NAS با حجم پایین و تعداد هارددیسک کمتر که ممکن است به پورت USB یا پورت شبکه LAN مجهز باشند استفاده می‌شود.

در کاربردهای سازمانی و شبکه‌های با مقیاس بزرگ‌تر، از درایوهای با حجم بالاتر، تعداد هارددیسک‌های بیشتر به همراه پیکربندی‌های مختلف RAID و رابط LAN و USB استفاده می‌شود.

در سازمان‌های بزرگ جهت افزایش سرعت تبادل داده، می‌توان از درایوهای NAS که دارای درایو SSD هستند نیز استفاده کرد؛ بنابراین با توجه به کاربردی که دارید، می‌توانید ظرفیت و نوع درایو مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

تصویر ۱ انواع درایوهای ذخیره‌سازی برای کاربردهای خانگی یا اداری و همچنین سازمانی را نشان می‌دهد.

 

12-1024x430

 

 

راه‌های اتصال درایوهای NAS

امروزه اکثر درایوهای NAS جدید، از طریق پورت LAN از نوع گیگابیت در ثانیه، به سوئیچ‌های موجود در شبکه متصل شده و امکان دسترسی اطلاعات را برای کاربران شبکه فراهم می‌کنند. معمولا درایوهای NAS که جهت استفاده در سازمان‌های بزرگ طراحی و تولید شده‌اند دارای چندین پورت LAN از نوع گیگابیت در ثانیه هستند.

استفاده از چندین پورت LAN در یک درایو NAS می‌تواند مزیت‌های مختلفی را به همراه داشته باشد از جمله قابلیت Trunking که به کمک آن می‌توان حالت‌های مختلفی همچون توزیع ترافیک انتقالی روی پورت‌ها یا از آنها برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات استفاده کرد.

قابلیت Failover نیز در صورتی که یکی از پورت‌ها دچار مشکل شد، پورت دیگر وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات را به عهده می‌گیرد (البته ممکن است در کاربرد خانگی نیاز به این امکانات نداشته باشید و حتی یک درایو ذخیره‌سازی USB نیز کار شما را راه بیندازد!).

تعدادی از درایوهای NAS توانایی ارسال و دریافت اطلاعات از طریق اتصال بی‌سیم را نیز دارند.

جهت ارتباط با این نوع از درایوها نیاز به گیرنده بیسیم داریم تا بتوانیم اطلاعات مورد نیاز را به درایو مورد نظر، ارسال و یا از آن دریافت کنیم. معمولا ارتباطات بیسیم دارای میزان سرعت کمتری نسبت به ارتباطات سیمی از نوع گیگابیت در ثانیه است و از این قابلیت کمتر در سازمان‌های بزرگ مورد استفاده قرارگرفته و بیشتر کاربرد خانگی دارد.

کارآیی و عملکرد درایوهای NAS در زمان خرید یک درایو NAS، با توجه به نوع کاربرد خود باید درایوی را انتخاب کنید که دارای منابع سخت‌افزاری مناسب ازجمله مدل پردازنده و میزان حجم حافظه اصلی باشد تا بتواند از عهده وظایف خود برآید. در یک شبکه کوچک شما می‌توانید با یک درایو با حداقل منابع سخت‌افزاری، ارسال اطلاعات را بدون مشکل انجام دهید.

در صورتی که در یک شبکه بزرگ با تعداد کاربران زیاد، نیاز به یک درایو NAS، با منابع سخت‌افزاری خوب دارید. هرچه منابع سخت‌افزاری یک درایو بهتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. در تعدادی از درایوها (همچون درایو QNAP TS-251 که در شماره قبل بررسی کردیم)، شما می‌توانید میزان حافظه اصلی را نیز ارتقا داده و کارآیی درایو خود را افزایش دهید.

تهیه نسخه پشتیبان در درایوهای NAS

امروزه مساله تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود در درایوهای NAS، به‌خصوص در شبکه‌های بزرگ، امری مهم و ضروری است. درایوهایی که برای شبکه‌های با مقیاس بزرگ تولید شده‌اند، دارای قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات به‌صورت زمان‌بندی شده، هستند. ممکن است به دلیل خرابی یکی از هارددیسک‌ها به اطلاعات شما آسیب برسد.

از این رو جهت حفاظت از اطلاعات می‌توانید از پیکربندی‌های RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 استفاده کنید. به‌عنوان مثال در صورتی که سه عدد هارددیسک در یک درایو NAS داشته باشید، این سه عدد هارددیسک در حالت RAID 5 می‌تواند تا حدودی امنیت اطلاعات را در برابر خرابی یکی از هارددیسک‌ها افزایش دهد. در این حالت پیکربندی و همچنین حالت RAID 1، در صورتی که یکی از هارددیسک‌ها دچار خرابی شود، مشکلی در اطلاعات شما به وجود نمی‌آید.

در صورت خرابی یکی از هارددیسک‌ها، اطلاعات شما در هارددیسک دیگر موجود است.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که می‌تواند از خرابی اطلاعات شما حفاظت کند، قابلیت Hot-Swappable در این نوع از درایوهاست. در درایوهایی که دارای این قابلیت هستند، هارددیسک‌ها را در زمانی که روشن هستند بدون ایجاد هیچ‌گونه مشکلی در اطلاعات موجود، می‌توان از درگاه خود جدا کرده و یک هارددیسک جدید جایگزین آنها کرد.

همچنین تعدادی از درایوهای NAS، می‌توانند نسخه‌های پشتیبان تهیه‌شده را به‌صورت زمان‌بندی شده، در یک فضای Cloud، مانند Drop Box, Skydrive, Google Drive و ydvi ذخیره کنند.

تهیه نسخه پشتیبان در درایوهای NAS

امروزه مساله تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود در درایوهای NAS، به‌خصوص در شبکه‌های بزرگ، امری مهم و ضروری است. درایوهایی که برای شبکه‌های با مقیاس بزرگ تولید شده‌اند، دارای قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات به‌صورت زمان‌بندی شده، هستند.

ممکن است به دلیل خرابی یکی از هارددیسک‌ها به اطلاعات شما آسیب برسد. از این رو جهت حفاظت از اطلاعات می‌توانید از پیکربندی‌های RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 استفاده کنید. به‌عنوان مثال در صورتی که سه عدد هارددیسک در یک درایو NAS داشته باشید، این سه عدد هارددیسک در حالت RAID 5 می‌تواند تا حدودی امنیت اطلاعات را در برابر خرابی یکی از هارددیسک‌ها افزایش دهد.

در این حالت پیکربندی و همچنین حالت RAID 1، در صورتی که یکی از هارددیسک‌ها دچار خرابی شود، مشکلی در اطلاعات شما به وجود نمی‌آید.

در صورت خرابی یکی از هارددیسک‌ها، اطلاعات شما در هارددیسک دیگر موجود است. یکی دیگر از قابلیت‌هایی که می‌تواند از خرابی اطلاعات شما حفاظت کند، قابلیت Hot-Swappable در این نوع از درایوهاست.

در درایوهایی که دارای این قابلیت هستند، هارددیسک‌ها را در زمانی که روشن هستند بدون ایجاد هیچ‌گونه مشکلی در اطلاعات موجود، می‌توان از درگاه خود جدا کرده و یک هارددیسک جدید جایگزین آنها کرد.

همچنین تعدادی از درایوهای NAS، می‌توانند نسخه‌های پشتیبان تهیه‌شده را به‌صورت زمان‌بندی شده، در یک فضای Cloud، مانند Drop Box, Skydrive, Google Drive و ydvi ذخیره کنند.

 

دسترسی به درایو و استفاده از فضای Cloud

شخصی یکی از قابلیت‌های خوبی که امروزه در درایوهای NAS وجود دارد، قابلیت به اشتراک‌گذاری اطلاعات مختلف از جمله عکس، فیلم و آهنگ برای دوستان و اقوام از طریق ایجاد یک فضای Cloud شخصی است.

دوستان و اقوام شما در هر مکانی که هستند، می‌توانند به‌راحتی به اطلاعات ذخیره‌شده شده، دسترسی پیداکرده و از آنها استفاده کنند. بسیاری از درایوهای NAS موجود در بازار از این قابلیت پشتیبانی کرده که از آن جمله می‌توان به درایو Western Digital My Cloud Personal اشاره کرد (تصویر ۲).

 

2

 

امنیت درایوهای NAS

افزایش و تامین امنیت در زمان دسترسی به اطلاعات یکی از دغدغه‌های اصلی در شبکه‌های با مقیاس بزرگ و کوچک به‌شمار می‌آید. از این رو تعدادی از درایوهای NAS، دارای قابلیت رمزنگاری اطلاعات هستند. با استفاده از این قابلیت، ارسال و دریافت اطلاعات به‌صورت کاملا ایمن انجام می‌شود. همچنین تعدادی از درایوهای NAS، دارای ویژگی حفاظت از اطلاعات (همچون یک Firewall) هستند.

به‌عبارت‌دیگر در این نوع از درایوها، با تعریف میزان دسترسی کاربران مختلف به اطلاعات، می‌توان امنیت اطلاعات را تا حد زیادی افزایش داد. کاربران جهت دسترسی به درایوهای NAS در شبکه، نیاز به عملیات احراز هویت و استفاده از نام کاربری و رمز عبور دارند. این موضوع می‌تواند تا حد قابل قبولی، امنیت اطلاعات را افزایش دهد.

استفاده از درایوهایی که می‌توانند امنیت بالایی در دسترسی اطلاعات فراهم کنند، برای شبکه‌های با مقیاس بزرگ از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

نتیجه‌گیری

درایوهای NAS، یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده یک شبکه است. این نوع از محصولات، در یک نقطه از شبکه قرارگرفته و به‌عنوان یک فضای ذخیره‌سازی مشترک، مورد استفاده کاربران مختلف قرار می‌گیرد.

درایوهای NAS، دارای ظرفیت‌ها، رابط‌ها، خصوصیات سخت‌افزاری، مدل و قابلیت‌های مختلفی است که شما می‌توانید با توجه به نیاز، مقیاس و وسعت شبکه خود، بهترین مدل را انتخاب کرده و نیاز کاربران آن شبکه را تامین کنید.

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 322 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - جمعه, 04 ژانویه 19, 4:52 ب.ظ
  • نشردیتا لینک

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب