ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دو + هشت =

بستن
بستن

چگونه دامنه ثبت کنیم ؟

چگونه دامنه ثبت کنیم ؟

چگونه دامنه ثبت کنیم ؟

می خواهید در رابطه با دامنه بدانید؟ می خواهید دامنه ثبت کنید؟ اگر می خواهید همه چیز را درباره دامنه بدانید همراه ما باشید

برای شروع کسب و کار نوین و راه اندازی وب سایت بدون در نظر گرفتن کاربری آن (شرکتی, شخصی, خبری, فروشگاهی) باید در ابتدا دامنه انتخاب کنید. انتخاب دامنه در برخی از موارد دامنه رابطه مستقیم با موفقیت و یا شکست شما در آن تجارت دارد. بنابراین انتخاب دامنه بسیار مهم است .

دامنه نکاتی دارد که اگر بدون در نظر گرفتن آن ثبت شود در آینده دامنه موفقی نخواهد بود. در این مقاله سعی شده بدون استفاده از کلمات تخصصی به صورت عامیانه تمام مواردی که شاید برای شما سوال باشد و یا نکاتی که باید بدانید را مطرح کردیم بنابراین تا انتها همراه ایتروز باشید.

دامنه چیست؟

دامنه یا (domain) در لغت گستره نام اینترنتی است که وب سایت از طریق آن قابل دستیابی است. دامنه نامی است که مخاطبان را به سایت شما هدایت می کند. دامنه نام منحصر به فردی است که از طریق شرکت های خدمات هاست و دامین قابل ثبت می باشد.

هزینه دامنه ها :

با توجه به پسوند آن متفاوت است و معمولا پس از یک سال باید تمدید شود. دامنه ها پس از ثبت قابل تغییر نیستند و شخص دیگری نمی تواند آن نام را با همان پسوند ثبت نماید .

مالک دامنه:

کسی است که آن را ثبت می کند. در حقیقت دامنه ها متشکل از اعدادی هستند به نام دی ان اس (DNS) که آی پی های سرور بر روی آنها تنظیم می شود. به خاطر سپردن آی پی ها برای افراد مشکل هست برای همین از دامنه برای معرفی سایت استفاده می کنند.

تفکیک دامنه

برای مثال دامنه http://google.com از سه بخش اصلی تشکیل شده که در ادامه به تفکیک آن می پردازیم:

http مخفف کلمه Hyper Text Transfer Protocol اصطلاحا به پروتکلی گفته می شود که برای ایجاد ارتباط، دریافت، و ارسال داده ها بین سرور و کلاینت استفاده می شود.
google نام دامنه شرکت گوگل است
.com پسوند دامنه google است
پسوند ها نوع های گوناگون یا معانی خاص دارند که در ادامه برخی از آنها را بررسی می نمایم

 

domain1

معانی برخی از پسوند های دامنه

com.

معروفترین و پر استفاده ترین پسوند برای دامنه های سایتهاست.com مخفف Commercial به معنای تجاری است. البته بسیاری از سایتهای همه منظوره نیز از پسوند com استفاده میکنند.

net.

مخفف واژه Network به معنی شبکه میباشد و عموما توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

org.

اختصار واژه Organizations به معنی سازمان ‌، تشکیلات‌ میباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

edu.

مخفف واژه Education به معنی آموختن دانش میباشد؛ و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاههای آموزشی به کار میرود.

gov.

اختصار واژه Goverment به معنی دولت میباشد و این پسوند مربوط به نهادهای دولتی است.

biz.

مخفف Business به معنی تجارت میباشد که خــاص سایتهای شغلی – تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

int.

اختصار واژه International به معنی بین المللی میباشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می دهند.

inf.

اختصار واژه Information به معنی اطلاعات میباشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته اند.

web.

پسوند سایتهایی که به مباحث Web می پردازند.

name.

این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این پسوند استفاده کنند.

ac.

پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascention Islands) است. از طرفی برای مراکز ارائه دهنده سرویس است میباشد به شرطی که اداره کامپیوتری، اینترنتی؛ بدون هر گونه وابسته ای،نیروها جدیدی استخدام نماید.

ws.

پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.

us.

این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد استقبال قرار گرفته است.

tv.

این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار میگردد.

museum.

سایتهای دارای این پسوند، مخصوص موزه ها می باشد.

aero.

این پسوند مختص سایتهای مرتبط با حمل و نقل هوایی می باشد.

mil.

این پسوند مربوط به سایتهای نظامی است.

cat.

این پسوند برای انجمن های فرهنگی، تربیتی و زبان شناختی کتلن (Catalan) در نظر گرفته شده است.

coop.

پسوند اختصاص داده شده برای شرکت های تعاونی می باشد.

jobs.

سایت های دارای این پسوند، منبع اطلاعات انسانی برای مدیران می باشد که قصد استخدام کارمند را دارند.

mobi.

کاربرد این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

pro.

این پسوند برای سایت هایی که در حوزه اینترنتی افراد حرفه ای فعالیت می کنند در نظر گرفته شده است. مانند دانشمندان علم فیزیک، حسابداران، حقوق دانان و …

travel.

این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

ir.

پسوند دامنه های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند انجام می شود.

co.ir.

این پسوند مخصوص سازمانها و شرکتهای غیر دولتی میباشد. شرکت های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

ac.ir.

این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

sch.ir.

این پسوند مختص برای مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

net.ir.

این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

gov.ir.

عمومیت این پسوند برای بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

org.ir.

پسوندی برای انجمن های علمی، سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و موسسات بین المللی ثبت شده که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

id.ir.

کاربرد این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

مطالب مرتبط


گام 1 - چه پسوندی برای دامنه بهتر است ؟

با توجه به تعاریف بالا هر پسوند معنی و مفهوم خاصی دارد اما شما می توانید هر پسوندی را ثبت نماید.

یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین پسوند دامنه .com می باشد و کاربران بیشتر سعی می کنند پسوند دات کام ثبت کنند. به جز پسوند دامنه های بین المللی هر کشور پسوند خاص خود را دارد که بعضی از آنها برای تشابه آن محبوب شده اند مانند دامنه .co به علت تشابه به مخفف “co” کمپانی محبوب شده پسوند کشور کلومبیا است و یا دامنه .me به علت تشابه معنی به “من” و یا کلمه “middle east” محبوب شده برای کشور مونته نگرو می باشد. پسوند کشورمان ایران .ir می باشد که توسط سازمان دامنه کشوری ایران (ایرنیک) راه اندازی و پشتیبانی می گردد.

گام 2 - پسوند های بین المللی بهتر است یا ir

تفاوت دامنه های بین المللی و دامنه های کشورها در استفاده از سخت افزار ها و زیرساخت های شبکه ای هر کشور می باشد. پسوندهایی بهتر هستند که راحت تر نوشته و خوانده شوند, مرتبط به فعالیت سایت باشد.

ایندکس شدن پسوند


برای ثبت هر پسوندی حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می کشد تا دی ان اس دامنه ایندکس شود اما سرعت ایندکس در دامنه های بین المللی بالاتر است.

قیمت پسوندها


هزینه پسوند های بین المللی به دلار حساب می شود و چندین برابر هزینه پسوند آی آر است که به ریال حساب می شود.

امنیت پسوندها


امنیت پسوندهای آی آر از پسوند های بین المللی بیشتر است.

 

domain3

گام 3 - نکاتی برای ثبت دامنه

اگر به دامنه های معروف و جهانی دقت کنید متوجه نکاتی مشترک در تمامی این دامنه ها می شوید.

قوانین ثبت دامنه


دامنه ها به دو صورت حروف و عدد به زبان لاتین و به حروف فارسی ثبت می شود.

کوتاه بودن دامنه


یکی از نکاتی که در ثبت دامنه مهم است کوتاه بودن دامنه می باشد. کوتاه بودن دامنه باعث می شود مخاطبین آن را سریع تر حفظ شوند. هر چه دامنه کوتاه تر باشد موتورهای جستجو بیشتر آن را می پسنداند.

دامنه با معنی


خیلی از افراد برای کوتاه کردن دامنه کلمات را مخفف می کنند و در چند حرف آن را خلاصه می کنند. مثلا شرکت ایران کشور من (iran keshvare man) از مخفف ikm برای سایت خود استفاده می کند.

حال این دامنه دامنه ای کوتاه است با پسوند بین المللی یا کشوری اما دامنه قابل درکی برای مخاطبین است ؟ آیا مخفف کردن کلمات برای ثبت دامنه مفید است ؟

طبق تحقیقات صورت گرفته اکثرا سایت های خبری از کلمات مخفف برای دامنه خود استفاده می کنند و چند دلیل دارد. ۱٫ نام اکثر رسانه های خبری مخفف است بنابر این از دامنه مخفف استفاده می کنند. ۲٫ مخفف بودن نام آنها به صورت اتفاقی نبوده و با فکر و استفاده از هوش به صورتی مخفف شده تا به سرعت بیان شود, به خاطر سپرده شود. ۳٫ برای تولید لینک خبر هرچه لینک کوتاه تر شود کیفیت لینک بالاتر می رود.

بنابراین استفاده از کلمات مخفف با داشتن خصوصیات بالا برای سایت های خبری مفید است اما برای سایت های دیگر معنی مهمتر است و بیشتر به خاطر می ماند. معنی مرتبط با فعالیت اما کوتاه.

گام 4 - چگونه دامنه ثبت کنیم؟

ICANN یک سازمان بین المللی غیرتجاری می باشد که یکی از فعالیت آن مسوولیت پورتکل هاى شناسايى و دامنه هاى اينترنتى عمومى و کشورى و مديريت روت سرورهاى اصلى اينترنت است و با شرکت های بزرگی مانند godaddy , registeronlinenic و … همکاری می کند. شرکت های زیادی در ایران خدمات ثبت دامنه انجاممی دهند که از معتبر ترین آنها می توان به هاست ایران و برتینا اشاره کرد. قیمت های ثبت دامنه متفاوت بوده اما این دو شرکت از نظر کیفیت در خدمات دهی معرفی شده اند و جنبه تبلیغاتی و یا رپرتاژآگهی نیست. سازمانی که مسوولیت پسوندهای آی آر را دارد ایرنیک است.

برای ثبت دامنه ابتدا :

  1. نام مناسب مرتبط به فعالیت خود انتخاب نماید

سعی کنید نام دامنه کوتاه باشد

چندین پسوند مناسب و مرتبط به فعالیت خود انتخاب کنید

به سایت های مذکور رفته و نام انتخابی دامنه را با پسوند ها چک نماید

هر کدام از پسوندهایی که قابل سفارش بود را سفارش دهید

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 485 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - یکشنبه, 09 دسامبر 18, 1:44 ب.ظ
  • ایتروز

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب